Zprávy z tisku

ilustrační foto

Pardubický kraj získal další peníze na výměnu neekologických kotlů

11.2.25
Pardubice 11. února (ČTK) - Pardubický kraj rozdělí dotace na výměnu neekologických kotlů za nové zdroje tepla všem, kteří o ně v poslední výzvě požádali. Lidé sice měli zájem celkem o 91 milionů korun a hejtmanství mělo k dispozici jen 77 milionů korun, ministerstvo životního prostředí ale přidělenou sumu navýšilo. Díky tomu se dostane i na zbylé žadatele, uvedl dnes kraj v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Palivové dřevo loni zlevňovalo, poptávka přesto klesla meziročně o 38 procent

10.2.25
Praha 10. února (ČTK) - Poptávka po palivovém dříví loni opět klesla, meziročně se snížila o 38 procent. Podle dodavatelů šlo o nejhorší rok za posledních osm let. Dřevo přitom loni i přes zvýšení DPH zlevňovalo, ceny oproti předloňsku klesly o zhruba 16 procent. Vliv na slabý zájem mělo teplé počasí i vývoj na energetickém trhu. Vyplývá to z dat serveru Srovnejdrevo.cz pro ČTK. Letos se podle serveru ceny příliš měnit nebudou, dřevo tak nejspíš zůstane z hlediska nákladů nejvýhodnějším zdrojem pro vytápění.
ilustrační foto

Norský ropný gigant Equinor snižuje o polovinu zelené investice

6.2.25
Oslo 6. února (ČTK) - Norský energetický gigant Equinor v příštích dvou letech sníží investice do obnovitelných zdrojů energie o polovinu a zároveň zvýší těžbu ropy a plynu. Serveru zpravodajské televize BBC to řekl generální ředitel firmy Anders Opedal. Přechod na energii s nižšími emisemi oxidu uhličitého je podle něj pomalejší, než se očekávalo. Náklady se zvýšily a zákazníci se zdráhají uzavírat dlouhodobé smlouvy.
ilustrační foto

Prezident Pavel podepsal zvyšování podílu pokročilých biopaliv

6.2.25
Praha 6. února (ČTK) - Podíl pokročilých biopaliv v pohonných hmotách se bude zvyšovat tak, aby v souladu se směrnicí Evropské unie v roce 2030 dosáhl 5,5 procenta. Počítá s tím novela o ochraně ovzduší, kterou dnes podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom v tiskové zprávě Hrad. Novela má také rozšířit počet firem s povinností nepřetržitého monitoringu znečištění životního prostředí a přispět ke zlepšení kvality ovzduší hlavně ve městech.
ilustrační foto

Analýza: ČR loni vyvážela elektřinu za nadprůměrné ceny, dovážela naopak levněji

6.2.25
Praha 6. února (ČTK) - Česká republika vyváží elektřinu do zahraničí za nadprůměrné ceny, dovoz je naopak levnější, vyplývá z analýzy poradenské společnosti EGU. Cena dovážené elektřiny podle ní byla loni o 26 procent nižší oproti celoročnímu spotovému průměru, naopak cena vyvážené elektřiny byla o několik procent nad průměrem. EGU, dříve EGÚ Brno, o tom dnes informovala ČTK. Celkový čistý vývoz elektřiny z ČR podle ní nicméně klesá, loni téměř o 30 procent na 6,4 terawatthodiny (TWh). Export tak byl nejnižší od roku 1999.

ilustrační foto

ANO: Vláda se musí distancovat od nových emisních požadavků EK pro kotle a kamna

6.2.25
Praha 6. února (ČTK) - Vláda se podle opozičního hnutí ANO musí kategoricky distancovat od případných nových emisních požadavků Evropské komise (EK) pro kotle a kamna. Na dnešní tiskové konferenci to řekl stínový premiér Karel Havlíček. Mluvčí EK ve středu ČTK sdělila, že komise nenavrhla žádné nové požadavky na kotle a kamna, v současnosti je teprve na začátku konzultací s výrobci a dalšími zúčastněnými stranami.
ilustrační foto

Komora: Rozvoj OZE v Česku dál táhne jen fotovoltaika, ostatní zdroje zaostávají

5.2.25
Praha 5. února (ČTK) - Rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku táhne pouze fotovoltaika, ostatní zdroje stále zaostávají. Přispívají k tomu i kroky státu. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci Komory obnovitelných zdrojů energie (Komory OZE). Stát podle nich do budoucna až příliš spoléhá mimo jiné na plyn, a to právě na úkor obnovitelných zdrojů. Malým pozitivem je postupný rozvoj větrné energetiky, stále však jen velmi pomalý, podotkli.
ilustrační foto

ZD Dobruška investovala 120 mil. do výroby biometanu, začala jej dodávat do sítě

5.2.25
Dobruška (Rychnovsko) 5. února (ČTK) - Zemědělská společnost ZD Dobruška na Rychnovsku v minulých třech letech investovala 120 milionů korun do výroby biometanu z kravského hnoje a zbytků krmiv. Učinila tak modernizací a rozšířením bioplynové stanice vybudované v roce 2012. V nynější topné sezoně začala stanice dodávat biometan do distribuční plynárenské sítě společnosti GasNet. V tiskové zprávě to dnes uvedla společnost GasNet.
ilustrační foto

Nové požadavky EK na kotle ohrožují trh, míní výrobci. ČR s návrhem nesouhlasí

4.2.25
Praha 4. února (ČTK) - Nové emisní a technické požadavky Evropské komise (EK) pro kotle a kamna na biomasu ohrožují trh, tvrdí tuzemští výrobci. Podle nich by návrh vyřadil až 90 procent produktů na současném trhu, další by pak výrazně zdražil. Apelují proto na významnou revizi návrhu EK. V tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci oborových svazů a asociací. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) k tomu ČTK sdělilo, že s návrhem EK nesouhlasí a bude prosazovat jeho revizi.
ilustrační foto

Spotřeba tepla v Česku loni opět klesla, příčinou teplé počasí

4.2.25
Praha 4. února (ČTK) - Spotřeba tepla v loňském roce opět klesla, teplárny v Česku loni meziročně snížily své dodávky o 2,6 procenta. Hlavní příčinou bylo teplé počasí, loňská průměrná teplota v topném období 7,21 stupně Celsia byla o téměř dva stupně vyšší, než je dlouhodobý průměr. ČTK o tom dnes informovalo Teplárenské sdružení ČR.
ilustrační foto

Třinecké železárny investují 25 miliard Kč do ekologické výroby oceli

30.1.25
Praha 30. ledna (ČTK) - Třinecké železárny investují miliardu eur, v přepočtu zhruba 25 miliard korun, do technologií na ekologickou výrobu oceli. Největší část investice půjde do vybudování nové elektrické obloukové pece, která nahradí výrobu v jedné ze dvou vysokých pecí na uhlí, jejíž provoz firma ukončí. Hlavním důvodem pro změnu současných technologií je splnění cílů Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), které mají vést ke snížení emisí oxidu uhličitého. Na tiskové konferenci to dnes řekl generální ředitel Třineckých železáren Roman Heide. Podle firmy je to největší investice v ocelářství v Česku od 80. let minulého století.
ilustrační foto

Vědci zkouší rekultivovat plochy po těžbě výsadbou rychlerostoucích dřevin

30.1.25
Praha 30. ledna (ČTK) - Čeští výzkumníci se zaměřili na rekultivaci ploch po povrchové těžbě výsadbou energetických plodin, jako jsou rychlerostoucí topoly, vrby nebo vytrvalé traviny. K zúrodnění půdy by mohla přispět rychlá tvorba kořenů, větví a listů zmíněných dřevin. Měly by mít při pěstování v pásech v kombinaci s pšenicí také pozitivní vliv na okolní pozemky a plodiny díky částečnému stínění, zmírnění větrů nebo vyššímu zadržování vody v krajině. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo Národní centrum kompetence BIOCIRKL, které sdružuje zástupce odborných pracovišť a firem.
ilustrační foto

Pro rozvoj biometanu v Evropě je klíčová harmonizace trhu

29.1.25

Biometan z biologicky rozložitelného odpadu, vyráběný jako lokální alternativa zemního plynu, je jedním z klíčových prvků transformace energetiky směrem k udržitelnosti. Jeho rozvoj v rámci EU ale brzdí absence jednotných pravidel pro přeshraniční obchod a rozdílné systémy podpory v členských státech. V evropském obchodu s biometanem dominují země jako Německo a Nizozemsko, zatímco Česko je teprve na začátku. K rozvoji by u nás ale mohlo přispět nové schéma podpory biometanu připravované Ministerstvem průmyslu a obchodu, které by mělo vstoupit v platnost na začátku roku 2026.

ilustrační foto

EBA 2023: Česko zvýšilo kapacitu produkce biometanu

29.1.25

Podle statistické zprávy Evropské bioplynové asociace (EBA) dosáhla produkce biometanu v Evropě v roce 2023 rekordních 52 TWh, což představuje meziroční nárůst o 21 %. Produkce nejvíc stoupla v Itálii, Francii, Dánsku, Spojeném království a také Nizozemsku. Česká republika dosud na evropský průměr nestačí, podle dat MŽP a MPO nicméně tuzemská instalovaná kapacita výroby biometanu oproti roku 2022 rapidně vzrostla z 35 GWh na 113 GWh.

ilustrační foto

ČEZ Teplárenská se začlenila do skupiny ČEZ ESCO, dodávky to neovlivní

28.1.25
Praha 28. ledna (ČTK) - Dodavatel tepla ČEZ Teplárenská se od začátku letošního roku začlenil do skupiny ČEZ ESCO. Jedná se o jeden z kroků v rámci transformace teplárenství v polostátní skupině ČEZ v souvislosti s ukončením využívání uhlí v energetice a přechodu na ekologičtější zdroje. Dosud teplárenská firma fungovala samostatně jako jedna z dceřiných firem ČEZ. Dodávky zákazníkům změna nijak neovlivní. V tiskové zprávě o tom dnes informovala skupina ČEZ.
ilustrační foto

SmVaK Ostrava pokrývají elektřinou z obnovitelných zdrojů přes 40 pct spotřeby

27.1.25
Ostrava 27. ledna (ČTK) - Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) loni ve svých sedmi malých vodních elektrárnách v areálech centrálních úpraven vody a významných vodojemů vyrobila 4,75 gigawatthodiny elektřiny, prakticky stejně jako před rokem. Elektřinou vyrobenou z vody a bioplynu z čistírenských kalů firma dokáže pokrýt už více než 40 procent své spotřeby elektrické energie. ČTK to dnes sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
ilustrační foto

Na nízkouhlíkové technologie je k dispozici 24 mld. Kč, stát přijímá žádosti

24.1.25
Praha 24. ledna (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) začalo přijímat žádosti o dotace na výrobu technologií, které umožní přechod na nízkouhlíkové hospodářství. Jedná se třeba o baterie, solární panely, větrné turbíny, tepelná čerpadla či elektrolyzéry. V programu je k dispozici 24 miliard korun. Je určen pro velké projekty, žádosti musí schválit vláda. ČTK to dnes sdělil mluvčí MPO Marek Vošahlík.
ilustrační foto

ČEZ v EPO Trutnov postaví kotle na biomasu a plyn a zcela skončí s uhlím

23.1.25
Trutnov 23. ledna (ČTK) - Skupina ČEZ v Elektrárně Poříčí u Trutnova (EPO) postaví dva kotle na spalování biomasy a dva kotle na zemní plyn a zcela odejde od spalování uhlí. Nové zdroje chce ČEZ v elektrárně vybudovat v letech 2026 až 2029. Vyplývá to z oznámení záměru pro posouzení vlivů na životní prostředí (EIA), který společnost ČEZ Teplárenská zveřejnila na portálu EIA. EPO kromě výroby elektřiny zásobuje dálkovým teplem třicetitisícový Trutnov a další obce a města v okrese. Soustava je po Hradci Králové největší v hradeckém kraji.
ilustrační foto

Zemědělský svaz: Loni skončilo 40 pct zemědělských podniků na nule či ve ztrátě

23.1.25
Praha 23. ledna (ČTK) - V loňském roce skončilo 40 procent tuzemských zemědělských podniků na nule nebo ve ztrátě. Zisk v zemědělském sektoru loni činil 3,7 miliardy korun, oproti roku 2023 klesl o 2,6 miliardy korun. Při započítání zhruba 30.000 zemědělských podniků byl loňský průměrný zisk na jednoho zemědělce 123.000 korun. Zisk na hektar meziročně klesl z 1800 korun na 1060 korun. Vyplývá to z interního průzkumu Zemědělského svazu ČR, který dnes představil novinářům předseda svazu Martin Pýcha.
1 | | 3 | 4 | .. | 1123 |