Zprávy z tisku

ilustrační foto

Třebíčská TTS má v plánu vyrábět teplo a proud z komunálního odpadu z regionu

12.4.24
Třebíč 12. dubna (ČTK) - Společnost TTS energo chce postavit nový kotel, který by vyráběl teplo a elektřinu ze směsného komunálního odpadu a z biomasy. Ročně by mohl spálit až 20.000 tun odpadu z tohoto regionu, který by jinak končil na skládce. Firma provozuje v Třebíči systém centrálního vytápění, většinu tepla produkuje z biomasy. Vyplývá to z údajů v informačním systému EIA a na firemním webu. Krajský odbor životního prostředí teď posoudí možný vliv záměru na životní prostředí.
ilustrační foto

Náklady na dodávky biometanu v Česku nesou jen výrobci, změnu může přinést plynárenský balíček

10.4.24
V rámci projektu GreenMeUp Evropská bioplynová asociace (EBA) analyzovala předpisy týkající se sdílení nákladů na připojení výroben biometanu k síti a poplatků za dodávky tohoto zeleného plynu do sítě ve 28 evropských zemích. Výsledky ukázaly, že dodávání biometanu do plynárenských sítí je v mnoha z nich, včetně České republiky, stále obtížné, což ztěžuje uvádění tohoto zdroje obnovitelné energie na trh. Současná situace se však může změnit s novým plynárenským balíčkem připravovaným Evropskou unií, jež má umožnit také širší dostupnost zeleného plynu na trhu.
ilustrační foto

Elektrárna MOSTEK energo navýšila potenciál služeb výkonové rovnováhy

4.4.24
Investiční společnost Energy financial group (EFG) úspěšně dokončila vylepšení služeb výkonové rovnováhy (SVR) pro potřeby stability elektrické sítě v elektrárně na biomasu MOSTEK energo. Ta je nyní díky zvýšení příkonu elektrokotle a získání certifikace SVR na turbíně schopna poskytovat podpůrné služby o velikosti až 11 MW. Skupina EFG chystá připojovat k nabídce SVR i bioplynové stanice EFG Rapotín BPS a EFG Vyškov BPS.
ilustrační foto

ČR dostane z EU dalších 73 miliard Kč na investice do energetiky či dopravy

27.3.24
Praha 27. března (ČTK) - Česká republika dostane z Modernizačního fondu EU dalších téměř 73 miliard korun na investice do energetiky či dopravy. Stát peníze využije na financování obnovitelných zdrojů, modernizaci teplárenství nebo ekologizaci veřejné dopravy. Dnes o tom informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Dotace pro Česko nyní schválila Evropská investiční banka s Evropskou komisí. Dosud tak ČR z fondu získala 267 miliard korun.
ilustrační foto

Množství vytříděného zeleného odpadu vzrostlo v Bohumíně více než pětinásobně

26.3.24
Bohumín (Karvinsko) 26. března (ČTK) - Množství vytříděného zeleného odpadu vzrostlo v Bohumíně na Karvinsku od zavedení kontejnerů na biologický odpad v roce 2011 více než pětinásobně. Zatímco v prvních letech po zavedení služby přijala kompostárna ročně zhruba 250 až 300 tun bioodpadu, loni už to bylo 1286 tun. Novinářům to dnes sdělila mluvčí radnice Jana Končítková.
ilustrační foto

Rozvoji biometanu nově pomůže státní podpora. Možnosti využije více než sto bioplynových stanic, odhadují odborníci

21.3.24
Přestože biometan může v Česku do budoucna nahradit až 20 procent spotřeby zemního plynu, aktuální počet fungujících biometanových stanic činí pouhé jednotky. Změnit by to měla státní podpora biometanu, kterou již schválila Evropská komise. Podle odborníků se jedná o zásadní krok pro rozvoj výroby biometanu, podporu podle nich využijí stávající bioplynové stanice i ty teprve plánované. Celkem jich může podle odhadů být více než sto. Podpora bude směřovat zejména k malým a středním podnikům, u velkých mohou platit omezení.
ilustrační foto

Česko se potřebuje otevřít akumulaci energie. Vláda zajistí podmínky pro rozvoj efektivního využití energie včetně jejího ukládání klíčovou novelou

20.3.24
Praha 20. března 2024 - Česko je o krok blíže k zavedení klíčových prvků moderní energetiky – agregace flexibility a akumulace energie. Vláda na dnešním zasedání projednala novelu energetického zákona známou jako Lex OZE III, která zavedení těchto prvků umožní. Akumulace a agregace flexibility jsou nezbytně důležité pro vyrovnávání elektrizační soustavy s vysokým podílem obnovitelné energie, zvýší efektivitu výroby z těchto zdrojů a poskytnou firmám i domácnostem příležitost podílet se na stabilizaci přenosové soustavy.
ilustrační foto

Vláda projedná podmínky pro akumulaci energie v Česku, dosud v legislativě chybí

20.3.24
Praha/Berlín 19. března (ČTK) - Zakotvení podmínek pro ukládání energie v elektrizační soustavě do tuzemské legislativy a její komerční využití je hlavním bodem další novely energetického zákona. Ve středu ji projedná vláda. Akumulace by podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) měla zlepšit řízení výkonové rovnováhy v soustavě. Úprava specifikuje například podmínky pro komerční využití akumulace nebo zákaz dvojího zpoplatnění elektřiny při jejím uložení. Vyplývá to z vládního dokumentu, který má ČTK k dispozici.
ilustrační foto

Evropa v datech: Zelený vodík má hrát významnou roli v budoucí energetice

19.3.24
Praha 19. března (ČTK) - Takzvaný zelený vodík, vytvořený pomocí zdrojů obnovitelné energie, může být v budoucnosti podstatný při odklonu od fosilních paliv. V Česku začínají vznikat komerční firmy, které se na jeho výrobu zaměřují, dostatečná infrastruktura pro vodíkové projekty ale v ČR zatím není. Evropská komise v únoru schválila finanční podporu sedmi členských zemí EU, která půjde na vodíkové projekty ve Francii, Německu, Itálii, Nizozemsku, Polsku, Portugalsku a Slovensku. Česko do projektu zapojeno není. Vyplývá to z analýzy portálu Evropa v datech.
ilustrační foto

Odborníci: Dekarbonizační plány a energetická bezpečnost EU si neodporují

18.3.24
Praha 18. března (ČTK) - Dekarbonizační plány a energetická bezpečnost Evropské unie si neodporují, naopak můžou jít ruku v ruce, shodují se odborníci, které oslovila ČTK. Na energetickou bezpečnost je možné nahlížet z více úhlů. Již nyní je jasné, že vysokouhlíkové zdroje dlouhodobě neznamenají budoucnost v evropské energetice. Nejlepším řešením pro větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie je integrace napříč evropskými státy, řekl ČTK analytik Tomáš Jungwirth Březovský z Asociace pro mezinárodní otázky.
ilustrační foto

V ČR loni vznikly čtyři nové výrobny biometanu, rozvoj zaostává

13.3.24
Praha 13. března (ČTK) - V České republice loni vznikla čtyři nová zařízení na výrobu biometanu, celkově je jich tak nyní v tuzemsku sedm. Některé postavené výrobny však nejsou v provozu, důvodem je nízká cena plynu a nefunkčně nastavená provozní podpora. Vyplývá to z údajů Komory obnovitelných zdrojů (OZE), které dnes získala ČTK. Česko v rozvoji biometanové výroby ve srovnání s Evropou dlouhodobě zaostává.
ilustrační foto

Prezident Pavel si prohlédl bioplynovou stanici v Kněžicích na Nymbursku

13.3.24
Kněžice (Nymbursko) 7. března (ČTK) - Prezident Petr Pavel si dnes odpoledne prohlédl v Kněžicích na Nymbursku bioplynovou stanici postavenou v roce 2006, díky níž je obec se zhruba 430 obyvateli z velké části energeticky soběstačná. Vedle stanice, která zpracuje až 22.000 tun organického odpadu ročně, má obec centrální zásobování teplem, na které je napojeno 95 procent domácností. Pavel se zajímal například o to, kde se obec inspirovala a s jakými problémy se potýká. Se zastupiteli obce pak debatoval o energetické soběstačnosti obcí a měst v zemi.
ilustrační foto

V Rakvicích byla spuštěna první biometanová stanice v Jihomoravském kraji

13.3.24
V Rakvicích v okrese Břeclav byla dnes slavnostně připojena do distribuční sítě GasNet nová zemědělská biometanová stanice, která zpracovává odpad z rostlinné a živočišné výroby. Předznamenává tak důležitý trend v modernizaci energetiky i zemědělství — přechod na nízkoemisní energetické zdroje lokálního původu. Biometan je důležitou součástí Státní energetické koncepce, protože může snížit závislost země na dováženém zemním plynu. Strategický význam této události symbolizovala i přítomnost ministrů zemědělství a životního prostředí Marka Výborného a Petra Hladíka.
ilustrační foto

Kam s odpadem ze supermarketů či potravinářských závodů? Skupina EFG jej umí ekologicky zpracovat

28.2.24
Do odpadářských stanic skupiny Energy financial group (EFG) měsíčně putuje kolem 1 200 tun biologicky rozložitelného odpadu z měst, obcí a gastroprovozů, ale také od velkovýrobců potravin a supermarketů. Dceřiná společnost EFG Waste logistic jej sváží například z obchodních řetězců Globus, Kaufland a Lidl či výrobních podniků jako jsou OLMA nebo pekařství a cukrářství Sázava. Pilotní projekt pak od března zahájí společnost Nestlé. Bioodpad je díky tomu ekologicky recyklován na zelenou energii a nekončí na skládkách, kde by svým rozkladem vedl k produkci škodlivých emisí.
ilustrační foto

Ministr: Německo změní zákony, aby umožnilo technologii zachycování uhlíku

26.2.24

Berlín 26. února (ČTK) - Německo změní zákony, aby umožnilo technologii zachycování a ukládání uhlíku v určitých průmyslových odvětvích náročných na oxid uhličitý (CO2). Řekl to dnes ministr hospodářství Robert Habeck. Jde o zásadní změnu postoje, k němuž přispívá snaha největší ekonomiky v Evropě dosáhnout do roku 2045 takzvané uhlíkové neutrality, což znamená, že se do ovzduší nebude vypouštět více skleníkových plynů, než kolik jich může být technicky uskladněno nebo kolik příroda může sama vstřebat.

ilustrační foto

Levnější energii na velkoobchodním trhu mají už i Němci. Česku hrozí, že kvůli pomalému rozvoji OZE nezvládne konkurovat ani svým sousedům

22.2.24
Praha 21. února 2024 - Na příliš nízké cíle pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie do roku 2030 ve Vnitrostátním plánu ČR pro oblast energetiky a klimatu (tzv. NECP, česky NKEP) upozorňuje Česko už nejen Evropská komise, ale i experti z řad průmyslu, finančního sektoru nebo veřejné sféry. Vládou v loňském roce přijatý cíl 30 % podílu OZE na spotřebě energie do konce desetiletí je nutné zvýšit nejméně na 33 % a v ideálním případě ještě více. Jinak hrozí, že tuzemské podniky budou vyrábět za výrazně vyšší náklady na energie než naši sousedé a Česko se stane nekonkurenceschopné. Na dnešní panelové debatě NECP 2024: Více zelené energie pomůže konkurenceschopnosti Česka se na tom shodli zástupci byznysu i expertních organizací. Debatu organizoval Svaz moderní energetiky ve spolupráci se Solární asociací a Aliancí pro bezemisní budoucnost.
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1115 | »