Zprávy z tisku

ilustrační foto

Vláda přijala klimaticko-energetický plán, podíl OZE do 2030 vzroste na 30 pct

18.10.23
Praha 18. října (ČTK) - Podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě by měl do roku 2030 stoupnout ze současných asi 18 procent na 30 procent. Růst by měla táhnout zejména solární a větrná energetika. V delším časovém horizontu by měla posílit i jaderná energetika, zejména výstavbou až čtyř nových jaderných bloků. Počítá s tím klimaticko-energetický plán, který dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN), podle něhož bude do konce dekády nutné do energetiky investovat asi půl bilionu korun. Plán také potvrdil odklon ČR od spalování uhlí do roku 2033.
ilustrační foto

30 procent OZE do roku 2030: vláda schválila ambiciózní plán na dekarbonizaci české ekonomiky a zvýšení energetické bezpečnosti

18.10.23
Praha 18. října 2023 - Vláda na svém dnešním jednání dala zelenou aktualizaci Vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu (nebo také NEKP), který určuje parametry českého energetického mixu s ohledem na nutnost snižování emisí skleníkových plynů. Obnovitelné zdroje mají do roku 2030 podle aktualizovaného plánu pokrývat 30 % české spotřeby energie, a kromě snížení emisí tak i posílit energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky, a zaručit nižší a stabilnější ceny pro spotřebitele.
ilustrační foto

Vláda projedná klimaticko-energetický plán, počítá s podílem OZE 30 pct

17.10.23
Praha 17. října (ČTK) - Podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě v Česku se má do roku 2030 zvýšit ze současných zhruba 18 procent na 30 procent. Počítá s tím aktualizovaná verze Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu, kterou ve středu projedná vláda. Plán také potvrzuje cíl ukončit spalování uhlí do roku 2033 a ropy a zemního plynu do roku 2050 a počítá s posilováním jaderných zdrojů, zejména pak výstavbou nových reaktorů, vyplývá ze zjištění ČTK. Podle kritiků návrhu má plán nedostatky.
ilustrační foto

Čistírna odpadní vody v H. Brodě dodá do sítě plyn, který postačí pro 200 domů

17.10.23
Havlíčkův Brod 16. října (ČTK) - Havlíčkobrodská čistírna odpadních vod dokáže dodat za rok do distribuční sítě biometan, který pokryje průměrnou spotřebu zemního plynu 200 rodinných domů nebo dvojnásobného počtu bytů. Technologii na úpravu plynu uvolňovaného z kalů za 45 milionů korun nechala osadit havlíčkobrodská firma Vodovody a kanalizace (VAK), která čistírnu v části města Perknov provozuje. Na plnou projektovanou kapacitu se výroba biometanu dostala v posledním týdnu, řekl novinářům předseda představenstva Pavel Policar při dnešním představení projektu.
ilustrační foto

Státy EU definitivně schválily zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

9.10.23
Brusel 9. října (zpravodajka ČTK) - Evropská unie by měla do roku 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. Potřebnou směrnici dnes definitivně schválila Rada EU, tedy členské státy nynější sedmadvacítky. Již v polovině září návrh odsouhlasili europoslanci. V roce 2021 činil unijní průměr podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě 22,1 procenta, v Česku byl 17,3 procenta.
ilustrační foto

Svaz: Stát nemá ucelenou politiku pro rozvoj takzvaných zelených plynů v ČR

6.10.23
Praha 6. října (ČTK) - Rozvoj takzvaných zelených plynů v Česku, zejména pak biometanu a zeleného vodíku, brzdí absence ucelené politiky státu, upozornil Svaz moderní energetiky a další zástupci oboru. Vládní cíl počítá do roku 2030 s výrobou 500 milionů metrů krychlových biometanu ročně, což je téměř pětsetkrát více než nyní. Podle svazu je cíl reálný, volá však po silnější podpoře firem a úpravě legislativy.
ilustrační foto

Nová energie Česka: stát má příležitost spustit vlnu produkce zeleného vodíku a biometanu. Nepůjde to bez silnější podpory investorům a úpravy legislativy

5.10.23
Praha 5. října 2023 - Pilotní projekty na produkci zeleného vodíku a výstavba nových biometanových stanic ukazují, že ambiciózní plány Česka v produkci zelených plynů jsou reálné. Na konferenci Nová energie Česka: zelený vodík a biometan ale zazněly také výzvy k posílení podpory pro investice do technologií na produkci zelených plynů a zavedení stabilnějšího legislativního prostředí. Pro Česko je rozvoj zelených plynů nejen příležitostí, jak naplnit cíle Zelené dohody pro Evropu, ale také k posílení naší energetické bezpečnosti, zefektivnění průmyslu prostřednictvím investicí do dekarbonizace a snížení závislosti na importu drahých fosilních paliv.
ilustrační foto

Bioplynová stanice v M. Boleslavi začíná ostrý provoz, město plánuje rozšíření

3.10.23
Mladá Boleslav 3. října (ČTK) - V bioplynové stanici v Mladé Boleslavi končí zkušební provoz, do ostrého fungování má plně přejít na konci listopadu. Na stlačený plyn vyrobený v areálu stanice z biologicky rozložitelného odpadu z domácností už ve městě jezdí 21 autobusů, část jich plní v areálu stanice. Postupně by měl pohánět všechny autobusy MHD i auta, která odpad svážejí. Stanice ročně vyprodukuje 2,5 milionu metrů krychlových bioplynu. V budoucnu by měl areál zpracovávat veškerý komunální odpad. Novinářům to dnes při slavnostním zahájení provozu areálu řekli zástupci města a společnosti Compag Mladá Boleslav, která zajišťuje odpadové hospodářství na Mladoboleslavsku.
ilustrační foto

Analytici: Ceny elektřiny i přes zlevňování dodavateli v příštím roce vzrostou

2.10.23
Praha 2. října (ČTK) - Ceny elektřiny pro odběratele v příštím roce i přes případné další zlevňování dodavateli nejspíš vzrostou. Důvodem je převedení části poplatku za obnovitelné zdroje (POZE) zpět na zákazníky. Míra zdražení navíc bude ještě záviset na úpravě distribučních poplatků, u nichž se většinou očekává oproti letošku zvýšení. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Zrušení poplatku za obnovitelné zdroje nepředpokládají.
ilustrační foto

Firmy: Obnovení poplatků za OZE zvýší inflaci a sníží konkurenceschopnost

29.9.23
Praha 29. září (ČTK) - Opětovné placení poplatků za obnovitelné zdroje energie zvýší v Česku inflaci a sníží konkurenceschopnost českých podniků. Shodli se na tom zástupci zaměstnavatelů, které ČTK oslovila. Některé firmy podle nich zaplatí za energie až stovky milionů korun navíc. Domácnosti a firmy budou od příštího roku opět platit poplatky za obnovitelné zdroje energie jako před loňským říjnem.
ilustrační foto

Domácnosti a firmy budou od příštího roku opět platit poplatky za OZE

28.9.23
Praha 27. září (ČTK) - Domácnosti a firmy budou od příštího roku opět platit poplatky za obnovitelné zdroje energie jako před loňským říjnem. Stát už je plně hradit nebude, oznámili na dnešní tiskové konferenci ministři financí Zbyněk Stanjura (ODS) a průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny tak budou odběratelé opět hradit poplatek 599 korun. Podle kabinetu šlo o plošné opatření, které v době příznivějších cen energií není nutné.
ilustrační foto

Jičín hodlá nákladem 30 milionů korun znásobit kapacitu kompostárny

26.9.23
Jičín 26. září (ČTK) - Sedmnáctitisícový Jičín hodlá nákladem kolem 30 milionů korun bez daně znásobit kapacitu kompostárny z 1500 tun na 3500 tun za rok. Vyšší kapacitu potřebuje zejména pro likvidaci rostoucího množství lidmi vytříděného bioodpadu, uvedli představitelé města. Třídění bioodpadu do hnědých popelnic přímo u domů radnice zavedla před devíti lety a postupně jej několikrát rozšířila.
ilustrační foto

Výroba dřevního paliva v ČR v pololetí meziročně klesla o 15 pct

26.9.23
Praha 26. září (ČTK) - Výroba lisovaného dřevního paliva v Česku v letošním pololetí meziročně klesla zhruba o 15 procent. Dřevních pelet tuzemští výrobci od ledna do června vyrobili 182.000 tun a dřevních briket 70.000 tun. Současně tato paliva zlevnila. V průměru se prodávala za osm až devět korun za kilogram, zatímco v loňském prvním pololetí, kdy ceny energií ovlivnila zahájená ruská invaze Ukrajiny, jejich průměrná cena činila 12 až 13 Kč za kilogram. ČTK to dnes řekl Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta, který sdružuje výrobce dřevních paliv a ekologických spalovacích zdrojů.
ilustrační foto

Von der Leyenová v Praze ocenila podíl ČR na prosazení zelené legislativy

26.9.23
Praha 26. září (ČTK) - Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na dnešní konferenci Green Deal Summit v Praze ocenila podíl českého předsednictví v Radě EU na schvalování balíku klimatických norem Fit for 55. S klimatickou Zelenou dohodou stojí podle ní Evropa na české straně. Evropské firmy jsou připravené inovovat, potřebují ale předvídatelné prostředí, aby mohly do novinek investovat. Zelená dohoda podle ní takovou předvídatelnost zajišťuje.
ilustrační foto

Fiala: Zelená dohoda nenasměrovala k inovacím. Je třeba ji vzít jako příležitost

26.9.23
Praha 26. září (ČTK) - Po čtyřech letech od vyhlášení nedokázala takzvaná Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) podle premiéra Petra Fialy (ODS) nasměrovat země EU k inovacím a proměnám ekonomiky. Je třeba příležitosti využít, uvedl dnes na úvod konference o Zelené dohodě, udržitelnosti, energetice a dobrých příkladech v Česku, které se účastnila také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
ilustrační foto

EK schválila Česku revidovaný plán obnovy, přinese navíc 2,2 mld. eur

26.9.23
Praha/Brusel 26. září (ČTK) - Evropská komise (EK) dnes schválila revidovaný český Národní plán obnovy. Přináší dodatečných 2,2 miliardy eur (zhruba 53,6 miliardy korun) pro financování čisté energetiky a transformace průmyslu, řekla dnes v Praze po jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Podle vyjádření EK má nyní celý Národní plán obnovy objem 9,2 miliardy eur (asi 224,2 miliardy korun).
ilustrační foto

Hladík: Scénář zvýšení obnovitelných zdrojů na 30 pct. za sedm let je realistický

26.9.23
Praha 26. září (ČTK) - Klimaticko-energetický plán pro Českou republiku, který počítá s třicetiprocentním podílem obnovitelných zdrojů na hrubé spotřebě v roce 2030, považuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) při zahrnutí všech faktorů za realistický. Během dnešní konference o Zelené dohodě, udržitelnosti, energetice a dobrých příkladech v Česku v Praze uvedl, že jako ministr životního prostředí by si přál vyšší ambice, bude ale rád, když se plán naplní tak, jak ho jeho úřad připravil s ministerstvem průmyslu a obchodu. Vláda by materiál měla schvalovat příští týden, uvedl.
ilustrační foto

MŽP spustilo tři dotace na úspory energií ve veřejných budovách, vydá pět mld.Kč

25.9.23
Letiny (Plzeňsko) 25. září (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes spustilo tři nové dotace na úspory energií ve veřejných budovách, jako jsou školy, nemocnice, úřady nebo kulturní domy a sportoviště. Do uzávěrky 1. března 2024 rozdělí pět miliard korun z operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Kraj, obce, města, nemocnice, úřady, neziskové organizace i soukromé subjekty poskytující nekomerční veřejnou službu mohou získat 40 až 70 procent nákladů podle výše dosažených úspor. Hlavním cílem je pomoci se zateplením oken, střech a stropů, s instalací fotovoltaických panelů a výměnou vnitřního osvětlení, řekl dnes ČTK ministr Petr Hladík (KDU-ČSL).
ilustrační foto

Fiala: Rozhodnutí o platbě za obnovitelné zdroje v příštím roce zatím není

25.9.23
Praha 25. září (ČTK) - Rozhodnutí o tom, zda bude stát i v příštím roce platit vícenáklady spojené s výkupem elektřiny z obnovitelných zdrojů, zatím nepadlo. Novinářům to dnes na tiskové konferenci v Českém statistickém úřadu řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj je třeba vracet se k normálnímu stavu. Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhlo, aby platbu příští rok stejně jako letos odváděl stát, takže by ji lidé a firmy neměli obsaženou v cenách elektřiny. Proti je ministerstvo financí.
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 1114 | »