Zprávy z tisku

ilustrační foto

K projektu společnosti EFG „Třídím gastro“ se od listopadu připojí Olomouc

11.10.21
Společnost Energy financial group (EFG) letos jako první v republice spustila nový projekt zaměřující se na sběr gastroodpadu z domácností s názvem Třídím gastro. Na pilotní Šumperk, kde se projekt setkal se značným úspěchem, 1. listopadu naváže Olomouc. Obyvatelé hanácké metropole dostanou možnost separovat kuchyňský odpad do speciálních sběrných nádob, jejichž svoz do bioplynové stanice EFG Rapotín BPS následně společnost EFG zajistí. Veškerý svezený odpad najde v Rapotíně energetické využití při výrobě bioplynu, potažmo biometanu, elektřiny a tepla.
ilustrační foto

Lesy ČR chystají na 16. října Den za obnovu lesa, lidé budou sázet stromky

7.10.21
Hradec Králové 7. října (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) připravuje na sobotu 16. října akci Den za obnovu lesa, při které mohou lidé pomoci s obnovou lesů zničených kůrovcem. Současně by se měli seznámit s prací lesníků a s budoucí podobou českých lesů po kůrovcové kalamitě. Akce bude na 13 místech po celé ČR, kromě Prahy v každém kraji. ČTK to dnes řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.
ilustrační foto

Analytici: Vláda nemůže jen tak zrušit DPH na energie, hrozil by postih Bruselu

7.10.21
Praha 7. října (ČTK) - Vláda nemůže jen tak zrušit daň z přidané hodnoty (DPH) na energie, Česku by v tom případě hrozil postih Evropské unie. Tvrdí to analytici, které oslovila ČTK. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu večer v předvolební debatě v České televizi řekl, že současná vláda je po volbách připravena dočasně zrušit DPH u energií, aby zabránila dopadu zvyšování cen elektřiny na domácnosti. Podle analytiků to ale není kvůli unijní legislativě dost dobře možné.
ilustrační foto

Ceny plynu v Evropě po výstupu na rekord klesly, reagovaly tak na Putinova slova

6.10.21
Amsterodam/Moskva 6. října (ČTK) - Ceny zemního plynu v Evropě se dnes zvýšily až o 40 procent a poprvé překonaly 160 eur (zhruba 4000 Kč) za megawatthodinu. Následně však klesly v reakci na slova ruského prezidenta Vladimira Putina o stabilizaci trhu. Informovala o tom agentura Bloomberg. Kolem 17:00 SELČ cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v listopadu vykazovala pokles o více než sedm procent na 107,5 eura (zhruba 2730 Kč) za megawatthodinu. Ukazují to data pro obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny na evropském trhu. Putin dnes uvedl, že Rusko zvyšuje dodávky plynu do Evropy a je připraveno stabilizovat trh. Moskva rovněž odmítla obvinění, že stojí za zdražováním plynu.
ilustrační foto

Kladno chce začít využívat energetiku šetrnou k přírodě, získalo grant na studie

6.10.21
Kladno 6. října (ČTK) - Kladno chce začít využívat energetiku šetrnou k přírodě, získalo na to evropský grant. Město dostane příspěvek zhruba 1,6 milionu korun. Pořídí za něj analýzy pro rozvoj efektivního hospodaření s energií a vodou. Se žádostí z programu European City Facility (EUCF) uspělo Kladno jako jediné město z Česka, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková.
ilustrační foto

Na cestě k dekarbonizaci počítejme s plynem a mysleme na sociální dopady, vyzvalo Česko EU

6.10.21

Ve středu 6. října 2021 proběhlo v Lucemburku zasedání Rady pro životní prostředí. Ministři zemí EU na něm jednali o vybraných legislativních návrzích balíčku Fit for 55 a o nedávno zveřejněné strategii EU pro lesy. Současně přijali společnou pozici EU pro mezinárodní klimatickou konferenci OSN, která se uskuteční v Glasgow. ČR na jednání zastupoval náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

ilustrační foto

Závod Škody Auto Vrchlabí přešel na obnovitelné zdroje, je uhlíkově neutrální

6.10.21
Vrchlabí (Trutnovsko) 6. října (ČTK) - Závod automobilky Škoda Auto ve Vrchlabí na Trutnovsku přešel na obnovitelné zdroje energie a ke konci roku 2020 se stal uhlíkově neutrální. Neutrální emise oxidu uhličitého závod vykazuje jako první továrna Škody Auto na světě. V celém koncernu Volkswagen, kam Škoda Auto patří, je uhlíkově neutrálních sedm závodů, a to včetně Vrchlabí. Novinářům to dnes ve Vrchlabí řekl vedoucí řízení značky ve Škoda Auto Miroslav Kroupa. Závod Vrchlabí zaměstnává asi 1000 lidí a vyrábí automatické převodovky.
ilustrační foto

Pět zemí včetně Česka požaduje, aby EU společně reagovala na růst cen energií

6.10.21
Lucemburk/Brusel 6. října (zpravodaj ČTK) - Pět zemí Evropské unie včetně České republiky se obrátilo na ostatní státy a Evropskou komisi (EK) s výzvou ke společnému řešení aktuálního rychlého růstu cen energií. Jejich návrh volá po lepší koordinaci nákupu a budování strategických rezerv plynu, reformě trhu s elektřinou či snížení závislosti na dovozu energií. Chce také předejít nepředvídatelnému růstu cen emisních povolenek, Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans přitom dnes odmítl, že za rychlým tempem růstu cen energií jsou výkyvy na trhu s povolenkami.
ilustrační foto

Země EU hledají shodu na společném řešení vysokých cen energií

5.10.21
Brusel 5. října (zpravodaj ČTK) - Politici zemí Evropské unie se snaží hledat společnou cestu, jak co nejlépe ochránit obyvatele a firmy před nebývale rychlým růstem cen energií. Zvláště státy jižního a východního křídla EU včetně České republiky usilují před dnešním neformálním summitem a středečním jednáním ministrů životního prostředí o přijetí celoevropských kroků, další země jako Německo jsou ale zdrženlivější. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová dnes prohlásila, že unie zváží například oddělení dosud svázaných cen plynu a elektřiny či vybudování společných strategických rezerv plynu.
ilustrační foto

Zlínský kraj začne přijímat žádosti pro další kolo dotací na výměnu kotle

5.10.21
Zlín 5. října (ČTK) - Zlínský kraj začne od pondělí 11. října přijímat žádosti pro další kolo dotací na výměnu kotlů. Peníze jsou určeny především nízkopříjmovým skupinám osob, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Lubomír Traub (ODS). O přidělení dotace podle něj tentokrát nebude rozhodovat rychlost předložení elektronické žádosti, ale vyplnění takzvané předžádosti na webových stránkách hejtmanství.
ilustrační foto

Analytici: Poptávka po uhlí a plynu už přesáhla úrovně před pandemií

5.10.21
Londýn/Paříž 4. října (ČTK) - Poptávka po uhlí a zemním plynu už přesáhla úrovně před pandemií a ropa k tomu podle analytiků nemá daleko. Znamená to, že rychlejší přechod k takzvané zelené energii se zatím nekoná, ač mnozí doufali, že právě pandemie urychlí proces útlumu fosilních paliv a podpoří větší využívání energie z obnovitelných zdrojů. Uvedla to dnes agentura Reuters.
ilustrační foto

Dokument k programu na adaptaci i snížení znečištění vláda schválila

5.10.21
Praha 4. října (ČTK) - České projekty poklesu znečištění ovzduší, podpory biodiverzity či adaptace na změnu klimatu se mohou v novém evropském Operačním programu Životní prostředí (OPŽP) ucházet o více než 60 miliard korun. Návrh programového dokumentu OPŽP na roky 2021 až 2027 dnes schválila vláda, vyplývá z výsledků na jejím webu. Program musí ještě schválit Evropská komise. Podle ředitele Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) Petra Valdmana však fond zveřejní první informace o výzvách již následujících dnech. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) už dříve uvedlo, že operační program bude zřejmě spuštěn na přelomu roku.
ilustrační foto

V Německu začala průmyslová produkce uhlíkově neutrálního kerosinu

5.10.21
Berlín 4. října (zpravodaj ČTK) - V Německu dnes začala produkce uhlíkově neutrálního kerosinu. Organizace na ochranu ovzduší Atmosfair, která za projektem stojí, spuštěné zařízení označuje za celosvětově první průmyslovou produkci leteckého petroleje. Ačkoli takováto příprava kerosinu a jeho následné spalování udržují spotřebu a vypouštění oxidu uhličitého v rovnováze, samotné používání paliva není vůči klimatu neutrální.
ilustrační foto

Británie chce po roce 2035 vyrábět elektřinu jen z obnovitelných zdrojů

4.10.21
Manchester (Británie) 4. října (ČTK) - Veškerá elektrická energie v Británii bude po roce 2035 pocházet z obnovitelných zdrojů. Podle agentury AP to dnes uvedli vládnoucí konzervativci, podle nichž krok pomůže zbavit zemi závislosti na dovozu paliv. Mezi čisté zdroje se podle premiéra Borise Johnsona řadí i energie vyrobená z jádra.
ilustrační foto

Obří sumu investic do životního prostředí v nadcházejícím období doplňuje 61 miliardami OPŽP 2021 – 2027

4.10.21

Návrh programového dokumentu Operačního programu Životní prostředí 2021-2027 dnes schválila vláda. Do měst a obcí na zkvalitňování životního prostředí tak poputuje v následujících letech zhruba 61 miliard korun z evropských fondů. Přibližně polovina plánovaných výdajů bude směřovat do snižování emisí skleníkových plynů, obnovitelných zdrojů energie a adaptace na změnu klimatu. Evropská komise by měla nový OPŽP projednat a schválit začátkem roku 2022.

ilustrační foto

Fit for 55: Ministři pro energetiku řešili novou energetickou legislativu a rostoucí ceny energií v EU

4.10.21

Ministři pro energetiku se 22. září sešli ve Slovinsku, aby prodiskutovali návrhy změn v energetických směrnicích z klimaticko-energetického balíčku Fit for 55, který si klade za cíl snížení emisí CO2 o 55% do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990 a směřování ke klimatické neutralitě do roku 2050. Do jednání se promítlo i aktuální téma rostoucích cen elektřiny a plynu v celé Evropské unii. Českou republiku na jednání zastupoval náměstek pro energetiku René Neděla.

ilustrační foto

ERÚ vydal nové cenové rozhodnutí pro teplárenství, má reagovat na změny na trhu

4.10.21
Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal v minulém týdnu nové cenové rozhodnutí pro teplárenský sektor, které vejde v platnost od 1. ledna příštího roku. Nové cenové rozhodnutí navazuje na loňskou úpravu cenového rozhodnutí, kdy ERÚ reagoval na proměnu trhu s tepelnou energií, přičemž chtěl zabránit masivnímu odpojování od centrálního zásobování teplem (CZT). CZT totiž vnímá jako ekologicky nejefektivnější variantu a zachování soustav je tak v obecném zájmu.
ilustrační foto

IEA: Čína musí pro splnění klimatických cílů snížit do roku 2060 spotřebu uhlí o 80 %

4.10.21
Aby Čína dosáhla svého závazku klimatické neutrality do roku 2060, musí během následujících 40 let snížit spotřebu uhlí o 80 %, spotřebu ropy o 60 % a spotřebu zemního plynu o 45 %. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie musí naproti tomu vzrůst na sedminásobek. Uvedená data vycházejí ze studie Mezinárodní energetické agentury (IEA) zkoumající možnosti Číny pro dosažení klimaticky neutrálního energetického sektoru.
ilustrační foto

Praha bude sbírat gastroodpad ze školních jídelen. Chce tak zvýšit podíl tříděného odpadu

4.10.21
Osmadvacet pražských škol se zapojilo do sběru kuchyňských zbytků ze školních jídelen. Od nového projektu si Praha slibuje navýšení objemu tříděného odpadu. Množství, které musí obce vytřídit, je od začátku roku 2021 stanoveno v novém zákoně o odpadech. ČT to řekl pražský náměstek pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (TOP 09 a STAN). Oslovené školy si službu doposud zajišťovaly samy.
ilustrační foto

Nový sběrný dvůr v Litovli za 26 milionů Kč pojme více odpadu

3.10.21
Litovel (Olomoucko) 3. října (ČTK) - Více odpadu pojme nový sběrný dvůr, který v místní části Nasobůrky dala vybudovat radnice v Litovli na Olomoucku. Výstavba sběrného dvora stála bezmála 26 milionů korun, přičemž 85 procent nákladů pokryla dotace z evropských fondů. Sběrný dvůr byl v Nasobůrkách zprovozněn v pátek, dosavadní zařízení pro odkládání odpadu v Cholinské ulici bude zrušeno. Na webu radnice to oznámilo vedení Litovle.
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1086 | »