Zprávy z tisku

ilustrační foto

Turnov chce vytřídit více odpadu, změnu sběru a svozu zavedl od listopadu

2.11.21
Turnov (Semilsko) 2. listopadu (ČTK) - Turnov od listopadu změnil systém sběru a svozu komunálního odpadu. Chce, aby lidé odpad více třídili, proto bude méně často vyvážet nádoby se směsným odpadem od rodinných a menších bytových domů. Zároveň jim radnice zadarmo nabídla nádoby na tříděný odpad. Objednaly si je přes tři čtvrtiny domácností žijících v rodinných a menších bytových domech. Změnu ve svozu pocítí poprvé příští týden, řekla dnes ČTK místostarostka Jana Svobodová (býv. ANO).
ilustrační foto

Klimatický balíček EU je podle expertů splnitelný, je však třeba znát dopady

2.11.21
Praha 2. listopadu (ČTK) - Klimatický balíček EU má podle expertů splnitelné cíle, měl by ale respektovat možnosti členských zemí a promyslet jeho dopady na hospodářství a občany. Zaznělo to dnes na senátním semináři o dekarbonizaci české ekonomiky do roku 2030. Evropská komise chce do uvedeného roku snížit opatřeními pod názvem Fit for 55 emise v Evropské unii o 55 procent.
ilustrační foto

Na klimatické konferenci opět promluví světoví státníci, projev má i Čaputová

2.11.21
Glasgow 2. listopadu (ČTK) - Na klimatické konferenci OSN v Glasgow dnes druhý den v řadě vystoupí vedoucí představitelé jednotlivých zemí, aby v krátkosti představili plány své plány na snižování emisí skleníkových plynů. Projevy přednesou například slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, monacký kníže Albert II., srbský prezident Aleksandar Vučič či japonský premiér Fumio Kišida. Světoví lídři se dnes kromě toho chystají na klimatické konferenci COP26 podepsat dohodu, v níž se zaváží, že do roku 2030 zvrátí úbytek světových lesů, informovala agentura Reuters.
ilustrační foto

Yutong plánuje dosažení nulových emisí do roku 2050

1.11.21

Londýn 1. listopadu 2021 (PROTEXT/PRNewswire) - Výrobce autobusů Yutong před konferencí COP26 oznámil svou iniciativu pro dosažení nulových emisí do roku 2050, která si klade za cíl snižovat emise CO2 a pomáhat chránit planetu.

ilustrační foto

Ekologové: Konference OSN bude hledat, jak dosáhnout cílů Pařížské dohody

30.10.21
Praha 30. října (ČTK) - Konference OSN o změně klimatu (COP 26), jež se uskuteční mezi 31. říjnem a 12. listopadem v Glasgow, bude podle Klimatické koalice hledat shodu na tom, jak udržet šanci na dosažení cílů Pařížské dohody. Státy mají představit nové nebo navýšené klimatické závazky, uvedla koalice. Členy koalice jsou ekologické organizace, například Hnudí Duha a Arnika. V pondělí na summit odletí z vládních představitelů premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec (oba ANO).
ilustrační foto

MŽP: Jednání v Glasgow budou zásadní pro dohodu k pravidlům Pařížské dohody

29.10.21
Praha 29. října (ČTK) - Klimatická konference (COP 26) v Glasgow bude zásadní pro jednání o zatím neschválených pravidlech Pařížské dohody. ČTK to za ministerstvo životního prostředí (MŽP) napsala Dominika Pospíšilová. Českou delegaci povede ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), ten se také s premiérem Andrejem Babišem (ANO) zúčastní úvodního summitu lídrů. Ohledně tuzemských potíží v ochraně klimatu Pospíšilová zmínila dopad kůrovcové kalamity na cíle snižování emisí. Podle MŽP je nutné problém zohlednit ve výpočtu emisí. Konference OSN o změně klimatu začne v pondělí, potrvá do 12. listopadu.
ilustrační foto

Studie ukázala nároky cesty k energetice a dopravě bez fos. paliv do r. 2050

26.10.21
Praha 26. října (ČTK) - V roce 2050 by energetika a doprava v Česku mohly fungovat bez spalování fosilních paliv. Tento scénář má ale vysoké nároky na obnovitelné zdroje energie (OZE) a využití biomasy pro výrobu elektřiny a tepla. Vyplývá to ze studie, kterou dnes v Praze představili zástupci Hnutí Duha a Greenpeace. Studii pro ně zpracovaly Institute for Sustainable Futures při Univeristy of Technology v Sydney a společnost Aurora Energy Research. Podle ekologů studie zdůraznila potřebu odklonu od uhlí do roku 2030 a velké investice do rozvoje OZE. Zároveň otvírá debatu o hledání řešení konce fosilních paliv slučitelného s ochranou přírody a udržitelným zemědělstvím.
ilustrační foto

Ministr zemědělství: Navýšení kofinancování Společné zemědělské politiky je nezbytné pro udržení potravinové soběstačnosti

26.10.21
Tisková zpráva – Dohoda na míře kofinancování z národního rozpočtu pro II. pilíř SZP, tedy pro rozvoj venkova, je nejdůležitější pro dokončení Strategického plánu Společné zemědělské politiky (SZP). Ministr Miroslav Toman na včerejším jednání vlády předložil materiál k navýšení kofinancování ze 40 na 65 % pro II. pilíř SZP, bez něhož by nemohly být poskytovány podpory k rozvoji českého zemědělství a potravinářství, jako jsou například investice do zpracování zemědělských produktů, inovace, pozemkové úpravy či diverzifikace.
ilustrační foto

Brno podepsalo memorandum, chce se stát lídrem ve využití vodíku

25.10.21
Brno 25. října (ČTK) - Zástupci šesti organizací podepsali dnes na magistrátu v Brně dohodu o spolupráci, která se týká rozvoje aktivit při využití vodíku. Město má šanci stát se lídrem ve využití vodíku, uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Město usiluje o to, aby se v Brně vyráběla elektřina z vodíku a aby se to dalo využít i pro provoz městských autobusů. Ještě letos by měla v Kaštanové ulici vzniknout plnička na vodík a nejspíš příští rok by měl začít jezdit testovací autobus na vodíkový pohon. Brno má být také jedním z výzkumných center, kde se budou vyvíjet a testovat vodíkové technologie.
ilustrační foto

Česko má první nabíječky napájené pouze obnovitelnou elektřinou

21.10.21
První nabíjecí hub pro elektromobily v Česku napájený pouze obnovitelnou elektřinou byl právě slavnostně otevřen v Lovosicích. Jde zároveň o největší nabíjecí hub v ČR. Slavnostního otevření se zúčastnili zástupci města, Ministerstva průmyslu a obchodu, Škody Auto a oborových asociací.
ilustrační foto

Egypt chce do pěti let zečtyřnásobit kapacity pro odsolování mořské vody

21.10.21
Káhira 21. října (ČTK) - Egypt chce do pěti let více než zečtyřnásobit kapacity pro odsolování mořské vody. V tendru přidělí licence na zprovoznění 17 nových odsolovacích zařízení a do projektu zapojí soukromé firmy. Vláda využije peníze státního investičního fondu a upravenou fondu pak bude prodávat levněji s pomocí dotačního programu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
ilustrační foto

Šéfové států EU budou hledat způsob, jak zkrotit ceny energií

21.10.21
Brusel 21. října (zpravodaj ČTK) - Prezidenty a premiéry zemí Evropské unie čeká dnes v Bruselu debata o tom, jak se efektivně a podle společných pravidel vyrovnat s rychlým růstem cen energií. Na summitu, který bude zřejmě posledním pro německou kancléřku Angelu Merkelovou a možná i pro českého premiéra Andreje Babiše, se budou věnovat i covidové pandemii či obchodní politice. Podle diplomatů však může tyto plánované body zastínit potenciálně vyhrocená výměna názorů o právním státu v Polsku, kterou chtějí otevřít lídři zemí Beneluxu či Skandinávie.
ilustrační foto

Vláda schválila změnu zákona o podporovaných zdrojích energie

20.10.21
Praha 20. října (ČTK) - Vláda dnes schválila změnu zákona o podporovaných zdrojích energie. Jejím cílem je umožnit, aby mohla být domácnostem kompenzována část regulované ceny elektřiny. Kabinet tak chce zmírnit dopad rostoucích cen energií na obyvatele. Vyplývá to z vládních materiálů.
ilustrační foto

Vláda byla pro převod peněz z emisních povolenek na dopady zdražování energií

20.10.21
Praha 20. října (ČTK) - Vláda dnes schválila návrh na převedení části peněz z výnosů z prodejů emisních povolenek do státního rozpočtu. Celkově má jít asi o 17 miliard korun, které chce následně použít na zmírnění sociálních dopadů současného zvyšování cen energií. Nyní tyto peníze směřují do Modernizačního fondu. Změna by měla platit pro následující dva roky. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
ilustrační foto

Evropská zemědělská strategie prošla, zemědělci se obávají zdražování

20.10.21
Praha 20. října (ČTK) - Zemědělský svaz ČR kritizuje kladné stanovisko europarlamentu ke strategii Od zemědělce ke spotřebiteli. Podle mluvčího svazu Vladimíra Píchy europoslanci strategii schválili, i když si uvědomují její dopady. Svaz už dříve na základě studií varoval před zdražováním potravin právě v důsledku evropských strategií. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala bude nyní hlavně záležet na tom, jaký podíl na plnění strategie budou mít jednotlivé členské státy. Evropské zemědělské cíle mimo jiné předpokládají, že do roku 2030 sníží každý z evropských států spotřebu přípravků na ochranu rostlin o 50 procent a minerálních hnojiv o 20 procent.
ilustrační foto

Ekologové vyzvali politiky k rychlému konci uhlí i podpoře ozdravení krajiny

20.10.21
Praha 20. října (ČTK) - Klimatická koalice a Zelený kruh vyzvaly budoucí politickou reprezentaci k ukončení využívání uhlí do roku 2030, rychlému rozvoji obnovitelných zdrojů energie i ke krokům pro ozdravení krajiny. Zástupci organizací, které jsou součástí těchto platforem, požadavky uvedli v dnešní tiskové zprávě. Ekologové také zdůraznili, že evropské finanční zdroje je třeba využít pro perspektivní odvětví a modernizaci ekonomiky.
ilustrační foto

Ve třetím kole kompenzací za kůrovce podali majitelé lesů o čtvrtinu žádostí více než loni. Ministerstvo zemědělství jim dá více než 3,6 miliardy korun

20.10.21
Tisková zpráva – Vlastníci lesů letos podali přibližně 12,5 tisíce žádostí o příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity za rok 2020. V tomto třetím a posledním kole dostanou od Ministerstva zemědělství (MZe) více než 3,6 miliardy korun. Z toho 2 miliardy jdou ze státního rozpočtu, přibližně 1,6 miliardy uvolní z vlastních zdrojů MZe. Většinu příspěvků dostanou vlastníci lesů do konce letošního roku.
ilustrační foto

Výzva ERÚ a MPO v kontextu s energetickou situací

20.10.21

Výzva je určená výrobcům dodávajícím elektřinu obchodníkům ze skupiny BOHEMIA ENERGY entity*, společnostem skupiny Bohemia Energy entity, dodavatelům poslední instance, společnosti OTE a provozovatelům distribučních soustav.

ilustrační foto

RWE chce do roku 2030 investovat v Británii 15 miliard liber

19.10.21
Frankfurt nad Mohanem 19. října (ČTK) - Největší německý producent elektřiny RWE plánuje do roku 2030 investovat do zelených technologií a infrastruktury v Británii 15 miliard liber (453,8 miliardy Kč). Uvedl to dnes generální ředitel RWE Markus Krebber.
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1086 | »