Zprávy z tisku

V 1. čtvrtletí žádalo meziročně o třetinu víc lidí o dotaci z NZÚ

17.4.20
Praha 16. dubna (ČTK) - Meziročně o třetinu více lidí zažádalo v letošním prvním čtvrtletí o peníze z dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na šetrné bydlení. V dnešní tiskové zprávě to uvedly ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí. Úřady zároveň uvolňují podmínky pro žadatele v době pandemie koronaviru.

O služby sběrných dvorů je v Ostravě velký zájem

7.4.20
Ostrava 7. dubna (ČTK) - Značný zájem klientů zaznamenávají po částečném obnovení provozu sběrné dvory v Ostravě. Městská odpadová společnost OZO Ostrava musela zvýšit počet pracovníků ve dvorech tak, aby byla schopna zajistit i dohled nad dodržováním opatření, která mají zamezit šíření koronaviru. ČTK to dnes řekla mluvčí OZO Vladimíra Karasová.

Plzeň otevírá všechny sběrné dvory, do areálu smí vždy jen 2 vozy

7.4.20
Plzeň 7. dubna (ČTK) - Plzeň otevírá od středy všech pět sběrných dvorů patřících městu. Budou fungovat v běžné provozní době. Obsluha bude pouštět do areálu nejvíce dvě osobní auta, aby byly na malých pozemcích sběrných dvorů zajištěné nejméně dvoumetrové rozestupy mezi klienty. Zákazníci musí mít roušky a ochranné rukavice, jinak je může obsluha dvorů vykázat, řekl dnes ČTK Otakar Horák, ředitel městské firmy Čistá Plzeň, která zajišťuje svoz odpadů.

Sběrny a výkupny surovin mohou ode dneška znovu otevřít

7.4.20
Praha 7. dubna (ČTK) - Provozovny, které sbírají a vykupují suroviny včetně kompostáren, mohou mít ode dneška opět otevřeno. Zavřeny musely být od poloviny března kvůli opatřením, které zavedla vláda proti šíření koronaviru. V pondělí kabinet odsouhlasil jejich zmírňování, výjimku tak ode dneška dostaly sběrny a výkupny.

Sběrné dvory v Pardubickém kraji postupně otevírají

7.4.20
Pardubice 7. dubna (ČTK) - Města v Pardubickém kraji postupně otevírají sběrné dvory, které vláda povolila ode dneška otevřít. Podmínky a otevírací dobu zveřejní na svých webových stránkách, řekl ČTK například vedoucí komunálních služeb v Ústí nad Orlicí Petr Hovádek.

Města v hradeckém kraji postupně otevírají sběrné dvory

7.4.20
Hradec Králové 7. dubna (ČTK) - Města v Královéhradeckém kraji začala postupně otevírat sběrné dvory, některé i kompostárny. Platí v nich přísnější pravidla, vyplynulo z ankety ČTK. Sběrné dvory byly uzavřeny v březnu na začátku epidemie koronaviru, od dnešního dne mohou znovu otevřít. Většina dosud fungovala jen pro podnikatele.

Němci oslavili 20 let zákona na podporu moderních obnovitelných zdrojů. Za tu dobu snížili skleníkové plyny o 1,67 miliardy tun

6.4.20
Začátkem dubna oslavil v Německu zákon o obnovitelných zdrojích energie 20 let od svého vzniku. Podpora založená na pevných výkupních cenách umožnila raketový rozvoj moderní energetiky a postupně se rozšířila do více než 80 zemí včetně České republiky. Německo díky svým zeleným elektrárnám za posledních 20 let ušetřilo kolem 1,67 miliardy tun skleníkových plynů, což je stejné množství emisí vyprodukované celým Německem za poslední dva roky. V rámci národního akčního plánu se spolková vláda zavázala zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na spotřebě elektřiny ze současných 50 % až na 65 % do roku 2030.

BNEF: "Čistý" vodík by mohl snížit globální emise skleníkových plynů o 34 %

3.4.20
Klesající náklady na výrobu vodíku za použití elektřiny z větrných či solárních elektráren nabízí podle výzkumníků z BloombergNEF (BNEF) slibnou cestu ke snížení emisí skleníkových plynů v některých z nejvíce závislých sektorů na fosilních palivech, jako jsou ocelářský a cementárenský průmysl či nákladní a lodní doprava. Dotace potřebné pro rozvoj využití vodíku v příštích 10 letech by měly dosáhnout 150 miliard amerických dolarů.

Slovensko zrušilo kvůli koronaviru historicky první aukci na podporu pro OZE

3.4.20
Slovensko, které mělo na přelomu dubna a května pořádat historicky první aukci na podporu pro obnovitelné zdroje energie (OZE), plánovanou aukci zrušilo. Důvodem je koronovirová epidemie, která by, dle slovenského Ministerstva hospodářství, mohla způsobit znevýhodnění některých zájemců o podporu.

Soutěž o nejlepší adaptační opatření posouvá kvůli koronapandemii přihlášky na konec dubna

1.4.20
Zdravý dům s vlastními zdroji energie, revitalizace pražské Klamovky, zelená zaměstnanecká odpočívárna na střeše nebo obnova biotopu rašeliniště. To jsou některá inspirativních řešení na zmírnění dopadů klimatické krize, která se letos uchází o titul Adapterra Awards. Druhý ročník soutěže Nadace Partnerství o nejlepší adaptační opatření nyní kvůli koronavirové krizi nechává své přihlášky otevřené až do 27. dubna. Tipy na již uskutečněná chytrá opatření mohou posílat obce, firmy nebo veřejné instituce i jednotlivci prostřednictvím webu www.adapterrawards.cz.

Třídit odpad smí jen "zdravé" domácnosti. Roušky vyhazujte do černé popelnice, ale v plastovém obalu

1.4.20
Během nouzového stavu kvůli šíření viru COVID-19 je potřeba upravit i rutiny nakládání s domácím odpadem. Domácnosti s osobami v karanténě či prokázaným onemocněním by neměly třídit odpad, ten navíc musí i do směsného kontejneru řádně zabezpečit proti potenciálnímu šíření nákazy kontaktem s odpadky. Speciální postup vyžaduje i likvidace ochranných pomůcek, a to od všech občanů, varuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Odvoz materiálu na sběrné dvory je nutné odložit na později. Co s odpadem v době koronavirové pandemie radí leták MŽP.

Rozdávání kontejnerů na bioodpad v Blansku se zpozdilo

1.4.20
Blansko 1. dubna (ČTK) - Rozdávání kontejnerů na bioodpad domácnostem v Blansku se kvůli opatřením proti koronaviru zpozdilo. Lidé ho tak zatím stále budou třídit do pytlů. Na webu Blanska to uvedla mluvčí radnice Pavla Komárková. Blansko lidem rozdá 1000 kontejnerů na bioodpad.

Montérům se hlásí další a další domácnosti a firmy se zájmem o fotovoltaiku, i v době pandemické krize

31.3.20
Zájem o nové instalace fotovoltaických elektráren v kombinaci s bateriemi či tepelnými čerpadly ze strany domácnosti i firem stále trvá. Dotace pomáhají udržet výdaje domácností i firem, což se v době pandemické krize státu hodí dvojnásob. Státní fond životního prostředí dnes navíc zveřejnil úpravu podmínek, která domácnostem čerpání dotace ve složité době zrychlí.

Cena emisních povolenek klesla, důvodem je koronavirus a levná ropa

30.3.20

Praha 27. března (ČTK) - V posledních dnech významně klesla cena emisních povolenek, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry. Vyplývá to z dat burzy Intercontinental Exchange (ICE), která ceny sleduje. Povolenky se nyní prodávají kolem 17 eur (467 Kč) za tunu, ještě na začátku března přitom byla jejich cena na úrovni 24 eur (659 Kč) za tunu. Podle analytiků jsou důvodem dopady současné koronavirové krize a nízká cena ropy.

Společnost Tereos TTD reaguje na aktuální situaci a začíná vyrábět dezinfekční prostředky, první chce uspokojit nemocnice a potravinářské podniky

22.3.20
Společnost Tereos TTD jako největší výrobce lihu v České republice, který slouží jako základní surovina pro výrobu dezinfekčních prostředků, začíná v souladu se specifikací Ministerstva zdravotnictví ČR a Světové zdravotnické organizace vyrábět dezinfekční prostředek Anti-COVID. Výrobou dezinfekce Anti-COVID tak reaguje na situaci na trhu, kdy je dezinfekčních prostředků nedostatek, a snaží se svým malým dílem přispět k ochraně veřejného zdraví a pomoci s bojem proti pandemii onemocnění Covid-19.

S ohledem na vyhlášený stav nouze se ohlašovací povinnosti pro soukromou i veřejnou sféru odkládají o tři měsíce

20.3.20
Blíží se termíny, do nichž má mnoho soukromých i veřejných subjektů povinnost ohlašovat příslušným úřadům některé skutečnosti týkající se životního prostředí, například roční zprávy o plnění povinností zpětného odběru elektroodpadu, baterií a pneumatik a další souhrnné údaje podle zákona o odpadech či množství některých specifických znečišťujících látek vypuštěných do ovzduší atp. (tzv. ohlašovací povinnost).

Ceny emisních povolenek prudce padají, za poslední týden ztratily 20 %

20.3.20
Ceny emisních povolenek, které se obchodují v rámci evropského systému EU ETS, v posledních dnech prudce padají, a klesly tak na nejnižší hodnoty od loňského února. Kromě očekávaného poklesu ekonomické aktivity a spotřeby elektrické energie povolenky táhnou dolů i finanční trhy pod tíhou současné pandemie koronaviru.
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1069 | »