Zprávy z tisku

ilustrační foto

Kraj Vysočina dostal během necelé hodiny přes 500 žádostí o dotaci na kotel

1.10.21
Jihlava 1. října (ČTK) - Kraj Vysočina začal dnes odpoledne znovu přijímat žádosti o dotaci na výměnu kotle na topení v domácnostech. Lidé je mohli tentokrát posílat pouze elektronicky. Během necelé hodiny přišlo víc než 500 podání. Kraj bude tentokrát dělit 28,6 milionu korun, dotaci by mělo získat nejméně 260 uchazečů. V tiskové zprávě to uvedla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti).
ilustrační foto

Mladí ekologové vyzvali k ukončení výroby fosilních paliv do roku 2030

30.9.21
Milán 30. září (ČTK) - Mladí ekologičtí aktivisté dnes vyzvali k ukončení výroby ropy, zemního plynu a dalších fosilních paliv do roku 2030. Požadavek obsahuje závěrečný dokument globální schůze Youth4Climate, jež začala v úterý v Miláně. Setkání předcházelo klimatickému summitu v Glasgow a sjelo se na něj 400 aktivistů z bezmála 200 zemí, jež se připojily k pařížské klimatické dohodě, uvedla agentura Reuters.
ilustrační foto

Pobočku Air Products v České republice nově vede Radka Ševčíková

29.9.21
Praha 29. září (ČTK) - V čele pobočky společnosti Air Products v České republice je nově Radka Ševčíková. Na pozici ředitele pro Česko, Slovensko a Maďarsko vystřídala Vlastimila Pavlíčka, který po mnohaletém vedení pobočky přešel na pozici ředitele pro rozvoj obnovitelných zdrojů v regionu střední Evropy a Ruska. Firma, která je přední světovou společností zabývající se výrobou průmyslových plynů, o tom dnes informovala ČTK.
ilustrační foto

Šumperani třídí gastroodpad, mohou za to získat cenu

21.9.21
Více než 12 tun gastroodpadu vytřídili Šumperani od letošního května do konce července. Město začalo s tříděním této komodity jako první v České republice. Za tento počin si vysloužilo nominaci na Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti životního prostředí. V současné době probíhá hlasování, svůj hlas můžete odevzdat do 22. srpna ZDE.
ilustrační foto

Brno rozšíří z pěti na šest počet středisek odpadů s nedělním provozem

20.9.21
Brno 20. září (ČTK) - V Brně se od října rozšíří z pěti na šest počet sběrných středisek odpadů s nedělním provozem. Novinářům to dnes řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Celotýdenní provoz nabídne středisko v Sochorově ulici, které letos vzniklo za více než osm milionů korun. V Brně je 38 sběrných středisek, další dvě město podle Hladíka plánuje.
ilustrační foto

Menší distributoři energií mají v Británii problémy kvůli vysokým cenám plynu

20.9.21
Londýn 19. září (ČTK) - Menším distributorům energií v Británii způsobil problém prudký vzestup ceny plynu. Podle serveru BBC News jsou v problémech s dodržením závazků čtyři distributoři, kteří mají společně zhruba milion zákazníků. Podle vlády disponuje však energetický regulátor Ofgem dostatečnými pravomocemi na to, aby klienti distributorů v nesnázích nezůstali bez plynu či elektřiny.
ilustrační foto

ČEZ Distribuce investuje do středočeských sítí přes tři mld. Kč, více než loni

16.9.21
Praha 16. září (ČTK) - ČEZ Distribuce letos investuje do středočeských sítí přes tři miliardy korun, o 300 milionů více více než loni. Zaměřuje se i na digitální technologie a úpravy distribuční sítě pro připojení obnovitelných zdrojů. Celkem dá společnost v tuzemsku tento rok do výstavby, rekonstrukce i digitalizace sítí 13,5 miliardy korun, což je meziročně o jednu miliardu více. Za dobu své existence od roku 2005 investovala společnost do sítí přes 135 miliard korun. Cílem je zajištění kvalitních a spolehlivých dodávek elektřiny, řada investic je vyvolaná i poptávkou po vyšším výkonu či novými žádostmi o připojení, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.
ilustrační foto

O podpoře obnovitelných zdrojů bude rozhodovat vláda, schválila Sněmovna

15.9.21
Praha 15. září (ČTK) - O přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů bude rozhodovat svým nařízením vláda. Takzvané vnitřní výnosové procento (IRR), zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, se bude pohybovat od 8,4 procenta do 10,6 procenta. Dnes tak rozhodla Sněmovna, když schválila pozměňovací návrh Senátu k novele zákona o podporovaných zdrojích energie. Sněmovna původně přijala vládní návrh, který snižoval podporu až na 6,3 procenta. Senát pak do předlohy přidal i další pozměňovací návrhy. Zákon nyní dostane k podpisu prezident.
ilustrační foto

Ministerstvo zemědělství opět rozšířilo území červené zóny lesů. Pro majitele to znamená lepší podmínky při zvládání kůrovcové kalamity

14.9.21
Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství (MZe) rozšířilo území tzv. červené zóny. Jde o účelově vybrané oblasti, kde jsou lesy mimořádně silně zasažené až ohrožené kůrovcovou kalamitou. V červených zónách mohou vlastníci lesů upustit od některých opatření tak, aby měli kapacitu na zpracování kůrovcového dřeva a snižování následků kalamity. Rozšířením území Ministerstvo reaguje na další plošný postup kalamity od loňského roku.
ilustrační foto

Adaptace České republiky na změnu klimatu: MŽP dnes předložilo vládě první aktualizaci strategických materiálů

14.9.21
Vláda dnes schválila aktualizaci Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR a Národního akčního plánu adaptace na změnu klimatu. Jedná se o první aktualizaci dokumentů schválených vládou v roce 2015 (strategie) a 2017 (akční plán) a podílelo se na ní více než 170 odborníků z veřejných, vědeckých a neziskových institucí. Materiály se opírají zejména o odborné podklady zpracované rezortními organizacemi MŽP (ČHMÚ a CENIA) a s podporou Akademie věd ČR (zejm. CZECHGLOBE - Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i.) a řady dalších výzkumných organizací. Oba dokumenty jsou souladu s Adaptační strategií EU a jejich cílem je prostřednictvím navrhovaných opatření a úkolů zvýšit připravenost České republiky na změnu klimatu – snížit zranitelnost a zvýšit odolnost společnosti a ekosystémů vůči změně klimatu a omezit tak její negativní dopady. Adaptační strategie je cílena na řešení všech významných projevů změny klimatu v ČR, tj. dlouhodobé sucho, povodně a přívalové povodně, vydatné srážky, zvyšování teplot, extrémně vysoké teploty, extrémní vítr a požáry vegetace.
ilustrační foto

Na poslední řádné schůzi poslanci posoudí zejména zákony, které jim vrátil Senát

12.9.21
Praha 12. září (ČTK) - Poslanci se sejdou příští týden zřejmě na poslední řádné sněmovní schůzi před říjnovými volbami do dolní komory. Zabývat by se měli zejména předlohami, které jim k opětovnému projednání vrátili senátoři. Jde mimo jiné o přísnější podmínky pro zprostředkovatele dodávek energií nebo pro reklamní telefonické nabídky, o postihy za předjíždění cyklistů v menší než předepsané vzdálenosti a o hranici obsahu účinné látky v technickém konopí. Schůze Sněmovny začne v úterý odpoledne.
ilustrační foto

Google v Německu investuje 1 miliardu eur do zelených technologií

8.9.21
Google v Německu investuje do digitalizace a bezemisních technologií 1 miliardu eur. Firma uzavřela spolupráci s energetickou společností Engie, která jí bude dodávat bezemisní elektřinu. Google chce do roku 2030 pokrývat svoji energetickou potřebu pouze z obnovitelných zdrojů energie.
ilustrační foto

Břeclav má v Poštorné nové sběrné místo odpadu a nákladní elektromobil

2.9.21
Břeclav 2. září (ČTK) - Nové sběrné místo odpadu pro ukládání odpadu z domácnosti, starého nábytku, textilu, kovů, dřeva, bioodpadu nebo rostlinných olejů mohou od nynějška využívat lidé v břeclavské části Poštorná. Zástupci vedení města sběrné místo dnes otevřeli a představili také nový nákladní elektromobil, břeclavská radnice o tom informovala v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Lídři v oblasti plynové mobility představili nové technologie a strategie pro rozvoj CNG, LNG i biometanu v ČR

2.9.21
Rozšiřování sítě plnicích stanic CNG a LNG, zvýšení počtu plynových vozidel v osobní, nákladní i městské hromadné dopravě a investice do nových technologií. To jsou pro nejbližší roky plány plynárenských společností, významných hráčů v oboru automotive a technologických a investičních firem v České republice. Konkrétní inovace a připravované projekty byly představeny odborné veřejnosti na Dnu plynové mobility. Akci uspořádal Český plynárenský svaz ve spolupráci se svými partnery.
ilustrační foto

Kraj Vysočina nabídne dalších 28 mil. Kč na výměnu kotlů, žádat lze od 1. října

31.8.21
Jihlava 31. srpna (ČTK) - Kraj Vysočina ještě letos domácnostem nabídne na výměnu starých kotlů za nové ekologičtější dalších 28,6 milionu korun. Pravidla dodatečné výzvy pro žadatele dnes schválila krajská rada. Lidé mohou žádosti o dotaci podávat od 1. října, tentokrát pouze elektronicky. Novinářům to řekla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti). Peníze by podle předpokladu kraje měly vystačit na výměnu nejméně 260 kotlů.
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 1086 | »