Zprávy z tisku

ilustrační foto

Hradec Králové podpoří třídění odpadů z kuchyní, lidem rozdá zvláštní nádoby

27.1.23
Hradec Králové 27. ledna (ČTK) - Radnice Hradce Králové další formou podpoří třídění odpadu z kuchyní. Lidem od konce ledna začne rozdávat speciální opakovaně použitelné nádoby na shromažďování gastroodpadu přímo v domácnostech. Zatím jich radnice pořídila asi 3300 kusů za čtvrt milionu korun. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Kateřina Rohlíčková.
ilustrační foto

V Třinci se začne od února třídit kuchyňský odpad z domácností

26.1.23
Třinec (Frýdecko-Místecko) 26. ledna (ČTK) - V Třinci na Frýdecko-Místecku se začne od února třídit kuchyňský odpad z domácností. Společnost Smolo CZ, která ve městě zajišťuje svoz odpadu, tam rozmístí 90 speciálních utěsněných nádob, do nichž budou lidé vyhazovat zbytky jídel. Firma pak odpad odveze do bioplynové stanice. ČTK to sdělila mluvčí společnosti Smolo Dorota Havlíková.
ilustrační foto

Evropská komise žaluje Slovensko kvůli obnovitelným zdrojům energie a skládkám

26.1.23
Brusel/Bratislava 26. ledna (zpravodajové ČTK) - Evropská komise dnes zažalovala Slovensko a Bulharsko kvůli tomu, že podle ní neplní pravidla spojená se zaváděním obnovitelných zdrojů energie. Oba státy dosud nepřevedly do svého práva unijní směrnici, která stanovuje podmínky rozvoje obnovitelných zdrojů ve výrobě elektřiny, vytápění, klimatizaci či dopravě. Komise požádala Soudní dvůr EU, aby oběma státům vyměřil pokuty, pokud se pravidlům nepodřídí. Bratislava v reakci uvedla, že část směrnice už do národní legislativy promítla. Slovensko čelí i další žalobě kvůli tomu, že neuzavřelo několik skládek podle požadavků jiné unijní normy.
ilustrační foto

Město Příbor spouští novátorský pilotní projekt třídění kuchyňských odpadů

17.1.23
Příbor (Novojičínsko) 17. ledna (ČTK) - Město Příbor na Novojičínsku spouští pilotní projekt třídění kuchyňských odpadů. Do vybraných bytových domů v různých částech města rozdá speciální třídicí košíky a kompostovatelné sáčky, do nichž budou obyvatelé odpad třídit. Svozová společnost každý týden vytříděný kuchyňský odpad odveze do bioplynové stanice v Horní Suché. Příborská radnice o tom informovala v městském měsíčníku.
ilustrační foto

MPO spustí nové kolo aukcí na podporu stavby větrných či vodních elektráren

16.1.23
Praha 16. ledna (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v úterý spustí nové kolo aukcí na provozní podporu výroby elektřiny z nových nebo modernizovaných obnovitelných zdrojů. Aukce mají podporovat například stavbu větrných či vodních elektráren nebo bioplynových stanic. Ministerstvo si od toho slibuje mimo jiné další snížení závislosti země na zemním plynu z Ruska. Vyplývá to z informací MPO. Resort už první kolo aukcí vyhlásil loni na podzim, nikdo se však tehdy nepřihlásil. Nyní proto upravil podmínky.
ilustrační foto

IEA: Odvětví technologií pro čisté energie čeká do konce desetiletí výrazný růst

12.1.23
Paříž 12. ledna (ČTK) - Odvětví technologií pro výrobu takzvané čisté energie čeká do konce desetiletí výrazný růst a vzniknou v něm miliony pracovních míst. Ve zprávě nazvané Energy Technology Perspectives 2023 to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Globální trh s důležitými masově vyráběnými technologiemi pro čistou energii bude mít podle ní do roku 2030 hodnotu zhruba 650 miliard USD (14,5 bilionu Kč) ročně, což je proti dnešku více než trojnásobek.
ilustrační foto

Povolování malých obnovitelných zdrojů energie bude snazší, Senát souhlasil

11.1.23
Praha 11. ledna (ČTK) - Povolování staveb malých obnovitelných zdrojů energie, hlavně fotovoltaických elektráren, bude zřejmě jednodušší. Senát dnes schválil příslušnou novelu energetického zákona, nyní ji dostane k podpisu prezident. Senátoři v souvislosti s novelou požádali vládu, aby v zájmu energetické soběstačnosti ČR zabezpečila dalšími úpravami efektivní uplatňování valorizace provozní podpory pro palivové zdroje elektrické energie. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) s tím souhlasil.
ilustrační foto

Chrudim chce pokračovat ve zvyšování své energetické soběstačnosti

10.1.23
Chrudim 10. ledna (ČTK) - Chrudim chce pokračovat ve zvyšování své energetické soběstačnosti. Kromě dalších fotovoltaických elektráren zvažuje i vybudování bioplynové stanice. Aby mohla získat dotace na energetické projekty, potřebuje nejdříve zpracovat místní energetickou koncepci města a i na ni chce získat státní podporu, řekl dnes novinářům starosta František PIlný (ANO).
ilustrační foto

Německé dráhy DB chtějí skončit s dieselem, dají na to 1,5 miliardy eur

5.1.23
Berlín 5. ledna (zpravodaj ČTK) - Německé dráhy Deutsche Bahn (DB) chtějí skončit s používáním dieselu k pohonu lokomotiv, do roku 2027 proto do nových pohonných systémů a biopaliv investují na 1,5 miliardy eur (36 miliard Kč). Zatímco staré lokomotivy dopravní společnost upravuje pro používání biopaliv, u těch nových sází na vodík a elektřinu. Používání biopaliv se ale nelíbí některým ekologickým hnutím, která se obávají, že výroba těchto pohonných látek půjde na úkor produkce potravin.
ilustrační foto

Německá RWE a norský Equinor budou spolupracovat v produkci vodíkové energie

5.1.23
Oslo/Essen (Německo) 5. ledna (ČTK) - Německý energetický koncern RWE a norská společnost Equinor budou spolupracovat v produkci vodíkové energie, uzavřely proto strategické partnerství, oznámila dnes RWE. Firmy budou spolupracovat na dovozu vodíku do Německa, záměr ale zahrnuje i velké projekty pro dodávky energií v Evropě. Prohlášení o spolupráci při zvyšování produkce energie z obnovitelných zdrojů podepsaly i vlády obou zemí.
ilustrační foto

Švédské předsednictví se bude věnovat například ochraně půdy, uvedlo MŽP

4.1.23
Praha 4. ledna (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) očekává, že švédské předsednictví v Radě Evropské unie se bude nadále věnovat ekologickým tématům, mimo jiné i návrhu nové legislativy na ochranu půdy. Z pozice předchozího předsedajícího státu chce Česká republika Švédsko aktivně podporovat, uvedl dnes na setkání s novináři pověřenec vlády pro mezinárodní vyjednávání v biodiverzitě Ladislav Miko.
ilustrační foto

Začíná platit windfall tax i cenové stropy na elektřinu a plyn

1.1.23
Praha 1. ledna (ČTK) - Dnes začíná platit daň z mimořádných zisků firem v energetickém, těžebním, petrochemickém a bankovním sektoru. Výnos z daně má společně s odvodem nadměrného zisku při výrobě elektřiny, který funguje už od prosince, zajistit peníze na stanovení cenových stropů na elektřinu a plyn. Cenové stropy nahrazují takzvaný úsporný tarif, kterým stát od října do prosince dotoval domácnostem ceny energií. Na rozdíl od úsporného tarifu ale bude moct cenový strop využít i většina firem.
ilustrační foto

Mladoboleslavská bioplynová stanice by mohla zpracovávat všechen komunální odpad

28.12.22
Mladá Boleslav 28. prosince (ČTK) - Mladá Boleslav plánuje rozšířit do budoucna bioplynovou stanici v průmyslové zóně Plazy o zpracování veškerého komunálního odpadu. Zatím má zpracovávat pouze bioodpad. Na investici chce využít evropské dotace z programu integrovaných územních investic (ITI), které bude město čerpat do roku 2027. Novinářům to řekl první náměstek primátora Jiří Bouška (ANO).
ilustrační foto

Kvalita ovzduší v Česku se zlepšuje, problémem zůstává vytápění domácností

21.12.22

Praha 21. prosince (ČTK) - Kvalita ovzduší v Česku se pozvolna zlepšuje, u většiny látek se snižuje rozloha území, kde jsou překračovány jejich imisní limity. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo životního prostředí (MŽP) s odkazem na Zprávu o životním prostředí za rok 2021, kterou dnes projednala vláda. Zároveň ale upozorňuje, že stále přetrvává vysoké množství emisí do ovzduší z vytápění domácností. Na vině je především lokální vytápění tuhými palivy, které zajišťuje více než třetinu tepla pro domácnosti. Problematické je zejména spalování uhlí, ale také materiálů, které nejsou pro vytápění vůbec určeny, uvádí zpráva.

ilustrační foto

Ekologové chválí české předsednictví za povolenky, postrádají ale větší ambice

21.12.22
Praha 21. prosince (ČTK) - Ekologické organizace z ČR ocenily, že české předsednictví EU posunulo kupředu obchodování s emisními povolenkami nebo takzvané uhlíkové clo, přispělo podle nich mimo jiné k dosažení shody na velké části klimatického legislativního balíčku. Výsledná podoba opatření ale podle ekologů není dostatečná ke splnění cílů pařížské klimatické dohody, tedy k udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia. České předsednictví nebylo dostatečně ambiciózní, uvedly ve společném tiskovém komentáři Centrum pro dopravu a energetiku (CDE), Greenpeace ČR, Hnutí Duha a Klimatická koalice. Svůj komentář dnes poskytly ČTK.
ilustrační foto

Sdružení: Zpřísnění trhu emisních povolenek zvýší jejich ceny a zdraží i teplo

19.12.22
Praha 19. prosince (ČTK) - Nedělní dohoda států EU na zpřísnění fungování trhu s emisními povolenkami nejspíš zvýší jejich ceny. Následně se to promítne i do cen tepla a elektřiny v Česku. Na dotaz ČTK to dnes sdělil ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek a následně tak reagoval také Svaz průmyslu a dopravy ČR. Podle svazu dohoda zhorší postavení českých podniků v Evropě.
ilustrační foto

Evropská komise schválila Česku program na podporu ekologického vytápění

16.12.22
Brusel 16. prosince (ČTK) - Evropská komise (EK) schválila České republice program na podporu ekologického dálkového vytápění v objemu 1,2 miliardy eur (29,1 miliardy Kč). Oznámila to dnes v tiskové zprávě. Program je určen k podpoře ekologického a účinnějšího dálkového vytápění založeného především na energii z obnovitelných zdrojů.
ilustrační foto

Peníze z Inovačního fondu EU dostanou první dva projekty v Česku

14.12.22
Praha 14. prosince (ČTK) - Peníze z Inovačního fondu EU financovaného prodejem emisních povolenek dostanou první dva projekty v České republice. Unie podpoří výrobu zeleného vodíku pro dopravu ve frýdecko-místecké teplárně a novou technologii chlazení baterií pro elektromobily v závodu společnosti Valeo v Žebráku na Berounsku. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo životního prostředí. Projekty sníží emise oxidu uhličitého, výši přidělených grantů ministerstvo neuvedlo.
ilustrační foto

Unijní instituce se dohodly na principech fondu pro odklon od ruských energií

14.12.22
Brusel 14. prosince (zpravodaj ČTK) - Zástupci členských zemí Evropské unie se předběžně dohodli s Evropským parlamentem na konečné podobě plánu REPowerEU, který má unii pomoci vymanit se ze závislosti na ruských fosilních palivech. Program přináší pro tento účel nové granty v celkové výši 20 miliard eur (skoro 490 miliard Kč), které budou státy čerpat skrze dodatky k takzvaným plánům obnovy reagujících na pandemii. Česku by z nich mělo připadnout zhruba 17 miliard Kč.
ilustrační foto

Dalibor Šafařík se ujal funkce generálního ředitele státních Lesů ČR

14.12.22
Hradec Králové 14. prosince (ČTK) - Funkce generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR) se dnes ujal dosavadní ekonomický ředitel firmy Dalibor Šafařík (49). Do čela státních lesů Šafaříka dnes jmenoval ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), uvedl podnik. Šéf státního podniku, který spravuje téměř polovinu lesů v zemi, vzešel z výběrového řízení. Výběr Šafaříka oznámil ministr Nekula na konci listopadu.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1101 | »