Zprávy z tisku

ilustrační foto

Část poslanců má výtky ke stanovení intervalu možné ziskovosti zelených zdrojů

3.6.21
Praha 2. června (ČTK) - Předseda lidovců Marian Jurečka, poslanec Pirátů Petr Třešňák i poslanec vládní ČSSD Petr Dolínek mají výtky k navrhovanému stanovení intervalu povolené ziskovosti obnovitelných zdrojů, který nyní prosazuje vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Mimo jiné podle nich snižuje předvídatelnost podnikatelského prostředí. Shodli se na tom na dnešní webové konferenci pořádané Svazem moderní energetiky. Havlíček návrh hájil. Předloha má kromě jiného omezit podporu solárních elektráren, které v Česku vznikly při takzvaném solárním boomu.
ilustrační foto

Budoucnost obnovitelných zdrojů energie v Česku: Nejistota pro staré zdroje zůstává. Moderní energetice se naopak otevírají dveře

2.6.21
Českou energetiku čeká v následujících letech zásadní transformace. Velmi důležitou roli by nově měly hrát obnovitelné zdroje energie. Jejich budoucnost do značné míry ovlivní novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou právě projednává Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Na této klíčové legislativě ovšem stále nepanuje shoda, bodem sváru je výše podpory pro jednotlivé zdroje realizované v minulosti.
ilustrační foto

IEA: Investice do energetiky sílí, na splnění klimatických cílů to nestačí

2.6.21
Paříž 2. června (ČTK) - Investice do energetiky se po pandemii zvolna zvyšují a v letošním roce by mohly vykázat růst skoro o deset procent. Ve své výroční zprávě to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Upozorňuje ale, že očekávaný růst výdajů v tomto odvětví nestačí na to, aby se svět vrátil na cestu ke splnění dohodnutých klimatických cílů a dosažení takzvané uhlíkové neutrality.
ilustrační foto

Zákon, který má ušetřit miliardy na podpoře OZE, míří ve Sněmovně ke schvalování

1.6.21
Praha 1. června (ČTK) - Sněmovna dnes odeslala do třetího čtení vládní předlohu, která má kromě jiného omezit podporu solárních elektráren. O nastavení této podpory i podpory dalších obnovitelných zdrojů pak rozhodnou poslanci při závěrečném schvalování podle toho, který ze vznesených návrhů podpoří. Vedle vládního návrhu se objevilo i několik návrhů přímo od poslanců. Snížení podpory by státu mohlo ušetřit miliardy korun. Hospodářský výbor chce do novely zákona o podporovaných zdrojích energie vložit mimo jiné navýšení podílu biosložky v benzínu z nynějších 4,1 procenta na 8,8 procenta. Stejný návrh Sněmovna již dříve odmítla.
ilustrační foto

Technické služby v Pardubicích informují v kampani, jak třídit bioodpad

24.5.21
Pardubice 20. května (ČTK) - Služby města Pardubic zahájily informační kampaň, jak správně třídit bioodpad. Pilotní projekt na sídlišti Dubina se zatím nedaří. Lidé hází do hnědých kontejnerů odpadky, které tam nepatří. ČTK to řekl výkonný ředitel SMP - Odpady Jiří Strouhal.
ilustrační foto

Šumperští v pilotním projektu vytřídili za dva týdny tunu gastroopadu

24.5.21
Šumperk 20. května (ČTK) - Zhruba tunu kuchyňského odpadu, která by jinak skončila na skládce směsného odpadu, vytřídili obyvatelé Šumperku za první dva týdny od zahájení pilotního projektu na třídění gastroodpadu. Ve druhém týdnu lidé do speciálních nádob odložili dvojnásob tohoto typu odpadu než první týden, informovala ČTK mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová. Podle zástupců radnice je Šumperk prvním městem v republice, které se do třídění gastroodpadu pustilo.
ilustrační foto

Česká Třebová letos zahájí výstavbu kompostárny na skládce v Třebovicích

24.5.21
Česká Třebová (Orlickoústecko ) 22. května (ČTK) - Česká Třebová letos zahájí výstavbu kompostárny na skládce v Třebovicích. Bude součástí plánovaného regionálního centra pro nakládání s odpady. Náklady stavební části dosáhnou 24 milionů korun včetně DPH, dodavatelskou firmu už město vybralo. Bude také ještě nutné vypsat soutěž na technologie, čímž se dokončení zdrží, řekl ČTK místostarosta Josef Kopecký (ODS).
ilustrační foto

V Brně se od pondělí otevře největší sběrné středisko odpadu

24.5.21
Brno 21. května (ČTK) - V brněnských Žabovřeskách se od pondělí otevře nové sběrné středisko odpadu, které je s manipulační plochou 1600 metrů čtverečních, 19 kontejnery a ReUse a ReNab centrem největším v Brně. Náklady na středisko v Sochorově ulici přesahují osm milionů korun, 85 procent pokryla dotace. Ročně by mělo vytřídit téměř 1000 tun nepotřebného odpadu, uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
ilustrační foto

Politico: Evropská města obnovují kvůli snížování emisí tramvajové tratě

19.5.21
Lisabon 19. května (ČTK/Politico) - Žluté eléctricos, neboli tramvaje, jsou jedním ze symbolů portugalského hlavního město. Představují také dopravní prostředek typický pro začátek 20. století, který nabývá na významu v rámci snahy Evropské unie posílit elektrickou mobilitu a tím dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, píše server Politico. To také znamená, že v dopravě musí emise klesnout o zhruba 90 procent.
ilustrační foto

IEA žádá kvůli ochraně klimatu radikální změnu energetické politiky

18.5.21
Londýn 18. května (ČTK) - Mezinárodní agentura pro energii (IEA) přichází s radikálními požadavky na změnu energetické politiky, aby svět do poloviny století dosáhl nulových emisí. V dnes zveřejněné zprávě navrhuje například okamžitě zastavit investice do ropných, plynových a uhelných projektů. Pokud vlády chtějí uhlíkovou neutralitu do roku 2050 zajistit, musí se nejpozději do roku 2035 zastavit prodej nových osobních aut se spalovacím motorem a globální odvětví elektřiny musí dosáhnout čistých nulových emisí do roku 2040. Zpráva má být vodítkem pro další kolo globálních rozhovorů o klimatu, které se uskuteční v listopadu ve Skotsku.
ilustrační foto

Téměř čtvrtina zemědělské půdy ČR bude do sedmi let v režimu ekologického zemědělství. Vyplývá to z plánu Ministerstva zemědělství na roky 2021-2027

18.5.21
Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství (MZe) chce zvýšit plochy zemědělské půdy obhospodařované ekologicky na 22 % z dosavadních přibližně 15 %. Vzrůst by měla i výměra orné půdy v ekologickém zemědělství a spotřeba biopotravin. Tyto cíle stanovil Akční plán ČR pro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2021–2027, který dnes schválila vláda.
ilustrační foto

Brusel tlačí na další růst podílu zelených zdrojů. Přidat se bude muset i Česko

18.5.21
Evropská komise neztrácí svůj zápal v boji proti změnám klimatu. Nově se chystá zvýšit podíly obnovitelných zdrojů na celkové výrobě energie, což by pro členské státy znamenalo přehodnocení národních energetických plánů. Vyplývá to z uniklého náčrtu návrhu Evropské komise. Dokument do roku 2030 podle serveru Euractiv počítá s tím, že EU bude vyrábět 38 až 40 procent energie z obnovitelných zdrojů. Dosud komise navrhovala 32 procent.
ilustrační foto

Praha našla cestu k uhlíkové neutralitě

18.5.21
Rada hl. m. Prahy na svém zasedání schválila návrh Klimatického plánu hl. m. Prahy do roku 2030 předložený náměstkem primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petrem Hlubučkem. Ambiciózní dokument se má stát vlajkovou lodí úsilí o uhlíkově neutrální metropoli v roce 2050.
ilustrační foto

MŽP do konce roku 2020 proplatilo žádosti v programu NZÚ za 9,98 miliardy korun

18.5.21
Praha 15. května (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) do konce loňského roku proplatilo 45.239 žádostí za 9,98 miliardy korun. Od spuštění programu v roce 2014 do konce roku 2020 zájemci podali 69.472 žádostí. Aktivních, tedy schválených v různém stupni administrace, jich bylo 57.324 s požadovanou výší podpory 17,14 miliardy korun. Resort to uvedl v materiálu, který v pondělí dostane pro informaci vláda.
ilustrační foto

Ostrava mění podobu popelnic, obměna potrvá asi deset let

18.5.21
Ostrava 15. května (ČTK) - Ostrava mění podobu nádob na odpad. Dlouhodobý projekt jejich výměny začne v pondělí. Nové černé nádoby s různě barevnými víky se nejprve objeví v městském obvodu Třebovice a také v části Poruby. Celkem půjde o 1080 popelnic o objemu 120 a 240 litrů na směsný odpad a bioodpad a o 270 kontejnerů o objemu 1100 litrů na směsný odpad, plast a papír. Obměna kontejnerů v celém městě potrvá asi deset let. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.
ilustrační foto

Praha dá na projekty týkající se životního prostředí 40 milionů Kč

18.5.21
Praha 17. května (ČTK) - Žadatelé o městské dotace si letos na projekty, které se týkají životního prostředí, společně rozdělí 40 milionů korun, což je stejně jako loni. Pražský magistrát tentokrát podpoří 179 projektů od 110 žadatelů. Peníze půjdou na projekty v sedmi oblastech včetně veřejné zeleně nebo adaptace na klimatickou změnu. Nejvíc projektů, které město finančně podpoří, se týká ekologické výchovy. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Část žádostí, např. ty, jejichž žadatelé dostanou více než 200.000 korun, budou muset ještě projednat pražští zastupitelé.
ilustrační foto

Praha zvažuje, že koupí bioplynovou stanici

10.5.21
Praha 5. května (ČTK) - Hlavní město zvažuje, že by od soukromého majitele koupilo bioplynovou stanici ve středočeských Přibyšicích, kam nyní vyváží odpad z gastronomických provozů. Zároveň je ve hře stavba vlastní stanice na pozemcích u spalovny v Malešicích, v úvahu by připadal i nákup jiné stanice ve středních Čechách a její úprava pro potřeby města. ČTK a Deníku to dnes řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Dodal, že Pražské služby dostaly za úkol zpracovat analýzu různých variant pořízení stanice.
ilustrační foto

Ústí žádá o dotaci z fondu pro uhelné regiony na přeměnu bývalého cukrovaru

10.5.21
Ústí nad Labem 5. května (ČTK) - Projekty proměny infrastruktury v zoologické zahradě, přeměny bývalého cukrovaru a využití digitálních technologií připravilo město Ústí nad Labem pro Fond spravedlivé transformace, v němž jsou peníze pro uhelné regiony. Novou podobu by tak získalo nábřeží Labe u bývalého cukrovaru i vlastní průmyslový objekt. O projektech informovalo město na webu. Fond spravedlivé transformace je určený pro Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj. Ústecký kraj by mohl rozdělil na projekty 15,8 miliardy. Projekty se budou hodnotit v květnu a červnu.
ilustrační foto

Sokolov připravil šest strategických projektových záměrů na transformaci regionu

10.5.21
Sokolov 6. května (ČTK) - Město Sokolov připravilo šest strategických projektových záměrů, na které má šanci získat peníze z evropského Fondu Spravedlivé transformace (Just Transition Fund, FST). Projekty mají přinést zásadní změnu hospodářského fungování uhelného regionu a vytvořit v něm nové pracovní příležitosti. Počítá se například s revitalizací bývalého dolu nebo se změnou hospodaření s odpady ve městě, řekla ČTK starostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO).
ilustrační foto

Německo plánuje snížit do roku 2030 emise o 65 procent

6.5.21
Berlín 5. května (zpravodaj ČTK) - Německo dosáhne uhlíkové neutrality do roku 2045, tedy o pět let dříve, než se očekávalo. Do roku 2030 pak země sníží emise skleníkových plynů o 65 procent v porovnání s rokem 1990. Dnes to na mimořádné tiskové konferenci oznámili sociálnědemokratický vicekancléř Olaf Scholz a jeho stranická kolegyně Svenja Schulzeová, která je ministryní životního prostředí. Nové a ambicióznější cíle musí podpořit ještě konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, která je vládním partnerem sociální demokracie (SPD), a o návrhu pak bude v příštím týdnu hlasovat vláda. Podle Scholze má ale koalice jednotný postoj.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1079 | »