Zprávy z tisku

Lidé chápou moderní energetiku jako příležitost pro Česko: jde o šanci, která může udělat z domácího průmyslu světového lídra

18.10.18
Drtivá většina respondentů se domnívá, že česká vláda má učinit vše pro to, aby se Česko vrátilo na pozici světového průmyslového lídra právě prostřednictvím podpory vývoje a výroby moderních technologií pro energetický průmysl. S názorem souhlasí 82 % dotazovaných. Nejvyšší ohlas nalézá tento pohled u potenciálních voličů ANO a STAN. Data vyplývají z aktuálního výzkumu názorů veřejnosti zpracovaného agenturou Focus pro Svaz moderní energetiky.

Výroba "zelené" elektřiny se v Pardubickém kraji loni nezměnila

18.10.18
Pardubice 16. října (ČTK) - Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů se v Pardubickém kraji vloni prakticky nezměnila. Pokud tomu tak bylo, záviselo to pouze na počasí, instalovaný výkon zařízení zůstal stejný. Vyplývá to ze statistik Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Slovensko výrazněji zdraží skládkovné, chce tak podpořit třídění

18.10.18
Bratislava 17. října (zpravodaj ČTK) - Sazby poplatků za uložení odpadu na skládkách na Slovensku v průběhu tří let výrazněji stoupnou. Předpokládá to návrh zákona, který dnes schválil slovenský parlament. Zdražením chtějí slovenské úřady podpořit třídění odpadu, ve kterém země zaostává za EU.

Teplárna Přerov ročně spotřebuje až 114.000 tun paliva z odpadu

18.10.18
Přerov 17. října (ČTK) - Teplárna na okraji Přerova bude moci po plánované modernizaci ročně spálit až 114.000 tun tuhého alternativního paliva vyrobeného z vytříděných komunálních a ostatních odpadů. ČTK informaci získala z databáze EIA. Nová spalovací technologie podle města i společnosti Veolia Energie ČR splní nejpřísnější limity a výrazně sníží emise z teplárny. Zhruba dvoumiliardovou investici zaplatí skupina Veolia, které teplárna patří. Nové zdroje tepla by měly v Přerově začít fungovat do konce roku 2022.

Obnovitelné zdroje 2017: zatím stále stagnace, ale blýská se na lepší časy: Komora OZE komentuje čerstvé statistiky MPO

18.10.18
Výroba energie z obnovitelných zdrojů v ČR už nejméně od roku 2014 stagnuje a představuje (pouze) 15 procent celkové spotřeby energie, ukazují čerstvé statistiky Ministerstva průmyslu a obchodu. [1] Na nejméně 24 % by se měl podíl čisté energie navýšit do roku 2030, zjistila Komora OZE. [2] Největší nárůst Komora OZE očekává u větrných elektráren, solárních termálních kolektorů, fotovoltaik na budovách a u tepelných čerpadel.

Dohoda ministrů životního prostředí o snižování emisí CO2 je maximum možného

16.10.18

„Aktuální dohodu o snižování emisí CO2 z osobních aut do roku 2030 o 35 % považuji za maximum možného“, uvedla to v reakci na jednání Ministrů životního prostředí zemí Evropské unie v úterý 9. října 2018 v Lucembursku ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Ministři došli k dohodě po velmi komplikovaných jednáních.

Polsko vyzvalo k intervenci na trhu s emisními povolenkami kvůli jejich rostoucí ceně

16.10.18
Polský ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski požádal Evropskou komisi, aby intervenovala na trhu s emisními povolenkami kvůli jejich rostoucím cenám. Oznámilo to včera polské ministerstvo energetiky. Zdražování povolenek vedlo k výraznému nárůstu nákladů polských elektrárenských společností. Elektřina se v Polsku vyrábí především z uhlí, píše agentura Reuters. S rostoucími cenami emisních povolenek se potýkají rovněž firmy v České republice.

Léčebný ústav v Žamberku začala vytápět bioplynová stanice

12.10.18
Žamberk (Orlickoústecko) 10. října (ČTK) - Odborný léčebný ústav Albertinum Žamberk začala vytápět bioplynová stanice místní soukromé společnosti. Firma nechala s pomocí evropské dotace vybudovat do ústavu za 12 milionů korun teplovod o délce více než 1,5 kilometru. Albertinu se díky tomu sníží účet za vytápění o 200.000 korun ročně.

Plzeňský Panasonic zahájil v Plzni výrobu tepelných čerpadel

12.10.18
Plzeň 10. října (ČTK) - Plzeňský Panasonic AVC Networks Czech, největší výrobce televizorů v ČR s 1600 zaměstnanci, zahájil v novém závodě výrobu tepelných čerpadel typu vzduch-voda. Bude jimi zásobovat celou Evropu, kde dlouhodobě prudce roste poptávka po obnovitelných zdrojích energie a japonský koncern je tam dosud dovážel ze své malajské továrny. V Plzni byla otevřena jediná továrna na kompletní tepelná čerpadla Panasonic v Evropě, která zkrátí termíny dodávek.

Rodinnou firmou roku se stal výrobce klavírů Petrof. Na druhém místě je výrobce ekopaliv Biomac

12.10.18
Praha 10. října (ČTK) - V sedmém ročníku soutěže Equa Bank Rodinná firma roku, kterou organizuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků, zvítězila v kategorii středních firem společnost Petrof, největší výrobce akustických klavírů a pianin v Evropě. Výsledky hlavní tuzemské soutěže o nejlepší rodinné firmy asociace vyhlásila na dnešním galavečeru při příležitosti Dne podnikatelů ČR.

EK se zaměří na ekologickou udržitelnost, podpoří bioekonomiku

12.10.18
Brusel 11. října (ČTK) - Evropská komise (EK) se zaměří na ekologickou udržitelnost a podpoří takzvanou oběhovou bioekonomiku. Do roku 2030 má podle jejího akčního plánu, který dnes komise zveřejnila, v Evropské unii vzniknout milion takzvaných zelených pracovních míst. Snáze budou moci vznikat i biorafinerie. Pod pojmem bioekonomika se skrývá například výroba paliva z mořských řas, nábytku a oblečení z odpadů, výroba ekologických hnojiv nebo recyklace plastů.

Vykazování zelené nafty by mohlo být pro zemědělce jednodušší

12.10.18
Praha 10. října (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil dva pozměňovací návrhy k tzv. zelené naftě, tedy vratce spotřební daně z pohonných hmot, pokud byla paliva využitá v zemědělství nebo v lesnictví. Podle návrhu poslanců Josefa Kotta a Jana Volného (oba ANO) by se mělo zjednodušit prokazování, že pohonné hmoty byly skutečně využité v zemědělství - mělo by stačit prokázat evidenci využití půdy na zemědělství nebo to, že je zemědělec evidovaný mezi chovateli. Pak by byla spotřeba pro zemědělské účely automaticky prokázaná. Druhý návrh, který předložil bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), zohledňuje, zda zemědělci pěstují tzv. citlivé komodity. Ti by pak měli podporu větší.

EU během 5 let světovou dvojkou v čisté energetice. A co ČR?

9.10.18
Téměř třetina spotřebované elektřiny na světě bude už za pět let pocházet z větru, slunce a dalších obnovitelných zdrojů energie (OZE). Největší podíl na růstu obnovitelných zdrojů si však udrží moderní bioenergetika. EU má našlápnuto stát se druhým nejrychleji rostoucím trhem s obnovitelnými zdroji a předhonit Spojené státy. To jsou hlavní závěry nové analýzy Mezinárodní energetické agentura (IEA). [1]

Hrozbu změn klimatu odvrátí akcelerace rozvoje obnovitelných zdrojů, potvrdila zpráva vědeckého panelu IPCC

8.10.18
Mezinárodní panel pro změny klimatu (IPCC) dnes publikoval očekávanou zprávu mapující možnosti naplňování scénářů pro udržení růstu globální teploty o 1,5 °C. Zásadním výstupem zprávy je důraz na potřebu rychlého přechodu k energetickému systému s významným podílem obnovitelných zdrojů energie. Podle IPCC také musí do roku 2050 skončit spalování uhlí kvůli výrobě elektřiny. Pouze takové kroky odvrátí hrozbu růstu globální teploty o 3 až 4 °C.

IEA: Země G20 hrají klíčovou roli v průběhu energetické tranzice

8.10.18
Mezinárodní energetická agentura ve spolupráci s Ministerstvem energetiky Argentiny vypracovala studii Energy Transition in G20 Countries. Argentina si tuto studii týkající se energetické tranzice v zemích G20 vyžádala jako předsedající země G20 v roce 2018. Studie popisuje dosavadní vývoj v oblastech souvisejících s tranzicí v G20 a rovněž roli, kterou by G20 mohla v tranzici hrát.

Jon Ferris: Dekarbonizace teplárenského sektoru a dopravy bude dosažena z velké části elektrifikací

8.10.18
Energetika již několik let prochází turbulentním obdobím, s čímž jsou pochopitelně spojeny příležitosti pro nový a inovativní rozvoj. Mezi inovativní společnosti lze jistě zařadit i britskou společnost Electron, jejíž streategický ředitel Jon Ferris poskytl webu oEnergetice rozhovor. V tom, mimo jiné, zmíňuje hlavní výzvy, které podle něho lze shrnout do čtyř slov, souhrnně označovaných jako 4D: dekarbonizace, decentralizace, digitalizace a demokratizace. "Náklady na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů klesají a to znamená, že investicím budou dominovat právě investice do obnovitelných zdrojů a obecně do nové energetiky."

ČEZ Energo postaví v Novém Boru dvě kogenerační jednotky

5.10.18
Nový Bor (Českolipsko) 2. října (ČTK) - Výstavbu dvou kogeneračních jednotek za zhruba 40 milionů korun připravuje v Novém Boru na Českolipsku společnost ČEZ Energo. Kogenerační jednotky budou dodávat elektřinu do sítě a odpadním teplem zajistí zhruba 40 procent dodávek tepla pro město. Do budoucna to umožní stabilizovat nebo dokonce snížit ceny tepla pro odběratele napojené na systém centrálního vytápění v Novém Boru. ČTK o tom dnes informoval mluvčí skupiny ČEZ Ota Schnepp.

Nobelovu cenu za chemii mají dva Američané a Brit

5.10.18
Stockholm 3. října (ČTK) - Letošní Nobelovu cenu za chemii získali Američanka Frances Arnoldová, Američan George Smith a Brit Gregory Winter. Ocenění experti využili techniku zvanou řízená evoluce k vytvoření nových bílkovin, které mají širokou škálu upotřebení od výroby nových léků po produkci biopaliv. Oznámila to dnes Královská švédská akademie věd. Polovina ocenění připadne podle akademie Arnoldové, druhou polovinu si rozdělí Smith a Winter.
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 1044 | »