Odborné články
Sametovou revoluci probudila nejen touha po svobodě, ale i po čistším ovzduší aneb ke kořenům Českého sdružení pro biomasu
Ekologická hnutí jejichž součástí je i sdružení CZ Biom, sahají do předrevolučních dob. Životní podmínky v průmyslových oblastech České republiky byly v té době opravdu žalostné. Lidé za lepší ovzduší pravidelně stávkovali zejména v Ústí nad Labem. Dle historiků to byl jeden ze spouštěčů sametové revoluce.
Do předrevolučního období sahají také první kořeny odborné komunity, které stojí za založením sdružení CZ Biom. Počátky byly spojeny zejména s rekultivací vytěžených uhelných slojí za použití popílků a dalších vedlejších energetických produktů a také kompostů. Na takto rekultivovaných plochách vznikaly jedny z prvních pokusů o pěstování vytrvalých energetických bylin a dřevin. Tato komunita působila zejména ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Ruzyni a v Chomutově.
Po revoluci docházelo v sektoru zemědělství k hlubokým strukturálním změnám souvisejícím zejména s poklesem chovů hospodářských zvířat, dramatickým snížením používaných hnojiv, ale také novou potřebou ochrany povrchových a podzemních vod. Vznikla tak příležitost alternativního využití orné půdy i trvalých travních porostů pro jiné účely než k produkci potravinářských komodit.
V takových kulisách bylo v roce 1994 založeno sdružení CZ Biom. Zprvu se věnovalo zejména výzkumné činnosti pěstování a využití biomasy a popularizaci obnovitelných zdrojů. Sdružení ve své práci mohlo navázat na tradiční využití dřeva pro vytápění domů či energetického využití pilařských zbytků přímo v dřevozpracujícím průmyslu.
Další impulz nejen v rozvoji CZ Biomu, ale i v oblasti energetického využití biomasy přišel s přípravou ČR ke vstupu do EU, tedy před rokem 2004. V té době vznikaly první moderní výtopny na biomasu, postupně také peletárny a některé velké teplárny začaly zkoušet spoluspalování biomasy společně s uhlím. V souvislosti se vstupem Česka do EU byl připravován také první zákon na podporu obnovitelných zdrojů. Ten byl schválen v roce 2005 a zanedlouho poté začaly vznikat první teplárny na biomasu a bioplynové stanice. Nastalo tak období výrazného růstu energie z biomasy.
To bylo bohužel v roce 2013 vystřídáno komplikovanějším obdobím v kontextu nezvládnutého rozvoje fotovoltaických elektráren a relativně vysokých výdajů na podporu OZE ze státního rozpočtu. Nastalo poměrně složité období kontrol za strany nejrůznějších úřadů. Nejnáročnější z těchto kontrol byla kontrola přiměřenosti podpory. Poslední kolo bylo ukončeno právě letos.
Dalším významným zlomem je bohužel válka na Ukrajině, která do obnovitelných zdrojů vnesla nové světlo: energetickou bezpečnost a nezávislost. Pozornost se tak začala nově soustředit na přímou náhradu zemního plynu, tedy na biometan. V průběhu historie sdružení jsme zaznamenali také seriózní zájem z řad politiků. Některé z významných návštěv si můžete prohlédnout také na fotografiích.
Článek byl publikován v časopisu Biom 3/2024 30 let sdružení CZ Biom
TweetČlánek: Tisknout s obrázky | Tisknout bez obrázků | Poslat e-mailem
Související články:
Nové biometanové stanice u nás
Historie výroby bioplynu v Česku. A jak to bude dál?
Ohlédnutí se za sektorem pevné biomasy
Biometan, využití kalového plynu na ÚČOV Praha
Současná podpora biometanu v EU
Bystřická kotelna na biomasu
Bioplynové stanice a kompostárny: role ESG v udržitelné bioenergetice
Návštěva prince Charlese biomasové výtopny v Hostětíně
Rozvoj TTS energo
Městská teplárna ve Slavičíně
Statistiky pevné biomasy a výhled
Kam jsme se posunuli za posledních 30 let v oblasti nakládání s biologicky rozložitelnými odpady a co se dá očekávat dál?
Kapacita první biometanové stanice v Česku EFG Rapotín BPS se více než zdvojnásobila
Pokročilé vstupy jako budoucnost produkce bioplynu
Zobrazit ostatní články v kategorii Biometan, Bioodpady a kompostování, Bioplyn, Kapalná biopaliva, Obnovitelné zdroje energie, Pelety a brikety, Pěstování biomasy, Rychle rostoucí dřeviny, Spalování biomasy
Datum uveřejnění: 1.11.2024
Poslední změna: 12.1.2025
Počet shlédnutí: 707
Citace tohoto článku:
HABART, Jan: Sametovou revoluci probudila nejen touha po svobodě, ale i po čistším ovzduší aneb ke kořenům Českého sdružení pro biomasu. Biom.cz [online]. 2024-11-01 [cit. 2025-01-26]. Dostupné z WWW: <https://biom.cz/czt/odborne-clanky/sametovou-revoluci-probudila-nejen-touha-po-svobode-ale-i-po-cistsim-ovzdusi-aneb-ke-korenum-ceskeho-sdruzeni-pro-biomasu>. ISSN: 1801-2655.