Zprávy z tisku

ilustrační foto

Analýza: Bioplynovým stanicím v Česku bude končit podpora, řešením je biometan

29.5.24
Brno 29. května (ČTK) - Prvním bioplynovým stanicím v Česku na konci příštího roku skončí provozní podpora od státu, do roku 2031 o ni přijde více než polovina bioplynových stanic. Jak v analýze uvedli odborníci z poradenské společnosti EGÚ Brno, majitelům těchto zařízení se vyplatí včas investovat do přestavby na biometan. Ten má podle expertů potenciál nahradit část dováženého zemního plynu.
ilustrační foto

Produkce biometanu by do roku 2040 mohla pokrýt téměř třetinu spotřeby EU

28.5.24
Výroba biometanu v Evropě roste a jako lokální alternativa zemního plynu skýtá značný potenciál pro transformaci energetického sektoru. Podle nedávné analýzy společnosti Guidehouse by Evropa mohla do roku 2040 vyprodukovat až 111 miliard m3 tohoto zeleného plynu, což představuje více než 30 % spotřeby plynu Evropské unie v roce 2022.
ilustrační foto

Vědci: Zelená dohoda pomáhá EU zlepšovat výsledky v ochraně klimatu

25.5.24
Praha 25. května (ČTK) - Evropská unie výrazně zlepšila své výsledky týkající se snahy o zpomalení klimatických změn díky zavedení Zelené dohody, takzvaného Green Dealu. Současné hodnoty unijních emisí směřují k omezení dalšího nárůstu zemské teploty, vyplývá ze zprávy nezávislého vědeckého projektu Climate action tracker (CAT). Zelená dohoda předpokládá snížení uhlíkové emise do konce dekády minimálně o 55 procent v porovnání s rokem 1990. Podle klimatologa Miroslava Trnky z Ústavu pro výzkum globální změny Akademie věd ČR jsou cíle dohody ambiciózní, avšak odpovídají realitě a jsou proveditelné.
ilustrační foto

Do povinné výměny neekologických kotlů je 100 dnů, zbývá přes 200.000 kotlů

24.5.24
Praha 24. května (ČTK) - V českých domácnostech je v současnosti potřeba vyměnit více než 200.000 nevyhovujících kotlů, do povinné výměny neekologických kotlů přitom zbývá 100 dnů. Vyplývá to z informací Asociace podniků topenářské techniky. Výměny zařízení podle výrobců v posledních týdnech přidávají na tempu. Poptávka vzrostla oproti začátku roku i loňsku o desítky procent.
ilustrační foto

Čtyři hosté, jedno téma – Jak se vypořádat s klimatickou změnou? Udržitelná talkshow nabila Pardubice novou energií

17.5.24
Pardubice 17. května 2024 – Pardubice jako první město v Česku včera přivítaly novou sérii debat Pro moderní Česko: talkshow plná nové energie. Ministr životního prostředí Petr Hladík, meteoroložka a klimatoložka Taťána Míková, herec a autor Gastromapy Lukáš Hejlík a hlavní ekonom Skupiny ČEZ Pavel Řežábek debatovali o tom, jak se žije s elektromobilem, jak vyzrát na nutnost odstavit uhelné elektrárny, proč je počasí stále nevyzpytatelnější nebo jak žít klidněji a s větším respektem k přírodě.
ilustrační foto

ČEZ investuje do roku 2030 do přeměny energetiky v Ústeckém kraji 100 miliard Kč

16.5.24
Prunéřov (Chomutovsko) 16. května (ČTK) - Skupina ČEZ investuje do roku 2030 celkem 100 miliard korun do transformace energetiky a teplárenství v Ústeckém kraji. Díky tomu by se měl zachovat systém centrálního zásobování teplem (CZT), který funguje desetiletí ve většině větších měst v kraji. ČEZ postaví nové zdroje tepla i elektřiny a bude se podílet na rozvoji školství i na zachování pracovních míst. Další investice budou následovat do roku 2040, řekli dnes v Prunéřově představitelé firmy.
ilustrační foto

Hladík chce do konce června schválit tři dokumenty ke splnění klimatických cílů

14.5.24
Praha 14. května (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce do konce června schválit tři hlavní dokumenty pro splnění klimatických a energetických cílů Evropské unie, jako je dosažení výroby třetiny energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Mělo by to vést mimo jiné k dekarbonizaci 50 největších českých firem. K připravovaným dokumentům patří energeticko-klimatický plán, materiál s názvem Politika ochrany klimatu a energetická koncepce. Na konferenci Zelená modernizace na Pražském hradě to dnes řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
ilustrační foto

Elektřina z výroby biometanu může být ekonomičtější než z vodíku

13.5.24
Podle Evropské bioplynové asociace (EBA) bychom při přechodu na nízkoemisní zdroje elektřiny do roku 2024 neměli podceňovat důležitost biometanu. Asociace v nedávné studii poukazuje na to, že v době nízké dostupnosti obnovitelné energie, jako jsou bezvětrné zimní týdny, patří biometan mezi nákladově nejefektivnější i nejudržitelnější pro výrobu elektřiny, a to dokonce i ve srovnání s tolik diskutovaným vodíkem.
ilustrační foto

Podíl obnovitelné energie na vytápění a chlazení v ČR stoupl, je nad průměrem EU

11.5.24
Praha 11. května (ČTK) - Podíl obnovitelných zdrojů energie na vytápění a chlazení v Česku za posledních 20 let vzrostl z původních deseti procent na současných 26 procent. Česká republika se tím dostala mírně nad průměr EU. Nejvíce obnovitelných zdrojů v EU k topení a chlazení využívají Švédové, kde je to 69 procent. Vyplývá to ze statistik Eurostatu.
ilustrační foto

Nakopej si pytel! 2024 Mezinárodní týden kompostování

29.4.24
Praha 29. dubna (CZ Biom) - V týdnu od 5. do 11. května proběhne tradiční Mezinárodní týden kompostování. Již 4. ročník tematické výzvy „NAKOPEJ SI PYTEL!“ připravuje sdružení CZ Biom. V rámci akce si mohou návštěvníci zapojených kompostáren odnést pytel kompostu na své zahrádky zdarma.
ilustrační foto

ÚOHS: ČEZ Teplárenská může koupit chomutovskou teplárnu Actherm Distribuce

25.4.24
Brno 25. dubna (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil společnosti ČEZ Teplárenská ze skupiny ČEZ nákup pražské společnosti Actherm Distribuce ze skupiny ADI Heat & Power, která v Chomutově dodává teplo a teplou vodu. Stanovil ale podmínky, aby byla zachována hospodářská soutěž. ÚOHS o tom informoval v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty

25.4.24
Praha 24. dubna (ČTK) - Vláda dnes napotřetí schválila novelu zákona, která upravuje systém emisních povolenek. Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Letošní výnosy z povolenek budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.
ilustrační foto

Vláda schválila postup pro tzv. akcelerační zóny obnovitelných zdrojů energie

25.4.24
Praha 24. dubna (ČTK) - Vláda schválila postup pro vymezování takzvaných akceleračních zón pro výstavbu obnovitelných zdrojů energie. Půjde o oblasti, v nichž bude možné rychlejší povolování stavby solárních nebo větrných elektráren. Příprava a povolení stavby v nich bude trvat do 12 měsíců. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Cílem je podle něj snadnější výstavba velkých projektů obnovitelných zdrojů. Jejich podíl na celkové spotřebě je nyní kolem 19 procent. Do budoucna se má zvýšit minimálně na 30 procent.
ilustrační foto

Další modernizace tepláren v Karviné a Olomouci přijde celkem na 12 miliard Kč

25.4.24
Karviná 23. dubna (ČTK) - Skupina Veolia Energie, která patří v Česku mezi přední výrobce a dodavatele tepla a elektřiny, připravuje druhé etapy dekarbonizací svých tepláren v Karviné a Olomouci. Přijdou dohromady téměř na 12 miliard korun a Veolia na ně nyní získala významné dotace z Modernizačního fondu EU. ČTK to dnes za Veolii řekla Jana Dronská.
ilustrační foto

Obnovitelné zdroje měly loni na výrobě elektřiny v Evropě rekordní podíl

25.4.24
Brusel 22. dubna (ČTK) - Elektřina z obnovitelných zdrojů měla v loňském roce na celkově vyrobené elektřině v Evropě rekordní podíl 43 procent, uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Kromě nových obnovitelných zdrojů k tomu napomohly povětrnostní podmínky, jako nadprůměrné srážky a průtoky řek, které zvýšily produkci vodních elektráren, či silné větry koncem roku. V roce 2022 byl podíl zelené elektřiny na celkové produkci 36 procent.
ilustrační foto

Třebíčská TTS má v plánu vyrábět teplo a proud z komunálního odpadu z regionu

12.4.24
Třebíč 12. dubna (ČTK) - Společnost TTS energo chce postavit nový kotel, který by vyráběl teplo a elektřinu ze směsného komunálního odpadu a z biomasy. Ročně by mohl spálit až 20.000 tun odpadu z tohoto regionu, který by jinak končil na skládce. Firma provozuje v Třebíči systém centrálního vytápění, většinu tepla produkuje z biomasy. Vyplývá to z údajů v informačním systému EIA a na firemním webu. Krajský odbor životního prostředí teď posoudí možný vliv záměru na životní prostředí.
ilustrační foto

Náklady na dodávky biometanu v Česku nesou jen výrobci, změnu může přinést plynárenský balíček

10.4.24
V rámci projektu GreenMeUp Evropská bioplynová asociace (EBA) analyzovala předpisy týkající se sdílení nákladů na připojení výroben biometanu k síti a poplatků za dodávky tohoto zeleného plynu do sítě ve 28 evropských zemích. Výsledky ukázaly, že dodávání biometanu do plynárenských sítí je v mnoha z nich, včetně České republiky, stále obtížné, což ztěžuje uvádění tohoto zdroje obnovitelné energie na trh. Současná situace se však může změnit s novým plynárenským balíčkem připravovaným Evropskou unií, jež má umožnit také širší dostupnost zeleného plynu na trhu.
ilustrační foto

Elektrárna MOSTEK energo navýšila potenciál služeb výkonové rovnováhy

4.4.24
Investiční společnost Energy financial group (EFG) úspěšně dokončila vylepšení služeb výkonové rovnováhy (SVR) pro potřeby stability elektrické sítě v elektrárně na biomasu MOSTEK energo. Ta je nyní díky zvýšení příkonu elektrokotle a získání certifikace SVR na turbíně schopna poskytovat podpůrné služby o velikosti až 11 MW. Skupina EFG chystá připojovat k nabídce SVR i bioplynové stanice EFG Rapotín BPS a EFG Vyškov BPS.
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1117 | »