Zprávy z tisku

Ministr Brabec předložil spolu s MZe vládě aktuální informace o suchu v ČR i o pomoci k jeho zvládání. A svolává setkání skupin, které se věnují projektům v oblasti sucha, i komisi VODA-SUCHO

17.8.18
Ministr Brabec dnes informoval vládu o tom, že vzhledem k aktuální situaci sucha v ČR svolá v nejbližších dnech jednání všech skupin, které se podílí na projektech řešících problémy se suchem, a také komise VODA – SUCHO. Setkání proběhne za účasti všech významných dotčených aktérů, kde bude projednán a stanoven nejbližší postup. Výstupem těchto jednání by měly být návrhy řešení současných problémů, které způsobuje sucho a na některých místech i nedostatek vody. K dnešnímu dni vydalo již 57 úřadů obcí s rozšířenou působností různá omezení dodávek vody. Zemědělci nemají dostatek krmiva pro zvířata, v rybnících hynou ryby. Situace je i s ohledem na očekávaný vývoj počasí kritická.

Cena emisní povolenky prolomila hranici 18 EUR/t CO2, roste také cena silové elektřiny

17.8.18
Cena emisních povolenek pokračuje v prudkém růstu, který započal začátkem letošního roku, a včera prolomila již hranici 18 EUR/t CO2. Od začátku roku vzrostla její cena o více než 10 euro, což se promítá také do ceny silové elektřiny. Zatímco na začátku letošního roku se cena ročního kontraktu na elektřinu s dodávkou v roce 2019 pohybovala na pražské energetické burze PXE kolem 35 EUR/MWh, aktuálně je cena tohoto kontraktu nad 47 EUR/MWh.

Vláda schválila materiál k úspoře emisí u biopaliv

15.8.18
Praha 15. srpna (ČTK) - Biopaliva z provozů spuštěných po 5. říjnu 2015 musí vykázat úsporu emisí skleníkových plynů minimálně 60 procent proti emisím z fosilních paliv, jako třeba benzinu a nafty. Jinak nebudou splňovat takzvaná kritéria udržitelnosti a nebudou mít úlevu na dani. Vyplývá to z návrhu nařízení o kritériích udržitelnosti biopaliv a o snižování emisí skleníkových plynů z pohonných hmot, který dnes schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor vlády.

Asociace: Do 5 let mohou být v ČR desítky MW bateriových úložišť

13.8.18
Praha 12. srpna (ČTK) - Do pěti let by se mohly v Česku postavit desítky megawattů (MW) bateriových úložišť. Vyplývá to z údajů asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ. V současnosti je podle ní v tuzemsku instalováno přes 2000 menších domácích úložišť pro elektřinu vyrobenou z fotovoltaických systémů. Rozvoj velkých bateriových systémů však dlouhodobě brzdí chybějící legislativa, uvedla asociace.

Obyvatelé Prahy dostanou od magistrátu kompostéry na bioodpad

9.8.18
Praha 7. srpna (ČTK) - Obyvatelé hlavního města dostanou od magistrátu kompostéry na biologický odpad. Město mezi lidi rozdělí 1750 nádob. Novinářům to dnes řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Radní dnes schválili výsledky výběrového řízení na jejich pořízení. Nádoby koupí od firem HBABio a Meva-Trade za celkem asi 5,5 milionu korun bez DPH.

Přes 5500 britských kostelů přechází na obnovitelnou energii

6.8.18
Londýn 4. srpna (ČTK) - Přes 5500 britských kostelů se rozhodlo přejít na obnovitelné zdroje energie a přispět tak k řešení klimatických problémů. Patří k nim také 15 katedrál včetně těch nejslavnějších v Salisbury, Liverpoolu nebo Coventry, napsal list The Guardian.

Na recyklaci odpadů půjde 1,3 miliardy korun z EU

6.8.18
Praha 6. srpna (ČTK) - K většímu třídění, recyklaci a opětovnému využití výrobků mají pomoci dvě nové dotace pro obce i firmy. Státní fond životního prostředí v nich rozdělí celkem 1,3 miliardy korun z Operačního programu Životní prostředí. Zájemci mohou o evropské peníze žádat od 3. září, uvedlo dnes ministerstvo životního prostředí v tiskové zprávě.

Dalších téměř 5 miliard na 400 úspěšných projektů z Operačního programu Životní prostředí, nejvíce peněz míří na vodu a boj se suchem

3.8.18
Obce se mohou pustit do stavby nových vodovodů, sběrných dvorů, třídicích linek, pasivních budov, výsadby zeleně nebo zateplení školek. Ministerstvo životního prostředí schválilo dotace více než čtyřem stovkám projektů ze 17 výzev OPŽP. Významná finanční pomoc půjde i na snížení prašnosti průmyslových podniků nebo na úpravu kvality pitné vody. Mezi žadatele bylo rozděleno celkem 4,8 miliardy korun.

100 milionů pro chytré projekty nabízí nová výzva na ekoinovace

2.8.18
Nové problémy si žádají nová řešení. Aby Česko dokázalo lépe čelit suchu, povodním, smogu či neefektivnímu využívání odpadů, potřebuje tzv. ekoinovace – inovativní projekty, které využívají netradiční nebo u nás nepoužívané technologie s přínosem pro životní prostředí. Na inovativní projekty vyhlašuje Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR novou výzvu v rámci Národního programu Životní prostředí.

ZD Haňovice mělo loni i díky rajčatům rekordní tržby

2.8.18
Olomouc 1. srpna (ČTK) - Zemědělské družstvo Haňovice loni díky zprovoznění nového skleníku na pěstování rajčat a rostoucímu prodeji plastových výrobků zvýšilo tržby meziročně o 57 procent na rekordních 206,2 milionu korun z 130,5 milionu v roce 2016. Zemědělskému družstvu z Haňovic na Olomoucku v roce 2017 výrazně vzrostl i čistý zisk, a to z 3,9 milionu korun na 14,3 milionu korun. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy ZD Haňovice.

Lhůty pro revize domácích kotlů se prodlouží o rok na tři roky

2.8.18
Praha 31. července (ČTK) - Lhůty pro pravidelné revize domácích kotlů se prodlouží o rok na tři roky. Obce také dostanou pravomoc zakázat spalovaní určitých paliv v zastaralých kotlech a zvýhodní se přimíchávání některých druhů biopaliv do benzinu a do nafty. Změny přinese novela o ochraně ovzduší, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Asociace hodnotí rok rady ERÚ pozitivně, oceňují komunikaci úřadu

2.8.18
Praha 31. července (ČTK) - Oborové asociace hodnotí veskrze pozitivně roční fungování nové rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Oceňují mimo jiné zlepšenou komunikaci úřadu a transparentnější způsob rozhodování. Vyplývá to z vyjádření jejich zástupců pro ČTK. Nová pětičlenná rada ERÚ přebrala vedení úřadu od začátku loňského srpna. Nahradila tehdejší předsedkyni úřadu Alenu Vitáskovou, které vypršel šestiletý mandát.

Anglické ostrovy bojují proti drahé elektřině čistou energií

31.7.18
Londýn 30. července (ČTK) - Solární panely a chytré baterie by mohly snížit výdaje za elektřinu téměř polovině obyvatel souostroví Scilly, ležícího 45 kilometrů od jihozápadního pobřeží Anglie. Uvedla to podle agentury Reuters britská firma specializující se na skladování energie poté, co spustila program na podporu obnovitelné energie na ostrovech.

Biopaliva musí pro kritéria udržitelnosti vykázat úsporu emisí

31.7.18
Praha 30. července (ČTK) - Biopaliva z provozů spuštěných po 5. říjnu 2015 musí při používání vykázat úsporu emisí skleníkových plynů ve výši minimálně 60 procent proti emisím vznikajícím při používání fosilních paliv jako třeba benzinu a nafty. Jinak nebudou splňovat takzvaná kritéria udržitelnosti. Vyplývá to z návrhu nařízení o kritériích udržitelnosti biopaliv a o snižování emisí skleníkových plynů z pohonných hmot, který v úterý projedná vláda.

Elektrárna Dlouhé stráně v pololetí zvýšila produkci o procento

31.7.18
Šumperk 30. července (ČTK) - Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku v prvním pololetí letošního roku zvýšila produkci o procento na 352,8 milionu kWh elektrické energie z 349,3 kWh ve stejném období loňského roku. ČTK to dnes řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol. Produkce přečerpávací elektrárny v posledních letech roste. Souvisí to s jejím stále častějším využíváním ke stabilizaci energetické soustavy, kterou zatěžují výrazné a nepředvídatelné výkyvy v dodávkách elektřiny z českých i zahraničních obnovitelných zdrojů.

Elektrárna Dlouhé stráně v pololetí zvýšila produkci o procento

31.7.18
Šumperk 30. července (ČTK) - Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku v prvním pololetí letošního roku zvýšila produkci o procento na 352,8 milionu kWh elektrické energie z 349,3 kWh ve stejném období loňského roku. ČTK to dnes řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol. Produkce přečerpávací elektrárny v posledních letech roste. Souvisí to s jejím stále častějším využíváním ke stabilizaci energetické soustavy, kterou zatěžují výrazné a nepředvídatelné výkyvy v dodávkách elektřiny z českých i zahraničních obnovitelných zdrojů.

Průtoková baterie jako řešení nestálé výroby elektřiny z OZE? Vědci ze Stanfordu jsou o krok blíž

27.7.18
Technologie průtokových baterií je již delší dobu považována za vhodného kandidáta pro uchování elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Až dosud byly ale druhy kapalin používané v bateriích buď toxické a drahé chemikálie, které vyžadovaly vysoké teploty pro provoz, nebo byly limitované množstvím elektrické energie, které mohly dodat. Vědci ze Stanfordovy univerzity stojí za vývojem nové průtokové baterie s kombinací materiálů, která je schopna uchovat velké množství elektrické energie. S následujícím vývojem by tato technologie mohla rychle dodávat elektřinu do elektrické sítě, být cenově dostupná, a to při provozu za „pokojových“ teplot.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1039 | »