Zprávy z tisku

ilustrační foto

Drahý odpad je největším strašákem měst a obcí, říká výzkum

3.8.21
Pro 89 % oslovených měst a obcí jsou nejzávažnějším problémem rostoucí náklady spojené se sběrem, svozem a zpracováním odpadu. Vyplývá to z dotazníkového šetření spolku Arnika, který mezi městy a obcemi po celé České republice zkoumal překážky při dosahování cílů v prevenci vzniku odpadů, separaci a ve zvyšování efektivity a dalších cílů odpadového hospodářství.
ilustrační foto

Zjišťovací řízení k aktualizaci Plánu odpadového hospodářství ČR

3.8.21
Odbor posuzování vlivů na životní prostředí a integrované prevence Ministerstva životního prostředí rozeslal oznámení koncepce - Aktualizace Plánu odpadového hospodářství České republiky 2015-2024 s výhledem do roku 2035. Každý může Ministerstvu životního prostředí, odboru posuzování vlivů na životní prostředí a integrované prevence, zaslat své písemné vyjádření k oznámení koncepce do 20 dnů ode dne zveřejnění informace o oznámení koncepce na úřední desce posledního dotčeného kraje.
ilustrační foto

V Keni zavádějí vařiče na plyn z vodních hyacintů

28.7.21
Nairobi 28. července (ČTK) - V Keni se pokoušejí nahradit znečišťující paliva používaná v domácnostech k vaření nezávadným plynem. V rámci nového projektu jej vyrábějí z invazivních vodních rostlin pokrývajících Viktoriino jezero. Agentura Reuters informovala, že se k tomu spojila keňská energetická společnost Biogas International s výrobcem léků AstraZeneca a ústavem pro udržitelnost z Cambridgeské univerzity.
ilustrační foto

Uhelné elektrárny v ČR vyrobily v prvním pololetí o pětinu elektřiny méně

27.7.21
Praha 27. července (ČTK) - České hnědouhelné elektrárny vyprodukovaly v prvním pololetí meziročně o pětinu elektřiny méně. Poptávka po elektřině se sice zvýšila o dvě procenta, ale u energie vyrobené z černého a hnědého uhlí klesla 11 procent. Vyplývá to ze studie britského think-thanku Ember. Podle něj není česká uhelná elektřina schopná konkurovat snížení cen obnovitelných energií.
ilustrační foto

Z energetiky strany před volbami zmiňují hlavně nutnost soběstačnosti Česka

25.7.21
Praha 25. července (ČTK) - Z plánů budoucího vývoje české energetiky parlamentní strany před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny zmiňují hlavně nutnost soběstačnosti ČR ve výrobě elektřiny. Nyní Česko část elektřiny exportuje, situace se ale po plánovaném útlumu uhelných elektráren a odstavení starších jaderných bloků pravděpodobně změní. Řešením, které může pomoci je podle většiny stran stavba nového jaderného bloku v Dukovanech. Ve formě, jak by se měla zakázka uskutečnit, i u dalších energetických plánů se už ale zástupci stran v názorech často liší.
ilustrační foto

Experti: Diskuse o jaderném bloku často zastiňuje další výzvy energetiky v Česku

25.7.21
Praha 25. července (ČTK) - Diskuse o plánovaném novém bloku Jaderné elektrárny Dukovany často zastiňuje další výzvy energetiky v Česku. V hodnocení současné vlády v závěru jejího funkčního období to zmiňovali zástupci oborových asociací a další energetičtí odborníci, které oslovila ČTK. Význam nového zdroje pro Česko většinou nezpochybňují, řada z nich ale upozorňuje například na skluz některých energetických legislativních norem.
ilustrační foto

Kapacita výroby elektřiny z nefosilních paliv poprvé v Číně předčí uhlí

23.7.21
Peking 23. července (ČTK) - Kapacity výroby elektřiny z nefosilních paliv by v Číně letos poprvé měla překonat kapacitu výroby elektřiny z uhlí. Ve své dnešní zprávě to uvedla Čínská rada pro elektřinu (CEC). Podle ní celková kapacita výroby elektřiny v zemi letos dosáhne 2370 gigawattů (GW). Z toho kapacita uhelných elektráren bude činit 1100 GW a kapacita nefosilních zdrojů, včetně solárních, větrných, vodních a jaderných elektráren a elektráren na biomasu, dosáhne zhruba 1120 GW.
ilustrační foto

Havlíček: Uhelná komise připraví scénáře útlumu uhlí při vyšší ceně povolenky

20.7.21
Praha 20. července (ČTK) - Uhelná komise připraví další scénáře útlumu uhlí v Česku při vyšší ceně emisní povolenky. ČTK to po dnešním jednání komise řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Scénáře jsou důležitější než datum útlumu, uvedl. Popřel tvrzení poslankyně a expertky Pirátů na životní prostředí Dany Balcarové, že Uhelná komise bude pracovat na scénářích konce uhlí k roku 2030 a dřív. Podobné stanovisko dnes nebylo přijato, řekl Havlíček.
ilustrační foto

Heřmanův Městec chce slevami motivovat obyvatel k vyššímu třídění odpadů

20.7.21
Heřmanův Městec (Chrudimsko) 20. července (ČTK) - Radnice v Heřmanově Městci na Chrudimsku chce obyvatele motivovat k vyššímu třídění odpadů. Za více separovaných plastů, papíru či bioodpadů by dostávali slevy z poplatku za popelnice. Detailně sledovat třídění podle domácností umožňuje nový systém odpadového hospodářství.
ilustrační foto

Objem výroby dřevěných pelet stoupl v pololetí o dvě procenta na 254.000 tun

18.7.21
Praha 18. července (ČTK) - Objem výroby dřevěných pelet v Česku v letošním prvním pololetí stoupl meziročně o dvě procenta na 254.000 tun. Za celý rok tak pravděpodobně překoná půl milionu tun. Zatím nejvyšší byla výroba loni, kdy činila 486.000 tun. ČTK to řekl předseda oborového Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. Šest peletáren v ČR podle něj loni navýšilo výrobní kapacitu a dvě nové se otevřely.
ilustrační foto

Komora OZE: Česko bude muset kvůli evropským návrhům předělat klimatický plán

15.7.21
Praha 15. července (ČTK) - Česko bude muset kvůli evropským návrhům, které mají země EU nasměrovat ke splnění přísnějších emisních cílů v roce 2030, předělat Národní energeticko-klimatický plán. ČTK to dnes řekl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa. Uvedl, že podílu 40 procent obnovitelných zdrojů na úrovni EU do roku 2030 by mělo podle metodiky výpočtu Evropské komise Česko přispět 29 až 32 procenty, počítá ale s růstem podílu zelených zdrojů na 22 procent.
ilustrační foto

Na výměnu kotlů půjde dalších 14 mld., část pro domácnosti s nižšími příjmy

15.7.21
Praha 15. července (ČTK) - O kotlíkové dotace si lidé mohou požádat do počátku září 2022, kdy začne platit zákaz využívání starých kotlů. Ministerstvo životního prostředí na ně vyjednalo další peníze, mají pokrýt výměnu nejméně dalších 150.000 kotlů. Systém se nově zaměří na domácnosti s nižšími příjmy, které mohou získat dotaci na výměnu nevyhovujícího kotle ve výši až 95 procent způsobilých výdajů. Možnost výměny kotle ale stále mají i další domácnosti. Ty dostanou příspěvek maximálně 50 procent. Zástupci ministerstva životního prostředí (MŽP) a dalších organizací představili nové parametry programu na dnešní tiskové konferenci.
ilustrační foto

EK chce konec spalovacích motorů a více emisních povolenek nebo čisté energie

14.7.21
Brusel 14. července (zpravodaj ČTK) - Evropská komise dnes představila dosud největší soubor klimatických návrhů, které mají země Evropské unie nasměrovat ke splnění přísnějších emisních cílů v roce 2030. Unijní exekutiva chce v zájmu boje proti oteplování planety mimo jiné skoncovat s výrobou benzínových a dieselových aut, zpoplatnit emise z dopravy či vytápění budov nebo zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie. Nové náklady, které lidem či firmám opatření zřejmě přinesou, má částečně pokrýt unijní pokladna, například pomocí nového fondu.
ilustrační foto

Sněmovna schválila klíčový zákon pro modernizaci energetiky, je potřeba oprava v Senátu

14.7.21
Novelu zákona o podporovaných zdrojích energie dnes v závěrečném třetím čtení schválila Poslanecká sněmovna. Novela je zcela zásadní pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie - stanovuje totiž nová pravidla rozvoje čisté energetiky, bez kterých sektor nemůže růst tempem, které je pro modernizaci energetiky potřeba. V oblasti kontroly přiměřenosti podpory starších projektů OZE sněmovna schválila návrh podporovaný Komorou OZE, který státu ušetří 3 miliardy korun ročně na veřejné podpoře pro velké fotovoltaiky, bohužel je ale v zákoně špatné nastavení IRR, které poškozuje téměř všechny druhy OZE.
ilustrační foto

EK představí zásadní balíček klimatických návrhů, ovlivní průmysl i dopravu

14.7.21
Brusel 14. července (zpravodaj ČTK) - Evropská komise dnes představí stěžejní balíček návrhů, které mají země Evropské unie nasměrovat k dosud velmi vzdálenému splnění přísnějších emisních cílů k roku 2030. Klimaticky šetrnější pravidla se budou týkat řady odvětví od automobilového průmyslu přes energetiku po leteckou či lodní dopravu. Návrhy patrně vyvolají hlasité reakce průmyslové lobby a dlouhé debaty mezi členskými státy a Evropským parlamentem, které mohou trvat i několik let.
ilustrační foto

Klimkovice bezplatně rozdělují mezi obyvatele 700 kompostérů

14.7.21
Ostrava 14. července (ČTK) - Lázeňské město Klimkovice nakoupilo za zhruba 3,5 milionu korun 700 kompostérů, které nyní rozděluje mezi obyvatele. Chce tak podpořit třídění odpadů. Zájem lidí o kompostéry zdarma město loni zjišťovalo v anketě mezi obyvateli. Přibližně 600 jich uvedlo, že by umístění kompostéru na svou zahradu uvítalo. Novinářům to dnes sdělila mluvčí radnice Ivana Gračková. Klimkovice mají asi 3700 obyvatel.
ilustrační foto

Lidé kvůli viru více zahradničili, OZO Ostrava vyprodala zeminový substrát

14.7.21
Ostrava 14. července (ČTK) - Zeminový substrát, který odpadová společnost OZO Ostrava prodává v areálu skládky v Ostravě-Hrušově, je pro letošní rok vyprodaný. V první polovině roku se to ještě nikdy nestalo. Na zvýšeném odbytu se podepsala koronavirová omezení, kvůli nimž lidé trávili více času doma a na svých zahradách. ČTK to za OZO sdělila Lenka Gulašiová.
ilustrační foto

Studie: Rozvoj zelené energetiky v ČR sníží škody na lidském zdraví a krajině

13.7.21
Praha 13. července (ČTK) - Rozvoj zelené energetiky v Česku sníží škody na lidském zdraví a krajině, a to až o 6,4 miliardy korun do roku 2030. Vyplývá to ze studie Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy (UK) pro Alianci pro energetickou soběstačnost (AliES), která byla dnes představena v Praze. Podle studie musí Česko pro splnění evropských cílů výrazně urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů a doplnit ho dalšími opatřeními, především zvyšováním energetických úspor a urychleným útlumem spalování uhlí.
ilustrační foto

Tomáš Voltr: Stát otevřel dveře biometanu v dopravě, chybí ale legislativa

12.7.21
Konec dotací na nákup autobusů poháněných stlačeným zemní plynem vypadá pro dopravce jako nepříjemná zpráva. Ve skutečnosti se pro ně otvírá cesta k širokému využívání biometanu. A to je bezesporu dobrá zpráva nejen pro ně, ale i v širším smyslu. Biometan vyráběný například v bioplynce v Rapotíně z odpadu má totiž ve srovnání s fosilním zemním plynem až o osmdesát procent nižší uhlíkovou stopu.
ilustrační foto

Energetici z Bratislavy se ptali na třídění gastroodpadu

9.7.21
Na to, jak občané Šumperka třídí gastroodpad a co se s touto komoditou dále děje, se přijela podívat desítka zástupců energetických společností z Bratislavy a z Moravy. Zavítali i do rapotínské bioplynové stanice EFG Rapotín BPS.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1081 | »