Zprávy z tisku

Svět čeká klimatický apartheid, tvrdí odborník bádající pro OSN

28.6.19
Ženeva 25. června (ČTK) - Světu hrozí klimatický apartheid, uvedl v dnes vydané zprávě zvláštní zpravodaj OSN pro extrémní chudobu a lidská práva Philip Alston. Podle něj následky klimatické změny nejvíce pocítí nejchudší obyvatelé planety, bohatí použijí své peníze, aby se hladu a válkám vyhnuli.

Obnovitelné zdroje v USA poprvé vyrobily více elektřiny než uhlí

28.6.19
New York 26. června (ČTK) - Obnovitelné zdroje energie ve Spojených státech vyrobily v dubnu poprvé více elektřiny než elektrárny na uhlí. Vodní elektrárny, solární panely a větrné turbíny vyprodukovaly rekordních téměř 68,5 milionu megawatthodin elektřiny. Naproti tomu uhelné elektrárny vyrobily 60 milionů megawatthodin, což bylo nejméně elektřiny vyrobené spalováním uhlí za několik let. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na údaje amerického státního Úřadu pro energetické informace (EIA).

Fosilní paliva v Británii poprvé nejsou hlavním zdrojem elektřiny

28.6.19
Londýn 25. června (ČTK) - Letošní rok bude pro Británii prvním, kdy bude do místní sítě proudit více elektřiny z "čistých" zdrojů než z těch, které generují uhlíkové emise. Minulý týden to oznámil provozovatel britské rozvodné sítě National Grid. S jistotou to předpovídá na základě situace z prvních pěti měsíců roku, v nichž ekologicky šetrná výroba poprvé předčila fosilní paliva jakožto hlavní zdroj elektřiny v Británii.

Nová kompostárna v Praze 14 by měla vyjít na 80 až 85 milionů Kč

28.6.19
Praha 25. června (ČTK) - Nová kompostárna na pozemcích v Horní Ladě v Praze 14-Kyjích by měla vyjít na 80 až 85 milionů korun. Zařízení bude schopno zpracovat až 15.000 tun bioodpadu ročně. Kdy přesně výstavba začne, zatím není jasné. Vyplývá to z informativního dokumentu, který si nechal vypracovat magistrát. První kompostárnu spustila Praha v roce 2017 ve Slivenci. Kromě kompostárny chce město stavět rovněž bioplynovou stanici.

Klima se mění tady a teď. Česká republika se nemusí obávat vize klimaticky neutrální ekonomiky

28.6.19
Praha, 26. června 2019 – Vedra a sucha jsou současným projevem změn klimatu, které zakouší Česká republika v přímém přenosu. Vedle opatření založených na adaptaci potřebujeme snižovat emise skleníkových plynů v souladu s Pařížskou klimatickou dohodou. Svaz moderní energetiky proto vyzývá vládu, aby se nebránila debatě o evropské strategii přechodu na klimaticky neutrální ekonomiku do roku 2050.

Svazy: MPO by mělo v řešení úkolů mít ještě větší tah na branku

23.6.19
Praha 22. června (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo své úkoly a závazky řešit mnohem aktivněji než dosud. Při příležitosti ročního fungování současné vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) se na tom shodly oborové svazy, které oslovila ČTK. Kritizují například přístup k moderní energetice nebo přípravu hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Bývalé ministryni Martě Novákové řada z nich vytýká velkou pasivitu, na hodnocení nového ministra Karla Havlíčka (oba za ANO) je podle nich ještě brzo. Havlíček vystřídal Novákovou v čele resortu letos na konci dubna.

V září začne společný projekt ČR a Slovenska v energetice

21.6.19
Bratislava 21. června (zpravodaj ČTK) - V září začne realizace společného česko-slovenského projektu inteligentní energetické soustavy Acon Smart Grids, dokončena by měla být do pěti let. Po podpisu společného prohlášení o podpoře záměru to dnes řekl předseda představenstva slovenské energetické skupiny ZSE Jochen Kley. Cílem projektu je mimo jiné modernizovat distribuční vedení elektřiny v příhraničních oblastech obou zemí.

Norský penzijní fond končí s investicemi do fosilních paliv

21.6.19
Již několikrát bylo norskou vládou zvažováno odstoupení od investic do fosilních zdrojů v rámci norského penzijního fondu – největšího fondu svého druhu na světě. Norský parlament dal nyní konečně zelenou zákonu, který má skutečně zajistit, že fond se vzdá svých investic do uhlí a ropy, které dosahují hodnoty kolem 13 miliard dolarů, a to i přesto, že ještě minulý rok vládní poradci doporučovali investice do uhlí a ropy z portfolia fondu nevylučovat.

Osm zemí EU se zavázalo vyrábět elektřinu z uhlí nejdéle do roku 2030

21.6.19
Osm z dvaceti osmi členských států EU chce postupně přestat vyrábět elektřinu z uhlí do roku 2030. Tyto země tvoří necelých 20 % instalovaného výkonu uhelných zařízení v EU. Podle analytiků institutu Climate Analytics by stanovení konkrétního data ukončení užívání uhlí Německem bylo silným signálem i pro ostatní členské státy. V současnosti se v souvislosti s Německem hovoří o letech 2035 až 2038.

Výdaje MPO by se příští rok měly zvednout o 24 pct na 49 mld. Kč

21.6.19
Praha 19. června (ČTK) - Výdaje ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) by měly v roce 2020 proti letošnímu roku stoupnout o 24 procent na 49,1 miliardy korun, tedy asi o deset miliard Kč. Bez výdajů, které pokrývají evropské peníze a další fondy, by se měl rozpočet resortu meziročně zvýšit o 4,2 procenta na 37,1 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. Převážnou část budou tradičně tvořit dotace na takzvanou zelenou energii.

Povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty zrušeno nebude

21.6.19
Praha 19. června (ČTK) - Povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty zrušeno nebude. Sněmovna návrh čtyř desítek poslanců v čele s Piráty odmítla už v prvním kole projednávání v souladu s postojem vlády, byť téměř nejtěsnější většinou. Vládní koalici ANO a ČSSD pomohly až na druhý pokus hlasy části poslanců KSČM.

Summit nenašel shodu na klimatické neutralitě EU k roku 2050

21.6.19
Brusel 20. června (zpravodajové ČTK) - Začátek diskuse o přeobsazení vrcholných funkcí v EU dnes na summitu v Bruselu zdržel spor o formulaci části závěrů, souvisejících se snahou o uhlíkovou neutralitu společenství k roku 2050. Z diplomatických informací plyne, že proti pohledu většiny států EU, které podobnou zmínku v usnesení chtěly, vystupoval především polský premiér Mateusz Morawiecki, námitky měla i ČR. Státy se tak po několika hodinách debaty nedokázaly dohodnout, že by v roce 2050 měla mít EU nulové čisté emise, v přijatých závěrech nakonec jen poznámka pod čarou uvádí, že to tak má být "podle velké většiny členských zemí".

Praha zaplatí za svoz bioodpadu v budoucnu 226 milionu Kč

21.6.19
Praha 20. června (ČTK) - Pražský magistrát za svoz bioodpadu v letech 2020 až 2026 zaplatí 226,13 milionu korun. Praha využije opční právo smlouvy s konsorciem Pražské odpady 2016-2025. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Od schváleného kroku si město slibuje zlevnění svozu bioodpadu pro obyvatele až o polovinu. Možnost celoplošného sběru bioodpadu městu ukládá zákon, využití kontejneru na bioodpad nebude pro Pražany povinné. Město zároveň zvažuje zdražení svozu komunálního odpadu.

Praha schválila závazek snížit emise CO2 o 45 pct do roku 2030

21.6.19
Praha 20. června (ČTK) - Zastupitelé dnes vyhlásili v Praze klimatický závazek, při kterém chce vedení města do roku 2030 snížit množství emisí oxidu uhličitého o 45 procent a do roku 2050 chce, aby byla metropole bezuhlíková. Zároveň schválili okruh opatření, kterými toho hodlá dosáhnout, a to například nákup energií z obnovitelných zdrojů, omezení topení pevnými palivy nebo podpora dopravních prostředků s jinými než spalovacími motory. Zhruba za rok chce mít magistrát hotový plán konkrétních opatření i s jejich harmonogramem. Opozice kritizovala závazek pro nekonkrétnost.

Energetické úspory v budovách podpoří MŽP 1,25 mld Kč

20.6.19
Praha 14. června (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) podpoří 370 projektů na energeticky úsporné renovace veřejných budov částkou 1,25 miliardy korun. Z dotací Operačního programu životního prostředí bude opravena například nemocnice v Novém Městě na Moravě nebo mateřská škola v Plzni. V tiskové zprávě o tom dnes informovaly MŽP a Státní fond životního prostředí (SFŽP). Peníze na energeticky úsporná opatření je možné čerpat i v současnosti. Do 3. února 2020 mohou v první výzvě žádat o příspěvek města, kraje a příspěvkové organizace a ve druhé výzvě státní a výzkumné instituce na rekonstrukce vládních budov.

IEA: Svět by se měl více zaměřit na vodík jako zdroj energie

20.6.19
Tokio 14. června (ČTK) - Svět by se měl více zaměřit na vodík jako případný zdroj energie bez škodlivých emisí a podpořit jeho výrobu z obnovitelných zdrojů. Vodík může pomoci snížit emise v odvětvích jako doprava, produkce chemikálií a ocele a podpořit energetickou bezpečnost. Uvedla to ve své zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Vědci se zaměřením na ekologii mohou získat dotaci

20.6.19
Praha 14. června (ČTK) - Vědci, kteří se zaměřují na ekologii, mohou na své projekty získat dotace. Technologická agentura ČR (TA ČR) vyhlásila první veřejnou soutěž v programu ministerstva životního prostředí s názvem Prostředí pro život. Je v něm více než 429 milionů korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovala TA ČR. Projekty mohou podniky a výzkumné organizace přihlásit do jednoho ze dvou programů do 19. září.

EK vyzvala státy, aby byly ambicióznější v energetických plánech

20.6.19
Praha/Brusel 18. června (ČTK) - Evropská komise (EK) vyzvala členské státy, aby byly ambicióznější ve svých energetických a klimatických plánech pro rok 2030. Uvedla to dnes komise na webu. České republice Brusel mimo jiné doporučil zvýšit do té doby podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na celkové spotřebě na minimálně 23 procent. Česko dosud počítalo s 20,8 procenta. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes uvedlo, že zveřejněná doporučení pečlivě analyzuje.
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 1060 | »