Zprávy z tisku

Kroměřížská radnice rozdala mezi obyvatele přes 2100 kompostérů

25.4.18
Kroměříž 20. dubna (ČTK) - Kroměřížská radnice rozdala obyvatelům města všech 2137 kompostérů, které pořídila s pomocí evropské dotace. Jejich využívání by mělo snížit objem vyprodukovaného komunálního odpadu. Kompostéry stály zhruba 6,3 milionu korun, 85 procent nákladů pokryly peníze z evropských fondů. ČTK to dnes řekl mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Škola v Horním Jiřetíně si bude vyrábět elektřinu sama

25.4.18
Horní Jiřetín (Mostecko) 23. dubna (ČTK) - Horní Jiřetín na Mostecku se rozhodl omezit závislost na hnědém uhlí a více využívat obnovitelné zdroje energie. Jako první vyměnil kotle v základní škole, na její střechu nainstaloval solární panely, bude si tak vyrábět elektřinu vlastními silami. Na investici se poskládali dárci. Na projektu spolupracovala obec s organizací Greenpeace. Jiřetín je symbolem boje proti prolomení limitů těžby na Mostecku.

Odborníci: Kůrovcového dřeva mohlo být loni 5 milionů kubíků

25.4.18
Praha 23. dubna (ČTK) - Loni se podle Lesní ochranné služby (LOS) zvýšil objem evidovaného dřeva poškozeného kůrovcem na 3,74 milionu metrů krychlových. Služba eviduje údaje ze zhruba 70 procent státu, po přepočtu na celou Českou republiku by tak šlo o více než pět milionů kubických metrů. Předloni služba evidovala zhruba tři miliony metrů krychlových kůrovcového dřeva, po přepočtu pak až čtyři miliony kubických metrů. Letos zlepšení spíše neočekává, bude však záležet na tom, zda bude chladné a vlhké počasí, uvádí LOS ve svém zpravodaji.

Ministři životního prostředí EU v Bulharsku diskutovali o kvalitě ovzduší, ochraně klimatu a zlepšení implementace evropské legislativy

20.4.18
Ministři životního prostředí evropské osmadvacítky na neformálním setkání v Sofii jednali o zkušenostech členských států v boji proti znečištění ovzduší, o zjednodušeních při naplňování evropské legislativy a o přípravě na mezinárodní klimatická jednání, která uvedou do praxe schválenou Pařížskou dohodu. Českou republiku zastupoval náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V Loučni se už popáté diskutovalo o rozvoji čisté mobility

20.4.18
Ministerstvo životního prostředí uspořádalo ve dnech 12. - 13. 4. 2018 pátý ročník konference čisté mobility v Loučni, která se již tradičně zaměřila na plnění Národního akčního plánu čisté mobility, finanční podporu ze strany jednotlivých resortů a představení nových trendů. Konference se zúčastnilo téměř 150 odborníků ze státní správy, oblasti automotive, energetických společností a odborných asociací.

EP schválil směrnice, které mají zlepšit recyklování odpadů

20.4.18
Štrasburk 18. dubna (zvláštní zpravodajka ČTK) - Češi vyprodukují ročně na 340 kilogramů odpadu na osobu, což je řadí na třetí místo v EU co do množství vyprodukovaného odpadu. Pouze třetinu z něj ale Česká republika recykluje či kompostuje a téměř polovina komunální odpadu končí v ČR na skládkách. Nejpozději v roce 2025 by ale měla být více než polovina komunálního odpadu v jednotlivých zemích EU recyklována. Vyplývá to z balíku reforem, který dnes schválili europoslanci.

Zelená hypotéka od Hypoteční banky podpoří jako jediná na trhu výstavbu energeticky šetrného bydlení

17.4.18
Hypoteční banka přichází s nabídkou tzv. Zelené hypotéky, dlouhodobého konceptu na podporu výstavby a rekonstrukce moderního a energeticky šetrného bydlení. Zelenou hypotéku bude moci využít každý, jehož stavba splní energetickou náročnost ve třídě A nebo B. Banka si pro klienty, pro které je důležitá zodpovědnost vůči životnímu prostředí připravila řadu finančních benefitů. Odmění je ihned při sjednání Zelené hypotéky balíčkem zvýhodnění v celkové hodnotě minimálně sedm tisíc korun a všichni mohou získat rezervu v podobě 20 % finančních prostředků nad rámec rozpočtu předloženého při žádosti o hypoteční úvěr.

Většina lidí v M. Třebové se zapojila do systému snižování odpadů

17.4.18
Moravská Třebová (Svitavsko) 13. dubna (ČTK) - Motivační evidenční systém odpadového hospodářství v Moravské Třebové se postupně rozšiřuje. V dvouměsíčním pilotním období v srpnu a září loňského roku se do něj zapojila asi čtvrtina obydlených domácností, nyní je jich již více než 55 procent. Systém má snížit množství komunálního odpadu ve městě, lidé za třídění odpadu získávají slevu.

Vzniká Svaz moderní energetiky: zastřeší proudy progresivních technologií a vytvoří prostor pro jejich rozvoj

17.4.18
Jednotlivé části moderní energetiky, jako jsou obnovitelné zdroje, akumulace energie, kombinovaná výroba elektřiny a tepla, elektromobilita nebo nastupující digitální řešení spojí Svaz moderní energetiky. Jeho cílem je otevřít prostor pro rozvoj nových technologií, které zvýší konkurenceschopnost domácí ekonomiky, zlepší životní prostředí a nabídnou prostor pro uplatnění inovací.

BP a Tesla budou spolupracovat na projektu skladování energie

16.4.18
Londýn 10. dubna (ČTK) - Britská ropná společnost BP se dohodla s americkou Teslou na spolupráci v oblasti uchovávání energie. Baterii na uskladnění elektřiny BP vybuduje na jedné ze svých 12 větrných farem v USA, informovala dnes agentura Reuters.

Na výměnu kotlů za ekologické Praha vyčlenila 24 milionů korun

16.4.18
Praha 10. dubna (ČTK) - Pražský magistrát vyčlenil 24 milionů korun na výměnu vytápění a ohřevu vody v domácnostech. Program Čistá energie je nově zacílen na více lidí. Dotaci je nově možné čerpat také na výměnu topeniště v rekreačních objektech, kde řada lidí trvale žije. Dnes o tom po jednání rady hlavního města informovala náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). V programu Čistá energie, který v Praze funguje od roku 1994, bylo za 24 let rozděleno zhruba 575 milionů korun.

Domácnosti budou muset za elektřinu připlatit. S vlastní solární elektrárnou však mohou ušetřit

16.4.18
Cen elektřiny na burze mírně stoupá. Někteří velcí obchodníci s elektřinou již zdražili o několik procent a další to plánují od června. Řešením do budoucna, které odvrátí dopady výkyvů cen energie, je vlastní výroba elektřiny pomocí solární elektrárny. Aliance pro energetickou soběstačnost a Solární asociace přináší výčet hlavní výhody energetické nezávislosti.

Zemědělcům se jako nová meziplodina nabízí lnička, je z ní i olej

9.4.18
Brno 8. dubna (ČTK) - Zemědělcům se jako poměrně nová meziplodina nabízí lnička setá. Novou odrůdu se podařilo vyšlechtit Výzkumnému ústavu pícninářskému v Troubsku na Brněnsku. Kromě toho, že plní svou základní funkci a zlepšuje vlastnosti půdy v době, kdy by pole leželo po sklizni ladem, ji lze využít jako olejninu pro výrobu potravinářského oleje, lze z ní vyrobit teplo a dobře prospívá i v období sucha, řekl novinářům na brněnském veletrhu Techagro Jan Hofbauer z výzkumného ústavu.

Oceněné exponáty na veletrhu Techagro přinášejí nové technologie

9.4.18
Brno 8. dubna (ČTK) - Odborná porota udělila na veletrzích zemědělské techniky Techagro, Silva Regina a Biomas ocenění Grand Prix celkem 17 exponátům z 91 přihlášených. Jedná se o stroje či zařízení, které díky inovacím přispívají k lepšímu hospodaření. Poprvé se také udělovaly ceny za stroje či aplikace, které pomáhají v době klimatické změny lépe zadržet vodu v krajině, uvedla za veletrhy Brno Halka Horká.

Na brněnském výstavišti začíná veletrh Techagro

9.4.18
Brno 8. dubna (ČTK) - Přes 720 firem ze 37 zemí bude ode dneška vystavovat na veletrhu zemědělské techniky Techagro a přidružených akcích. Celková plocha veletrhu bude 200.000 metrů čtverečních. Organizátoři očekávají zájem více než 100.000 návštěvníků.

V ČR může do roku 2023 vzniknout až osm čerpacích stanic na vodík

6.4.18
Praha 3. dubna (ČTK) - V Česku by do roku 2023 mohlo vzniknout šest až osm čerpacích stanic na vodík. V současnosti funguje v tuzemsku jediná ve středočeských Neratovicích. ČTK to dnes řekli zástupci ministerstva dopravy. Na vybudování vodíkových čerpacích stanic se má podílet dotační program ministerstva dopravy. Další tři až čtyři stanice by měly vzniknout do roku 2025.

Brněnské výstaviště zaplní od neděle zemědělské stroje

6.4.18
Brno 4. dubna (ČTK) - Až 40.000 návštěvníků očekávají tuto neděli pořadatelé na úvodní den zemědělského veletrhu Techagro. Generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš dnes řekl novinářům, že výstaviště bude zaplněné celé a poptávka převyšuje dostupnou plochu. Na třetí největší evropský veletrh tohoto zaměření pravidelně jezdí kolem 100.000 lidí. V neděli, kdy veletrh začíná, bývá nápor nejvyšší.

MPO: Na příspěvek podporovaným zdrojům loni šlo 45,7 mld. Kč

4.4.18
Praha 3. dubna (ČTK) - Na příspěvek podporovaným zdrojům energie (POZE) bylo loni v Česku vynaloženo asi 45,7 miliardy korun. Na dnešní debatě o obnovitelných zdrojích v Praze to řekl ředitel odboru elektroenergetiky a teplárenství ministerstva průmyslu a obchodu Ladislav Havel. Podle něj nejde o číslo malé, označil ho ale za únosné. Stát podle dřívějších informací přispěl dotací 26,2 miliardy korun, zbytek zaplatili převážně spotřebitelé. Celkem bylo od roku 2006 na podporu POZE v Česku vyplaceno téměř 300 miliard korun.

Emisní obchodování po roce 2021 aneb nový EU ETS

29.3.18
Evropská rada se zavázala ke snížení emisí skleníkových plynů alespoň o 40% v roce 2030 oproti hodnotám roku 1990. Jedním z hlavních pilířů politiky, která tohoto cíle má dosáhnout, je evropský systém obchodování s povolenkami EU ETS. Ten i nadále zůstane jedním z primárních nástrojů Unie v boji se změnou klimatu.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1036 | »