Zprávy z tisku

IEA: Svět by se měl více zaměřit na vodík jako zdroj energie

20.6.19
Tokio 14. června (ČTK) - Svět by se měl více zaměřit na vodík jako případný zdroj energie bez škodlivých emisí a podpořit jeho výrobu z obnovitelných zdrojů. Vodík může pomoci snížit emise v odvětvích jako doprava, produkce chemikálií a ocele a podpořit energetickou bezpečnost. Uvedla to ve své zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Vědci se zaměřením na ekologii mohou získat dotaci

20.6.19
Praha 14. června (ČTK) - Vědci, kteří se zaměřují na ekologii, mohou na své projekty získat dotace. Technologická agentura ČR (TA ČR) vyhlásila první veřejnou soutěž v programu ministerstva životního prostředí s názvem Prostředí pro život. Je v něm více než 429 milionů korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovala TA ČR. Projekty mohou podniky a výzkumné organizace přihlásit do jednoho ze dvou programů do 19. září.

EK vyzvala státy, aby byly ambicióznější v energetických plánech

20.6.19
Praha/Brusel 18. června (ČTK) - Evropská komise (EK) vyzvala členské státy, aby byly ambicióznější ve svých energetických a klimatických plánech pro rok 2030. Uvedla to dnes komise na webu. České republice Brusel mimo jiné doporučil zvýšit do té doby podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na celkové spotřebě na minimálně 23 procent. Česko dosud počítalo s 20,8 procenta. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes uvedlo, že zveřejněná doporučení pečlivě analyzuje.

Český klimaticko-energetický plán minul cíl. Evropská komise chce po Česku víc

19.6.19
Praha, 18. června 2019 – Evropská komise dnes zveřejnila hodnocení Národních klimaticko-energetických plánů, které členské státy vypracovaly jako svůj příspěvek k realizaci evropské strategie snižování emisí do roku 2030. Společné úsilí EU28 by mělo vést k navýšení podílu obnovitelných zdrojů na 32 %. Mezi státy, které nevyužily svůj potenciál obnovitelných zdrojů, patří i Česko. V českém plánu zkritizovala Komise hned několik bodů: podíl obnovitelných zdrojů neroste požadovaným tempem, chybí kalkulace nákladů navrhovaných opatření a není jasné, zda se závazek vůbec podaří naplnit, neboť ministerstvo průmyslu vynechalo některé klíčové technologie, jako je například fotovoltaika. Česko má šest měsíců na to, aby svůj příspěvek k evropské klimatické politice napravilo.

Dotace na spoluspalování kůrovcového dřeva poškodí obecní výtopny a lesy. Před novou dotací pro velké elektrárny a teplárny varují provozovatelé a vědci

19.6.19
Roznos kůrovce do dosud nezasažených lokalit a nedostatek štěpky pro menší a střední výtopny a teplárny v blízké budoucnosti. Taková jsou rizika, pokud ministr Havlíček přiklepne velkým elektrárnám a teplárnám dotaci na spoluspalování kůrovcového dřeva s uhlím, uvedli zástupci sdružení CZ Biom a České zemědělské univerzity v Praze. Nová vyhláška by měla vstoupit v platnost už za dva týdny, 1. července.

Prioritou MPO je účinné využívání zdrojů, které je zásadní pro zajištění surovinové bezpečnosti státu

14.6.19
Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček dnes na krátkém pracovním jednání s panem Jean-Marcem Boursierem, prezidentem Evropské federace FEAD (Evropské asociace odpadového hospodářství a environmentálních služeb) diskutoval na téma oběhové hospodářství. Pan Boursier přijel do České republiky na pozvání České asociace oběhového hospodářství (ČAObH), která je členem FEAD, a na pozvání společnosti EKO-KOM, pořadatele konference Odpady a obce 2019. Během své návštěvy pan Boursier sdílel evropské zkušenosti s implementací oběhového hospodářství a cílů evropského balíčku revidovaných právních předpisů o odpadech a obalech z pohledu evropských odpadových společností sdružených ve FEAD.

Kryštofovy Hamry jsou již deset let největší větrný zdroj v ČR

14.6.19
Praha 11. června (ČTK) - Největší českou elektrárnou využívající k výrobě proudu vítr je i po deseti letech od svého otevření větrný park u krušnohorské vsi Kryštofovy Hamry. Zdejší větrníky s celkovým instalovaným výkonem 42 megawattů oficiálně zahájily provoz 13. června 2009. Později se sice objevily plány na vybudování ještě výkonnějších větrných elektráren, pro odpor ekologických aktivistů nebo obyvatel obávajících se hluku od vrtulí se ale žádný z nich nedočkal realizace.

Facebook staví velkou solární farmu v Texasu

13.6.19
Albuquerque (USA) 11. června (ČTK) - Americká internetová společnost Facebook staví v západním Texasu solární elektrárnu, která je její první přímou investicí do obnovitelných zdrojů energie. Zařízení Prospero Solar za 416 milionů dolarů (9,4 miliardy Kč) o kapacitě 379 megawattů je považován za jeden z největších solárních projektů v zemi, napsala agentura AP.

Středočeši mohou stále žádat o dotace na výměnu starých kotlů

11.6.19
Praha 10. června (ČTK) - Středočeši mohou stále žádat o peníze na výměnu starých kotlů za nové. Žádosti v takzvané třetí dotační výzvě se podávají elektronicky od minulého pondělí, kdy se hned v prvních minutách registrovaly tisíce uchazečů. Po vytřídění duplicit se ukázalo, že bylo zatím vyčerpáno zhruba 536 milionů korun. Znamená to, že zájemci si mohou rozdělit ještě kolem 40 milionů Kč. Hejtmanství proto vyzývá k dalšímu podávání žádostí, informovala dnes ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.

Evropský účetní dvůr varuje: podíl obnovitelných zdrojů energie roste pomalu a chybí klíčové nástroje pro jejich podporu

11.6.19
Praha, 11. června 2019 – Evropský účetní dvůr vydal zprávu, která se zaměřuje na hodnocení rozvoje obnovitelných zdrojů energie v Evropě. Zásadním zjištěním je konstatování, že se růst udržitelných zdrojů energie v posledních pěti letech zpomalil. Podle účetního dvora by měla Evropská komise více naléhat na členské státy, aby podporovaly další zavádění obnovitelných zdrojů. Státy Evropské unie by proto měly organizovat aukce, které zvýší kapacitu pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů, podporovat zapojení občanů a zlepšit podmínky pro instalaci například podporou výstavby potřebných sítí.

Svazy: Větrná energetika v Česku dlouhodobě stagnuje

11.6.19
Praha 11. června (ČTK) - Větrná energetika v Česku dlouhodobě stagnuje, a to jak z hlediska instalovaného výkonu, tak z pohledu výroby. Nové větrníky až na výjimky nevznikají. Vyplývá to z vyjádření oborových svazů a dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Podle odborníků je důvodem ukončení podpory oboru obnovitelných zdrojů po takzvaném solárním boomu na přelomu desetiletí. Tento týden je to deset let od zahájení provozu farmy větrných elektráren Kryštofovy Hamry v Krušných horách na Chomutovsku, největší svého druhu v ČR.

Moravskoslezské obce jsou rády za příjem z větrných elektráren

11.6.19
Ostrava 11. června (ČTK) - Obce v Moravskoslezském kraji jsou rády za peníze, které jim plynou z provozu větrných elektráren v jejich katastrech, i když se nejedná o nijak horentní sumy. Přestože s umístěním velkých větrníků ne všichni souhlasili, většinou si na ně lidé zvykli. Vyplynulo to z ankety ČTK.

Sněmovna podpořila vyšší pokuty za přestupky u emisních povolenek

7.6.19
Praha 5. června (ČTK) - Horní hranice pokut firmám za přestupky týkající se vykazování emisí a nákupu emisních povolenek by se mohly až zdesetinásobit. Nynější limit činí dva miliony korun. Počítá s tím vládní novela zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, kterou dnes v úvodním kole podpořila Sněmovna. Předloha, která reaguje na změnu evropské směrnice, zavádí i další novinky, například modernizační fond. Fond má mimo jiné podpořit rozvoj obnovitelných zdrojů.

Sdružení: Biometan může do 2030 nahradit plyn ve 1/4 domácností

6.6.19
Praha 6. června (ČTK) - Biometan může do roku 2030 nahradit zemní plyn ve čtvrtině domácností v Česku. Na dnešním setkání s novináři to uvedli zástupci Komory obnovitelných zdrojů energie (KOZE) a oborového sdružení CZ Biom. Podle nich je reálné, že 150 až 200 bioplynových stanic přejde právě na výrobu biometanu, kterého budou dohromady vyrábět 500 milionů metrů krychlových ročně. Podle odborníků jde o náročný ale dosažitelný cíl.

Vavrouškovu cenu získal přírodovědec Makásek a otec milovické pratuří rezervace Dostál. Porota vysekla poklonu i iniciativám Fridays for Future a Limity jsme my

6.6.19
Brno (4. června 2019) – Ekologickou Cenu Josefa Vavrouška udělovanou Nadací Partnerství letos obdrží Ivan Makásek a Dalibor Dostál. Přírodovědec a spisovatel Makásek získal ocenění za svou dlouholetou činnost v oblasti životního prostředí, kterou po dlouhá léta srozumitelně předává nejen mladé generaci. Dostál zvítězil v kategorii za výjimečný počin za přivedení divokých koňů, zubrů a praturů do Milovic a Pod Benátecký vrch. Mimořádnou cenu poroty získala také aktivita Fridays for Future (Středoškolská stávka za klima), která představuje zcela nový fenomén klimatického aktivismu, a občanská platforma Limity jsme my, která usiluje o ukončení těžby a spalování fosilních paliv. Všichni laureáti si prestižní ocenění odnesou ze slavnostního vyhlášení v prostorách Senátu ve středu 5. června v podvečer v rámci Světového dne životního prostředí.

V Litoměřicích se otevřelo centrum na výzkum geotermální energie

6.6.19
Litoměřice 4. června (ČTK) - V Litoměřicích se dnes otevřelo centrum na výzkum geotermální energie. Vědci v něm budou zkoumat možnosti toho zdroje energie, který by město chtělo v budoucnosti využívat pro vytápění. Teplo z vrtů by tak mohlo nahradit hnědé uhlí. Jeden zkušební zhruba dvoukilometrový vrt už byl před lety poblíž centra vyhlouben.

Praha chce do roku 2030 snížit množství emisí CO2 o 45 procent

6.6.19

Praha 5. června (ČTK) - Vedení Prahy chce do roku 2030 snížit množství emisí CO2 o 45 procent a do roku 2050 chce, aby bylo město bezuhlíkové. Zároveň na příštím zasedání zastupitelů vyhlásí stav tzv. klimatické nouze. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Plán na snižování emisí uhlíku by měl být hotov zhruba za rok. Stav klimatické nouze již vyhlásila v druhé polovině května radnice Prahy 7.

Pražský magistrát chystá výstavbu nové kompostárny

6.6.19
Praha 5. června (ČTK) - Pražský magistrát chystá výstavbu nové kompostárny. Stát by mohla na pozemcích v Horní Ladě v Praze 14. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Na kolik výstavba vyjde a kdy by začala, zatím není jasné. Kromě kompostárny plánuje vedení města stavbu bioplynové stanice v Malešicích. První kompostárnu spustila Praha v roce 2017 ve Slivenci.
« | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 1060 | »