Zprávy z tisku

Ministerstvo dá na energeticky šetrné renovace budov dvě mld. Kč

3.5.19
Praha 3. května (ČTK) - Obce a města mohou žádat o peníze z dvoumiliardové dotace na energeticky šetrné zateplení veřejných budov, systémy využívající odpadní teplo, instalace fotovoltaických systémů a výměnu zdrojů pro vytápění. Vyplývá to z dokumentu k výzvě Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), kterou vyhlásily ministerstvo životního prostředí a Státní fond pro životní prostředí (SFŽP).

V Paříži začali projednávat přelomovou studii o biodiverzitě

3.5.19
Paříž 29. dubna (ČTK) - Vědci a diplomati z více než 130 zemí světa se účastní plenárního zasedání Mezivládního panelu OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES), které dnes začalo v Paříži. Hlavním bodem je finalizace a schválení přelomové vědecké zprávy o stavu globálních ekosystémů a vztahu člověka s přírodou. Dokument o 1800 stránkách má být zveřejněn za týden společně se závěry určenými pro politiky.

Ekologové: Bez EU by česká ekologie byla v horším stavu, než je

1.5.19
Praha 1. května (ČTK) - Bez legislativy z Evropské unie by česká ekologie byla v podstatně horším stavu, než je nyní. Z EU do Česka za 15 let od vstupu přišla řada směrnic, které hájí životní prostředí. Například jde o klimatické závazky nutící ČR rozhýbat obnovitelné zdroje energie nebo o pravidla pro oběhové hospodářství. ČTK to sdělili zástupci českých ekologických organizací Greenpeace a Hnutí Duha i předsedkyně Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny ČR Dana Balcarová. Díky EU má podle nich Česko například také emisní limity a omezí jednorázové plasty.

Děčín nabízí občanům nad rámec dotace 10.000 Kč za výměnu kotle

30.4.19
Děčín 28. dubna (ČTK) - Dalších 10.000 korun mohou od města Děčín získat obyvatelé, kteří si chtějí vyměnit svůj kotel. Peníze od města dostanou i ti, kteří byli úspěšní ve třetí výzvě kotlíkových dotací od Ústeckého kraje. ČTK o tom informoval mluvčí města Děčín Luděk Stínil. Lidé mohou žádat o peníze do konce května. Jednou z podmínek je, že nesmí mít vůči městu dluh.

Likvidace odpadů je od vstupu ČR do EU v Pardubickém kraji lepší

30.4.19
Pardubice 29. dubna (ČTK) - Od vstupu České republiky do Evropské unie se v Pardubickém kraji výrazně zlepšila likvidace splaškových vod a komunálního odpadu. S pomocí dotací byly vybudovány nebo modernizovány čistírny odpadních vod a rozšířila se kanalizační síť. Mnohé obce si pořídily kompostárny, kontejnery na tříděný odpad a sběrné dvory.

Třetí ročník Ceny udržitelného rozvoje (SDGs)

30.4.19
Praha 29. dubna 2019 (PROTEXT) - Rozhodněte o nejlepších projektech pro lepší Česko i svět! Hlasujte v Cenách SDGs 2019. Asociace společenské odpovědnosti představuje finálovou desítku projektů, které se ve veřejném hlasování utkají o prestižní Ceny SDGs za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN (Sustainable Development Goals = SDGs). O vítězích v kategoriích Veřejná sféra a Byznys je možné hlasovat od 29. dubna do 19. května 2019 na stránkách www.globalnicile.cz.

Rodiče vyjdou do ulic s jasnou zprávou: Mysleme na naše děti a zachraňme jejich budoucnost!

30.4.19

Skupina rodičů se rozhodla uskutečnit protestní pochod s názvem "Rodiče za klima - pochod pro budoucnost dětí!" v neděli 12. května. Rodiče s dětmi a dalšími účastníky a účastnicemi vyrazí ve 14 hodin z náměstí Václava Havla a půjdou přes Újezd na Klárov. Chtějí tak upozornit na klimatické změny a nečinnost českých politiků a velkých společností. Rodiče jim chtějí předat pět požadavků, mezi které patří například vyhlášení klimatické nouze, okamžité snižování emisí CO2 a spravedlivý přechod k udržitelnému způsobu života.

1,5 miliardy korun týdně za ropu odtéká na východ do nedemokratických zemí. Řešením je investovat do čistých domácích obnovitelných zdrojů, vláda je však podceňuje

30.4.19
Týdenní epizoda se znečištěnou ropou připomněla, jak moc jsme závislí na jejím dovozu zejména z Ruska a zemí bývalého SSSR. Každý týden za ropu odteče více než 1,5 miliardy korun opačným směrem - na východ, do Ruska. Kazachstánu či Ázerbájdžánu. Ročně je to celkem 86 miliard korun [1]. Přitom stačí malá technická závada a nastane krize.

Česká pošta bude ekologičtější, pořídí elektroauta

26.4.19
Mladá Boleslav 26. dubna (ČTK) - Česká pošta chce být do budoucna ekologičtější, bude například nakupovat elektromobily nebo realizovat projekty na úsporu energií ve svých objektech. Projekt takzvaného ozelenění České pošty dnes v Mladé Boleslavi symbolicky zahájil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj se začnou připravovat pilotní projekty.

RWE končí s investicemi do uhlí, zaměří se na obnovitelné zdroje

26.4.19
Frankfurt 26. dubna (ČTK) - Německý energetický koncern RWE ukončí investice do výroby elektřiny z uhlí a zaměří se na oblast obnovitelných zdrojů. Ruší tak i plánovanou výstavbu hnědouhelné elektrárny poblíž Kolína nad Rýnem, vyplývá z dnešního sdělení RWE.

MŽP podpořilo do konce roku 2018 z NZÚ projekty za 4,8 miliardy

25.4.19
Praha 24. dubna (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí do konce loňského roku podpořilo z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) 24.566 žádostí za 4,8 miliardy korun. Aktivních žádostí, tedy žádostí v různé fázi administrace, bylo 31.692 za 8,6 miliardy korun. Celkové zdroje programu se pro období let 2013 až 2021 odhadují na 23 miliard, o čtyři miliardy méně proti původním předpokladům. Vyplývá to z bilance NZÚ za rok 2018, kterou má ČTK k dispozici.

Ostrava otevře informační místo pro žadatele o kotlíkovou dotaci

23.4.19
Ostrava 23. dubna (ČTK) - Ostrava otevře od středy pro žadatele o takzvanou kotlíkovou dotaci speciální informační místo. Bude součástí informačního centra a zájemci ho najdou v přízemí magistrátu. Lidé se tam dozví vše potřebné o bezúročných půjčkách, příspěvku města i podávání žádostí. Novináře o tom dnes informoval mluvčí magistrátu Petr Havránek.

Studentský závod předvedl budoucnost čisté dopravy

23.4.19
Ostrava 19. dubna 2019 - Horizon Grand Prix, 17. - 18. 4. 2019. Pátý ročník vytrvalostních závodů autíček na vodíkový pohon zná své vítěze! V červnu budou Českou republiku na světovém finále reprezentovat týmy Motol Speeders a Werk Team 1. Na místě byly také k vidění nejnovější elektromobily a návštěvníci si mohli vyzkoušet alternativní způsoby dopravy.

MŽP: Nové zákony o odpadech by mohly začít platit od ledna 2021

23.4.19
Olomouc 18. dubna (ČTK) - Od roku 2021 by mohly platit čtyři připravené zákony, které do českého právního řádu zavádí odpadovou legislativu EU. Návrhy mají snížit množství odpadu vyváženého na skládky, zvýšit míru recyklace a umožnit energetické využití zbytkového odpadu. Vláda by návrhy norem měla schvalovat koncem roku, pak je dostanou zákonodárci. Na konferenci o odpadech v Olomouci to dnes novinářům řekl ředitel odboru odpadů ministerstva životního prostředí Jaromír Manhart.

WindEurope čeká v EU další silný růst investic do větrné energetiky

18.4.19
Praha 18. dubna (ČTK) - Investice do větrné energie v Evropě by se měly v příštích třech letech dál zvyšovat na nové rekordy a v roce 2021 přesáhnout 100 miliard eur (2,6 bilionu Kč). Vyplývá to z průzkumu odvětvové organizace WindEurope, o kterém informovala agentura Bloomberg. Loni investice činily 65 miliard eur.

ČVUT vyvinulo systém, který by mohl snížit spotřebu energie budov

18.4.19
Praha 15. dubna (ČTK) - Systém, který umožní třeba v rodinných domech využívat více než 80 procent potřebné energie z obnovitelných zdrojů, společně vyvinuli výzkumníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze a odborníci na vytápění ze společnosti Regulus. Systém pro zásobování budovy teplem, chladem a elektřinou kombinuje tepelné čerpadlo, fotovoltaické panely a sezonní akumulátor umístěný pod základy domu. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělila Technologická agentura ČR (TA ČR).

Firma Solek začala stavět v Chile tři solární elektrárny

18.4.19
Praha 17. dubna (ČTK) - Česká fotovoltaická skupina Solek začala stavět v Chile tři solární elektrárny Villa Seca, Los Paltos a Santa Fe o celkovém výkonu 16,64 megawattu (MW). V letošním roce chce v této jihoamerické zemi zahájit další fotovoltaické projekty o výkonu až 70 megawattů, uvedla dnes firma v tiskové zprávě. Elektrárny jsou součástí záměru Solek postavit během tří let v Chile soubor elektráren o kapacitě 250 megawattů.
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1052 | »