Zprávy z tisku

ilustrační foto

V ČR loni vznikly čtyři nové výrobny biometanu, rozvoj zaostává

13.3.24
Praha 13. března (ČTK) - V České republice loni vznikla čtyři nová zařízení na výrobu biometanu, celkově je jich tak nyní v tuzemsku sedm. Některé postavené výrobny však nejsou v provozu, důvodem je nízká cena plynu a nefunkčně nastavená provozní podpora. Vyplývá to z údajů Komory obnovitelných zdrojů (OZE), které dnes získala ČTK. Česko v rozvoji biometanové výroby ve srovnání s Evropou dlouhodobě zaostává.
ilustrační foto

Prezident Pavel si prohlédl bioplynovou stanici v Kněžicích na Nymbursku

13.3.24
Kněžice (Nymbursko) 7. března (ČTK) - Prezident Petr Pavel si dnes odpoledne prohlédl v Kněžicích na Nymbursku bioplynovou stanici postavenou v roce 2006, díky níž je obec se zhruba 430 obyvateli z velké části energeticky soběstačná. Vedle stanice, která zpracuje až 22.000 tun organického odpadu ročně, má obec centrální zásobování teplem, na které je napojeno 95 procent domácností. Pavel se zajímal například o to, kde se obec inspirovala a s jakými problémy se potýká. Se zastupiteli obce pak debatoval o energetické soběstačnosti obcí a měst v zemi.
ilustrační foto

V Rakvicích byla spuštěna první biometanová stanice v Jihomoravském kraji

13.3.24
V Rakvicích v okrese Břeclav byla dnes slavnostně připojena do distribuční sítě GasNet nová zemědělská biometanová stanice, která zpracovává odpad z rostlinné a živočišné výroby. Předznamenává tak důležitý trend v modernizaci energetiky i zemědělství — přechod na nízkoemisní energetické zdroje lokálního původu. Biometan je důležitou součástí Státní energetické koncepce, protože může snížit závislost země na dováženém zemním plynu. Strategický význam této události symbolizovala i přítomnost ministrů zemědělství a životního prostředí Marka Výborného a Petra Hladíka.
ilustrační foto

Kam s odpadem ze supermarketů či potravinářských závodů? Skupina EFG jej umí ekologicky zpracovat

28.2.24
Do odpadářských stanic skupiny Energy financial group (EFG) měsíčně putuje kolem 1 200 tun biologicky rozložitelného odpadu z měst, obcí a gastroprovozů, ale také od velkovýrobců potravin a supermarketů. Dceřiná společnost EFG Waste logistic jej sváží například z obchodních řetězců Globus, Kaufland a Lidl či výrobních podniků jako jsou OLMA nebo pekařství a cukrářství Sázava. Pilotní projekt pak od března zahájí společnost Nestlé. Bioodpad je díky tomu ekologicky recyklován na zelenou energii a nekončí na skládkách, kde by svým rozkladem vedl k produkci škodlivých emisí.
ilustrační foto

Ministr: Německo změní zákony, aby umožnilo technologii zachycování uhlíku

26.2.24

Berlín 26. února (ČTK) - Německo změní zákony, aby umožnilo technologii zachycování a ukládání uhlíku v určitých průmyslových odvětvích náročných na oxid uhličitý (CO2). Řekl to dnes ministr hospodářství Robert Habeck. Jde o zásadní změnu postoje, k němuž přispívá snaha největší ekonomiky v Evropě dosáhnout do roku 2045 takzvané uhlíkové neutrality, což znamená, že se do ovzduší nebude vypouštět více skleníkových plynů, než kolik jich může být technicky uskladněno nebo kolik příroda může sama vstřebat.

ilustrační foto

Levnější energii na velkoobchodním trhu mají už i Němci. Česku hrozí, že kvůli pomalému rozvoji OZE nezvládne konkurovat ani svým sousedům

22.2.24
Praha 21. února 2024 - Na příliš nízké cíle pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie do roku 2030 ve Vnitrostátním plánu ČR pro oblast energetiky a klimatu (tzv. NECP, česky NKEP) upozorňuje Česko už nejen Evropská komise, ale i experti z řad průmyslu, finančního sektoru nebo veřejné sféry. Vládou v loňském roce přijatý cíl 30 % podílu OZE na spotřebě energie do konce desetiletí je nutné zvýšit nejméně na 33 % a v ideálním případě ještě více. Jinak hrozí, že tuzemské podniky budou vyrábět za výrazně vyšší náklady na energie než naši sousedé a Česko se stane nekonkurenceschopné. Na dnešní panelové debatě NECP 2024: Více zelené energie pomůže konkurenceschopnosti Česka se na tom shodli zástupci byznysu i expertních organizací. Debatu organizoval Svaz moderní energetiky ve spolupráci se Solární asociací a Aliancí pro bezemisní budoucnost.
ilustrační foto

MŽP: Investice do dekarbonizace do roku 2030 vyjdou v Česku na 3,5 bilionu Kč

22.2.24
Praha 21. února (ČTK) - Investice do dekarbonizace, tedy snižování uhlíkové stopy tuzemského průmyslu, vyjdou do roku 2030 přibližně na 3,5 bilionu korun. Většinu peněz by měli zajistit soukromí investoři, stát proto musí pro ně rychle zajistit stabilní investiční prostředí. Při dnešní odborné debatě o vývoji energetiky v ČR to uvedl vrchní ředitel sekce ochrany klimatu ministerstva životního prostředí (MŽP) Petr Holub. Spolu s dalšími experty se shodl na tom, že dekarbonizace je nevratný proces, který nezastaví ani případné politické změny.
ilustrační foto

Svaz průmyslu: Česko se musí rychleji chystat na nástup vodíkové ekonomiky

16.2.24
Praha 14. února (ČTK) - Podcenění nástupu vodíkové ekonomiky v České republice může mít negativní dopad na růst HDP, zaměstnanost a příliv nových investic. Stát se proto musí důsledněji a systematičtěji zaměřit na využití vodíku v průmyslu či dopravě. V opačném případě hrozí, že po roce 2030 budou firmy mimo jiné platit vysoké pokuty za nedodržování evropských směrnic a mít dražší emisní povolenky. Vychází to ze studie, kterou si nechal vypracovat Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR).
ilustrační foto

J. Hradec připravuje energetické společenství, mělo by jej tvořit 16 subjektů

16.2.24
Jindřichův Hradec 15. února (ČTK) - Jindřichův Hradec připravuje energetické společenství, které by mělo tvořit 16 subjektů. Prostřednictvím společných obnovitelných zdrojů chce kromě jiného snížit náklady na energie. Členy společenství budou například příspěvkové organizace města nebo jindřichohradecká nemocnice. Novináře o tom dnes informoval po zasedání městské rady starosta Michal Kozár (ANO).
ilustrační foto

Ekologové: Dokumenty k dekarbonizaci musí víc cílit na obnovitelnou energii

8.2.24
Praha 8. února (ČTK) - Ve strategických dokumentech ministerstva životního prostředí (MŽP) a ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) pro dekarbonizaci české ekonomiky chybí podle ekologických organizací rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie (OZE). Úřady se v nich spoléhají na výstavbu jaderných elektráren, u níž hrozí, že dosavadní závislost na fosilních palivech vystřídá závislost na uranu. Ekologické organizace to uvedly v tiskové zprávě. Strategické dokumenty jsou nyní v meziresortním připomínkovém řízení.
ilustrační foto

Emise z energetiky v ČR loni klesly o 16 pct, v celé EU nejvíce v historii

8.2.24
Praha 8. února (ČTK) - Emise z energetiky v Česku loni klesly meziročně o 16 procent. Hlavním důvodem byl nižší vývoz elektřiny vyrobené z uhlí, pomohlo také snížení spotřeby a rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Vyplývá to z údajů společnosti Ember, na které dnes upozornili Svaz moderní energetiky a Aliance pro energetickou soběstačnost. V celé EU loni v energetickém sektoru klesly emise zhruba o 19 procent, což je nejvíce v historii.
ilustrační foto

Středočeský kraj a Svaz moderní energetiky spojují síly v dekarbonizaci regionální energetiky

8.2.24
Praha 7. února 2024 - Rozvoj komunitní energetiky, podpora využívání obnovitelných zdrojů i úspornější nakládání s energiemi, to jsou hlavní cíle nově navázané spolupráce mezi Středočeským krajem a Svazem moderní energetiky. Obě organizace nyní budou společně usilovat o systematický přístup k transformaci energetiky a posílení energetické bezpečnosti a soběstačnosti středních Čech.
ilustrační foto

MPO předložilo aktualizaci Státní energetické koncepce, prim má hrát jádro a OZE

8.2.24
Praha 6. února (ČTK) - Česká energetika má do budoucna stát na jaderné energii a obnovitelných zdrojích energie, jejich podíl by se měl v příštích desetiletích minimálně zdvojnásobit. Počítá s tím aktualizovaná Státní energetická koncepce, jejíž návrh dnes ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vložilo do meziresortního připomínkového řízení. Návrh také počítá s využitím zemního plynu jako přechodného paliva a postupný útlum uhlí do roku 2033. Novináře o tom dnes informovalo MPO v tiskové zprávě. Jde o první aktualizaci koncepce od roku 2015.
ilustrační foto

Ekologové: ČR musí při snižování emisí přidat, návrh EK k tomu pomůže

8.2.24
Praha 6. února (ČTK) - Česko musí při omezování emisí skleníkových plynů přidat a rychleji se zbavovat své závislosti na fosilních palivech. Zejména pak posílením obnovitelných zdrojů energie. V reakci na dnes zveřejněné doporučení Evropské komise (EK) ke snižování emisí to uvedly tuzemské ekologické organizace. Podle komise by si EU měla stanovit za cíl snížení emisí skleníkových plynů o 90 procent do roku 2040 ve srovnání s rokem 1990. Podle ekologů je to pro ČR příležitost k rychlejšímu zajištění energetické bezpečnosti.
ilustrační foto

EK doporučila snížení emisí skleníkových plynů o 90 procent do roku 2040

8.2.24
Štrasburk/Brusel 6. února (zpravodajka ČTK) - Evropská unie by si měla stanovit za cíl snížení emisí skleníkových plynů o 90 procent do roku 2040 ve srovnání s rokem 1990. Vyplývá to z doporučení, která dnes zveřejnila Evropská komise. Oproti původnímu návrhu unijní exekutiva vyšla vstříc protestujícím farmářům a upustila od konkrétních zmínek o snižování emisí v zemědělství, všimla si bruselská média.
ilustrační foto

MŽP: Česko bude do roku 2030 získávat třetinu energie z obnovitelných zdrojů

8.2.24
Praha 6. února (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) aktualizovalo dokument Politika ochrany klimatu (POK), podle kterého do roku 2030 bude Česko získávat třetinu energie z obnovitelných zdrojů a spotřebu sníží o pětinu. Ministerstvo to dnes uvedlo v tiskové zprá vě. Ode dneška se k dokumentu mohou vyjadřovat ostatní ministerstva a odborová sdružení v připomínkovém řízení.
ilustrační foto

Nový impuls pro rozvoj bioplynu v Česku: Svaz moderní energetiky navazuje spolupráci se sdružením CZ Biom a společností agriKomp Bohemia

7.2.24
Praha 7. února 2024 - Po loňském roce, kdy se Svaz moderní energetiky rozrůstal rekordním tempem, přibývají noví členové a partneři i letos. Potvrzuje se tak jedna z hlavních úloh organizace, která je významnou platformou pro zástupce různých zdrojů energie založené na nízkoemisních a bezuhlíkových technologiích. Díky rozšiřování Svazu o další významné firmy a sdružení se tak posiluje hlas pro prosazování moderní energetiky. Novým členem Svazu je České sdružení pro biomasu CZ Biom a novým partnerem společnost agriKomp Bohemia.
ilustrační foto

Pražský magistrát rozdělí žadatelům o peníze na výměnu kotlů 1,52 milionu Kč

5.2.24
Praha 5. února (ČTK) - Pražský magistrát rozdělí mezi žadatele o peníze na výměnu kotlů za ekologičtější zařízení 1,52 milionu korun. Dotace dostane nyní devět žadatelů. Peníze vezme město z tzv. páté výzvy programu kotlíkových dotací, pro které má v této fázi vyčleněno 10,3 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Pořízení ekologického vytápění do domácností má přispět ke zlepšování kvality ovzduší. První výzva kotlíkových dotací začala v červenci 2015 a peníze na tyto dotace dostává magistrát od ministerstva životního prostředí.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1114 | »