Zprávy z tisku

ilustrační foto

Čeští vědci vytvořili nový a rychlejší vodíkový elektrolyzér

9.9.24
Praha 9. září (ČTK) - Přebytečnou energii z obnovitelných zdrojů ve formě vodíku pomůže ukládat nový elektrolyzér, který nyní míří do praxe. Technologie pomůže snížit uhlíkovou stopu a optimalizovat náklady na energii. V tiskové zprávě o tom informoval o tom Ústav chemických procesů Akademie věd ČR (AV ČR). Oproti podobným elektrolyzérům, které se již vyrábí komerčně, má být nový vynález rychlejší. Vědci nyní hledají komerčního partnera.
ilustrační foto

O příspěvek na výměnu kotlů ve Zlínském kraji požádalo 1349 žadatelů

4.9.24
Zlín 4. září (ČTK) - Zájem vzbudil další program na výměnu kotlů, který vyhlásil Zlínský kraj. Od poloviny loňského září do konce letošního srpna podalo žádost o příspěvek 1349 žadatelů, v součtu za 181,2 milionu korun. K dnešnímu dni kraj schválil přidělení dotace 511 žadatelům v celkové výši 70,2 milionu korun, další peníze má přislíbeny od ministerstva životního prostředí, sdělila dnes ČTK mluvčí hejtmanství Soňa Ličková.
ilustrační foto

Příspěvek podporovaným zdrojům energie byl loni 25,3 mld Kč, nejmíň od roku 2010

4.9.24
Praha 4. září (ČTK) - Stát v loňském roce poskytl na provoz podporovaných zdrojů energie dotace ve výši 25,3 miliardy korun. Jednalo se o nejnižší částku od roku 2010, proti předloňsku to bylo téměř o 14 miliard korun méně. I tak ovšem byly loňské dotace o 2,65 miliardy Kč vyšší než činily původní odhady. Vyplývá to z návrhu usnesení ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), na který dnes upozornil Ekonomický deník.
ilustrační foto

Komora: Post eurokomisaře pro energetiku by byl pro ČR velmi důležitý

3.9.24
Praha 3. září (ČTK) - Post eurokomisaře pro energetiku, který by podle portálu německého deníku Die Welt měl v nově sestavené Evropské komisi (EK) obsadit ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN), by byl pro Česko velmi důležitý, neboť pro tuzemskou energeticky náročnou ekonomiku bude další vývoj legislativy v oblasti energetiky a zelené tranzice klíčový. Na dotaz ČTK to dnes v reakci uvedla Hospodářská komora ČR. Pokud se energetické portfolio pro Česko potvrdí, bude to podle komory ocenění Síkelovy práce během energetické krize.
ilustrační foto

Pražské služby začnou s přípravou úprav bioplynové stanice za 278 mil. Kč

2.9.24
Praha 2. září (ČTK) - Hlavním městem vlastněná společnost Pražské služby (PSAS) začne s přípravou přestavby bioplynové stanice v Chrástu u Poříčan na Nymbursku, kterou magistrát koupil před dvěma lety. Dnes to schválili městští radní. Cílem úprav za 278 milionů korun je, aby stanice zvládla kromě rostlinného zpracovat i živočišný odpad a město do ní mohlo svážet zbytky z restaurací a jídelen. Přestavba by podle harmonogramu měla včetně projekčních prací zabrat do spuštění zkušebního provozu zhruba tři roky.
ilustrační foto

Bloomberg: Proč téměř nikdo nekupuje zelený vodík

2.9.24
New York 2. září (ČTK/Bloomberg) - Potenciál vodíku jako bezuhlíkového paliva vyvolává nekonečné nadšení. Od pouští v Austrálii a v Namibii až po větrem ošlehané úžiny Patagonie, firmy a vlády po celém světě plánují postavit skoro 1600 závodů na jeho produkci. Plyn lze vyrábět čistě, pomocí elektřiny z větru nebo slunce, v rámci procesu, při kterém se rozdělí molekuly vody na vodík a kyslík. Je zde ale jeden problém - naprostá většina těchto projektů nemá jediného zákazníka, který by si toto palivo koupil, napsala agentura Bloomberg.
ilustrační foto

ERÚ zahájil konzultace k pravidlům pro hospodaření energetických subjektů

2.9.24
Praha 2. září (ČTK) - Energetický regulační úřad (ERÚ) zahájil veřejné konzultace k metodice, podle které bude stanovovat základní cenová pravidla v energetice pro období let 2026 až 2030. Metodika bude upravovat zejména pravidla pro hospodaření provozovatelů přenosové a přepravní soustavy, distribučních soustav, operátora trhu, Elektroenergetického datového centra, povinně vykupujících a dodavatelů poslední instance. ERÚ o tom dnes informoval v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Vozy pražské MHD a Pražských služeb budou moci využívat vodíkový pohon

1.9.24
Praha 1. září (ČTK) - Vozy pražské MHD a Pražských služeb (PSAS) budou moci využívat vodíkový pohon. Město zahájí společně s Pražskou plynárenskou (PPAS) a PSAS projekt dekarbonizace Prahy prostřednictvím vodíkové mobility. Cílem je snížení emisí. Pilotní projekt výroby a využití zeleného vodíku je financovaný z evropských fondů a zahrnuje vypracování studie na výrobu a užití zeleného vodíku. Hlavní město letos v březnu požádalo o evropskou dotaci zhruba 1,56 milionu Kč. Spolupráci na rozvoji technologií schválili pražští radní v polovině srpna, kdy odsouhlasili memorandum o spolupráci se zmíněnými firmami. Pilotní projekt potrvá do 31. prosince 2025.
ilustrační foto

České dráhy a Unipetrol testovaly bionaftu z odpadních tuků a rostlinných olejů

29.8.24
Praha/Velim 29. srpna (ČTK) - Společnosti České dráhy a Orlen Unipetrol minulý týden testovaly motorovou naftu z odpadních tuků a rostlinných olejů ve vlacích řady 847 RegioFox na zkušebním okruhu Výzkumného ústavu železničního (VUZ) ve Velimi. Cílem projektu, který začal letos a má trvat do příštího roku, je ověření použitelnosti této bionafty v osobních motorových vlacích a její případné nasazení do běžného provozu. Na výzkumu se podílí také Fakulta strojní Českého vysokého učení technického (ČVUT) a společnost Pesa, výrobce kolejových vozidel. V tiskové zprávě o tom dnes informovaly České dráhy.
ilustrační foto

Ekologové: Ministři snižují klimatické cíle, což škodí nejen ekonomice

22.8.24
Praha 22. srpna (ČTK) - Ekologové upozornili na to, že ministři snižují klimatické cíle, což podle ochránců přírody škodí nejen ekonomice, ale i životnímu prostředí. Ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo životního prostředí podle ekologů v tichosti upravily návrhy Státní energetické koncepce ČR a Politiky ochrany klimatu v ČR. Ekologické organizace o tom dnes informovaly v tiskové zprávě. Důvody podle nich úřady nesdělily. Ministerstvo průmyslu ČTK sdělilo, že udělalo drobné formulační úpravy, jejichž účelem je zajistit konzistenci všech dokumentů. Vyjádření ministerstva životního prostředí ČTK zjišťuje.
ilustrační foto

Na Vysočině mohou chudší domácnosti žádat o dotaci na kotel už jen do 31. srpna

21.8.24
Jihlava 21. srpna (ČTK) - Na Vysočině mohou domácnosti s nižšími příjmy požádat o příspěvek na výměnu starého kotle za nový už jen do konce srpna. Poslední dotační kolo je otevřené od loňského září, žádostí poslední dobou přibylo. Zatímco v prvních měsících po vyhlášení výzvy jich přicházely průměrně tři desítky měsíčně, v červenci jich žadatelé předložili víc než 100. Na konci minulého měsíce kraj evidoval 430 žádostí, peníze tím vyčerpané nebyly. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy na webu kraje.
ilustrační foto

V Dětmarovicích vzniká regulační stanice plynu, první objekt nízkoemisní teplárny

21.8.24
Dětmarovice (Karvinsko) 21. srpna (ČTK) - Regulační stanice plynu bude prvním hotovým objektem nové nízkoemisní teplárny za dvě miliardy korun, kterou Skupina ČEZ buduje v Dětmarovicích na Karvinsku. Regulační stanice už vzniká a bude hotova ještě letos, na jaře se začnou stavět biomasová kotelna o výkonu osm megawattů a dvě kogenerační jednotky o celkovém výkonu 20 megawattů. Teplárna zahájí provoz na konci roku 2026. ČTK to sdělil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
ilustrační foto

V Pardubickém kraji lze stále žádat o dotaci na výměnu kotle

20.8.24
Pardubice 20. srpna (ČTK) - Nízkopříjmové domácnosti v Pardubickém kraji si stále mohou podat žádost o dotaci na výměnu neekologických kotlů za nové zdroje tepla. Požádat o ni musejí elektronickou formou do 31. srpna do 24:00, uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě. Od 1. září vstupuje v platnost zákaz používání kotlů první a druhé emisní třídy. Za porušení bude hrozit pokuta až 50.000 korun.
ilustrační foto

Svazy: Vláda nesmí otálet se schvalováním strategických dokumentů k energetice

20.8.24
Praha 20. srpna (ČTK) - České oborové organizace v moderní energetice vyzvaly vládu, aby neotálela při schvalování klíčových strategií pro dekarbonizaci tuzemské ekonomiky. Firmy podle nich potřebují pro zajištění konkurenceschopnosti předvídatelnost a stabilitu. V případě pomalého postupu vlády varují před zdražováním energií a ohrožením pracovních míst. Svazy to uvedly v dnešní tiskové zprávě.
ilustrační foto

Česká skupina EFG chce navýšit výrobu biometanu, dá na to stovky milionů korun

13.8.24
Praha 13. srpna (ČTK) - Česká investiční skupina Energy financial group (EFG), která podniká v energetickém zpracování biologicky rozložitelných odpadů a výrobě biometanu, plánuje v příštím roce zvýšit kapacitu výroby biometanu ve svých zařízeních až na 100 gigawatthodin (GWh) zeleného plynu ročně. Vynaložit by na to měla stovky milionů korun. Do roku 2030 chce produkovat až 500 GWh biometanu, což by odpovídalo téměř deseti procentům národního cíle. Skupina o tom informovala ČTK.
ilustrační foto

Praha zahájí projekt na využívání vodíku k dekarbonizaci metropole

12.8.24
Praha 12. srpna (ČTK) - Praha zahájí projekt na výrobu a využití vodíku k dekarbonizaci metropole. Zelený nebo nízkouhlíkový vodík využije v dopravě ve městě. Na výrobě energie z obnovitelných zdrojů, využití vodíku nebo jeho skladování a distribuci bude hlavní město spolupracovat s městskými společnostmi Pražská plynárenská (PPAS) a Pražské služby (PSAS). Vyplývá to z dokumentů, které dnes schválili pražští radní.
ilustrační foto

V Praze podle odhadu magistrátu zbývají vyměnit stovky starých kotlů

11.8.24
Praha 11. srpna (ČTK) - V Praze podle hrubého odhadu magistrátu stále zbývá asi 800 až 900 kotlů první a druhé emisní třídy, jejichž provoz bude od září v celém Česku zakázán. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí města Vít Hofman. Magistrát od října 2020 vyhláškou zakázal v těchto kotlech topení uhlím, uhelnými briketami a koksem. Výměnu kotlů hlavní město podporuje dotacemi od roku 1994, od roku 2016 i evropskými penězi prostřednictvím takzvaných kotlíkových dotací.
ilustrační foto

V Plzeňském kraji lidé vyměnili 8300 nejstarších kotlů, dle odhadů téměř třetinu

11.8.24
Plzeň 11. srpna (ČTK) - V Plzeňském kraji lidé dosud vyměnili 8300 nejstarších neekologických kotlů na tuhá paliva, jejichž používání je od září zakázané. Na počátku startu tzv. kotlíkových dotací se odhadovalo, že kapacita regionu je 30.000 kotlů, takže v kraji může existovat až přibližně 20.000 nevyhovujících kotlů, řekla ČTK mluvčí kraje Helena Frintová.
ilustrační foto

Lidé v Ústeckém kraji vyměnili s dotací na 6000 kotlů, chystají se kontroly

11.8.24
Ústí nad Labem 11. srpna (ČTK) - V Ústeckém kraji domácnosti vyměnily s pomocí dotace na 6000 kotlů na tuhá paliva. O dotaci mohou požádat lidé s nízkými příjmy ještě do konce srpna. Od září nesmí být v provozu nejstarší kotle první a druhé emisní třídy. Kontrolovat to budou úředníci převážně na základě podnětu občanů, zjistila ČTK.
ilustrační foto

Jihočeský kraj eviduje letos skoro dvojnásobek žádostí o výměnu kotle než dřív

11.8.24
České Budějovice - Jihočeský kraj eviduje v posledních týdnech zvýšený zájem o výměnu kotle na tuhá paliva. Krajský úřad přijal v aktuálním kole dotací od 26. června 2023 do konce loňského roku 287 žádostí, to bylo 35 procent z celkového dosud podaných žádostí. Od začátku roku 2024 zájem začal postupně narůstat, celkem bylo podáno žádostí 540. Mezi červnem a červencem je nárůst téměř o 100 procent. Za červen lidé podali 100 žádostí, za červenec a první srpnový týden 195, informoval ČTK mluvčí kraje David Hocke. Od září začne platit zákaz používání nejstarších kotlů na tuhá paliva a za porušení hrozí pokuty až 50.000 korun. Úřady budou provádět kontroly na základě statistických dat nebo vizuálně.
| 1 | .. | 3 | | 5 | | 7 | .. | 1121 |