Zprávy z tisku

Německá ekonomická rada doporučuje rozšíření EU ETS

17.7.19
Německá rada ekonomických expertů vydala minulý pátek speciální zprávu, ve které na základě své analýzy představuje návrhy na úpravu německé a částečně i unijní klimatické politiky. Report s názvem „Setting Out for a New Climate Policy“ byl předán německé vládě, která jej může použít jako podkladový dokument pro návrhy reforem.

Liberecký kraj bude žádosti o dotace na kotle přijímat od září

16.7.19
Liberec 16. července (ČTK) - Liberecký kraj bude žádosti o dotace na výměnu kotlů za ekologičtější přijímat od 23. září, výzvu vyhlásil v pondělí. Ve třetí vlně bude k dispozici přes 139 milionů korun, vyměnit by se tak mohlo odhadem zhruba 1400 kotlů. V kraji ještě existuje 15.000 kotlů na pevná paliva, řekla dnes novinářům krajská radní pro rozvoj Radka Loučková Kotasová (ANO). "Takže máme co vyměňovat. Je tady skutečně velký potenciál žadatelů," uvedla. V předchozích dvou vlnách se v Libereckém kraji podle ní vyměnilo zhruba 3000 kotlů.

Lidé v Moravské Třebové snížili o pětinu množství odpadu

12.7.19
Moravská Třebová (Svitavsko) 12. července (ČTK) - Obyvatelé Moravské Třebové na Svitavsku víc třídí odpad. Popelnice naplní proti loňsku méně skoro o pětinu. Díky tomu mají lidé levnější poplatky za popelnice. ČTK to řekla jednatelka Technických služeb Moravská Třebová Gabriela Horčíková.

Nová technologie dokáže zároveň vyrábět pitnou vodu i energii

11.7.19
Rijád 10. července (ČTK) - Tým vědců ze saúdskoarabské univerzity přišel na způsob, jak vyrábět elektřinu a zároveň odsolovat mořskou vodu za pomoci jednoho zařízení. Informoval o tom server BBC. Vedoucí týmu Pcheng Wang věří, že zařízení, jehož základem je solární panel, by mohlo být k dispozici pro komerční účely do pěti let.

Uhlíkovou neutralitu EU k roku 2050 má von der Leyenová za nutnou

11.7.19
Brusel 10. července (zpravodaj ČTK) - Kandidátka do čela Evropské komise Ursula von der Leyenová pokládá za nutné, aby Evropská unie byla v roce 2050 neutrální z hlediska emisí skleníkových plynů. Pokud bude příští týden zvolena jako nástupkyně Jeana-Claudea Junckera do čela nové Evropské komise, chce se také zasadit o to, aby ve všech zemích unie existovala minimální mzda.

Boj Číny se znečištěním ovzduší může podpořit solární energetiku

10.7.19
Šanghaj 9. července (ČTK) - Úsilí Číny o snížení chronického znečištění ovzduší by mohlo až o 13 procent zvýšit její možnosti generovat solární energii, neboť umožní, aby se na Zemi dostalo více slunečního světla. Uvádí to studie vědců ze Švýcarska, Nizozemska a Číny, o níž informoval časopis Nature Energy.

Hrdinková: Názor ČR a většiny EU na uhlíkovou neutralitu se liší

10.7.19
Praha 9. července (ČTK) - Většina členských států Evropské unie si přeje ambicióznější cíle ohledně uhlíkové neutrality, některé však spíše z politických důvodů. Na dnešním jednání senátního výboru pro záležitosti EU to řekla státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková při debatě o nedávném jednání Evropské rady. Česko se jako stát se silnou rolí průmyslu na zasedání připojilo ke skupině států, které kladly spíše důraz na pragmatické, realistické výsledky, uvedla Hrdinková.

Energetické úspory a obnovitelné zdroje v Česku stagnují - pro boj s energetickou chudobou jsou však klíčové

10.7.19
Česká republika má vážný problém s plněním cílů pro úspory energie. Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie navíc meziročně poklesl, i když jde o nejlevnější řešení, jak šetřit a vyrábět elektrickou energii. Té budeme v budoucích letech spotřebovávat výrazně více a nejchudší obyvatelé Česka na moderní úsporné technologie nemají šanci dosáhnout. Pomoci mohou sociálně spravedlivé nástroje pro financování těchto projektů. V boji se vznikající energetickou chudobou je navíc k dispozici celá řada nápadů a ty nejzajímavější z nich identifikovala soutěž Social Innovation to Tackle Energy Poverty, kterou letos již potřetí pořádá mezinárodní organizace Ashoka. Tři české nápady jdou do evropského finále.

Karlovarský kraj spustil příjem žádostí o dotace na výměnu kotlů

4.7.19
Karlovy Vary 1. července (ČTK) - Karlovarský kraj dnes začal přijímat žádosti o dotace na výměnu starých kotlů za ekologičtější. Mezi zájemce rozdělí přes 66 milionů korun, uspět by mohlo zhruba 600 žadatelů. Už 20 minut po spuštění elektronického systému obdržel kraj přes 850 žádostí, řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Ministerstvo vydalo návrh opatření ke snížení emisí do roku 2030

4.7.19
Praha 3. července (ČTK) - Zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie (OZE) pro výrobu elektřiny a tepla, zlepšení kvality palivového dřeva nebo snížení emisí z dopravy navrhuje ministerstvo životního prostředí (MŽP) v aktualizaci Národního programu snižování emisí (NPSE) České republiky. Vyplývá to z návrhu materiálu, ke kterému může veřejnost ode dneška do 19. července zasílat připomínky. Návrh obsahuje 20 opatření, která pomohou Česku splnit závazky stanovené Evropskou unií pro snížení emisí do roku 2030.

Energetika ČR 2030 – bez obnovitelných zdrojů klimatickou krizi nezvládneme

3.7.19
Dvakrát víc elektřiny než dnes a třetina tepla by v roce 2030 mohly pocházet z obnovitelných zdrojů energie. Připomeňme, že v roce 2030 bude už velká většina uhelných elektráren a tepláren odstavena a žádný nový jaderný blok tu stát nebude. Komora OZE přináší svou vizi energetiky v roce 2030, včetně analýzy nákladů na podporu nových OZE a možných zdrojů financí. Zároveň upozorňuje na tři zásadní kritická místa: vládou nadhodnocené možnosti biomasy, podhodnocený vítr a fotovoltaika a až 115 miliard korun s přednostním právem pro velké elektrárny a teplárny.

Plzeňský kraj vyhlásil třetí vlnu dotací na výměnu kotlů na uhlí

3.7.19
Břasy (Rokycansko) 1. července (ČTK) - Plzeňský kraj vyhlásil třetí kolo dotací na výměnu starých kotlů na tuhá paliva za ekologičtější zařízení - hlavně za tepelná čerpadla, kotle na biomasu a na plyn. Občanům rozdělí 230 milionů korun, o něco více než v druhé vlně. Do roku 2023 by se mělo vyměnit dalších 2300 kotlů na pevná paliva, řekla dnes ČTK krajská radní Radka Trylčová (ODS). Výzva už je po schválení krajskou radou vyhlášená, příjem žádostí začne od 1. října.

Další kolo dotací na kotle začne v hradeckém kraji 11. září

3.7.19
Hradec Králové 1. července (ČTK) - Další kolo dotací na výměnu neekologických kotlů na tuhá paliva začne v Královéhradeckém kraji 11. září. Rozdělovat se bude 150 milionů korun a žádosti mohou lidé podávat výhradně elektronickou cestou. Dosud kraj ve dvou dotačních vlnách rozdělil od roku 2016 mezi asi 5000 žadatelů přibližně 400 milionů korun. ČTK to dnes řekli představitelé hejtmanství.

Slováci zvýšili recyklaci odpadů, cíle zatím nesplnili

3.7.19
Bratislava 1. července (zpravodaj ČTK) - Slovensko loni snížilo podíl komunálního odpadu, který skončil na skládkách, a naopak zvýšilo míru jeho recyklace. Země v této oblasti ale ještě nedosáhla stanovených cílů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo slovenské ministerstvo životního prostředí.

Aktivisté organizují na Kolínsku přednášky, chystají i protest

30.6.19
Veltruby (Kolínsko) 30. června (ČTK) - Aktivisté z hnutí Limity jsme my organizují u Veltrub na Kolínsku přednášky, chystají i protest proti elektrárnám spalujícím uhlí včetně nedaleké chvaletické elektrárny. Na akci zvanou Klimakemp, která potrvá do neděle, dnes přijelo kolem stovky účastníků, pořadatelé jich čekají přibližně 600, řekl ČTK za organizátory Radek Kubala.

CVVM: Spokojenost Čechů s péčí státu o životní prostředí klesá.

28.6.19
Praha 25. června (ČTK) - Spokojenost Čechů s péčí státu o životní prostředí opět klesla. Jako nedostatečnou ji hodnotí 45 procent lidí, což je proti loňskému roku o šest procentních bodů více. Naopak o šest bodů klesl na 48 procent podíl těch, kteří vnímají tuto starost za přiměřenou. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky dnes poskytlo ČTK.

Svět čeká klimatický apartheid, tvrdí odborník bádající pro OSN

28.6.19
Ženeva 25. června (ČTK) - Světu hrozí klimatický apartheid, uvedl v dnes vydané zprávě zvláštní zpravodaj OSN pro extrémní chudobu a lidská práva Philip Alston. Podle něj následky klimatické změny nejvíce pocítí nejchudší obyvatelé planety, bohatí použijí své peníze, aby se hladu a válkám vyhnuli.

Obnovitelné zdroje v USA poprvé vyrobily více elektřiny než uhlí

28.6.19
New York 26. června (ČTK) - Obnovitelné zdroje energie ve Spojených státech vyrobily v dubnu poprvé více elektřiny než elektrárny na uhlí. Vodní elektrárny, solární panely a větrné turbíny vyprodukovaly rekordních téměř 68,5 milionu megawatthodin elektřiny. Naproti tomu uhelné elektrárny vyrobily 60 milionů megawatthodin, což bylo nejméně elektřiny vyrobené spalováním uhlí za několik let. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na údaje amerického státního Úřadu pro energetické informace (EIA).
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 1060 | »