Zprávy z tisku

ilustrační foto

Evropský parlament chce zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie

12.9.23

Štrasburk 12. září (zvláštní zpravodaj ČTK) - Evropský parlament (EP) dnes schválil návrh směrnice, která má posílit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie. Schválený text obsahuje zvýšení cíle pro podíl obnovitelných zdrojů na 42,5 procenta do roku 2030. EP také chce, aby se snížila byrokracie. Povolování nových elektráren s obnovitelnými zdroji by nemělo trvat déle než 24 měsíců. Schválený text počítá i s přísnější regulací využívání biomasy.

ilustrační foto

Energeticko-klimatický plán pošlou ministerstva podle Třešňáka EK během září

10.9.23
Praha 10. září (ČTK) - Národní energeticko-klimatický plán bude Evropské komisi odeslán během září, ta pak poskytne Česku zpětnou vazbu. Do poloviny příštího roku se pak musí dokončit finální verze plánu. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti). Návrhy národních plánů měly státy Evropské unie odeslat k posouzení Evropské komisi do konce června, Česko tento termín nestihlo. Vypracování plánu má na starosti ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí (MŽP).
ilustrační foto

Von der Leyenová na G20 navrhla globální systém emisních povolenek

9.9.23
Dillí 9. září (ČTK) - Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes vyzvala účastníky víkendového summitu skupiny G20, aby se připojili k návrhu na zavedení globálního systému stanovení cen za povolenky na emise uhlíku. Člověk je zodpovědný za změny klimatu a má i prostředky jak je řešit, uvedla von der Leyenová na sociální síti X. Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva dnes zase v Dillí hovořil o potřebě okamžitě bojovat proti klimatickým změnám a jako příklad uvedl nedávné povodně ve své zemi, které si vyžádaly 46 obětí, uvedla agentura AFP.
ilustrační foto

OSN: Současné tempo snižování emisí nestačí na omezení globálního oteplování

8.9.23
Paříž 8. září (ČTK) - Současné tempo snižování emisí nestačí na to, aby se podařilo dodržet cíl omezit globální oteplování na úrovni 1,5 stupně Celsia do konce století. Uvádí to dnes zveřejněná zpráva OSN, o které informovala agentura AFP. Omezení růstu globálních teplot oproti předprůmyslové éře je hlavním závazkem klimatické pařížské dohody z roku 2015 a podle odborníků také jediným způsobem, jak zabránit katastrofálním důsledkům změn klimatu.
ilustrační foto

Nová zelená úsporám se znovu otevírá, v Oprav dům po babičce je majetkový test

8.9.23
Praha 8. září (ČTK) - Dotační programy ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) a Oprav dům po babičce se spouštějí. Žádosti o dotace pro bytové domy bude možné podávat od 19. září, na rodinné domy včetně programu Oprav dům po babičce o týden později, tedy od 26. září. Podle ministra Petra Hladíka (KDU-ČSL) se zjednodušuje administrativa, do programu Oprav dům po babičce byl přidán majetkový test. Nárok na dotaci z tohoto programu mají jen domácnosti s jednou nemovitostí určenou k bydlení. Novinky Hladík představil na dnešní tiskové konferenci v Praze.
ilustrační foto

Vzdělávací projekt EFG Educa ukazuje školám správný přístup k životnímu prostředí a recyklaci odpadu. Po roce program rozšiřuje i na školní jídelny

8.9.23
Projekt EFG Educa společnosti Energy financial group (EFG) již rok pořádá na školách i letních táborech vzdělávací semináře. Cílem je ukázat, jak lze správným nakládáním s odpady aktivně předcházet znečišťování životního prostředí, a proč podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů. Od září svůj program nově rozšiřuje rovněž o kurzy pro školní jídelny, které chce vést k zodpovědnějšímu přístupu k potravinám, jejich šetření i recyklaci.
ilustrační foto

Firmy můžou žádat o dotace na malé vodní elektrárny i vtláčení biometanu do sítě

8.9.23
Praha 8. září (ČTK) - Firmy mohou žádat o dotace na výstavbu a modernizaci malých vodních elektráren a na vtláčení biometanu do distribuční sítě. V obou výzvách lze získat až 65 procent výdajů, maximálně však 100 milionů korun na projekt. Žádosti v Operačním programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) přijímá Agentura pro podnikání a inovace (API) do 13. prosince, informovala dnes v tiskové zprávě. Výzvy vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které operační projekt řídí.
ilustrační foto

Na dobrou praxi hnojení digestátem se do Malče přijeli podívat zemědělci z celé republiky

7.9.23
Ve středu 6. září 2023 se na farmě Zemědělského družstva Maleč konal workshop s názvem “Digestát jako hnojivo: Dobrá praxe a výzkum” pořádaný asociací CZ Biom a Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy, v.v.i. Cílem bylo seznámit účastníky s právě probíhajícím polním experimentem podpořeným Technologickou agenturou ČR v rámci Programu THÉTA s aplikací digestátu a dalších tuhých a kapalných hnojiv, ale také ukázat dobré zkušenostmi z praxe hnojení digestátem na statku a chodem bioplynové stanice ZD Maleč.
ilustrační foto

„Odpadů už bylo dost!“ nabádá konference Předcházení vzniku odpadů 2023

28.8.23
Po necelém roce se opět blíží setkání všech, které spojuje snaha udělat další společný krok k čistšímu a udržitelnějšímu životnímu prostředí. Nezisková organizace CEMC hrdě oznamuje konání dalšího ročníku věhlasné konference Prevence vzniku odpadů s mottem „Odpadů už bylo dost!“, která se uskuteční v Praze v T-Mobile Magenta Experience Centre.
ilustrační foto

Recyklace bioodpadu by zajistila energii pro téměř 70 tisíc českých domácností na celý rok. Zabývá se jí skupina EFG

28.8.23
Skupina Energy financial group (EFG) ve svých bioplynových stanicích každoročně může zpracovávat až 40 000 tun bioodpadu a gastroodpadu k výrobě zeleného plynu, elektrické a tepelné energie. Ten díky tomu nekončí na skládkách, kde by svým rozkladem vedl k produkci škodlivých emisí a devastaci životního prostředí. Podle skupiny EFG by v České republice přeměnou veškeré produkce bioodpadu na biometan bylo možné získat plyn na celý rok až pro 68 tisíc domácností.
ilustrační foto

Stanjura: MF chce snížit objem podpory pro obnovitelné zdroje energie

27.8.23
Praha 27. srpna (ČTK) - Ministerstvo financí hledá řešení, jak snížit celkový objem plateb na podporu obnovitelných zdrojů energie. Jednou z možností by mohla být i změna zákona, která by omezila dotace. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Platby na podporované zdroje energie (POZE) letos hradí plně pouze stát, podle ministra by se v příštím roce měl vrátit systém z předchozích let, kdy byly platby rozděleny mezi stát a odběratele. Zatím však podle něj není zřejmé, jakým systémem. Podle programového ředitele Svazu moderní energetiky Martina Sedláka není pro zásah do podpory obnovitelným zdrojům důvod.
ilustrační foto

Jihlava testuje na dvou autobusech MHD plyn ze zemědělské bioplynové stanice

23.8.23
Jihlava 23. srpna (ČTK) - Dopravní podnik v Jihlavě testuje u dvou městských autobusů jako palivo plyn vyráběný nedalekou zemědělskou bioplynovou stanicí. Postupně by jím mohl nahradit většinu stlačeného zemního plynu (CNG) doposud používaného pro pohon jihlavských autobusů. Nové palivo začal podnik používat před dvěma týdny, výsledky vyhodnotí přibližně po měsíci. ČTK to dnes řekl Radim Rovner, předseda představenstva Dopravního podniku města Jihlavy.
ilustrační foto

Milovice na podzim označí popelnice čipy a rozdají 2000 nádob na tříděný odpad

23.8.23
Milovice (Nymbursko) 23. srpna (ČTK) - Milovice na Nymbursku chtějí od příštího roku zefektivnit sběr a třídění odpadů například s využitím čipů na popelnicích. V září začne zkušební provoz, ostrý město předpokládá od ledna. Chce mít díky tomu přehled o množství odpadu a postupně snižovat objem toho nevytříděného. Na podzim město rozveze 2000 nádob na tříděný odpad, zatím na plasty a bioodpad. Letos nad rámec poplatků od lidí doplácí na sběr odpadů šest milionů korun, řekl ČTK starosta města Milan Pour (ANO).
ilustrační foto

Skupina EFG zvyšuje kapacitu vyškovské bioplynky za účelem výroby biometanu. Ročně zpracuje až 30 tisíc tun odpadu

22.8.23
Společnost Energy financial group (EFG) v srpnu zahájila plánovaný proces rozšíření a modernizace bioplynové stanice EFG Vyškov BPS. Za účelem navýšení kapacity zpracování odpadu a optimalizace provozu nové výrobny biometanu investuje skupina 200 milionů korun. Nově by kapacita stanice měla pojmout 30 tisíc tun biologicky rozložitelného odpadu ročně, a to už začátkem příštího roku, kdy je v plánu i spuštění výroby zeleného plynu.
ilustrační foto

Služba „Třídím gastro“ snižuje ve městech množství směsného odpadu. Nový Jičín jej z černých popelnic odklonil téměř 60 tun

21.8.23
Projekt „tridimgastro.cz“ společnosti Energy financial group (EFG) již přes dva roky snižuje objem směsného komunálního odpadu v českých obcích a městech. Poskytuje jim unikátní službu separace, svozu a energetického zpracování tzv. gastroodpadu, tedy kuchyňských zbytků či prošlých potravin. Například v Novém Jičíně jej bylo za pouhý rok od spuštění recyklace vytříděno do speciálních hnědých sběrných nádob téměř 60 tun. I díky tomu skončilo v loňském roce o 134 tun odpadu méně v místních tzv. černých popelnicích. Skupina EFG se chystá službu „Třídím gastro“ z Moravy a Slezska brzy rozšířit i do dalších krajů.
ilustrační foto

Na klimatickou změnu je klíčové se připravit, říká ministr Hladík

17.8.23
Nejnovější hodnotící zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) potvrzují dlouho známé skutečnosti o prohlubujících se dopadech změny klimatu nejen ve světě, ale i ve střední Evropě, včetně území České republiky. O dopadech klimatické změny dnes na Českém hydrometeorologickém ústavu (ČHMÚ) hovořil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s ředitelem ČHMÚ Markem Riederem a klimatologem Radimem Tolaszem.
ilustrační foto

Nový český výrobek. Nejpoužívanější domovní regulátory tlaku plynu nyní vyrábí česká společnost HUTIRA

16.8.23
Společnost HUTIRA zahájila v České republice výrobu regulátorů tlaku plynu s označením B NG. Jedná se o dvoustupňové domovní regulátory tlaku plynu určené pro rodinné domy. Zařízení doposud vyráběla nadnárodní korporace Emerson pod značkou Fisher. HUTIRA v loňském roce výrobní linku odkoupila, zahájila výrobu v ČR a produkt plně certifikovala. Díky tomuto kroku jsou české regulátory tlaku plynu opět na scéně. Progresivní, léty prověřené, výjimečné technologie výroby tak firma přenáší do regulátorů tlaku plynu B NG, které nově produkuje ve výrobní lince v Popůvkách. Tento český regulátor je zároveň připravený i na distribuci média budoucnosti – vodíku.
ilustrační foto

Ústecký kraj opět přijímá žádosti o dotaci na výměnu starých kotlů

14.8.23
Ústí nad Labem 13. srpna (ČTK) - Obyvatelé Ústeckého kraje mohou opět žádat o dotaci na výměnu kotlů. Krajská samospráva přijímá elektronické žádosti do konce srpna 2024. Informoval o tom na webu krajský úřad. Rozdělit může 70 milionů korun, což by postačilo na výměnu 400 zastaralých kotlů na pevná paliva za kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo. Projekt je opět zaměřen na poskytnutí podpory nízkopříjmovým domácnostem.
ilustrační foto

Praha připravila šest desítek kroků pro přechod na cirkulární ekonomiku

14.8.23
Praha 14. srpna (ČTK) - Vedení Prahy připravilo šest desítek kroků, které chce v letech 2023 až 2025 uskutečnit při přechodu na takzvanou cirkulární ekonomiku. Oběhové hospodářství vychází z principu opakovaného využívání surovin, čímž se snižuje množství odpadů. Projekty jsou rozděleny do sedmi oblastí, mimo jiné stavebnictví, nakládání s vodou nebo využití odpadu. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili radní. Strategie města vychází ze schváleného klimatického plánu do roku 2030, podle kterého chce Praha snížit emise skleníkových plynů o 45 procent do roku 2030 a o 100 procent do roku 2050.
ilustrační foto

Největší prodejce bioCNG v ČR Bonett slaví 25. výročí

14.8.23

Největší 100% česká síť plynových čerpacích stanic a zároveň největší prodejce bioCNG u nás slaví 25 let od svého vzniku. Bonett postupně vybudoval síť 52 plynových kapacitních čerpaček po celé republice, vstoupil na slovenský a polský trh, a má další rozvojové plány.

« | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 1114 | »