Zprávy z tisku

Studenti bijí na poplach. Právem. Komora OZE podporuje dnešní globální stávku za klima

15.3.19
Dvanáct let má lidstvo na to, aby přešlo na udržitelný způsob fungování globální společnosti a odvrátilo tak nevratné poškození ekosystému, říká loňská zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu při OSN (tzv. IPCC). [1] A za dvanáct let může nejméně čtvrtina veškeré energie spotřebované v Česku pocházet z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Tvrdí zástupci Komory OZE na základě opatrných scénářů z analýz dostupného potenciálu. Ministerstvo průmyslu a obchodu a Vláda by se měli k OZE postavit čelem.

Europarlament vyzval k přehodnocení emisních cílů EU na rok 2030

15.3.19
Štrasburk 14. března (zvláštní zpravodaj ČTK) - Evropská unie musí podle Evropského parlamentu (EP) přehodnotit své střednědobé klimatické cíle, aby mohla k roku 2050 dosáhnout nulových čistých emisí skleníkových plynů. Tento cíl nastolený nedávno Evropskou komisí (EK) dnes europoslanci prostřednictvím rezoluce přivítali, zdůrazňují však, že jeho realizace bude vyžadovat značné úsilí ve všech patrech společnosti. Ekonomická transformace hospodářství podle nich musí být spravedlivá, pak může vést i k růstu zaměstnanosti.

ERÚ a SEI budou koordinovat cenové kontroly podpory zdrojům

13.3.19
Praha 11. března (ČTK) - Energetický regulační úřad (ERÚ) a Státní energetická inspekce (SEI) budou koordinovat cenové kontroly podpory energetickým zdrojům. Na briefingu po dnešním jednání na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) to oznámili zástupci obou institucí a náměstek ministryně průmyslu pro oblast energetiky René Neděla. ERÚ a SEI v minulých týdnech nezávisle na sobě oznámily, že letos zahájí kontroly takzvaných podporovaných zdrojů energie.

Trutnov do dubna zavede nový systém svozu bioodpadu

8.3.19
Trutnov 5. března (ČTK) - Jednatřicetitisícový Trutnov od dubna zavede nový systém třídění a svozu bioodpadu. Lidé z rodinných domků dostanou nově možnost třídit bioodpad zdarma do zvláštních popelnic. Na sídliště město rozmístí kontejnery na odpad rostlinného původu. ČTK to dnes řekla mluvčí města Michaela Dědková. Poplatek za svoz odpadu se měnit nebude. Základní taxa za svoz činí pro dospělého 480 korun za rok.

CleverFarm vytvoří na Ukrajině síť senzorů pro přesné zemědělství

8.3.19
Brno 6. března (ČTK) - Brněnská společnost CleverFarm, která vyvíjí pro sedláky technologie podporující takzvané přesné zemědělství, chystá uzavření smlouvy s velkým holdingem na Ukrajině, jenž obhospodařuje 60.000 hektarů půdy. Na čtvrtině rozlohy vytvoří síť desítek senzorů IoT, které fungují na principu internetu věcí. Zlepší se tím sledování výskytu chorob a škůdců a díky tomu bude možné lépe plánovat ošetření porostů, řekl ČTK generální ředitel firmy Adam Zlotý.

Objem výroby dřevěných pelet loni v Česku stoupl na nový rekord

4.3.19
Praha 27. února (ČTK) - Objem výroby dřevěných pelet v Česku loni meziročně stoupl o 3,3 procenta na rekordních 377.000 tun. ČTK to řekl předseda oborového Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. Tuzemská spotřeba podle něj loni činila kolem 100.000 tun pelet, zbytek byl vyvezen hlavně do Rakouska, Německa a Itálie. Kotlů a kamen na pelety je v Česku nyní 30.000, uvedl Stupavský.

ČR a Jordánsko chtějí spolupráci v energetice i dalších oblastech

27.2.19
Ammán/Praha 25. února (ČTK) - Zástupci České republiky a Jordánska se shodli na spolupráci ve více oblastech, včetně energetiky, těžby nerostných surovin, železniční dopravy, stavebnictví či podpory malého a středního podnikání. Informovalo o tom české ministerstvo průmyslu a obchodu po prvním společném zasedání Česko-jordánské komise pro ekonomickou spolupráci. To dnes v Ammánu skončilo podpisem závěrečného protokolu.

Mikolajice mají první mikroelektrárnu, vyrábí teplo i elektřinu

27.2.19
Mikolajice (Opavsko) 20. února (ČTK) - Obec Mikolajice na Opavsku jako první využívá mikroelektrárnu Wave, která je podle tvůrců prvním zařízením svého druhu na světě. Jde o složitější automatický kotel na biomasu, jenž kromě tepla produkuje i elektřinu. Po deseti letech výzkumu a vývoje, za které je zodpovědné Univerzitní centrum energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického v Praze, se připravuje uvedení mikroelektrárny na trh. Při slavnostním uvedení mikroelektrárny do provozu to dnes řekli účastníci pilotního projektu.

Větrné elektrárny v ČR: 10x méně a patnáctkrát pomaleji než v podobném Rakousku

22.2.19
Větrné elektrárny loni pokryly téměř 14 % spotřeby elektřiny v Evropě, zhruba o šestinu víc než v předchozím roce. Jiné, než obnovitelné zdroje elektřiny se prakticky nestaví: 93 % z celkového nově instalovaného výkonu v EU bylo obnovitelných. Především větrné a fotovoltaické elektrárny. [1] Česko však v rozvoji větrných a fotovoltaických zdrojů, dvou vůbec nejlevnějších zdrojů elektřiny, zaostává a do budoucna počítá jen velmi omezeně.

Z českého dřeva se loni vyrobilo 377 tisíc tun pelet

22.2.19
Dobřichovice (u Prahy) 18. února - Domácí poptávka po dřevních peletách stabilně roste, v roce 2018 už počet peletových kotlů a kamen v českých domácnostech překročil hranici 30.000 kusů. Dvaatřicet českých peletáren vyrobilo celkem 377 tisíc tun dřevních pelet, 96 % s mezinárodní certifikací ENplus. Růst domácí poptávky komplikují dlouhé pauzy v přijímání žádostí o kotlíkové dotace, domácnosti musí s výměnou nového kotle čekat na nové výzvy. Oboru by prospělo i snížení DPH z 15 na 10 %, které pro dřevní paliva navrhuje ministerstvo zemědělství v důsledku kůrovcové kalamity.

BP: Obnovitelné zdroje se do roku 2040 stanou hlavním zdrojem elektřiny

15.2.19
Obnovitelné zdroje energie se do roku 2040 stanou největším zdrojem výroby elektřiny. Globální poptávka po energii se ve stejné době zvýší zhruba o třetinu, potáhne ji hlavně rychlý růst střední třídy v Asii. Růst energetického trhu v Číně ale prudce zpomalí, zejména kvůli slabší ekonomické expanzi. Ve své každoroční zprávě o výhledu odvětví to včera uvedla britská společnost BP.

Španělsko chce do roku 2035 uzavřít všechny jaderné elektrárny

15.2.19
Madrid 13. února (ČTK) - Španělsko hodlá v letech 2025 až 2035 uzavřít všech svých sedm jaderných elektráren. Oznámila to dnes ministryně pro ekologickou transformaci Teresa Riberaová. Uzavření jaderných elektráren je součástí plánu, podle kterého se má veškerá elektrická energie ve Španělsku od roku 2050 vyrábět z obnovitelných zdrojů.

Zástupci EU se shodli na kvótách pro „čisté“ autobusy ve městech

13.2.19
V pondělí 11. února 2019 bylo dosaženo prozatímní shody mezi zástupci EU týkající se pravidel veřejných zakázek pro nové autobusy. Veřejné orgány budou muset do roku 2025 a 2030 koupit minimální podíl „čistých“ autobusů, tedy autobusů jezdících na plyn nebo elektřinu. Informoval o tom portál Euractiv.

Aleje, školní zahrádky i komunitní zahrady – granty na svou vlastní zelenou oázu získalo 19 projektů z celé ČR

13.2.19
Brno (13. února 2019) – Celkem devatenáct nových projektů, které doplní veřejná prostranství ve městech a vesnicích o zeleň a vodní prvky, vyroste po celé České republice díky grantovému programu Zelené oázy. Ve čtvrtém ročníku společné iniciativy Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika grantová komise vybírala z celkem 86 žádostí. Nakonec rozdělila přes 1,4 milionu korun. Díky grantové injekci budou moci zapojené radnice, mateřské školy, spolky a neziskové organizace obnovit starou ovocnou alej, vybudovat nejrůznější vzdělávací a komunitní zahrady, revitalizovat zanedbaná veřejná prostranství nebo postavit drobná vodní díla na zadržení dešťovky. Přehled všech podpořených projektů nabídne web Nadace Partnerství.

Asociace: Akumulace je v novele zákona ukotvena nedostatečně

12.2.19
Praha 11. února (ČTK) - Akumulace energie je v připravované novele energetického zákona ukotvena nedostatečně. Materiál sice nově obsahuje definici ukládání elektřiny, pokud však projde v aktuálním znění, bude rozvoj akumulačních zařízení v ČR nadále zásadně omezovat. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ Jan Fousek. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) novelu hájí, podle mluvčího Milana Řepky úřad v novele tématu akumulace energie věnuje "značnou pozornost".

Podíl obnovitelné energie v EU stoupl v roce 2017 na 17,5 pct

12.2.19
Brusel 12. února (ČTK) - Podíl obnovitelné energie na hrubé konečné spotřebě energie v Evropské unii v roce 2017 vzrostl na 17,5 procenta. Meziročně se zvýšil o půl procentního bodu a ve srovnání s rokem 2004, z něhož jsou k dispozici první data, je více než dvojnásobný. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Jedenácti členským státům včetně České republiky se už dokonce podařilo dosáhnout svých energetických cílů na rok 2020.

V Krnově přibude ulic, kde se bude třídit biologický odpad

11.2.19
Krnov 7. února (ČTK) - V Krnově na Bruntálsku přibude letos na jaře ulic, kde se bude třídit biologický odpad. Speciální hnědé popelnice dostanou další rodiny žijící ve 265 domech. Dosud se biologický odpad třídil v osmi ulicích. Po rozšíření to bude 24 ulic a dvě náměstí. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová.

Křetínského EPH koupil italskou elektrárnu na biomasu Fusine

11.2.19
Praha 7. února (ČTK) - Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského koupil prostřednictvím své dceřiné společnosti EP New Energy Italia (EPNEI) italskou elektrárnu Fusine. Jde o další z investic holdingu do odvětví biomasy. ČTK to dnes sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj. Elektrárna podle něj má instalovaný výkon sedm megawattů (MW), nachází se v Lombardii v severozápadní Itálii. Cenu mluvčí neuvedl.

Voličsky atraktivní slevy na úkor domácností a čistého ovzduší? Komora OZE komentuje navržené vládní škrty

11.2.19
O 2,7 miliardy by příští rok měla přijít Nová zelená úsporám, mezi veřejností velmi populární program, ze kterého se platí výměny špinavých zdrojů energie za čisté a opatření, která snižují spotřebu energie v budovách. [1] To je snížení dostupných dotací o více než 40% a v praxi to bude znamenat, že 6 až 13 tisíc rodin [2] příští rok nedostane podporu na výměnu špinavého kotle za kotel na biomasu, tepelné čerpadlo či na pořízení fotovoltaických a solárních panelů na výrobu vlastní, čisté energie a teplé vody. Další tisíce domácností by nedostaly podporu na zateplování, výměnu oken a další opatření, která snižují spotřebu energie v budovách.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1046 | »