Zprávy z tisku

ČR může EK předložit návrh energetického plánu až do konce ledna

23.1.19
Praha 18. ledna (ČTK) - Česko si vyjednalo, že může Evropské komisi předložit návrh Národního energeticko-klimatického plánu až do konce ledna. Původní termín byl konec roku 2018. Po dnešní schůzce se zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR to uvedl náměstek ministryně průmyslu a obchodu René Neděla. Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR) chce předtím, než se ČR finálně zaváže, jak bude evropské cíle v oblasti plnit, aby bylo rozhodnutí podepřeno analýzami dopadů.

Odpadová společnost OZO Ostrava má nový drtič bioodpadů

23.1.19
Ostrava 21. ledna (ČTK) - Městská odpadová společnost OZO Ostrava má v provozu nový drtič na biologicky rozložitelné odpady. Stroj za 5,7 milionu korun je desetkrát výkonnější než dosavadní a navíc mobilní, což společnosti umožní rozšířit dosud poskytované služby. Drtič zahájil svůj provoz při likvidaci vánočních stromků, řekla dnes ČTK mluvčí společnosti Vladimíra Karasová.

EPH plánuje v Británii zařízení na energetické využití odpadů

18.1.19
Praha 16. ledna (ČTK) - Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského plánuje v Británii postavit zařízení na energetické využití odpadů. Investorem záměru bude britská dceřiná firma EP UK Investments, projekt má stát zhruba 300 milionů liber (8,7 miliardy korun). Informaci webu Euro.cz ČTK potvrdil mluvčí EPH Daniel Častvaj.

IRENA: Transformace energetiky bude mít dopad na pozici států v mezinárodním prostředí

16.1.19
Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (IRENA) s podporou vlád Německa, Norska a Spojených arabských emirátů ustanovila nezávislou Globální komisi. Komise ve své zprávě A New World: The Geopolitics of the Energy Transformationrávě argumentuje, že energetická transformace bude mít významné geopolitické dopady. Dle zprávy se změní distribuce globální moci a změní se vztahy mezi státy.

Rada EU pro energetiku se věnovala konceptu energetické unie, trhu s elektřinou a snižování emisí skleníkových plynů

16.1.19
Poslední zasedání Rady EU pro energetiku loňského roku se věnovalo finalizaci konceptu evropské energetické unie, s ním souvisejícím uspořádáním trhu s elektrickou energií a strategii Evropské komise ke snižování emisí skleníkových plynů. Delegaci České republiky vedl na jednání náměstek ministryně průmyslu a obchodu René Neděla.

Teplárny loni investovaly v ČR do snížení emisí asi miliardu Kč

16.1.19
Praha 14. ledna (ČTK) - Tuzemské teplárenské společnosti loni investovaly do snížení emisí zhruba miliardu korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann. Modernizace provozů bude podle sdružení pokračovat i v dalších letech. Předloni investovaly teplárny v ČR do snížení emisí 1,7 miliardy korun, v uplynulých šesti letech dohromady více než 21 miliard korun.

MŽP dá na třetí výzvu kotlíkových dotací 3,125 miliardy korun

15.1.19
Praha 10. ledna (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí vyčlení 3,125 miliardy korun na výměnu dalších až 30.000 kotlů na tuhá paliva v programu takzvaných kotlíkových dotací. Poprvé je nebude možné využít na kotle umožňující spalování uhlí. Podporována budou zařízení na biomasu s ruční i automatickou dodávkou paliva, tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle. Na jejich pořízení je možné získat až 127.500 korun. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

AFP: Na Mauriciu využívají cukrovou třtinu k výrobě elektřiny

15.1.19
La Baraque (Mauricius) 12. ledna (ČTK/AFP) - Ostrov Mauricius, který je izolovaný v Indickém oceánu a může se spoléhat jen sám na sebe, pokud jde o elektřinu, se postupně snaží omezovat závislost na fosilních energiích a zvyšuje výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Využívá přitom svou hlavní kulturu, cukrovou třtinu. Už asi 15 let k výrobě elektřiny široce využívá bagasu, vláknitý zbytek z cukrové třtiny. Tento způsob dnes pokrývá asi 14 procent potřeby ostrova, uvedla agentura AFP.

Obnovitelné zdroje předstihly v Německu uhlí ve výrobě elektřiny

7.1.19
Frankfurt nad Mohanem 4. ledna (ČTK) - V Německu se loni poprvé vyrobilo více elektřiny z obnovitelných zdrojů energie než z uhlí. Vítr, slunce, biomasa a voda se tak loni staly největším zdrojem výroby elektřiny v Německu s podílem na celkové výrobě elektřiny 40 procent, hlavně díky růstu instalace solárních panelů a uzavírání elektráren na uhlí. Podíl uhlí na výrobě elektřiny naopak klesl na 39 procent. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na údaje od Fraunhofer Institute.

Města ve Zlínském kraji budou štěpkovat vánoční stromky

3.1.19
Zlín 2. ledna (ČTK) - Města ve Zlínském kraji budou vánoční stromky, které lidé vyhodí po svátcích, štěpkovat. Obyvatelé měst mohou většinou odkládat odstrojené stromečky ke kontejnerům na komunální odpad či je nosit do sběrného dvora, zjistila dnes ČTK.

Ekologové: Národní plán nevyužívá potenciál obnovitelných zdrojů

3.1.19
Praha 3. ledna (ČTK) - Národní energeticko-klimatický plán podle ekologů dostatečně nevyužívá potenciál domácích obnovitelných zdrojů energie a neobsahuje řešení pro snižování spotřeby fosilních paliv. Je také přehnaně optimistický v plánech nových jaderných reaktorů. V dnešní tiskové zprávě to uvedly organizace Calla, Centrum pro dopravu a energetiku, Glopolis, Hnutí Duha a Zelený kruh. Vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu, které návrh plánu připravilo, ČTK shání.

Energie 2019: Růst cen pro domácnosti i potvrzení zavedení aukcí

2.1.19
Praha 27. prosince (ČTK) - Příští rok si české domácnosti připlatí za energie. Z dřívějších vyjádření dodavatelů vyplývá, že zdraží elektřina, plyn i teplo. Důvodem je růst velkobchodních cen komodit i vzkříšení trhu s emisními povolenkami. Podle analytiků mohou některým lidem stoupnout náklady na energie až o několik tisíc korun ročně. Výhodu mají zákazníci se zafixovanými cenami. Energetický trh v ČR obecně, včetně oborových asociací, pak bude příští rok čekat na projednávání novely zákona o podporovaných zdrojích energie a energetického zákona.

Prioritami MŽP pro r. 2019 jsou řešení sucha, ovzduší nebo odpadů

2.1.19
Praha 25. prosince (ČTK) - Boj se suchem, znečištěním ovzduší a tři až čtyři zákony o odpadech budou patřit mezi priority ministerstva životního prostředí pro příští rok, řekl ČTK ministr Richard Brabec (ANO). Kromě toho resort připravil novelu zákona o emisních povolenkách, o ochraně přírody a krajiny nebo o invazních druzích, jež jsou v legislativním plánu vlády na příští rok.

Velký projekt pro ukládání energie v Austrálii

2.1.19

Ning-po (Čína) 23. prosince 2018 (PROTEXT/PRNewswire) - Velký projekt pro ukládání energie v Northamu v Queenslandu v Austrálii je napojen na rozvodnou síť. Čínský výrobce fotovoltaických modulů Risen Energy dodal pro toto zařízení více než 30 tisíc modulů

EDF Renewables a Shell investují do větrných elektráren

2.1.19

San Diego / Houston 21. prosince 2018 (PROTEXT/BusinessWire) - Společnosti EDF Renewables a Shell investují do větrných elektráren na americkém kontinentálním šelfu v New Jersey. V této oblasti existuje pro větrné elektrárny kapacita až 2500 MW.

Zelená nafta pro zemědělce zůstane zachována, Senát to schválil

21.12.18
Praha 20. prosince (ČTK) - Stát bude od příštího roku nadále vracet zemědělcům část spotřební daně z nafty podle intenzity chovu hospodářských zvířat. Nově se bude ve výši vratky odrážet i to, zda zemědělec pěstuje i takzvané citlivé plodiny nebo vinnou révu. Zjednodušit se má s tím spojená administrativa. Zajistit to má novela, kterou dnes schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1046 | »