Zprávy z tisku

Mladí ekologové vyzvali k ukončení výroby fosilních paliv do roku 2030

Milán 30. září (ČTK) - Mladí ekologičtí aktivisté dnes vyzvali k ukončení výroby ropy, zemního plynu a dalších fosilních paliv do roku 2030. Požadavek obsahuje závěrečný dokument globální schůze Youth4Climate, jež začala v úterý v Miláně. Setkání předcházelo klimatickému summitu v Glasgow a sjelo se na něj 400 aktivistů z bezmála 200 zemí, jež se připojily k pařížské klimatické dohodě, uvedla agentura Reuters.

 
Foto: ELG21@Pixabay.com
 

Mezi dalšími požadavky, na kterých se shodli mladí delegáti, je například větší podpora udržitelnému cestovnímu ruchu. Aktivisté také chtějí, aby se ochraně klimatu věnovalo více času při vyučování ve školách. Vyzvali k větším investicím do obnovitelných zdrojů energie a opatření, jež zvýší odolnost vůči negativním dopadům změny klimatu. Delegáti chtějí také transparentnější způsob financování zelených opatření.

Milánská schůze začala v úterý silnou kritikou vlád bohatších zemí. Podle aktivistů tyto státy se dost nesnaží bojovat se změnami klimatu. Švédská aktivistka Greta Thunbergová uvedla, že světoví vůdci a další politici jen vznešeně mluví, jejich činy ale velmi zaostávají za prohlášeními. Účastníci schůze také poukázali na to, že bohatší země nenaplnily svůj dřívější závazek, že chudým zemím budou od roku 2020 poskytovat finanční pomoc na přechod k šetrnějšímu hospodářství ve výši 100 miliard dolarů ročně (2,2 bilionu korun).

Mladé dnes při závěrečném setkání podpořil italský premiér Mario Draghi. "Vaše generace má nejvíce co ztratit kvůli klimatickým změnám (...). Máte pravdu, když požadujete zodpovědnost a změnu," uvedl Draghi. Dodal, že Itálie se bude snažit ve skupině největších světových ekonomik G20, které letos předsedá, prosadit závazek na omezení oteplení planety nanejvýše o 1,5 stupně.

Požadavky aktivistů na větší pomoc chudším zemím a rychlejší snižování emisí podpořil dnes i generální tajemník OSN António Guterres. "Možnosti, jak zabránit nejhorším dopadům změn klimatu, se rychle tenčí," uvedl Guterres.

Závěrečný den globální schůze doprovázejí od rána menší demonstrace a blokády silnic, proti kterým zasáhla policie. Demonstranti také krátce přerušili vystoupení italského premiéra Draghiho.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 30. 9. 2021

 


Datum uveřejnění: 30.9.21
Poslední změna: 1.10.2021
Počet shlédnutí: 260