Zprávy z tisku

ilustrační foto

Dokument k programu na adaptaci i snížení znečištění vláda schválila

5.10.21
Praha 4. října (ČTK) - České projekty poklesu znečištění ovzduší, podpory biodiverzity či adaptace na změnu klimatu se mohou v novém evropském Operačním programu Životní prostředí (OPŽP) ucházet o více než 60 miliard korun. Návrh programového dokumentu OPŽP na roky 2021 až 2027 dnes schválila vláda, vyplývá z výsledků na jejím webu. Program musí ještě schválit Evropská komise. Podle ředitele Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) Petra Valdmana však fond zveřejní první informace o výzvách již následujících dnech. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) už dříve uvedlo, že operační program bude zřejmě spuštěn na přelomu roku.
ilustrační foto

V Německu začala průmyslová produkce uhlíkově neutrálního kerosinu

5.10.21
Berlín 4. října (zpravodaj ČTK) - V Německu dnes začala produkce uhlíkově neutrálního kerosinu. Organizace na ochranu ovzduší Atmosfair, která za projektem stojí, spuštěné zařízení označuje za celosvětově první průmyslovou produkci leteckého petroleje. Ačkoli takováto příprava kerosinu a jeho následné spalování udržují spotřebu a vypouštění oxidu uhličitého v rovnováze, samotné používání paliva není vůči klimatu neutrální.
ilustrační foto

Británie chce po roce 2035 vyrábět elektřinu jen z obnovitelných zdrojů

4.10.21
Manchester (Británie) 4. října (ČTK) - Veškerá elektrická energie v Británii bude po roce 2035 pocházet z obnovitelných zdrojů. Podle agentury AP to dnes uvedli vládnoucí konzervativci, podle nichž krok pomůže zbavit zemi závislosti na dovozu paliv. Mezi čisté zdroje se podle premiéra Borise Johnsona řadí i energie vyrobená z jádra.
ilustrační foto

Obří sumu investic do životního prostředí v nadcházejícím období doplňuje 61 miliardami OPŽP 2021 – 2027

4.10.21

Návrh programového dokumentu Operačního programu Životní prostředí 2021-2027 dnes schválila vláda. Do měst a obcí na zkvalitňování životního prostředí tak poputuje v následujících letech zhruba 61 miliard korun z evropských fondů. Přibližně polovina plánovaných výdajů bude směřovat do snižování emisí skleníkových plynů, obnovitelných zdrojů energie a adaptace na změnu klimatu. Evropská komise by měla nový OPŽP projednat a schválit začátkem roku 2022.

ilustrační foto

Fit for 55: Ministři pro energetiku řešili novou energetickou legislativu a rostoucí ceny energií v EU

4.10.21

Ministři pro energetiku se 22. září sešli ve Slovinsku, aby prodiskutovali návrhy změn v energetických směrnicích z klimaticko-energetického balíčku Fit for 55, který si klade za cíl snížení emisí CO2 o 55% do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990 a směřování ke klimatické neutralitě do roku 2050. Do jednání se promítlo i aktuální téma rostoucích cen elektřiny a plynu v celé Evropské unii. Českou republiku na jednání zastupoval náměstek pro energetiku René Neděla.

ilustrační foto

ERÚ vydal nové cenové rozhodnutí pro teplárenství, má reagovat na změny na trhu

4.10.21
Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal v minulém týdnu nové cenové rozhodnutí pro teplárenský sektor, které vejde v platnost od 1. ledna příštího roku. Nové cenové rozhodnutí navazuje na loňskou úpravu cenového rozhodnutí, kdy ERÚ reagoval na proměnu trhu s tepelnou energií, přičemž chtěl zabránit masivnímu odpojování od centrálního zásobování teplem (CZT). CZT totiž vnímá jako ekologicky nejefektivnější variantu a zachování soustav je tak v obecném zájmu.
ilustrační foto

IEA: Čína musí pro splnění klimatických cílů snížit do roku 2060 spotřebu uhlí o 80 %

4.10.21
Aby Čína dosáhla svého závazku klimatické neutrality do roku 2060, musí během následujících 40 let snížit spotřebu uhlí o 80 %, spotřebu ropy o 60 % a spotřebu zemního plynu o 45 %. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie musí naproti tomu vzrůst na sedminásobek. Uvedená data vycházejí ze studie Mezinárodní energetické agentury (IEA) zkoumající možnosti Číny pro dosažení klimaticky neutrálního energetického sektoru.
ilustrační foto

Praha bude sbírat gastroodpad ze školních jídelen. Chce tak zvýšit podíl tříděného odpadu

4.10.21
Osmadvacet pražských škol se zapojilo do sběru kuchyňských zbytků ze školních jídelen. Od nového projektu si Praha slibuje navýšení objemu tříděného odpadu. Množství, které musí obce vytřídit, je od začátku roku 2021 stanoveno v novém zákoně o odpadech. ČT to řekl pražský náměstek pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (TOP 09 a STAN). Oslovené školy si službu doposud zajišťovaly samy.
ilustrační foto

Nový sběrný dvůr v Litovli za 26 milionů Kč pojme více odpadu

3.10.21
Litovel (Olomoucko) 3. října (ČTK) - Více odpadu pojme nový sběrný dvůr, který v místní části Nasobůrky dala vybudovat radnice v Litovli na Olomoucku. Výstavba sběrného dvora stála bezmála 26 milionů korun, přičemž 85 procent nákladů pokryla dotace z evropských fondů. Sběrný dvůr byl v Nasobůrkách zprovozněn v pátek, dosavadní zařízení pro odkládání odpadu v Cholinské ulici bude zrušeno. Na webu radnice to oznámilo vedení Litovle.
ilustrační foto

Kraj Vysočina dostal během necelé hodiny přes 500 žádostí o dotaci na kotel

1.10.21
Jihlava 1. října (ČTK) - Kraj Vysočina začal dnes odpoledne znovu přijímat žádosti o dotaci na výměnu kotle na topení v domácnostech. Lidé je mohli tentokrát posílat pouze elektronicky. Během necelé hodiny přišlo víc než 500 podání. Kraj bude tentokrát dělit 28,6 milionu korun, dotaci by mělo získat nejméně 260 uchazečů. V tiskové zprávě to uvedla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti).
ilustrační foto

Mladí ekologové vyzvali k ukončení výroby fosilních paliv do roku 2030

30.9.21
Milán 30. září (ČTK) - Mladí ekologičtí aktivisté dnes vyzvali k ukončení výroby ropy, zemního plynu a dalších fosilních paliv do roku 2030. Požadavek obsahuje závěrečný dokument globální schůze Youth4Climate, jež začala v úterý v Miláně. Setkání předcházelo klimatickému summitu v Glasgow a sjelo se na něj 400 aktivistů z bezmála 200 zemí, jež se připojily k pařížské klimatické dohodě, uvedla agentura Reuters.
ilustrační foto

Pobočku Air Products v České republice nově vede Radka Ševčíková

29.9.21
Praha 29. září (ČTK) - V čele pobočky společnosti Air Products v České republice je nově Radka Ševčíková. Na pozici ředitele pro Česko, Slovensko a Maďarsko vystřídala Vlastimila Pavlíčka, který po mnohaletém vedení pobočky přešel na pozici ředitele pro rozvoj obnovitelných zdrojů v regionu střední Evropy a Ruska. Firma, která je přední světovou společností zabývající se výrobou průmyslových plynů, o tom dnes informovala ČTK.
ilustrační foto

Šumperani třídí gastroodpad, mohou za to získat cenu

21.9.21
Více než 12 tun gastroodpadu vytřídili Šumperani od letošního května do konce července. Město začalo s tříděním této komodity jako první v České republice. Za tento počin si vysloužilo nominaci na Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti životního prostředí. V současné době probíhá hlasování, svůj hlas můžete odevzdat do 22. srpna ZDE.
ilustrační foto

Brno rozšíří z pěti na šest počet středisek odpadů s nedělním provozem

20.9.21
Brno 20. září (ČTK) - V Brně se od října rozšíří z pěti na šest počet sběrných středisek odpadů s nedělním provozem. Novinářům to dnes řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Celotýdenní provoz nabídne středisko v Sochorově ulici, které letos vzniklo za více než osm milionů korun. V Brně je 38 sběrných středisek, další dvě město podle Hladíka plánuje.
ilustrační foto

Menší distributoři energií mají v Británii problémy kvůli vysokým cenám plynu

20.9.21
Londýn 19. září (ČTK) - Menším distributorům energií v Británii způsobil problém prudký vzestup ceny plynu. Podle serveru BBC News jsou v problémech s dodržením závazků čtyři distributoři, kteří mají společně zhruba milion zákazníků. Podle vlády disponuje však energetický regulátor Ofgem dostatečnými pravomocemi na to, aby klienti distributorů v nesnázích nezůstali bez plynu či elektřiny.
ilustrační foto

ČEZ Distribuce investuje do středočeských sítí přes tři mld. Kč, více než loni

16.9.21
Praha 16. září (ČTK) - ČEZ Distribuce letos investuje do středočeských sítí přes tři miliardy korun, o 300 milionů více více než loni. Zaměřuje se i na digitální technologie a úpravy distribuční sítě pro připojení obnovitelných zdrojů. Celkem dá společnost v tuzemsku tento rok do výstavby, rekonstrukce i digitalizace sítí 13,5 miliardy korun, což je meziročně o jednu miliardu více. Za dobu své existence od roku 2005 investovala společnost do sítí přes 135 miliard korun. Cílem je zajištění kvalitních a spolehlivých dodávek elektřiny, řada investic je vyvolaná i poptávkou po vyšším výkonu či novými žádostmi o připojení, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.
« | 1 | .. | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | .. | 1115 | »