Zprávy z tisku

ilustrační foto

EU se musí připravit na vážné narušení dodávek ruského plynu, řekla komisařka

27.6.22
Lucemburk/Brusel 27. června (zpravodaj ČTK) - Evropská unie se musí připravit na vážné narušení dodávek plynu z Ruska a členské země by měly aktualizovat své nouzové plány. Po jednání unijních ministrů energetiky to řekla eurokomisařka Kadri Simsonová, podle níž Evropská komise v červenci předloží plán, jak má evropský blok společně pravděpodobnému omezení čelit. Unijní země dnes podle českého ministra průmyslu Jozefa Síkely schválily povinné plnění plynových zásobníků, které by do listopadu měly být plné ze čtyř pětin.
ilustrační foto

V Kněžicích platí za teplo 16 let stejně, plánují lokální distribuci elektřiny

27.6.22
Kněžice (Nymbursko) 23. června (ČTK) - Lidé v Kněžicích na Nymbursku platí díky systému centrálního vytápění za teplo 16 let stejnou částku, 310 korun za gigajoule. Místní bioplynová stanice funguje od roku 2006, kdy vznikla jako 13. v Česku, dnes je jich zhruba 450. Obec s 530 obyvateli stála technologie na využití obnovitelných zdrojů energie 138 milionů korun. Většinu nákladů pokryla dotace, na zbytek ve výši 43 milionů si obec vzala úvěr. Návratnost investice do kotelny na biomasu a bioplynové stanice na zpracování odpadů, díky níž se stala obec z větší části energeticky soběstačná, byla 14,5 roku. ČTK to řekl starosta obce Milan Kazda.
ilustrační foto

Evropa se podle šéfa IEA musí připravit na úplné přerušení dodávek ruského plynu

27.6.22
Výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol vyzval Evropu, aby se okamžitě připravila na úplné přerušení dodávek ruského plynu během této zimy. Evropské vlády by podle něj měly přijmout opatření ke snížení poptávky a ponechat v provozu stárnoucí jaderné elektrárny, uvedl Birol v rozhovoru s listem Financial Times.
ilustrační foto

V Litovli budou testovat sběr kuchyňského odpadu z domácností

24.6.22
Litovel (Olomoucko) 24. června (ČTK) - V Litovli na Olomoucku začne v září zkušební sběr biologicky rozložitelného kuchyňského odpadu z tamních domácností. Na elektrickou energii, teplo a biometan ho bude zpracovávat bioplynová stanice v Rapotíně na Šumpersku. Město si od toho slibuje snížení množství odpadu, který vyváží na skládku. Kontejnery na gastroodpad budou rozmístěny ve vybraných částech Litovle, informovala radnice na svých internetových stránkách.
ilustrační foto

Vláda apeluje na rozvoj výroby domácího zeleného plynu

23.6.22
Ve včerejším mimořádném projevu předseda vlády Petr Fiala vyzval k zásadnímu navýšení výroby bioplynu. Apel zazněl v souvislosti s potřebou odstřihnout se od závislosti na fosilních zdrojích z Ruska v reakci na stále probíhající válku na Ukrajině. Zvýšení bezpečnosti dodávek energií, stabilizace cen, výrazný rozvoj obnovitelných zdrojů jsou témata, která dnes stále silněji rezonují. Bioenergetika dostává slovo. Bioplyn, biometan a syngas mohou nahradit 40 % zemního plynu.
ilustrační foto

Agrární komora požaduje odklad začátku dalšího dotačního období

23.6.22
Praha 23. června (ČTK) - Vláda by podle Agrární komory ČR a dalších organizací měla během českého předsednictví v Radě EU prosazovat zejména nastavení spravedlivých podmínek v rámci celé unie. Požadují také odklad začátku dalšího dotačního období zemědělské politiky EU o rok do 1. ledna 2024 hlavně kvůli dopadům války na Ukrajině a zajištění potravinové bezpečnosti členských zemí. Komora o tom informovala v tiskové zprávě. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) dnes řekl, že takový odklad neočekává.
ilustrační foto

Projekt „Třídím gastro“ společnosti EFG slaví rok provozu. Uherský Brod se stává 12. městem, které se k němu připojilo

23.6.22
Uherský Brod je od června součástí projektu „Třídím gastro“ společnosti Energy financial group (EFG). Připoji-lo se tak k více než desítce dalších měst a obcí, které již službu využívají. Tato města a obce jsou díky tomu již nyní připravena na blížící se legislativní povinnost, která od ledna příštího roku ukládá všem obcím oddělovat gastroodpad od komunálního odpadu. Za rok provozu bylo do bioplynových stanic skupiny EFG svezeno zhruba 150 tun gastroodpadu. Z nich se v EFG Rapotín BPS a EFG Vyškov BPS vyrobí obnovitelná energie, tedy teplo, elektřina a cenný biometan.
ilustrační foto

IEA: Investice do energetiky letos vzrostou o osm procent

22.6.22
Paříž 22. června (ČTK) - Investice do energetiky mají v letošním roce vzrůst o osm procent na 2,4 bilionu USD (56,5 bilionu Kč). Tato částka zahrnuje rekordní výdaje na obnovitelé zdroje energie. Ani tento vysoký růst však nebude stačit k vyřešení současné klimatické a energetické krize. Uvedla to ve své zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
ilustrační foto

Organizace: ČR by v čele EU měla usilovat o vyšší rozvoj OZE i ochranu přírody

22.6.22
Praha 22. června (ČTK) - Česko by za svého předsednictví Radě EU mělo usilovat o rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE), větší energetické úspory či výraznější ochranu klimatu a přírody. Vyplývá to z aktuálního dopisu, které české a zahraniční ekologické a lidskoprávní organizace adresovaly českému premiérovi Petru Fialovi (ODS). Dopis má ČTK k dispozici. Podle aktivistů by měl být rychle spuštěný i Sociální klimatický fond, který je součástí unijního klimatického balíčku Fit for 55. Ten navrhla Evropská komise loni v létě a nyní je na unijní úrovni projednáván. Obsahuje návrhy opatření, která mají pomoci EU dosáhnout 55procentního snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 proti roku 1990 a uhlíkové neutrality do roku 2050.
ilustrační foto

Scholz slíbil podporu Ukrajině a chce odvážnou energetickou transformaci

21.6.22
Berlín - Protiruské sankce jsou sice bolestivé pro německé hospodářství, jsou ale správné, důležité a fungují. Dnes to v projevu na Průmyslovém dni organizovaném Svazem německého průmyslu (BDI) prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Řekl také, že je třeba zabránit roztočení dlouhodobé inflační spirály a že Německo musí učinit odvážné kroky v energetické transformaci. Scholz zároveň přislíbil Ukrajině humanitární i vojenskou podporu, dokud ji bude země vzdorující ruské invazi potřebovat.
ilustrační foto

Zahraničněpolitickými tématy předsednictví jsou Ukrajina nebo energetika

21.6.22
Praha 21. června (ČTK) - Mezi zahraničněpolitické priority nadcházejícího českého předsednictví v Radě Evropské unie patří Ukrajina, ukončení závislosti na energiích z Ruska, budování obranných kapacit či obchodní dohody. Dalšími tématy jsou podpora občanské společnosti a svobodných médií nebo transatlantické vztahy. Priority dnes v Černínském paláci za svůj úřad představil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
ilustrační foto

Vláda projedná rozvoj podporovaných zdrojů energie, chybí podpora fotovoltaik

21.6.22
Praha 21. června (ČTK) - Návrh nařízení o vymezení rozvoje podporovaných zdrojů energie projedná ve středu vláda. Návrh mimo jiné stanoví druhy podpory a formy podpory, které jsou využity pro podporu vybraných zdrojů. Vyplývá to z vládních dokumentů. Ekologové upozorňují na to, že ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) neplánuje provozní podporu pro fotovoltaické elektrárny. Zmiňují to také některé další resorty ve svých připomínkách.
ilustrační foto

Havlíčkův Brod: Proměna odpadového hospodářství ve městě

21.6.22
Okresní město na Vysočině zná výsledky první fáze proměny odpadového hospodářství. Tu spustilo v roce 2020. Cílem je snižovat množství skládkovaného odpadu a zvýšit efektivitu nakládání s odpady. To se podařilo. I když se náklady na uložení odpadu na skládku zvýšily o více než třetinu, částka, kterou město doplácí na obyvatele, je o téměř padesát korun nižší.
ilustrační foto

VAK v H. Brodě chce pomocí membrán zlepšit využívání bioplynu z odpadních kalů

20.6.22
Havlíčkův Brod 20. června (ČTK) - Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Havlíčkův Brod má v plánu čistit část bioplynu jímaného v havlíčkobrodské čistírně odpadní vody pomocí membrán tak, aby měl parametry zemního plynu. Tento "zelený" plyn bude dodávat do plynárenské sítě, která vede touto částí města. Z bioplynu tam zatím v kogeneračních jednotkách vyrábí teplo a elektřinu. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Jan Kadlec.
ilustrační foto

Praha zvýší kapitál Pražských služeb o 159,2 milionu Kč na 2,79 miliardy korun

17.6.22
Praha 17. června (ČTK) - Praha navýší základní kapitál své firmy Pražské služby (PSAS) o zhruba 159,2 milionu na více než 2,79 miliardy korun. Peníze budou sloužit na pořízení bioplynové stanice v Chrástu u Poříčan. Rozhodli o tom na dnešním nočním zasedání městští zastupitelé. Cílem projektu je podpořit využití bioodpadu a zvýšit nezávislost Prahy na dodávaném plynu z Ruska. PSAS vlastní město, mají na starosti svoz odpadu a provozují spalovnu v Malešicích.
ilustrační foto

Lidem na sídlišti v Žatci klesne díky ekologické investici cena za teplo

16.6.22
Žatec (Lounsko) 16. června (ČTK) - Městská společnost Žatecká teplárenská začala s investicí do rekonstrukce rozvodů tepla na sídlišti Jih, díky které se obyvatelům sníží cena za teplo. Půjde o úsporu zhruba pět procent. Na ekologický projekt získala teplárna dotaci. Investice za 30 milionů korun by měla být hotová do začátku letošní topné sezony, řekl dnes ČTK ředitel Žatecké teplárenské Pavel Jonáš.
ilustrační foto

Stát bude energie dotovat přes operátora trhu, výši příspěvku určí vláda

16.6.22
Praha 16. června (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vložilo do připomínkového řízení návrh zákona, kterým by měl zavést slibovaný takzvaný úsporný tarif na energie. Přesnou podobu úsporného tarifu zákon neupravuje, bude stanovena nařízením vlády. Energie bude stát dotovat prostřednictvím Operátora trhu s elektřinou (OTE). Vyplývá to z vládních dokumentů.
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 1097 | »