Zprávy z tisku

ilustrační foto

Studie ukázala nároky cesty k energetice a dopravě bez fos. paliv do r. 2050

26.10.21
Praha 26. října (ČTK) - V roce 2050 by energetika a doprava v Česku mohly fungovat bez spalování fosilních paliv. Tento scénář má ale vysoké nároky na obnovitelné zdroje energie (OZE) a využití biomasy pro výrobu elektřiny a tepla. Vyplývá to ze studie, kterou dnes v Praze představili zástupci Hnutí Duha a Greenpeace. Studii pro ně zpracovaly Institute for Sustainable Futures při Univeristy of Technology v Sydney a společnost Aurora Energy Research. Podle ekologů studie zdůraznila potřebu odklonu od uhlí do roku 2030 a velké investice do rozvoje OZE. Zároveň otvírá debatu o hledání řešení konce fosilních paliv slučitelného s ochranou přírody a udržitelným zemědělstvím.
ilustrační foto

Ministr zemědělství: Navýšení kofinancování Společné zemědělské politiky je nezbytné pro udržení potravinové soběstačnosti

26.10.21
Tisková zpráva – Dohoda na míře kofinancování z národního rozpočtu pro II. pilíř SZP, tedy pro rozvoj venkova, je nejdůležitější pro dokončení Strategického plánu Společné zemědělské politiky (SZP). Ministr Miroslav Toman na včerejším jednání vlády předložil materiál k navýšení kofinancování ze 40 na 65 % pro II. pilíř SZP, bez něhož by nemohly být poskytovány podpory k rozvoji českého zemědělství a potravinářství, jako jsou například investice do zpracování zemědělských produktů, inovace, pozemkové úpravy či diverzifikace.
ilustrační foto

Brno podepsalo memorandum, chce se stát lídrem ve využití vodíku

25.10.21
Brno 25. října (ČTK) - Zástupci šesti organizací podepsali dnes na magistrátu v Brně dohodu o spolupráci, která se týká rozvoje aktivit při využití vodíku. Město má šanci stát se lídrem ve využití vodíku, uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Město usiluje o to, aby se v Brně vyráběla elektřina z vodíku a aby se to dalo využít i pro provoz městských autobusů. Ještě letos by měla v Kaštanové ulici vzniknout plnička na vodík a nejspíš příští rok by měl začít jezdit testovací autobus na vodíkový pohon. Brno má být také jedním z výzkumných center, kde se budou vyvíjet a testovat vodíkové technologie.
ilustrační foto

Česko má první nabíječky napájené pouze obnovitelnou elektřinou

21.10.21
První nabíjecí hub pro elektromobily v Česku napájený pouze obnovitelnou elektřinou byl právě slavnostně otevřen v Lovosicích. Jde zároveň o největší nabíjecí hub v ČR. Slavnostního otevření se zúčastnili zástupci města, Ministerstva průmyslu a obchodu, Škody Auto a oborových asociací.
ilustrační foto

Egypt chce do pěti let zečtyřnásobit kapacity pro odsolování mořské vody

21.10.21
Káhira 21. října (ČTK) - Egypt chce do pěti let více než zečtyřnásobit kapacity pro odsolování mořské vody. V tendru přidělí licence na zprovoznění 17 nových odsolovacích zařízení a do projektu zapojí soukromé firmy. Vláda využije peníze státního investičního fondu a upravenou fondu pak bude prodávat levněji s pomocí dotačního programu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
ilustrační foto

Šéfové států EU budou hledat způsob, jak zkrotit ceny energií

21.10.21
Brusel 21. října (zpravodaj ČTK) - Prezidenty a premiéry zemí Evropské unie čeká dnes v Bruselu debata o tom, jak se efektivně a podle společných pravidel vyrovnat s rychlým růstem cen energií. Na summitu, který bude zřejmě posledním pro německou kancléřku Angelu Merkelovou a možná i pro českého premiéra Andreje Babiše, se budou věnovat i covidové pandemii či obchodní politice. Podle diplomatů však může tyto plánované body zastínit potenciálně vyhrocená výměna názorů o právním státu v Polsku, kterou chtějí otevřít lídři zemí Beneluxu či Skandinávie.
ilustrační foto

Vláda schválila změnu zákona o podporovaných zdrojích energie

20.10.21
Praha 20. října (ČTK) - Vláda dnes schválila změnu zákona o podporovaných zdrojích energie. Jejím cílem je umožnit, aby mohla být domácnostem kompenzována část regulované ceny elektřiny. Kabinet tak chce zmírnit dopad rostoucích cen energií na obyvatele. Vyplývá to z vládních materiálů.
ilustrační foto

Vláda byla pro převod peněz z emisních povolenek na dopady zdražování energií

20.10.21
Praha 20. října (ČTK) - Vláda dnes schválila návrh na převedení části peněz z výnosů z prodejů emisních povolenek do státního rozpočtu. Celkově má jít asi o 17 miliard korun, které chce následně použít na zmírnění sociálních dopadů současného zvyšování cen energií. Nyní tyto peníze směřují do Modernizačního fondu. Změna by měla platit pro následující dva roky. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
ilustrační foto

Evropská zemědělská strategie prošla, zemědělci se obávají zdražování

20.10.21
Praha 20. října (ČTK) - Zemědělský svaz ČR kritizuje kladné stanovisko europarlamentu ke strategii Od zemědělce ke spotřebiteli. Podle mluvčího svazu Vladimíra Píchy europoslanci strategii schválili, i když si uvědomují její dopady. Svaz už dříve na základě studií varoval před zdražováním potravin právě v důsledku evropských strategií. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala bude nyní hlavně záležet na tom, jaký podíl na plnění strategie budou mít jednotlivé členské státy. Evropské zemědělské cíle mimo jiné předpokládají, že do roku 2030 sníží každý z evropských států spotřebu přípravků na ochranu rostlin o 50 procent a minerálních hnojiv o 20 procent.
ilustrační foto

Ekologové vyzvali politiky k rychlému konci uhlí i podpoře ozdravení krajiny

20.10.21
Praha 20. října (ČTK) - Klimatická koalice a Zelený kruh vyzvaly budoucí politickou reprezentaci k ukončení využívání uhlí do roku 2030, rychlému rozvoji obnovitelných zdrojů energie i ke krokům pro ozdravení krajiny. Zástupci organizací, které jsou součástí těchto platforem, požadavky uvedli v dnešní tiskové zprávě. Ekologové také zdůraznili, že evropské finanční zdroje je třeba využít pro perspektivní odvětví a modernizaci ekonomiky.
ilustrační foto

Ve třetím kole kompenzací za kůrovce podali majitelé lesů o čtvrtinu žádostí více než loni. Ministerstvo zemědělství jim dá více než 3,6 miliardy korun

20.10.21
Tisková zpráva – Vlastníci lesů letos podali přibližně 12,5 tisíce žádostí o příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity za rok 2020. V tomto třetím a posledním kole dostanou od Ministerstva zemědělství (MZe) více než 3,6 miliardy korun. Z toho 2 miliardy jdou ze státního rozpočtu, přibližně 1,6 miliardy uvolní z vlastních zdrojů MZe. Většinu příspěvků dostanou vlastníci lesů do konce letošního roku.
ilustrační foto

Výzva ERÚ a MPO v kontextu s energetickou situací

20.10.21

Výzva je určená výrobcům dodávajícím elektřinu obchodníkům ze skupiny BOHEMIA ENERGY entity*, společnostem skupiny Bohemia Energy entity, dodavatelům poslední instance, společnosti OTE a provozovatelům distribučních soustav.

ilustrační foto

RWE chce do roku 2030 investovat v Británii 15 miliard liber

19.10.21
Frankfurt nad Mohanem 19. října (ČTK) - Největší německý producent elektřiny RWE plánuje do roku 2030 investovat do zelených technologií a infrastruktury v Británii 15 miliard liber (453,8 miliardy Kč). Uvedl to dnes generální ředitel RWE Markus Krebber.
ilustrační foto

K projektu společnosti EFG „Třídím gastro“ se od listopadu připojí Olomouc

11.10.21
Společnost Energy financial group (EFG) letos jako první v republice spustila nový projekt zaměřující se na sběr gastroodpadu z domácností s názvem Třídím gastro. Na pilotní Šumperk, kde se projekt setkal se značným úspěchem, 1. listopadu naváže Olomouc. Obyvatelé hanácké metropole dostanou možnost separovat kuchyňský odpad do speciálních sběrných nádob, jejichž svoz do bioplynové stanice EFG Rapotín BPS následně společnost EFG zajistí. Veškerý svezený odpad najde v Rapotíně energetické využití při výrobě bioplynu, potažmo biometanu, elektřiny a tepla.
ilustrační foto

Lesy ČR chystají na 16. října Den za obnovu lesa, lidé budou sázet stromky

7.10.21
Hradec Králové 7. října (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) připravuje na sobotu 16. října akci Den za obnovu lesa, při které mohou lidé pomoci s obnovou lesů zničených kůrovcem. Současně by se měli seznámit s prací lesníků a s budoucí podobou českých lesů po kůrovcové kalamitě. Akce bude na 13 místech po celé ČR, kromě Prahy v každém kraji. ČTK to dnes řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.
ilustrační foto

Analytici: Vláda nemůže jen tak zrušit DPH na energie, hrozil by postih Bruselu

7.10.21
Praha 7. října (ČTK) - Vláda nemůže jen tak zrušit daň z přidané hodnoty (DPH) na energie, Česku by v tom případě hrozil postih Evropské unie. Tvrdí to analytici, které oslovila ČTK. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu večer v předvolební debatě v České televizi řekl, že současná vláda je po volbách připravena dočasně zrušit DPH u energií, aby zabránila dopadu zvyšování cen elektřiny na domácnosti. Podle analytiků to ale není kvůli unijní legislativě dost dobře možné.
ilustrační foto

Ceny plynu v Evropě po výstupu na rekord klesly, reagovaly tak na Putinova slova

6.10.21
Amsterodam/Moskva 6. října (ČTK) - Ceny zemního plynu v Evropě se dnes zvýšily až o 40 procent a poprvé překonaly 160 eur (zhruba 4000 Kč) za megawatthodinu. Následně však klesly v reakci na slova ruského prezidenta Vladimira Putina o stabilizaci trhu. Informovala o tom agentura Bloomberg. Kolem 17:00 SELČ cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v listopadu vykazovala pokles o více než sedm procent na 107,5 eura (zhruba 2730 Kč) za megawatthodinu. Ukazují to data pro obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny na evropském trhu. Putin dnes uvedl, že Rusko zvyšuje dodávky plynu do Evropy a je připraveno stabilizovat trh. Moskva rovněž odmítla obvinění, že stojí za zdražováním plynu.
ilustrační foto

Kladno chce začít využívat energetiku šetrnou k přírodě, získalo grant na studie

6.10.21
Kladno 6. října (ČTK) - Kladno chce začít využívat energetiku šetrnou k přírodě, získalo na to evropský grant. Město dostane příspěvek zhruba 1,6 milionu korun. Pořídí za něj analýzy pro rozvoj efektivního hospodaření s energií a vodou. Se žádostí z programu European City Facility (EUCF) uspělo Kladno jako jediné město z Česka, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková.
ilustrační foto

Na cestě k dekarbonizaci počítejme s plynem a mysleme na sociální dopady, vyzvalo Česko EU

6.10.21

Ve středu 6. října 2021 proběhlo v Lucemburku zasedání Rady pro životní prostředí. Ministři zemí EU na něm jednali o vybraných legislativních návrzích balíčku Fit for 55 a o nedávno zveřejněné strategii EU pro lesy. Současně přijali společnou pozici EU pro mezinárodní klimatickou konferenci OSN, která se uskuteční v Glasgow. ČR na jednání zastupoval náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1085 | »