Zprávy z tisku

ilustrační foto

O podpoře obnovitelných zdrojů bude rozhodovat vláda, schválila Sněmovna

15.9.21
Praha 15. září (ČTK) - O přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů bude rozhodovat svým nařízením vláda. Takzvané vnitřní výnosové procento (IRR), zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, se bude pohybovat od 8,4 procenta do 10,6 procenta. Dnes tak rozhodla Sněmovna, když schválila pozměňovací návrh Senátu k novele zákona o podporovaných zdrojích energie. Sněmovna původně přijala vládní návrh, který snižoval podporu až na 6,3 procenta. Senát pak do předlohy přidal i další pozměňovací návrhy. Zákon nyní dostane k podpisu prezident.
ilustrační foto

Ministerstvo zemědělství opět rozšířilo území červené zóny lesů. Pro majitele to znamená lepší podmínky při zvládání kůrovcové kalamity

14.9.21
Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství (MZe) rozšířilo území tzv. červené zóny. Jde o účelově vybrané oblasti, kde jsou lesy mimořádně silně zasažené až ohrožené kůrovcovou kalamitou. V červených zónách mohou vlastníci lesů upustit od některých opatření tak, aby měli kapacitu na zpracování kůrovcového dřeva a snižování následků kalamity. Rozšířením území Ministerstvo reaguje na další plošný postup kalamity od loňského roku.
ilustrační foto

Adaptace České republiky na změnu klimatu: MŽP dnes předložilo vládě první aktualizaci strategických materiálů

14.9.21
Vláda dnes schválila aktualizaci Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR a Národního akčního plánu adaptace na změnu klimatu. Jedná se o první aktualizaci dokumentů schválených vládou v roce 2015 (strategie) a 2017 (akční plán) a podílelo se na ní více než 170 odborníků z veřejných, vědeckých a neziskových institucí. Materiály se opírají zejména o odborné podklady zpracované rezortními organizacemi MŽP (ČHMÚ a CENIA) a s podporou Akademie věd ČR (zejm. CZECHGLOBE - Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i.) a řady dalších výzkumných organizací. Oba dokumenty jsou souladu s Adaptační strategií EU a jejich cílem je prostřednictvím navrhovaných opatření a úkolů zvýšit připravenost České republiky na změnu klimatu – snížit zranitelnost a zvýšit odolnost společnosti a ekosystémů vůči změně klimatu a omezit tak její negativní dopady. Adaptační strategie je cílena na řešení všech významných projevů změny klimatu v ČR, tj. dlouhodobé sucho, povodně a přívalové povodně, vydatné srážky, zvyšování teplot, extrémně vysoké teploty, extrémní vítr a požáry vegetace.
ilustrační foto

Na poslední řádné schůzi poslanci posoudí zejména zákony, které jim vrátil Senát

12.9.21
Praha 12. září (ČTK) - Poslanci se sejdou příští týden zřejmě na poslední řádné sněmovní schůzi před říjnovými volbami do dolní komory. Zabývat by se měli zejména předlohami, které jim k opětovnému projednání vrátili senátoři. Jde mimo jiné o přísnější podmínky pro zprostředkovatele dodávek energií nebo pro reklamní telefonické nabídky, o postihy za předjíždění cyklistů v menší než předepsané vzdálenosti a o hranici obsahu účinné látky v technickém konopí. Schůze Sněmovny začne v úterý odpoledne.
ilustrační foto

Google v Německu investuje 1 miliardu eur do zelených technologií

8.9.21
Google v Německu investuje do digitalizace a bezemisních technologií 1 miliardu eur. Firma uzavřela spolupráci s energetickou společností Engie, která jí bude dodávat bezemisní elektřinu. Google chce do roku 2030 pokrývat svoji energetickou potřebu pouze z obnovitelných zdrojů energie.
ilustrační foto

Břeclav má v Poštorné nové sběrné místo odpadu a nákladní elektromobil

2.9.21
Břeclav 2. září (ČTK) - Nové sběrné místo odpadu pro ukládání odpadu z domácnosti, starého nábytku, textilu, kovů, dřeva, bioodpadu nebo rostlinných olejů mohou od nynějška využívat lidé v břeclavské části Poštorná. Zástupci vedení města sběrné místo dnes otevřeli a představili také nový nákladní elektromobil, břeclavská radnice o tom informovala v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Lídři v oblasti plynové mobility představili nové technologie a strategie pro rozvoj CNG, LNG i biometanu v ČR

2.9.21
Rozšiřování sítě plnicích stanic CNG a LNG, zvýšení počtu plynových vozidel v osobní, nákladní i městské hromadné dopravě a investice do nových technologií. To jsou pro nejbližší roky plány plynárenských společností, významných hráčů v oboru automotive a technologických a investičních firem v České republice. Konkrétní inovace a připravované projekty byly představeny odborné veřejnosti na Dnu plynové mobility. Akci uspořádal Český plynárenský svaz ve spolupráci se svými partnery.
ilustrační foto

Kraj Vysočina nabídne dalších 28 mil. Kč na výměnu kotlů, žádat lze od 1. října

31.8.21
Jihlava 31. srpna (ČTK) - Kraj Vysočina ještě letos domácnostem nabídne na výměnu starých kotlů za nové ekologičtější dalších 28,6 milionu korun. Pravidla dodatečné výzvy pro žadatele dnes schválila krajská rada. Lidé mohou žádosti o dotaci podávat od 1. října, tentokrát pouze elektronicky. Novinářům to řekla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti). Peníze by podle předpokladu kraje měly vystačit na výměnu nejméně 260 kotlů.
ilustrační foto

Organizace: Plán na dělbu evropských peněz nezohlednil vyšší klimatické cíle

30.8.21
Praha 30. srpna (ČTK) - Nezisková organizace Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) a Hnutí Duha kritizují Dohodu o partnerství, podle níž má být pro Česko rozděleno 550 miliard korun z evropských fondů přes operační programy pro období 2021 - 2027. Dokument je zastaralý a nezohledňuje vyšší evropské cíle ohledně snižování emisí, sdělily dnes ČTK. Podle hlavního ekonoma investiční skupiny Natland Petra Bartoně není nastavení programů ideální, některá tvrzení organizací však označil za zavádějící. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) sdělilo, že návrh vznikl ve spolupráci zodpovědných resortů a dalších organizací.
ilustrační foto

Na podzim odstartuje další etapa programu Nová zelená úsporám, bude v něm 39 miliard korun výhradně na klimatická opatření v domácnostech

26.8.21
Ani v dalších letech nepřijdou Češi o své oblíbené dotace na energeticky úsporné renovace a stavby rodinných a bytových domů. Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR připravilo pokračování populárního dotačního programu Nová zelená úsporám. Do roku 2030 rozdělí z evropských i národních zdrojů dotace v minimální výši 39 miliard korun. Nová etapa programu přináší řadu novinek, těmi nejzásadnějšími jsou rozšíření podpory na bytové domy po celé ČR a sloučení s programem Dešťovka. Příjem žádostí se rozběhne v říjnu a plynule naváže na program stávající.
ilustrační foto

Konference EGÚ Brno „Energetika 2021“

26.8.21
Investovat do podnikové energetiky se vyplatí. Dekarbonizace přeje malým zdrojům. Odstavování fosilních zdrojů a navýšení poptávky po elektřině jsou důvody, proč bude nutné v příštích čtyřech letech nalézt ve střední Evropě 190 až 200 TWh nové výroby elektřiny. Jen pro srovnání: jaderná elektrárna Dukovany za rok vyrobí okolo 14,5 TWh elektřiny. Představa, že by kdokoli v našem regionu dokázal do roku 2025 postavit třináct jaderných elektráren, je absurdní. I proto lze předvídat, že elektroenergetiku čekají v nadcházejících letech převratné změny.
ilustrační foto

Zástupci nevládních organizací kritizují plán spravedlivé územní transformace

26.8.21
Zástupci nevládních organizací kritizují plán spravedlivé územní transformace, který má do uhelných regionů v Česku v následujících letech přinést zhruba 41 miliard korun. Uvedli to na dnešní tiskové konferenci. Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) tvrdí, že plán je moc obecný, do jeho přípravy nebyla zapojena veřejnost a není v souladu s některými dalšími důležitými dokumenty. Ministerstvo pro místní rozvoj, které má Fond spravedlivé transformace (FST) na starosti, plán hájí a tvrdí, že do přípravy je zapojena celá řada subjektů a konaly se i akce otevřené veřejnosti.
ilustrační foto

Sokolovská chemička snižuje uhlíkovou stopu díky odběru zeleného dusíku

25.8.21
Sokolov 25. srpna (ČTK) - Sokolovská chemička Synthomer a.s. začala jako první firma v České republice odebírat z produkce Linge Gas takzvaný zelený dusík. Díky jeho ekologické výrobě z obnovitelných zdrojů se snižuje uhlíková stopa a přispívá tak k ochraně klimatu a životního prostředí. Náklady na zelené produkty jsou sice vyšší, sokolovskou chemičku to ale neodradilo, řekl dnes novinářům ředitel Milan Brejchal.
ilustrační foto

Brňané za první čtyři měsíce od začátku sběru vytřídili 421 tun bioodpadu

25.8.21
Brno 25. srpna (ČTK) - Brňané za první čtyři měsíce od začátku systematického sběru vytřídili 421 tun bioodpadu. Průměrně šlo o 23 tun týdně, rekordní byl poslední týden v červenci, kdy se do kompostárny dostalo téměř 30 tun. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí svozové společnosti SAKO Brno Michal Kačírek. Systematický sběr bioodpadu začal ve městě na konci dubna, na veřejně přístupných místech je rozmístěno na 1000 hnědých popelnic o objemu 240 litrů.
ilustrační foto

Nádoby na tříděný odpad v Turnově chce asi polovina domácností z rodinných domů

24.8.21
Turnov (Semilsko) 23. srpna (ČTK) - Turnov se začal připravovat na spuštění nového systému sběru a svozu komunálního odpadu. O nádoby na tříděný odpad zatím projevila zájem zhruba polovina domácností z rodinných domů. Nový systém sběru a svozu čtvrté největší město v Libereckém kraji spustí letos od listopadu. Podle místostarostky Jany Svobodové (býv. ANO) si od něj slibují, že se povede vytřídit více komunálního odpadu.
ilustrační foto

Cena energetického uhlí již letos vzrostla o 106 procent

19.8.21
Londýn 19. srpna (ČTK) - Růst poptávky po elektřině, problémy s infrastrukturou a prudké zvýšení globálních cen plynu způsobily v letošním roce mimořádně vysoký nárůst ceny nejméně oblíbené komodity na světě - energetického uhlí. Cena energetického uhlí v australském přístavu Newcastle, která je referenční hodnotou pro rozsáhlý asijský trh, od počátku letošního roku vyskočila o 106 procent na více než 166 USD (3600 Kč) za tunu, uvedl zpravodajský server CNBC s odvoláním na zprávu společnosti Argus, která se zabývá cenami komodit.
ilustrační foto

Senát doporučil stanovovat podporu obnovitelných zdrojů nařízením vlády

18.8.21
Praha 18. srpna (ČTK) - O přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů by mohla rozhodovat svým nařízením vláda. Takzvané vnitřní výnosové procento (IRR), zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, by se mohlo pohybovat od 8,4 procenta do 10,6 procenta. Senát tak dnes navrhl upravit vládní novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Nyní ji dostane zpět k posouzení Sněmovna. Stejné řešení již dříve ve Sněmovně podpořil tamní hospodářský výbor, ale při schvalování novely tento návrh neprošel. Nastavení podpory by mělo státu ušetřit peníze na podpoře obnovitelných zdrojů.
ilustrační foto

Orlen Unipetrol chce dát do zelených projektů do roku 2030 přes 30 mld. Kč

18.8.21
Praha 18. srpna (ČTK) - Petrochemický holding Orlen Unipetrol chce do zelených projektů do roku 2030 investovat přes 30 miliard korun. Jde zejména o dekarbonizaci, snížení energetické náročnosti, důraz na obnovitelné zdroje, recyklaci plastů a používání pokročilých biopaliv. Společnost o tom dnes informovala ČTK ve své zprávě.
ilustrační foto

Senát opravil vady poslanecké verze novely. Ta přináší restart obnovitelných zdrojů a modernizaci energetiky

18.8.21
Návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie právě schválil Senát. Opravil vady poslanecké verze zákona, na které Komora OZE před měsícem upozornila. [1] Zákon tak po dekádě stagnace přináší restart rozvoje obnovitelných zdrojů v Česku. Každá kilowatthodina, která nebude vyrobena z uhlí, ale obnovitelných zdrojů, sníží zákazníkům náklady na elektřinu.
« | 1 | .. | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | .. | 1115 | »