Zprávy z tisku

ilustrační foto

K projektu „tridimgastro.cz“ se připojila další šestice měst Olomouckého a Moravsko-slezského kraje. Kuchyňský odpad poslouží k výrobě zelené energie

29.9.22
Krnov, Kopřivnice, Uničov, Litovel, Slatinice a Mohelnice se v září připojily k projektu „tridimgastro.cz“ společ-nosti Energy financial group (EFG). Obyvatelé tak získali možnost třídit kuchyňský odpad do nových recyklač-ních nádob. Společnost EFG, která službu poskytuje, zajišťuje obcím a firmám v ČR kromě svozu i ekologickou recyklaci tohoto odpadu, který se v jejích specializovaných zařízeních v Rapotíně a Vyškově využívá pro výrobu nízkoemisního tepla, elektřiny a biometanu. Tuto obnovitelnou, lokální variantu zemního plynu, EFG dodává do sítě jako jediná v Česku.
ilustrační foto

Organizace kvůli energiím navrhují mj. zákaz odpojení pro zranitelné zákazníky

27.9.22
Praha 27. září (ČTK) - Sociální a ekologické organizace dnes představily plán na pomoc lidem s vysokými cenami energií. Navrhuji mimo jiné pravidelnou aktualizaci výše a zjednodušení příspěvku na bydlení, ale i zákaz odpojení od energií a sociální slevy jako ochranu zranitelných zákazníků a domácností ohrožených energetickou chudobou. Organizace také chtějí podporu zateplování nebo budování solárních elektráren na střechách. Zástupci organizací to dnes řekli novinářům.
ilustrační foto

EK schválila dotaci 40 miliard korun pro české uhelné regiony

26.9.22
Brusel 26. září (zpravodaj ČTK) - Evropská komise dnes schválila dotaci 1,64 miliardy eur (přes 40 miliard korun) na podporu českých regionů spoléhajících dosud na výrobu energie z uhlí. Peníze v rámci nového fondu Evropské unie určeného pro přechod k ekologicky čisté energii poputují do Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Do roku 2033 se z nich budou moci financovat zejména náklady spojené se zavíráním uhelných dolů a elektráren.
ilustrační foto

Uhelné kraje využijí dotace EU na zvýšení zaměstnanosti i změnu krajiny

26.9.22
Praha 26. září (ČTK) - České regiony závislé na těžbě uhlí využijí dotace od Evropské unie na strategické projekty, které mají zvýšit počet pracovních míst i obnovitelných zdrojů energie nebo rekultivovat krajinu. Peníze budou směřovat i na rozvoj vzdělávání, vědy a výzkumu. Vyplývá to z reakcí zástupců Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje poté, co Evropská komise dnes těmto regionům schválila dotaci 1,64 miliardy eur (přes 40 miliard korun).
ilustrační foto

Timmermans: Když přesvědčíme o Zelené dohodě Čechy, tak všechny

26.9.22
Praha 26. září (ČTK) - Zelená ekonomika přináší více pracovních míst, ale bude potřeba zajistit spravedlivou transformaci. Místopředseda Evropské komise (EK) odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans to řekl na dnešním Green Deal summitu v Praze. Dodal, že pokud se podaří o výhodnosti Zelené dohody přesvědčit Čechy, může pak přesvědčit všechny. Kvůli akci se dnes před budovou v Mikulandské ulici, kde se summit konal, uskutečnily protesty. Byly poklidné.
ilustrační foto

Stavby obnovitelných zdrojů energie budou jednodušší, schválila vláda

26.9.22
Praha 26. září (ČTK) - U staveb obnovitelných zdrojů energie do 50 kilowatt (kW) nebude třeba povolení stavebního úřadu ani licence Energetického regulačního úřadu (ERÚ), schválila dnes vláda. Při stavebních úpravách, jejichž součástí bude instalace obnovitelného zdroje energie, nebude posuzován vzhled stavby. Zjednodušení se bude týkat i staveb umístěných na území významném z hlediska životního prostředí či památkové péče. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámili ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).
ilustrační foto

Předsedkyně ZD Unčovice: Částka vyčleněná na pomoc podnikům nemusí stačit

22.9.22
Unčovice (Olomoucko) 14. září (ČTK) - Částka 30 miliard korun, kterou vláda vyčlenila na podporu velkoodběratelů elektřiny a plynu, by podle předsedkyně představenstva Zemědělského družstva v Unčovicích na Olomoucku Milady Měsícové nemusela být vzhledem k počtu podniků a výši jejich plateb za energie dostatečná. Mnoha zemědělským družstvům a hlavně potravinářským firmám v poslední době prudce vzrostly ceny elektřiny a plynu, řekla dnes ČTK Měsícová. Dodala, že stát by měl potravinářským podnikům pomoci, jelikož vysoké ceny energií snižují konkurenceschopnost jejich produktů a ohrožují i zaměstnanost.
ilustrační foto

Síkela chce brzy předložit novelu k zakládání energetických společenství

22.9.22
Praha 22. září (ČTK) - Energetickou novelu k možnosti zakládání energetických společenství a sdílení místně vyrobené elektřiny jejich členy chce ministerstvo průmyslu a obchodu předložit do připomínkového řízení nejpozději v prvním říjnovém týdnu. Na dnešním sněmovním semináři o komunitní energetice to řekl ministr Jozef Síkela (za STAN). Nejpozději od ledna příštího roku by měla být podle něho účinná změna vyhlášky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) upravující pravidla trhu elektřinou, jež se bude týkat například sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů v bytových domech.
ilustrační foto

Hradec Králové zavede třídění odpadu z kuchyní, pořídí na to zvláštní popelnice

21.9.22
Hradec Králové 21. září (ČTK) - Lidé ve stotisícovém Hradci Králové budou moci třídit do zvláštních popelnic i odpad z kuchyní, například zbytky jídel či prošlé potraviny. Odpadová společnost Hradecké služby v následujících měsících po městě rozmístí 205 speciálních hnědých popelnic na takzvaný gastroodpad. Radnice zavedení systému letos a v roce 2023 podpoří částkou 3,2 milionu korun, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Kateřina Rohlíčková.
ilustrační foto

ČEZ připravuje další snížení energetické náročnosti výroby elektřiny

20.9.22
Praha 20. září (ČTK) - Energetická skupina ČEZ plánuje v souvislosti s válkou na Ukrajině další snížení energetické náročnosti své výroby elektřiny. Za 15 let ČEZ snížil spotřebu výroby o deset procent, v následujících letech chce pokračovat, díky tomu předpokládá úhrnné úspory a přidanou výrobu v řádu tisíců megawatthodin ročně. ČTK o tom informoval mluvčí ČEZ Martin Schreier.
ilustrační foto

MMR: Ke stavbám obnovitelných zdrojů energie do 50 kW nebude třeba povolení

20.9.22
Praha 20. září (ČTK) - Ke stavbám obnovitelných zdrojů energie do výkonu 50 kilowatt (kW) by lidé nově nemuseli potřebovat povolení stavebního úřadu. Nutná by do tohoto výkonu neměla být ani licence od Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Při stavebních úpravách, jejichž součástí bude instalace obnovitelného zdroje energie, nebude posuzován vzhled stavby. ČTK to sdělil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Změny jsou součástí novely energetického zákona, která je do 21. září v připomínkovém řízení. Následně ji projedná vláda.
ilustrační foto

MPO poprvé vyhlásilo aukce pro provozní podporu výroby elektřiny z nových nebo modernizovaných obnovitelných zdrojů

20.9.22
Praha 20. září (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu poprvé vyhlásilo aukce pro provozní podporu výroby elektřiny z nových nebo modernizovaných obnovitelných zdrojů. Soutěžit o ni mohou projekty bioplynových stanic, větrných elektráren a malých vodních elektráren. Ministerstvo si od toho slibuje mimo jiné další snížení závislosti země na zemním plynu z Ruska. Informovalo o tom na svém webu. Aukce na výkup elektřiny z fotovoltaických zdrojů umožnila novela zákona o podporovaných zdrojích energie.
ilustrační foto

V Jablonci nad Nisou začnou zkušebně třídit bioodpad na sídlištích

20.9.22
Jablonec nad Nisou 20. září (ČTK) - V Jablonci nad Nisou začnou zkušebně třídit biologicky rozložitelný odpad na sídlištích. Zatím vybrali 12 míst, kde je možné kontejnerová stání zamknout, například u domů na sídlišti Nová Pasířská nebo v lokalitě Mechová-Mozartova, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová. Projekt souvisí s plány na výstavbu bioplynové stanice v Liberci, ke kterým se Jablonec rozhodl připojit. Zmapovat proto musí množství bioodpadu, který se ve městě vyprodukuje.
ilustrační foto

Média: Státy EU by mohly získat flexibilitu u příjmových stropů pro elektrárny

20.9.22
Brusel 20. září (ČTK) - Členské státy Evropské unie by mohly stanovovat vyšší příjmové stropy pro elektrárny, které prokáží, že jejich výrobní náklady přesahují strop ve výši 180 eur (zhruba 4400 Kč) za megawatthodinu (MWh) navrhovaný Evropskou komisí. Vyplývá to z kompromisního návrhu připraveného Českou republikou, ke kterému získaly přístup německý list Süddeutsche Zeitung a agentura Reuters. Návrh má zajistit, aby tyto elektrárny zůstaly v provozu.
ilustrační foto

Plzeňská teplárenská připravuje odklon od uhlí, problémy s plynem to neoddálily

19.9.22
Plzeň 19. září (ČTK) - Plzeňská teplárenská (PT), největší dodavatel tepla na západě Čech, i přes současné problémy s dodávkami zemního plynu z Ruska zatím dál chystá odklon od spalování uhlí od roku 2030. Z uhlí nyní vyrábí přes polovinu tepla a elektřiny, zbytek zajišťuje spalováním biomasy a komunálních odpadů z kraje. Nosnými pilíři takzvané dekarbonizace jsou biomasa, komunální odpad a zemní plyn, řekl ČTK generální ředitel firmy Václav Pašek. Odhadovaná výše investice je tři až čtyři miliardy korun a podnik si na ni vytváří zdroje.
ilustrační foto

Městské autobusy v Ml.Bol. vyjedou na plyn z bioplynové stanice v pololetí 2023

16.9.22
Mladá Boleslav 16. září (ČTK) - Městské autobusy v Mladé Boleslavi by mohly začít tankovat v čerpací stanici nové bioplynové stanice bioplyn zhruba v polovině příštího roku. Stanici, která má ročně zpracovat 25.000 tun biologicky rozložitelného odpadu, buduje město od loňského listopadu. Nejpozději v listopadu předpokládá dokončení první etapy včetně čerpací stanice, začalo se další částí, kterou je výstavba čističky bioplynu. Novinářům to dnes řekli zástupci města a společnosti Compag Mladá Boleslav, která zajišťuje odpadové hospodářství na Mladoboleslavsku.
ilustrační foto

Jablonec nad Nisou se připojí k plánům na výstavbu bioplynové stanice v Liberci

15.9.22
Jablonec nad Nisou 15. září (ČTK) - Jablonec nad Nisou se připojí k plánům na výstavbu bioplynové stanice v Liberci. Projekt, který podle předběžných odhadů přijde zhruba na půl miliardy korun, připravují Teplárna Liberec a MVV Energie CZ ve spolupráci s podnikem Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK). Stanice by měla stát v areálu čistírny odpadních vod v Liberci a ročně by měla zpracovat 20.000 až 30.000 tun biologicky rozložitelného odpadu z Jablonce, Liberce a Libereckého kraje, řekl náměstek primátora Milan Kouřil, který dnes materiál do zastupitelstva předkládal.
ilustrační foto

Europoslanci podpořili zvýšení podílu obnovitelné energie na 45 procent

14.9.22
Štrasburk 14. září (zpravodaj ČTK) - Poslanci Evropského parlamentu dnes podpořili zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na výrobě energie v EU na 45 procent do roku 2030. Zákonodárci odhlasovali také přísnější cíle pro energetickou účinnost, když chtějí snížit konečnou spotřebu energie o 40 procent proti projekcím z roku 2007. Zástupci EP nyní mohou začít o konečné podobě norem vyjednávat s českým předsednictvím Rady EU, které zastupuje členské státy. Ty se již koncem června shodly na nižších cílových hodnotách.
ilustrační foto

Komora OZE chce urychlit a zjednodušit stavbu obnovitelných zdrojů energie

6.9.22
Praha 6. září (ČTK) - Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) navrhuje novelu energetického a stavebního zákona. Hlavním cílem má být zrychlení a zjednodušení stavby obnovitelných zdrojů energie. Navrhovaná opatření předala Komora OZE ministerstvům průmyslu a obchodu, ministerstvu pro místní rozvoj a ministerstvu životního prostředí. Novinářům to dnes řekli zástupci Komory OZE.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1097 | »