Zprávy z tisku

ilustrační foto

Úrodu před extrémy počasí ochrání solární panely. Čeští farmáři si ale musí počkat

24.1.22
O agrivoltaice neboli agrofotovoltaice se také říká, že to jsou podané ruce mezi zemědělstvím a solární energetikou. Panely přistiňují plodiny a pomáhají tak zachovat výnosy, které jsou ohroženy suchem a rostoucími teplotami v důsledku klimatické změny. Naopak plodiny pod panely přispívají k lepšímu mikroklimatu, ochlazují vzduch v okolí panelů, které se tak nepřehřívají. Agrivoltaické systémy jsou schopné zadržovat vlhkost uvolňovanou plodinami, čímž snižují spotřebu vody. Vlhkost vzduchu ochlazuje solární panely, což pomáhá panelům dosáhnout lepšího výkonu. „Vedle nahrazování uhelných elektráren má agrivoltaika potenciál napomoct zemědělcům s adaptací na změnu klimatu,“ potvrzuje analytik Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Abel, který se v Klubu Agrivoltaiky snaží prošlapávat cestu čisté energetice a udržitelnému zemědělství.
ilustrační foto

Nezdražují: teplárny na biomasu těží z nezávislosti na fosilních palivech

24.1.22
Ve všeobecné vlně zdražování to je pro domácnosti ve Strakonicích nebo v Ostrově u Karlových Varů aspoň jedna příznivá zpráva: od nového roku se jim nezvýšily účty za teplo. Důvodem je také to, že teplárny v jejich městech „jedou“ na biomasu od místních dodavatelů, takže nemusí nakupovat emisní povolenky, které stoupají na rekordní hodnoty a zdražují fosilní paliva.
ilustrační foto

Ministr zemědělství: Společným zájmem všech je nové dotační podmínky pro zemědělce nastavit co nejdříve

21.1.22
Tisková zpráva – Na dnešní pracovní skupině k budoucí podobě Společné zemědělské politiky (SZP) představilo Ministerstvo zemědělství (MZe) změny a úpravy ve Strategickém plánu SZP. Hlavní změnou oproti poslední verzi je navýšení prostředků na první hektary z 10 na 23 procent. Tato podpora bude určena na prvních 150 hektarů všech zemědělců. Do konce ledna Ministerstvo zašle dokument Evropské komisi (EK), která má následně tříměsíční lhůtu na připomínky. Dnešního jednání se zúčastnili zástupci nevládních organizací, akademické sféry, Evropského parlamentu, Evropské komise, Parlamentu ČR a další. Celkem se na online setkání připojilo více než 300 lidí ze zhruba 75 organizaci a institucí.
ilustrační foto

Živá laboratoř u Brna ukazuje možnosti řešení energetické nezávislosti domácností

21.1.22
Má elektrické sálavé vytápění, které si sám reguluje, vedle toho si sám řídí stínící techniku, osvětlení, ohřev vody, řízení zabezpečovacího systému, fotovoltaickou elektrárnu, audio či přístupové systémy. A nechybí ani zdroj pro napájení elektromobilu. V Omicích u Brna stojí už přibližně rok inteligentní rodinný dům.
ilustrační foto

Kutnohorští vinaři přidávají do půdy biouhel, má zadržet vodu a živiny

19.1.22
Kutná Hora 18. ledna (ČTK) - Kutnohorští vinaři začali používat biouhel, jeho přidání do půdy má zlepšit zadržování vody a živin. Vyrábějí ho sami ve speciálních pecích a využívají při hnojení. S přidáváním zuhelnatělé biomasy do půdy začali v těchto dnech spolu se stříháním révy.
ilustrační foto

Brněnská radnice plánuje stavbu bioplynové stanice v Černovicích

19.1.22
Brno 18. ledna (ČTK) - Brno plánuje výstavbu velkokapacitní bioplynové stanice na biologicky rozložitelný odpad v průmyslové zóně v Černovicích. Stanice by měla ideálně ročně zpracovat až 20.000 tun ročně, mezi který budou patřit zbytky jídla z domácností, školních jídelen, restaurací nebo prošlé potraviny z obchodů. Podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) město letos zahájí projektové a přípravné práce, aby byla stanice nejpozději v roce 2026 v provozu, uvedl v tiskové zprávě. Navržená kapacita podle něj odpovídá reálným odhadům dostupnosti odpadu.
ilustrační foto

IEA: Celosvětová poptávka po elektřině loni výrazně rostla

17.1.22
Paříž 15. ledna (ČTK) - Celosvětová poptávka po elektřině vzrostla loni o šest procent, tedy 1500 terawatthodin (TWh). V procentech byl růst nejvyšší od zotavení z globální finanční krize v roce 2010. V TWh byl růst rekordní. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) o elektrárenském sektoru.
ilustrační foto

V Prostějově budou zkušebně rozmístěny nádoby na použitý olej z domácností

17.1.22
Prostějov 17. ledna (ČTK) - Plastové nádoby na sběr použitých rostlinných olejů slitých do PET lahví plánuje v několika ulicích Prostějova zkušebně rozmístit radnice. Pokud se sběr olejů z domácností osvědčí, budou v Prostějově instalovány další sběrné nádoby. ČTK to řekl primátorův náměstek Jiří Pospíšil (PéVéčko). Obyvatelé Prostějova nyní použité rostlinné oleje mohou odkládat pouze ve sběrných dvorech.
ilustrační foto

Praha se chce zaměřit na rozvoj cirkulární ekonomiky

17.1.22
Praha 17. ledna (ČTK) - Praha plánuje desítky projektů, které mají napomoci rozvoji tzv. cirkulární ekonomiky. Zaměří se na recyklaci odpadů ze stavebnictví a domácností, využívání dešťové vody nebo podporu městského zemědělství. Vyplývá to ze strategie, kterou dnes schválili městští radní. Vedení Prahy již loni schválilo strategii adaptace města na klimatickou změnu, kterou kritizovaly opoziční ODS a ANO.
ilustrační foto

Německo v klimatických cílech zaostává, ministr hospodářství chce vyšší tempo

12.1.22
Berlín 11. ledna (zpravodaj ČTK) - Německo v plnění klimatických cílů značně zaostává, do roku 2030 proto musí oproti současnému stavu ztrojnásobit roční tempo snižování škodlivých emisí. Na tiskové konferenci to dnes prohlásil německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck. Řekl také, že v letošním roce koaliční vláda sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP) představí dva soubory opatření na podporu ochrany klimatu a že bez zemního plynu se Německo v přechodu k čistým zdrojům energie neobejde.
ilustrační foto

Farmáři loni v Česku vybudovali další čtyři hektary skleníků s rajčaty

12.1.22
Olomouc 12. ledna (ČTK) - Další čtyři hektary skleníků pro hydroponické pěstování rajčat zprovoznili loni pěstitelé v České republice. Celková rozloha krytých ploch s rajčaty tak vzrostla na 69 hektarů. Vyplývá to ze statistik Zelinářské unie Čech a Moravy. Poptávka po menších rajčatech v tuzemských obchodech navzdory vyšší ceně stále roste. Česko kvůli tomu v posledních letech zažívá rozmach jejich pěstování.
ilustrační foto

Agrární komora ČR se chce kvůli omezení dotací obrátit na Ústavní soud

11.1.22
Liberec 11. ledna (ČTK) - Omezení dotací pro velké zemědělské podniky, které navrhuje vláda ve svém programovém prohlášení, je podle Agrární komory ČR diskriminační. Připravuje proto stížnost k Ústavnímu soudu. ČTK to dnes řekl předseda Regionální agrární rady Libereckého kraje Robert Erlebach. Zemědělci z kraje se dnes stejně jako jejich kolegové z jiných částí republiky chystají proti změnám dotačních plánů, které určí, jak se budou vyplácet peníze mezi lety 2023 a 2027, protestovat před úřadem vlády.
ilustrační foto

Návrh Komise na změnu taxonomie je výzvou pro nepřipravené Česko. Biometan musí hrát důležitou roli

6.1.22
Taxonomie nyní rezonuje médii, a především v diskuzích energetických expertů. Do 12. ledna mají jednotlivé státy EU možnost podávat připomínky k návrhu, který vyšel na Nový rok. Asociace CZ Biom vítá, že Evropská komise navrhuje uznat zemní plyn za nízkouhlíkovou technologii s podmínkou, že bude 30 % plynu od roku 2026 a 55 % od roku 2030 pocházet z obnovitelných zdrojů. Po dlouhých letech odmítání dekarbonizace to však bude pro Českou republiku velká výzva.
ilustrační foto

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula se dnes ujal úřadu, zaměřit se chce na moderní technologie, ekologii i podporu malých zemědělců

3.1.22
Tisková zpráva – Premiér Petr Fiala uvedl do úřadu ministra zemědělství Zdeňka Nekulu. Prezident Miloš Zeman ho jmenoval až dnes, protože měl Zdeněk Nekula v prosinci pozitivní test na koronavirus, a musel proto do izolace. Prioritou nového ministra je precizní zemědělství, tedy využívání moderních technologií v zemědělství. Soustředit se chce také na ochranu a zadržování vody v krajině, ekologické zemědělství a efektivnější podporu malých a středních zemědělců.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1088 | »