Zprávy z tisku

Dohoda napříč Evropou: podíl obnovitelných zdrojů naroste na 32 %

14.6.18
Evropa bude mít v roce 2030 podíl obnovitelných zdrojů ve výši 32 %. Shodly se na tom dnes nad ránem členské státy, Evropská komise a Evropský parlament. Výsledné cíle jsou vyšší v porovnání s původními návrhy a lépe odpovídají významnému poklesu cen obnovitelných technologií. Jde o důležitý impuls, který pomůže Evropě vrátit se na pozici globálního leadera v udržitelné energetice, zajistí technologický vývoj a podpoří evropský průmysl investicemi ve výši stovek miliard euro.

Vláda schválila aktualizaci nákladů na skládkování hnojiv

14.6.18
Praha 13. června (ČTK) - Vláda dnes odsouhlasila aktualizaci nákladů nutných na skladování statkových hnojiv podle evropské nitrátové směrnice. Letos a v příštím roce by mělo jít o 1,06 miliardy korun, sdělila ČTK Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Unie po zemědělských podnicích skladovací prostory vyžaduje, aby se zabránilo vyvážení hnojiv na půdu v období, kdy je velké riziko úniku dusičnanů do půdy a následně do vod.

IEA: Obnovitelné zdroje lákají investory víc než fosilní paliva

14.6.18
Paříž 11. června (ČTK) - Investice do obnovitelných zdrojů energie v roce 2016 v celém světě dosáhly 297 miliard dolarů (6,5 bilionu Kč), a byly tak více než dvojnásobné ve srovnání s investice do fosilních paliv. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Jednou z hlavních příčin je pokles nákladů na produkci větrné a solární energie.

Vrcholí evropská diskuze o cíli pro obnovitelné zdroje do roku 2030: skupina států, které chtějí vyšší závazek narůstá

12.6.18
V těchto dnech probíhají klíčová jednání mezi Evropskou komisí, Evropským parlamentem a členskými státy o podobě evropské energetiky v příštím desetiletí. Rámec pro rozvoj obnovitelných zdrojů přinese především novela směrnice o obnovitelných zdrojích. Vedle společného cíle pro evropské státy patří mezi pozitiva také větší podpora samovýroby, ukládání nebo sdílení energie z obnovitelných zdrojů v domácnostech a firmách.

Statistika energetického využívání odpadů a alternativních paliv 1989 – 2017

12.6.18
Oddělení analýz a datové podpory koncepcí Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) sleduje energeticky využívané odpady a alternativní paliva pravidelným statistickým šetřením od roku 2003. Toto šetření je doplňováno daty ERÚ, ČHMÚ a ČSÚ. Zjištěné statistiky slouží primárně pro potřeby Energetické bilance ČR, mezinárodního výkaznictví a stanovení podílu obnovitelných zdrojů energie v ČR. Tato publikace navazuje na stejnou publikaci vydanou MPO v roce 2009 a 2017.

Obavy z použití kompostu nabourává pokus statku v Humpolci

7.6.18
Jihlava 6. června (ČTK) - Na Vysočině je 63 velkokapacitních kompostáren a 113 menších zařízení, které ročně zpracují méně než 150 tun biologického odpadu, vyplývá z informací krajského úřadu. Navíc fungují komunitní kompostárny, které úřad neeviduje. Podle oslovených odborníků ale není o kompost velký zájem, zemědělci ho odmítají používat, bojí se zaplevelení polí. Jeho bezpečnost a prospěšnost nyní pokusně ověřuje Školní statek Humpolec. Propagovat jeho používání chce i Zemědělská a ekologická regionální agentura (ZERA) z Náměště nad Oslavou.

Praha plánuje po Slivenci další kompostárnu u malešické spalovny

7.6.18
Praha 6. června (ČTK) - Praha má v plánu vybudovat další kompostárnu nedaleko od malešické spalovny na území Prahy 14. Zatím se připravuje projekt, magistrát musí ještě záměr projednat s městskou částí. Novinářům to na dnešní prohlídce kompostárny ve Slivenci sdělili radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice) a šéf magistrátního oddělení odpadů Radim Polák. Zařízení ve Slivenci město spustilo před necelým rokem, od té doby tam asi tisícovka jednotlivců a firem přivezla zhruba 900 tun bioodpadu.

Energetickou účinností se v Praze zabývali odborníci z různých zemí Evropské unie

5.6.18
Jak zvyšovat energetickou účinnost v České republice. Téma semináře, který toto úterý spolu s Evropskou komisí zorganizovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Odborníci na energetiku na akci informovali o inovativních nástrojích, které v zahraničí využívají pro zvyšování energetické účinnosti a konkrétních způsobech, jak je lze podporovat.

Energetická a klimatická politika nemohou existovat jedna bez druhé. Shoda z jednání tří ministrů s místopředsedou Evropské komise

5.6.18
Spolupráce při realizaci energeticko-klimatické politiky, finanční platforma pro energetickou účinnost, jaderné zdroje či podpora uhelných regionů. Některá z témat jednání místopředsedy vlády a ministra životního prostředí Richarda Brabce, ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera a ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové s místopředsedou Evropské komise a komisařem pro energetickou unii Marošem Šefčovičem. Mluvilo se i o prodeji ostravských hutí či investicích s přidanou hodnotou. Setkání se zúčastnili i zástupci Ministerstva financí.

Výdaje MPO by se příští rok měly zvednout o 4 pct na 39 mld. Kč

5.6.18
Praha 1. června (ČTK) - Výdaje ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) by měly v roce 2019 proti letošnímu roku stoupnout o čtyři procenta na 39,1 miliardy korun, tedy asi o 1,5 miliardy korun. Bez výdajů, které pokrývají evropské peníze a další fondy, by měl rozpočet resortu meziročně stagnovat na 35,1 miliardy korun. Převážnou část podle něj budou tradičně tvořit dotace na takzvanou zelenou energii.

ČR musí do r. 2024 vyřešit, jak naloží s 2 mil. tun odpadu ročně

5.6.18
Praha 31. května (ČTK) - Kvůli chystanému zákazu skládkování, který má začít platit v roce 2024, musí Česko vyřešit, jak naložit s až dvěma miliony tun odpadu ročně, které zatím končí na skládkách. Už do roku 2020 musí kvůli skládkové směrnici putovat ročně na skládky o 800.000 tun směsného komunálního odpadu méně. Podle evropských cílů pro oběhové hospodářství musí dále Česko v roce 2025 využít materiálově o milion tun surovin více, než tomu bylo v roce 2016. Uvedli to odborníci na odpady na dnešním semináři v Senátu, který pořádal výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

Česko začíná využívat příležitosti akumulace energie

30.5.18
Svaz moderní energetiky vítá oznámení společnosti ČEZ o zahájení přípravy výstavby velkokapacitního úložiště energie v Tušimicích. Po projektech Solar Global a E.On jde o třetí stacionární baterii sloužící k vyrovnávání stability elektrárenské sítě v Česku.

Studie: Česko se může obejít bez uhelných elektráren

29.5.18
Praha 24. května (ČTK) - Studie spojená s modelováním možného vývoje energetiky ukázala, že Česko se v roce 2030 může obejít bez elektrické energie získávané spalováním uhlí. Podmínkou je rozvoj solární a větrné energie. Studii dnes představili na tiskové konferenci zástupci ekologických a dalších organizací, které ji zadaly. Studie německé společnosti Energynautics počítá také s určitým podílem jaderné energie.

Česká republika připravuje strategický rámec oběhového hospodářství

23.5.18
Experti na oběhové hospodářství z Ministerstva životního prostředí se spolu se zeměmi Visegrádské čtyřky zúčastnili v Budapešti dvoudenního společného jednání k přípravě návrhu strategického rámce oběhového hospodářství navazujícího na právě schvalovanou novou evropskou odpadovou legislativu v podobě tzv. balíčku k oběhovému hospodářství.

Memorandum podpoří další rozvoj vozidel na CNG do roku 2025. Stát tak chce přispět ke snížení znečištění ovzduší

23.5.18
Představitelé pěti ministerstev a čtyř plynárenských společností/sdružení dnes na Ministerstvu průmyslu a obchodu podepsali Memorandum o dlouhodobé spolupráci v oblasti vozidel na zemní plyn pro období do roku 2025. Dokument, který vznikl na základě společných jednání vlády s Českým plynárenským svazem a Sdružením automobilového průmyslu, je uzavřen na dobu určitou, a to do 31. prosince 2025.

Veolia Energie chystá v Karviné multipalivový kotel za miliardu

23.5.18
Karviná 18. května (ČTK) - Společnost Veolia Energie ČR chystá v Teplárně Karviná stavbu mlutipalivového kotle pro výrobu tepla a elektřiny za více než miliardu korun. Kotel, který bude první svého druhu v České republice, bude umět využívat biomasu, uhlí i paliva vyrobená z vytříděných zpracovaných odpadů a přispěje ke snížení emisí na Karvinsku. Po jeho dokončení firma odstaví uhelnou technologii na starší karvinské Teplárně ČSA. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Veolie Jana Dronská.

Foxconn chystá výrobu kontejnerů a boxů, které uskladní elektřinu

23.5.18
Pardubice 18. května (ČTK) - Společnost Foxconn plánuje na podzim zahájit ve své továrně v Pardubicích výrobu bateriových úložišť. Sloužit mohou jako zásobárny energie z obnovitelných zdrojů, ke stabilizaci energetických sítí, jako součást nabíjecích systémů a pro elektromobily. ČTK to řekl manažer divize Energy Systems firmy Foxconn Radim Hofman.

Uhlíkové emise v EU vloni poprvé za sedm let stouply

23.5.18
Londýn 18. května (ČTK) - Uhlíkové emise v 31 evropských zemích se v loňském roce zvýšily poprvé za sedm let. Oproti roku 2016 stouply o zhruba 0,3 procenta. Vyplývá to z dat Evropské komise. Příčinou byl růst průmyslové aktivity, zejména ocelářského průmyslu, přičemž emise ze spalování hnědého uhlí byly poprvé větší než emise z černého uhlí, uvedla britská nevládní organizace Sandbag, která údaje analyzovala.

EIA: Zemní plyn a obnovitelné zdroje budou letos tvořit v USA většinu nově instalovaného výkonu

17.5.18
Ve Spojených státech amerických tamní vládní agentura U.S. Energy Information Administration (EIA) očekává v letošním roce zprovoznění zdrojů elektrické energie o instalovaném výkonu 32 GW. Je to více než během kteréhokoliv roku minulých desetiletí. Přestože solární a větrná energie tvoří 98 % z letos již nainstalovaných 2 GW, EIA očekává přírůstek okolo 21 GW z plynových elektráren.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1037 | »