Zprávy z tisku

ilustrační foto

Lesy ČR evidují velký zájem o palivové dřevo, někde dělají pořadníky

29.8.22
Hradec Králové 29. srpna (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) kvůli energetické krizi eviduje výrazný růst zájmu lidí o palivové dřevo. Zejména v okolí velkých měst je poptávka tak velká, že podnik dělá pořadníky. Naopak na Vysočině nebo v severních Čechách, kde doznívá kůrovcová kalamita, má podnik dřeva dostatek. Každý zájemce si u státních lesů může koupit až 35 metrů krychlových dřeva. Prodej dřeva, ať formou samovýroby nebo již nařezaných klád, mají LČR ve všech krajích. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Eva Jouklová.
ilustrační foto

Teplárny v Moravskoslezském kraji mají na zimu dostatek surovin

26.8.22
Ostrava 26. srpna (ČTK) - Společnosti, které v Moravskoslezském kraji vyrábějí a dodávají centrálně teplo domácnostem i firmám, mají zajištěný dostatek surovin pro nastávající topnou sezonu. Novinářům to dnes řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS). Podle něj ceny za teplo u těchto dodavatelů vzrostou maximálně o desítky procent, a to nejdříve v novém roce. Pro peněženky lidí to bude údajně znamenat vyšší náklady ve výši několika set korun měsíčně.
ilustrační foto

Na rostoucí cenu je Frýdek-Místek připraven, teplo má z biomasy

26.8.22
Frýdek-Místek 26. srpna (ČTK) - Na nedostatek zemního plynu či jeho vysokou cenu je Frýdek-Místek připraven. Chodu magistrátu a jeho úřadů či příspěvkových organizací by se současná situace neměla dotknout. Město totiž nakupuje teplo vyrobené z biomasy nebo černého uhlí. ČTK to dnes řekla mluvčí města Jana Musálková Jeckelová. Už dříve uvedla, že dodávky elektřiny město nákupem na burze zajistilo i na příští rok. Zaplatí za ni ale o 55 milionů více než letos.
ilustrační foto

MŽP nabízí přes tři miliardy korun na obnovitelné zdroje a úspory energie

24.8.22
Praha 24. srpna (ČTK) - Přes tři miliardy korun z evropských fondů pomůžou snížit spotřebu energie ve stravovacích provozech a prádelnách ve školách, sociálních a zdravotnických zařízeních. Peníze půjdou také na výstavbu úsporných veřejných budov a budování obnovitelných zdrojů energie ve veřejných budovách. Zájemci mohou o dotaci požádat ode dneška do konce května příštího roku. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
ilustrační foto

Praha koupila bioplynovou stanici, za 150 mil. Kč ji upraví a rozšíří

24.8.22
Praha 24. srpna (ČTK) - Pražský magistrát koupil za 159,2 milionu korun bioplynovou stanici v Chrástu u Poříčan na východ od Prahy. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Jana Plamínková (STAN). Stanice nyní slouží ke zpracování rostlinného odpadu, město plánuje investovat dalších 150 milionů do zařízení pro čištění plynu na biometan a do rozšíření stanice tak, aby mohla zpracovávat i živočišný odpad. Magistrát podle Plamínkové naopak upustil od plánu postavit bioplynovou stanice u spalovny v Malešicích.
ilustrační foto

Průzkum: Tři čtvrtiny českých investorů chtějí investovat jen do zelených firem

23.8.22
Praha 23. srpna (ČTK) - Téměř tři čtvrtiny českých investorů při svém rozhodování o investicích přihlížejí k tomu, jak firmy řeší environmentální a sociální dopady svého podnikání (takzvané ESG). Jsou ještě přísnější než společnosti ve světě. Vyplývá to z průzkumu mezi českými firmami, který vypracovaly PwC ČR, Asociace pro kapitálový trh (AKAT) ČR a CFA Society Czech Republic. Investoři podle nich připouští, že se raději vzdají části svého zisku, než aby investovali do firmy bez udržitelného konceptu.
ilustrační foto

Energetika v pohybu: řečníci z více než deseti zemí poradí firmám, jak se připravit na změny

23.8.22
Stoupající ceny, válka, postupující dekarbonizace i tlak na digitalizaci sítě. Energetika prochází turbulentním obdobím, které ovlivňuje firmy i domácnosti. Odpovědi na to, jak z krize vyjít silnější, na co se ještě připravit a jak vypadají současná nejinovativnější řešení přinese mezinárodní konference Share Your Energy, která se uskuteční online a zdarma 13. září.
ilustrační foto

Jurečka plánuje síť energetických poradců ke zvládání drahých energií

22.8.22
Ledvice (Teplicko ) 22. srpna (ČTK) - V Česku by mohla od podzimu začít fungovat síť poradců ke zvládání drahých energií. Energetické poradenství by se mohlo zaměřovat na možnosti úspor, získání podpory na obnovitelné zdroje i na případné využití dávek na bydlení. Novinářům to dnes při své návštěvě Ústeckého kraje řekl vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pod jaký úřad by noví poradci měli spadat, nechtěl zatím přiblížit. Na poradenskou síť plánuje využít evropské peníze z operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+).
ilustrační foto

Za sedm měsíců roku změnilo dodavatele energie meziročně více odběratelů

19.8.22
Za sedm měsíců letošního roku změnilo dodavatele energie meziročně více odběratelů. Dodavatel elektřiny se letos od ledna do července změnil u 386.609 odběrných míst, meziročně to je o o zhruba 30 procent více. Dodavatele plynu změnilo 171.423 odběrných míst, meziročně o zhruba 32 procent více. Vyplývá to z informací na webu operátora trhu (OTE). Řada zákazníků musela dodavatele energií změnit v souvislosti s ukončením dodávek jejich původního dodavatele. Tito zákazníci skončili u dodavatele poslední instance (DPI), v tomto režimu musí během šesti měsíců uzavřít smlouvu s novým dodavatelem.
ilustrační foto

Ceny emisních povolenek vystoupaly k rekordním hodnotám z letošního února

19.8.22
Cena emisních povolenek v evropském systému obchodování EU ETS v pondělí poprvé od 1. července překonala hranici 90 EUR/t, v úterý přitom cena rostla dál a včera se přiblížila rekordním hodnotám z počátku letošního roku. Za růstem cen stojí několik faktorů, jako například snížené objemy aukcí a nízká likvidita v období letních měsíců.
ilustrační foto

Pražský magistrát chce snížit náklady na vytápění získáváním tepla z Vltavy

18.8.22
Praha 18. srpna (ČTK) - Úřední budovy pražského magistrátu by v budoucnu mohla vytápět tepelná čerpadla získávající teplo z vltavské vody. Tendr na přivaděč vody chce město vypsat do konce letošního roku a v první polovině příštího stavbu uskutečnit. Nová technologie by mohla přinést výraznou úsporu při vytápění. ČTK to sdělil mluvčí Prahy Tadeáš Provazník. Magistrát podle něj připravuje v souvislosti s energetickou krizí i další úsporná opatření, dodávky elektřiny i plynu má město zatím zajištěny.
ilustrační foto

Na podporu oběhového hospodářství i snížení znečištění půjde 3,5 mld. Kč

17.8.22
Praha 17. srpna (ČTK) - Nové sběrné dvory, třídicí linky na odpad, ale i projekty snížení znečištění ovzduší podpoří ministerstvo životního prostředí (MŽP) částkou 3,5 miliardy korun. Resort čtveřici výzev vyhlásil dnes, balíček financuje ze zdrojů evropského Operačního programu Životní prostředí 2021 - 2027 (OPŽP). Za MŽP o tom dnes informovala Dominika Pospíšilová.
ilustrační foto

Přerov chystá změny ve sběru tříděného odpadu, chystá se i na gastroodpad

15.8.22
Přerov 15. srpna (ČTK) - Obyvatele Přerova čeká od podzimu v souvislosti s odpadovým hospodářstvím řada změn, které se pojí s modernizací třídící linky za téměř 11 milionů korun. Město se chystá stávající žluté kontejnery pro sběr plastových odpadů využít od října i pro obalové kovy, lidé sem budou moci házet například plechovky od nápojů. Modernizací a doplněním projde i současná síť přerovských kontejnerových stanovišť, v sídlištních zástavbách se město navíc chystá na pilotní sběr kuchyňského odpadu, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová.
ilustrační foto

Jihomoravskému kraji zbývá pro občany 50 milionů na výměnu starých kotlů

4.8.22
Brno 4. srpna (ČTK) - Zhruba 50 milionů korun zbývá Jihomoravskému kraji rozdělit mezi občany na výměnu starých kotlů za nové ekologičtější zdroje. Zájemci se mohou hlásit do konce srpna, kdy dotační titul končí. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kraje Alena Knotková. Výzva je určena jako v jiných krajích pro nízkopříjmové domácnosti. Lidé mohou získat dotaci na tepelná čerpadla, kotle na biomasu nebo kotle na dřevo. Cílem dotačního programu je snížení emisí z lokálního vytápění.
ilustrační foto

Praha rozdělí na dotacích v programu Čistá energie 25 mil.Kč, víc než loni

1.8.22
Praha 1. srpna (ČTK) - Praha letos rozdělí na dotacích v programu Čistá energie až 25 milionů korun, což je meziročně více. Cílem projektu je zlepšit životní prostředí a snížit závislost na zemním plynu. Lidé mohou v programu žádat o peníze na výměnu kotlů mj. za tepelná čerpadla, solární termické systémy nebo akumulační nádrže. Vyplývá to z materiálu, který schválili pražští radní. Město na dotacích od roku 1994, kdy program spustilo, vyplatilo přes 670 milionů korun.
ilustrační foto

V Šumperku vytřídili za první rok do speciálních nádob 90 tun gastroodpadu

27.7.22
Šumperk 17. července (ČTK) - Obyvatelé Šumperku za první rok pilotního projektu v třídění gastroodpadu umístili do speciálních nádob 90 tun odpadu, který pak skončil v rapotínské bioplynové stanici. Šumperk se stal prvním městem v Česku, které začalo celoplošně tuto komoditu třídit. V současné době je ve městě rozmístěno již osm desítek nádob na třídění zbytků z kuchyně, do budoucna jich chce město na svém území mít až na 300, informovali ČTK zástupci radnice. Tento způsob třídění již začala testovat také Olomouc, ale i Šternberk či Litovel.
ilustrační foto

Piráti: Prosadíme, aby Praha byla do roku 2025 bez ruského plynu

26.7.22
Praha 26. července (ČTK) - Pražští Piráti chtějí v případě úspěchu v podzimních volbách prosadit, aby bylo hlavní město do roku 2025 nezávislé na ruském plynu. Napomoci tomu má soubor opatření, jako je budování bioplynových stanic, využití tepla z odpadních vod pro vytápění, fotovoltaika nebo energetické úspory ve veřejných budovách. Novinářům to dnes řekli zástupci strany. Záměr se má podle nich týkat soukromých i veřejných budov.
ilustrační foto

Nová analýza: 5 až 26 % spotřeby zemního plynu může do osmi let nahradit bioplyn

26.7.22
Až 26 terawatthodin (TWh) energie by mohly dodávat v roce 2030 nové a modernizované bioplynové a biometanové stanice, spočítali experti CZ Biom. To odpovídá zhruba 2,5 miliardám kubíků zemního plynu, tedy zhruba čtvrtině roční spotřeby ČR. Vyrobený bioplyn lze použít stejně jako zemní plyn: ve vytápění, v průmyslu či v dopravě. Lze ho rovněž vyčistit a po stlačení vhánět do plynové distribuční sítě. Výpočet je součástí analýzy o regulačním potenciálu bioplynu v energetice, kterou připravují experti CZ Biom spolu s ČVUT.
ilustrační foto

Prazdroj: Při přerušení dodávek plynu by pivovary byly schopné vyrábět omezeně

25.7.22
Plzeň 22. července (ČTK) - Při přerušení dodávek zemního plynu by pivovary byly schopné vyrábět a prodávat jen v omezeném množství. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář. Podle něj by přerušení dodávek plynu mělo zásadní vliv na celé pivovarnictví včetně dodavatelů. Prazdroj je největším pivovarem v Česku a plyn využívá ve sladovnách i v pivovarech. Na energii spotřebovávané na výrobu piva a sladu se plyn u něj podílí zhruba 40 procenty. Dlouhodobou strategií Prazdroje je podle Kováře snižovat spotřebu zemního plynu a nahrazovat jej obnovitelnými zdroji.
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1097 | »