EnglishRSSkontaktyčlenstvísitemapinzerce a reklama
Biom.cz
biomasa, biopaliva, bioplyn, pelety, kompostování a jejich využití

ČLÁNKY A ZPRÁVY

Zprávy z tisku

26.1.17 V Praze sevřené smogem se řešila čistá energie z obnovitelných zdrojů. Příležitosti moderní energetiky čekají na využití

V posledních letech stagnující obor výroby energie z obnovitelných zdrojů čeká na rámcové impulsy a posílení stabilních podmínek pro další rozvoj. Změnit by to mohla větší informovanost veřejnosti o možnostech čerpání podpory. Výhledově se také uvažuje o zavedení aukcí nových kapacit šetrných zdrojů energie, které je v souladu se strategiemi EU a mohlo by obnovit zájem například o investice do větrných elektráren. Mezi klíčová opatření patří také podpora elektromobility, která by mohla ve městech nahradit dieselové motory.

26.1.17 Infotherma ukazuje mimo jiné, jak lépe využít obnovitelné zdroje

Ostrava 23. ledna (ČTK) - Více než 360 domácích i zahraničních firem se ode dneška představuje na největší tuzemské výstavě věnované vytápění a úsporám energií Infotherma, která se do čtvrtka koná na Výstavišti Černá louka v Ostravě. Nejvíce z nich se zabývá kotli, krby či dalšími médii na vytápění. Unikátní je například prezentace společnosti Fenix Group, která se zabývá konceptem ukládání elektrické energie z fotovoltaických panelů do domovních baterií a jejím využitím v distribuční síti. ČTK to za pořadatele výstavy řekl Libor Kostelný.

26.1.17 Modernizace kladenské čistírny odpadních vod je hotová

Kladno 24. ledna (ČTK) - Modernizace kladenské čistírny odpadních vod je hotová, práce trvaly více než rok. Společnost Vodárny Kladno - Mělník, která je majitelem infrastruktury, za ni zaplatila zhruba 160 milionů korun. Na jaře jsou v plánu ještě dokončovací práce, ale hlavní část skončila k poslednímu prosinci loňského roku. ČTK to dnes řekla mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová. Středočeské vodárny provozují vodovodní síť na Kladensku, Mělnicku a v části sousedních okresů.

23.1.17 Nová úprava dobíjecích stanic pro elektromobily míří ke schválení

Praha 20. ledna (ČTK) - Novela zákona upravující povinnosti provozovatelů dobíjecích stanic pro elektromobily míří po dnešku ve Sněmovně k závěrečnému schvalování. Počítá mimo jiné s tím, že veřejné dobíjecí stanice budou v centrální evidenci, kterou povede ministerstvo průmyslu. MPO zatím nyní vede jen evidenci klasických čerpacích stanic na benzin a naftu a stanic na plyn.

23.1.17 Ekologové: antifosilní zákon by snížil smog o zhruba 95 %

Odložený zákon, který měl v budoucnu snížit závislost Česka na ropě, zemním plynu a uhlí, by snížil smog o zhruba 95 procent. Tvrdí to ekologové z Hnutí Duha, kteří se v dnešním prohlášení odvolávají na studii k takzvanému antifosilnímu zákonu. Pro ministerstvo životního prostředí ji zpracovala konzultační firma EGÚ Brno spolu s Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. Ministr Richard Brabec (ANO) minulý týden uvedl, že zákon vládě nepředloží, chce navrhnout, aby zvážila jeho dopady a dohodla se na případném odložení přípravy ve vládním období.

23.1.17 Ústecký kraj má na výměnu kotlů ještě 20 milionů korun

Ústí nad Labem 20. ledna (ČTK) - Ústecký kraj rozdělí ještě 20 milionů korun v rámci dotace na moderní kotle. Peníze by tak mohli dostat lidé, na které ještě nevyšly. Na podzim se očekává další kolo výzvy ministerstva životního prostředí, v jehož rámci by pro region mohlo být stejně peněz jako loni, tedy zhruba 162 milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí samosprávy Lucie Dosedělová.

23.1.17 Solární výtah v Alternátoru získal významné ocenění

Unikátní výtah Schindler 3300 Solar, který slouží k běžnému provozu v třebíčském Ekotechnickém centru Alternátor, byl oceněn ve 14. ročníku celostátní soutěže „Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace“ vyhlašované Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvem životního prostředí ČR a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. Solární výtah získal hlasy porotců v kategorii Inovace. Špičková technologie využívající primárně sluneční energii je doplněna o tzv. rekuperaci, která mění kinetickou energii v elektrickou.

20.1.17 Komentář ministra Brabce k dnešní ústavní stížnosti opozice na kontroly kotlů v domácnostech

Ministr životního prostředí Richard Brabec k dnešní ústavní stížnosti opozice na kontroly kotlů v domácnostech říká: „Věřím, že zákon o ochraně ovzduší obsahující kontrolu kotlů v domácnostech ústavu nijak neporušuje...

19.1.17 ČEZ za poslední rok zvýšil výrobu elektřiny z biomasy o třetinu

Energetická skupina ČEZ za uplynulý rok zvýšila v ČR produkci vyrobené elektrické energie z biomasy o 35 %. Celkem 500 tisíc MWh stačí k pokrytí roční spotřeby 200 tisíc domácností.

18.1.17 IRENA: Potenciál jihovýchodní Evropy pro OZE dosahuje 740 GW

Nová studie Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA) ukazuje region jihovýchodní Evropy jako prostor vhodný pro rozvoj obnovitelných zdrojů. Aktuálně je zde podle agentury možné instalovat až 130 GW výkonu v cenově konkurenceschopných zdrojích.

18.1.17 Elektromobilita na jihočeských školách nadchla 612 dětí

Rok 2016 přinesl žákům z 13 základních a středních škol Jihočeského kraje nové poznatky o elektromobilitě. Umožnil to projekt Čistá mobilita a elektromobil live, podpořený Ministerstvem životního prostředí ČR.

18.1.17 Saúdská Arábie chce investovat do obnovitelných zdrojů až 50 miliard USD

Rijád 16. ledna (ČTK) - Saúdská Arábie spustí v příštích týdnech program podpory obnovitelných zdrojů energie, který počítá do roku 2023 s investicí ve výši 30 až 50 miliard USD (765,5 miliardy až 1,3 bilionu Kč). Oznámil to ministr pro energetiku Chálid Fálih.

18.1.17 Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně měla loni rekordní produkci

Šumperk 13. ledna (ČTK) - Rekordních více než 716 milionů kWh elektřiny vyrobila loni přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku, jejíž produkce meziročně vzrostla zhruba o 1,7 procenta. Navázala tak na nepřetržitý růst ročních produkcí, který trvá od roku 2011, řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

13.1.17 Předsevzetí čerpat 100 % energie z OZE splnily nizozemské železnice již o rok dříve

Od roku 2017 pochází 100 % elektřiny nakupované Nizozemskými železnicemi z větrných elektráren, přitom ke splnění závazku stačilo čerpat 100% energie z OZE nejpozději v roce 2018. Nizozemské železnice se zaměřují dále i na úspory energie.

13.1.17 Ministr Jan Mládek včera vystoupil na Světovém energetickém summitu v Abú Dhabí

Dopad amerických prezidentských voleb na světovou energetiku, transformace globálních energetických trhů a průlomy v energetických technologiích jsou hlavními tématy Světového energetického summitu konaného od 12. – 13. ledna v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech. Letos se této významné konference pořádané americkou Atlantickou radou účastní také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

13.1.17 V Praze v budoucnu přibude až šest kompostáren na bioodpad

Praha 12. ledna (ČTK) - V Praze by mělo v budoucnu fungovat až šest kompostáren, které budou zpracovávat bioodpad. Stát by měly na okrajích metropole tak, aby mohly pohodlně zpracovávat odpad z celého města. Záměr ale naráží na odpor místních radnic, které se provozu obávají. ČTK to dnes řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Letos začne fungovat kompostárna ve Slivenci. Provozovat ji budou Lesy hlavního města Prahy.

13.1.17 Vodní elektrárny ČEZ loni meziročně zvýšily výrobu o 3,8 procenta

Praha 12. ledna (ČTK) - Vodní elektrárny energetické společnosti ČEZ loni meziročně zvýšily výrobu o 3,8 procenta na 2,04 miliardy kilowatthodin (kWh). ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČEZ Martin Schreier. Upozornil, že více než 1,2 miliardy kWh z celkového objemu vyrobila trojice přečerpávacích vodních elektráren, tj. Dlouhé stráně I, Dalešice a Štěchovice II.

11.1.17 Zlínský kraj rozdělí letos na výměnu kotlů 180 mil. Kč

Zlín 9. ledna (ČTK) - Zlínský kraj rozdělí letos na výměnu starých kotlů za nové asi 180 milionů korun. Na jaře úřad uvolní 30 milionů korun, které zbyly z prvního kola výzvy, které se uskutečnilo na začátku loňského roku. Na podzim by pak v druhém kole mělo jít o 150 milionů korun, řekl dnes novinářům krajský radní Jan Pijáček (ODS).

11.1.17 Lidé na Vysočině mohou od 13. února žádat o dotace na nové kotle

Jihlava 10. ledna (ČTK) - Lidé na Vysočině mohou od 13. února znovu žádat o dotaci na nový kotel, ale pouze v případě, pokud budou topit čistě biomasou nebo tepelným čerpadlem. Kraj mezi úspěšné žadatele rozdělí skoro 24 milionů korun, řekl po dnešním jednání krajské rady náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD). Minulý rok už Vysočina na ekologičtější kotle od ministerstva životního prostředí dostala 238,8 milionu korun.

11.1.17 MŽP: V ČR by mohly vzniknout další dvě zařízení pro energetické využití odpadů

V Česku by mohly podle ministerstva životního prostředí v budoucnu vzniknout další dvě zařízení pro energetické využití odpadů (ZEVO), úřad se již proto setkal se zástupci soukromých investorů například z Japonska, Jižní Koreji a Německa. Na dnešní neformální diskusi pořádané časopisem Trade-off to řekl ředitel odboru odpadů ministerstva Jaromír Manhart. Dodal také, že se úřad dohodl loni v prosinci s Evropskou komisí, že se v Česku nebude financovat výstavba velkých spaloven nebo ZEVO z evropských dotací.
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 1019 | »


 
© 2001-2009, CZ Biom  -  České sdružení pro biomasu,  Opletalova 7/918, 111 44 Praha 1,   Tel.: 604 856 036,   E-mail: sekretariat@biom.cz
Webhosting/ webdesign / publikační systém TOOLKIT - Econnect
Treti ruka energieplus Česká peleta Ekologie, pasivní domy, solární energie, alternativní zdroje, zelené bydlení EnviWeb - portál pro ochranu a tvorbu životního prostředí Lesnicko-dřevařský www server Internetové energetické konzultační a poradenské středisko Portál Energetika Ekolist po drátě