Zprávy z tisku

ilustrační foto

Energetický regulátor v Bulharsku povolil firmě ČEZ prodej aktiv

19.1.21
Sofia/Praha 19. ledna (ČTK) - Bulharský energetický regulátor povolil české společnosti ČEZ prodat její distribuční firmu v Bulharsku pojišťovací a finanční skupině Eurohold. Umožnil tak dokončit dohodu za 335 milionů eur (8,8 miliardy Kč). V jejím rámci Eurohold kromě distributora dodávajícího elektřinu více než dvěma milionům lidí získá i další aktiva firmy ČEZ v Bulharsku. Uvedla to dnes agentura Reuters.
ilustrační foto

Jičín letos rozšíří třídění plastů a papíru do barevných popelnic

11.1.21
Jičín 11. ledna (ČTK) - Radnice sedmnáctitisícového Jičína na jaře rozšíří třídění plastů a papíru přímo u lidí doma do zvláštních popelnic. Po čtvrtích Sedličky, Allanovy sady a Větrov se systém rozšíří do částí Robousy, Popovice, Moravčice, Hubálov, Soudná a Čeřovka. Především jde o lokality, kde převládá zástavba rodinnými domy. Třídění je podle radnice jedinou cestou k tomu, jak se vyhnout rostoucím poplatkům za ukládání netříděného komunálního odpadu na skládky. Novinářům to dnes řekl místostarosta Jan Jiřička (VPM).
ilustrační foto

Energy financial group spustila prodej zelené energie

11.1.21

Investiční skupina Energy financial group (EFG) spouští k začátku roku 2021 nový projekt s názvem EFG Green energy, jehož prostřednictvím bude nabízet elektřinu a plyn z obnovitelných zdrojů přímo koncovým zákazníkům. Veškerá distribuovaná energie je vyráběna ve vlastních provozech EFG, proto je ve srovnání s konkurencí cenově dostupnější. Spolu s novým projektem spouští EFG také nový prodejní web.

ilustrační foto

Zemědělský a lesnický veletrh v Brně letos kvůli pandemii nebudou

8.1.21
Brno 8. ledna (ČTK) - Na brněnském výstavišti se letos neuskuteční veletrh zemědělské techniky Techagro, lesnický a myslivecký veletrh Silva Regina ani akce Biomasa. Společnost Veletrhy Brno se s oborovými svazy dohodla na jejich zrušení a přeložení na příští rok. Podle dosavadních plánů se měly uskutečnit letos v dubnu, vzhledem k pandemické situaci ale není jisté, že bude možné pořádat hromadné akce. Veletrhy Brno dnes o změně informovaly v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Vánoční stromky z domácností v Olomouci skončí v kompostárně

8.1.21
Olomouc 8. ledna (ČTK) - Několik desítek tun vánočních stromků odvezou na začátku letošního roku od domů v Olomouci pracovních technických služeb. Z odstrojených vánočních stromků poté v místní kompostárně vznikne zahradní hnojivo. ČTK to sdělil mluvčí radnice Michal Folta.
ilustrační foto

Čína spustí od února národní systém pro obchodování s emisemi CO2

8.1.21

Čína spustí 1. února 2021 svůj národní systém pro obchodování s emisemi CO2, který by jí měl pomoci k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2060. Zpočátku budou v systému zahrnuty pouze elektrárny s roční produkcí emisí CO2 vyšší než 26 tis. tun nebo s roční spotřebou uhlí vyšší než 10 tis. tun. Podle informací zveřejněných zahraničním serverem Platts by se mělo jednat o zhruba 2 200 elektráren.

ilustrační foto

Ekologové: Žádost o výjimku pro Počerady je v rozporu se zákonem

7.1.21
Praha 7. ledna (ČTK) - Žádost o výjimku ohledně emisí rtuti pro hnědouhelnou elektrárnu Počerady je podle ekologů v rozporu se zákonem. Není podle nich jasné, zda by elektrárna začala v budoucnu limity plnit, provozovatel také tají část podkladů. Elektrárna patřící do skupiny Sev.en Energy by díky výjimce mohla vypouštět čtyřnásobné množství rtuti proti limitům na ochranu zdraví. Zástupci organizací Frank Bold, Hnutí Duha a Greenpeace to uvedli na dnešní tiskové konferenci. Mediální zástupce Sev.en Energy Petr Dušek ČTK sdělil, že uhelné elektrárny nyní zachraňují výrobu elektřiny v Česku a jednání aktivistů označil za neférové.
ilustrační foto

Evropské větrné elektrárny loni vyrobily meziročně o 7 % elektřiny více

7.1.21
S pokračujícím růstem instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách v Evropě každým rokem roste i jejich celková výroba. V roce 2020 tak podle předběžných dat vyrobily větrné elektrárny v Evropě přes 400 TWh, a to i navzdory slabšímu prosinci. K silnému meziročnímu růstu pomohlo především větrné počasí na začátku roku.
ilustrační foto

Svaz: V ČR začíná výzkum možností akumulace energie do plynovodů

6.1.21
Praha 6. ledna (ČTK) - V Česku za podpory státu začíná výzkum možností akumulace energie do plynovodů. Přebytky čisté energie vyráběné z obnovitelných zdrojů (OZE) má být prostřednictvím technologie P2G (Power-to-Gas) možné ukládat do plynárenské soustavy a znovu je využívat. V tiskové zprávě to dnes sdělil Český plynárenský svaz (ČPS).
ilustrační foto

Objem obchodů s elektřinou na krátkodobých trzích byl loni rekordní

6.1.21
Objem obchodů s elektřinou na krátkodobých trzích v Česku byl loni opět rekordní. Celkem bylo zobchodováno 26,85 terawatthodiny (TWh) elektřiny, což bylo o 7,8 procenta více než v roce 2019. Vyplývá to z aktuálních dat Operátora trhu s elektřinou (OTE), který krátkodobý trh s energiemi organizuje. Zásadní vliv na tento nárůst měl podle společnosti objem obchodů na takzvaném vnitrodenním trhu s elektřinou, který byl loni čtyřikrát vyšší než předloni a dosáhl nového ročního maxima ve výši 4,44 TWh.
ilustrační foto

Novela o povolenkách nabývá účinnosti, zřizuje Modernizační fond

1.1.21
Praha 1. ledna (ČTK) - Dneškem nabývá účinnosti převážná část novely o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, respektive ty její části, které nenabyly účinnost už bezprostředně po vyhlášení zákona v lednu 2020. Normu připravilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Podle úřadu patří mezi klíčové změny předlohy zřízení takzvaného Modernizačního fondu, který bude financován z výnosů dražeb emisních povolenek v EU. Vyhrazena pro něj budou dvě procenta celkového počtu povolenek pro období 2021 až 2030.
ilustrační foto

Energetici v roce 2020 řešili covid, útlum uhlí i klimatické cíle

31.12.20
Praha 31. prosince (ČTK) - Česká energetika má za sebou v mnoha ohledech náročný a přelomový rok, který i přes koronavirou krizi přinesl několik rozhodnutí a velkých výzev do příštích let. Shodli se na tom oborové svazy, které oslovila ČTK. Jejich zástupci zmínili mimo jiné plán přestat v ČR využívat uhlí v roce 2038 nebo zpřísněné evropské klimatické cíle. Ústředním tématem podle nich byla také příprava tendru na nový jaderný blok v Dukovanech.
ilustrační foto

Před 20 lety vznikl Energetický regulační úřad (ERÚ)

31.12.20
Praha 31. ledna (ČTK) - Před 20 lety, 1. ledna 2001, vznikl na základě nového energetického zákona vyčleněním oddělení z ministerstva průmyslu a obchodu a z ministerstva financí Energetický regulační úřad (ERÚ). Činnost zahájil 28. února 2001, sídlo má v Jihlavě, dislokovaná pracoviště pak v Praze a Ostravě. ERÚ zčásti reguluje ceny energií, stanovuje podporu pro obnovitelné zdroje a uděluje licence pro působení na trhu a aktéry trhu dozoruje. Hlídá také, jak v energetice funguje soutěž nebo zda energetické firmy nepoškozují zákazníky. ERÚ se podílí i na přípravě zákonů.
ilustrační foto

Experti: Vývoj na trhu povolenek byl letos nejzajímavější vůbec

30.12.20

Praha 30. prosince (ČTK) - Vývoj na trhu s emisními povolenkami, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry, byl letos nejzajímavější od roku 2005, kdy byl evropský systém spuštěn. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Cenu povolenek podle nich srazil především nástup pandemie koranaviru, růst naopak zapříčinily evropské klimatické dohody a informace o vakcíně proti covidu. Z dat burzy Intercontinental Exchange (ICE), která ceny sleduje, vyplývá, že na konci roku stoupla cena povolenek dosud nejvýše - nad 33 eur (asi 865 Kč) za tunu CO2.

ilustrační foto

Strakonická teplárna čeká zisk, zvedne mzdy o deset procent

30.12.20
Strakonice 30. prosince (ČTK) - Strakonická teplárna čeká za letošní rok čistý zisk 2,7 milionu korun, jak plánovala. Dostane se tak po dvou letech ze ztráty. Zisk plánuje i příští rok, v němž zvedne platy o deset procent. Díky výsledkům a většímu spalování biomasy snížila pro rok 2021 ceny tepla o dvě procenta, o 12,5 Kč za gigajoule. Čtyřčlenná rodina tak ročně ušetří 450 až 550 korun. ČTK to sdělil generální ředitel teplárny Pavel Hřídel.
ilustrační foto

Praha pořídí linku na třídění plastů, dokončí úpravy spalovny

29.12.20
Praha 29. prosince (ČTK) - Hlavní město a jeho firma Pražské služby pořídí za zhruba 100 milionů korun třídičku plastového odpadu, která by měla být instalována v příštím roce. Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) řekl, že linka bude schopná separovat několik druhů plastového odpadu, včetně PET lahví. Praha také příští rok dokončí modernizaci malešické spalovny, kde vymění poslední ze čtyř kotlů.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1076 | »