Zprávy z tisku

ilustrační foto

MŽP: V srpnu začnou dotační výzvy v novém OP Životní prostředí

25.7.22
Praha 25. července (ČTK) - První dotační výzvy v Operačním programu Životní prostředí 2021 - 2027 (OPŽP) budou vyhlášeny v srpnu. Za ministerstvo životního prostředí (MŽP) to dnes uvedl Ondřej Charvát v tiskové zprávě. Program nabídne z fondů EU 61 miliard korun. Největší částka, přes 14 miliard korun, bude na projekty zlepšující přístup k pitné vodě a hospodaření s ní. Podpora cílí hlavně na obce a kraje, o některé dotace si však budou moci požádat i domácnosti a firmy. Žádosti o dotace z OPŽP spravuje Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP).
ilustrační foto

Havlíček: Vláda by měla motivovat firmy k šetření energiemi a připravit podporu

21.7.22
Praha 21. července (ČTK) - Vláda by měla motivovat ekonomický sektor k šetření energiemi a připravit programy, které by k tomu dopomohly. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Kabinet Spolu a Pirátů se STAN by podle něj měl reflektovat doporučení Evropské komise (EK).
ilustrační foto

V okolí Mníšku budou od prosince 2024 jezdit autobusy poháněné na zelený vodík

20.7.22
Praha 20. července (ČTK) - V okolí Mníšku pod Brdy u Prahy začnou od prosince 2024 jezdit na pravidelných linkách autobusy poháněné na zelený vodík. Pro jeho výrobu se používá energie z obnovitelných zdrojů, v tomto případě bude zdrojem elektřiny vodní elektrárna ve Vraném nad Vltavou. Vyplývá to z memoranda o spolupráci na projektu, které dnes na středočeském krajském úřadě v Praze podepsali zástupci hejtmanství, organizace Integrovaná doprava Středočeského kraje, společnosti ČEZ a dopravní firmy Martin Uher bus.
ilustrační foto

Vláda jednání o dotacích podporovaným zdrojům energie přerušila

20.7.22
Praha 20. července (ČTK) - Vláda dnes přerušila jednání o dotacích podporovaným zdrojům energie na příští rok. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby stát příští rok vyplatil na dotacích podporovaným zdrojům energie 37 miliard korun. Je to o zhruba deset miliard korun více než v posledních letech, protože vláda chce od letošního října a po celý příští rok odpustit placení příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů energie (POZE) domácnostem a firmám v reakci na rostoucí ceny energií. S navýšením peněz ze státního rozpočtu ale nesouhlasí ministerstvo financí. Podle úřadu by to vedlo k prohloubení deficitu státního rozpočtu.
ilustrační foto

Fiala: ČR je na zimu připravena, je třeba pokračovat v úsporách energií

20.7.22
Praha 20. července (ČTK) - Česká republika je na letošní zimu připravena a není nutné očekávat naplnění nejpesimističtějších scénářů ohledně energetické situace. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Dodal, že vláda zajistila ve spolupráci s ČEZ dodávky zkapalněného plynu od září z Nizozemska, plní zásobníky zemního plynu na rekordní úroveň a jedná s dalšími dodavateli plynu z Ázerbájdžánu nebo Kataru. Zároveň podle premiéra bude brzy hotov zákon, který umožní teplárnám využít další zdroje energie.
ilustrační foto

Ekologové: Uhlí musí být jen dočasná pomoc, potřeba jsou obnovitelné zdroje

20.7.22
Praha 20. července (ČTK) - Uhlí musí být jen dočasnou pomocí při energetické krizi. Evropa by se měla zaměřit na rozvoj obnovitelných zdrojů. Dnes zveřejněný návrh podle nich nedosahuje spravedlivé strategie snižování poptávky po energii, která by dostatečně podpořila přechod na energii z čistých zdrojů. Plán se zaměřuje na podporu fosilních zdrojů až příliš. V tiskových zprávách to uvedly ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace.
ilustrační foto

Česká Třebová dokončila kompostárnu, zpracuje bioodpad i z okolních obcí

17.7.22
Česká Třebová (Orlickoústecko) 17. července (ČTK) - Česká Třebová na Orlickoústecku po roce dokončila výstavbu kompostáru na skládce v Třebovicích. Stála 46,5 milionu korun. Bude součástí regionálního centra pro nakládání s odpady. ČTK to řekl jednatel městské společnosti Eko Bi Zdeněk Řehák.
ilustrační foto

V novém kole dotací na kotle je v Libereckém kraji vyčerpána polovina peněz

13.7.22
Liberec 13. července (ČTK) - V novém kole dotací na výměnu kotlů za ekologičtější je zatím v Libereckém kraji vyčerpána zhruba polovina ze 108 milionů korun, které jsou k dispozici. O peníze mohou žádat jen domácnosti s nízkými příjmy a senioři. Od 1. července, kdy úřad příjem žádostí zahájil, jich dostal 400, další zájemci tak ještě mají šanci, řekl dnes novinářům krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj). Žádosti je možné podávat do 31. srpna.
ilustrační foto

Bioplynové stanice nabízí řešení nedostatku flexibilních zdrojů, které by regulovaly rovnováhu sítě

13.7.22
Energetický regulační úřad zveřejnil zprávu o přípravě regulace ceny pro poskytování služeb výkonové rovnováhy, kterou reaguje na současný vývoj na trhu. Podle úřadu ceny neúměrně rostou z důvodu nedostatečného počtu poskytovatelů podpůrných služeb. CZ Biom již dlouhodobě vyzývá ke změně legislativy a poukazuje na to, že bioplynové stanice mohou být poskytovatelé flexibility, a to o výkonu srovnatelným s přečerpávací elektrárnou Dlouhé stráně.
ilustrační foto

Šéf německé opozice Merz navrhl plán proti inflační a energetické krizi

12.7.22
Berlín 12. července (zpravodaj ČTK) - Okamžitě v Německu rozšířit plochu pro pěstování ovoce a obilí, snížit energetickou daň, více využívat biomasu pro vytápění nebo prozatím udržet v chodu atomové elektrárny - to navrhuje šéf německé opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz jako recept na překonání současné inflační a energetické krize. Své plány představil v dnešním příspěvku v nejprodávanějším německém deníku Bild, ve kterém kritizoval postup vlády kancléře Olafa Scholze.
ilustrační foto

Hubáčková: ČR chce skloubit klimatické cíle s koncem závislosti na ruské energii

11.7.22
Brusel 11. července (zpravodaj ČTK) - České předsednictví Rady Evropské unie dnes zahájilo vyjednávání s Evropským parlamentem a Evropskou komisí o prvních normách z klimatického balíku, s jehož pomocí chce EU splnit emisní cíle pro rok 2030. Uvedla to česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která europoslancům představila české priority pro tento půlrok v čele sedmadvacítky zemí. Předseda výboru pro životní prostředí EP Pascal Canfin prohlásil, že chce uzavřít jednání o všech normách z bezprecedentní klimatické sady do konce roku.
ilustrační foto

Na ČZU vědci vyvíjí dron pro využití v zemědělské výrobě

6.7.22
Praha 6. července (ČTK) - Na České zemědělské univerzitě (ČZU) vědci vyvíjí pracovní dron, který by měl najít využití v zemědělské výrobě i dalších oborech. Létající autonomní dron nazvaný Agronaut dokáže v autonomním režimu ošetřovat plodiny postřiky a lze ho osadit i různými pracovními zařízeními. ČTK to sdělil Petr Hnízdil z Technické fakulty ČZU, kde projekt vzniká. Plánuje se i komerční sériová výroba.
ilustrační foto

Až polovinu spotřeby elektřiny v Německu v pololetí pokryly obnovitelné zdroje

5.7.22
Berlín 5. července (ČTK) - Obnovitelné zdroje energie se v Německu v letošním první pololetí podílely na spotřebě elektřiny díky příznivým klimatickým podmínkám 49 procenty. Meziročně to znamená růst o šest procentních bodů. Oznámily to dnes Německý svaz energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) a Centrum pro výzkum solární a vodíkové energie (ZSW). O trend se podle nich zasloužila vyšší intenzita slunečního svitu a rychlost větru.
ilustrační foto

Von der Leyenová spoléhá na české předsednictví například u energetiky

1.7.22
Litomyšl (Svitavsko) 1. července (ČTK) - Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová spoléhá na to, že české předsednictví v Radě EU posune řadu věcí dopředu. Po dnešním společném zasedání komise s českou vládou v Litomyšli zmínila například energetický program Repower EU, který otevírá cestu ke společným nákupům plynu a dobudování energetické soustavy. Komise a české předsednictví se podle ní zaměří i na plány na nejbližší dobu pro případ omezení dodávek z Ruska. Zahrnovat mají omezení spotřeby i solidární sdílení surovin.
ilustrační foto

Nejvíce peněz z nového operačního programu MPO dalo na podporu úspor energií

30.6.22
Praha 30. června (ČTK) - Nejvíce peněz z nově schváleného Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) vyčlenilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v první fázi na podporu úspor energií. Ve výzvě na snížení energetické náročnosti podnikatelských subjektů bude připraveno deset miliard korun. Žádosti by měl úřad začít přijímat v září. MPO podpoří také výzkum a vývoj, na realizaci průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje vyčlenilo čtyři miliardy korun. Příjem žádostí by mělo spustit začátkem srpna. Novinářům to dnes řekli zástupci MPO.
ilustrační foto

BP: Globální spotřeba energie se loni vrátila na úroveň před pandemií

28.6.22
Londýn 28. června (ČTK) - Globální spotřeba energie v loňském roce vzrostla o 5,8 procenta. Dostala se tak na úroveň z doby před pandemií nemoci covid-19, protože ekonomiky zvyšují svoji aktivitu. Na úroveň z doby před pandemií se vrátily i emise oxidu uhličitého z využívání energie, které stouply o 5,7 procenta. Vyplývá to z pravidelného ročního statistického přehledu světové energetiky vypracovaného společnosti BP.
ilustrační foto

Ekologové: Výroba elektřiny z uhlí skončí v ČR podle šéfa ČEZ do roku 2033

28.6.22
Praha 28. června (ČTK) - Výroba elektřiny z uhlí bude v České republice s ohledem na vládní priority pravděpodobně ukončena nejpozději v roce 2033, přičemž ukončení provozu uhelných zdrojů skupiny ČEZ se očekává nejpozději do roku 2030. Na dnešní valné hromadě ČEZ to podle ekologů uvedl předseda představenstva Daniel Beneš. Ve společné tiskové zprávě na to upozornily ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace. ČEZ plánuje mimo jiné investice do rozvoje solárních elektráren.
ilustrační foto

Liberec plánuje, že nepostaví kompostárnu, ale bioplynovou stanici

27.6.22
Liberec 27. června (ČTK) - Liberec má nové plány na využití prostoru u čistírny odpadních vod v Londýnské ulici. Několik let pro tuto lokalitu připravoval projekt na vybudování kompostárny, ale nyní by tam chtěl místo ní postavit bioplynovou stanici. Podle náměstka primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj), který to dnes řekl novinářům, jsou ale přípravy projektu teprve na začátku.
ilustrační foto

Státy EU se shodly na zvýšení cílů pro obnovitelné zdroje a úspory energie

27.6.22
Lucemburk/Brusel 27. června (zpravodaj ČTK) - Státy Evropské unie se dnes shodly na zvýšení cílů pro podíl obnovitelných zdrojů energie a energetickou účinnost pro rok 2030, které jsou součástí dosud největšího balíku klimatických návrhů. Podle návrhu odsouhlaseného ministry energetiky má EU na konci desetiletí vyrábět 40 procent energie ze solárních, větrných a dalších klimaticky šetrných zdrojů. Zároveň se má o devět procent snížit spotřeba energie.
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1097 | »