Zprávy z tisku

ilustrační foto

Tomáš Voltr: Stát otevřel dveře biometanu v dopravě, chybí ale legislativa

12.7.21
Konec dotací na nákup autobusů poháněných stlačeným zemní plynem vypadá pro dopravce jako nepříjemná zpráva. Ve skutečnosti se pro ně otvírá cesta k širokému využívání biometanu. A to je bezesporu dobrá zpráva nejen pro ně, ale i v širším smyslu. Biometan vyráběný například v bioplynce v Rapotíně z odpadu má totiž ve srovnání s fosilním zemním plynem až o osmdesát procent nižší uhlíkovou stopu.
ilustrační foto

Energetici z Bratislavy se ptali na třídění gastroodpadu

9.7.21
Na to, jak občané Šumperka třídí gastroodpad a co se s touto komoditou dále děje, se přijela podívat desítka zástupců energetických společností z Bratislavy a z Moravy. Zavítali i do rapotínské bioplynové stanice EFG Rapotín BPS.
ilustrační foto

Město Zlín nabádá obyvatele k důslednějšímu třídění odpadů

8.7.21
Zlín 8. července (ČTK) - Město Zlín nabádá obyvatele k důslednějšímu třídění odpadů. Přestože do černých nádob na směsný komunální odpad má být ukládán jen odpad, který není možné vytřídit, realita bývá jiná, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer. Může se tak podle něj stát, že svozová společnost Technické služby Zlín špatně vytříděnou nádobu nevyveze.
ilustrační foto

Využití bioodpadů jako jeden z klíčů k cirkulární ekonomice

7.7.21
Petr Novotný z INCIEN se svém článku, který vyšel v letní čísle časopisu Odpadové fórum, zaměřuje na debatu odborníků ohledně (ne)využívání bioodpadu v Česku. Zdá se, že nám ujíždí vlak a přicházíme o tuny velmi bohatého materiálu, a proto se toto téma stalo pro INCIEN jedním z klíčových témat letošního roku.
ilustrační foto

EK navrhne revizi zdanění energií, chce zdanit zanečisťující letecké palivo

4.7.21
Brusel 4. července (ČTK) - Evropská komise vypracovala návrh minimálního zdanění znečisťujících leteckých paliv, informovala dnes s odvoláním na dotyčný dokument agentura Reuters. Plán zapadá do klimatické strategie sedmadvacítky. Komise se chystá 14. července předložit revizi zdanění energií. Chce zdanit letecké palivo, které se dosud zdanění vyhýbá. Komise se k návrhu, který se před zveřejněním může ještě změnit, odmítla vyjádřit. Klimatickým cílem EU je snížit skleníkové plyny do roku 2030 ve srovnání se stavem v roce 1990 o 55 procent.
ilustrační foto

BDEW: Německá vláda podhodnocuje spotřebu elektřiny. Současný rozvoj OZE nebude k dosažení cílů stačit

2.7.21
Podle analýzy německého Spolkového svazu energetiky a vodohospodářství (BDEW) vzroste do roku 2030 v Německu spotřeba elektřiny na přibližně 700 TWh ročně. Nárůst počtu elektromobilů, tepelných čerpadel a rozvoj vodíku by tak měl způsobit nárůst spotřeby o zhruba čtvrtinu oproti „předkoronavirovému“ roku 2019. Německá vláda ve svých prognózách, které mimo jiné tvoří základ pro rozvoj OZE, však uvažuje se spotřebou výrazně nižší.
ilustrační foto

Ve 3. výzvě kotlíkových dotací uspokojil Středočeský kraj již 4700 zájemců

1.7.21
Praha 1. července (ČTK) - Ve třetí výzvě dotací na výměnu kotle na tuhá paliva za ekologičtější zdroj vytápění uspokojil Středočeský kraj již 4700 žadatelů. Hejtmanství přijalo více než 8300 těchto žádostí, finanční prostředky vystačí asi na 7900 z nich. Kraj předpokládá, že lidem vyplatí přes 920 milionů korun, informovala dnes ČTK Helena Frintová z krajského úřadu v tiskové zprávě.
ilustrační foto

V dalších 3 výzvách Modernizačního fondu je 7,4 mld na ekologizaci továren

1.7.21

Praha 1. července (ČTK) - Modernizační fond prostřednictvím dalších tří výzev nabídne průmyslovým firmám, které spadají do systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS), 7,4 miliardy korun na ekologizaci jejich provozů. Dotace mohou čerpat na modernizace zdrojů energie a technologií, které povedou ke snížení spotřeby energie a množství vypouštěného CO2 do ovzduší. Příjem žádostí začne 19. července, informovalo dnes ČTK ministerstvo životního prostředí. Fond má do roku 2030 nabídnout minimálně 150 miliard korun na projekty vedoucí ke snížení emisí skleníkových plynů, zvýšení energetické efektivity či k růstu podílu obnovitelných zdrojů.

ilustrační foto

Chceme znát váš názor. MŽP otevírá veřejnou konzultaci k ochraně ovzduší v ČR

1.7.21
Ministerstvo životního prostředí se obrací na širokou veřejnost s výzvou, aby se zapojila do probíhající veřejné konzultace k ochraně ovzduší v ČR. Aktuálně se věnujeme přípravám novely zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší a máme zájem o váš pohled, vaše připomínky či vaše zkušenosti. Otevíráme proto veřejnou konzultaci ke stavu ochrany ovzduší v České republice.
ilustrační foto

IEA: Růst kapacity vodních elektráren do roku 2030 zpomalí na 17 procent

30.6.21
Paříž/Praha 30. června (ČTK) - Růst kapacity vodních elektráren v nadcházejícím desetiletí výrazně zpomalí, což ohrozí ambice mnoha zemí, které chtějí splnit cíl uhlíkové neutrality a přitom zajistit dostupné dodávky elektrické energie pro své obyvatele. Ve zprávě o vyhlídkách produkce energie z vodních elektráren ve světě to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Analytik poradenské společnosti ENA Jiří Gavor v reakci uvedl, že Česká republika má například ve srovnání se sousedním Rakouskem obecně přírodní podmínky pro vodní energetiku podstatně omezenější.
ilustrační foto

Největší perspektivu mají „zelené“ plyny

30.6.21
"V souvislosti s cílem dosáhnout klimatické neutrality v roce 2050 předpokládáme rostoucí zájem o všechny nízkoemisní či dekarbonizované plyny. Každý z nich je přitom vhodnější pro určitý sektor. Stlačený či zkapalněný zemní plyn, respektive po smíchání s biometanem, nabízí v současnosti cenově nejdostupnější řešení pro dekarbonizaci dopravy. V segmentu nákladní dopravy dokonce dnes kromě LNG a CNG prakticky neexistuje jiné dostupné palivo, které by dosahovalo požadované kombinace vysokého výkonu, uspokojivého dojezdu a ekologického provozu. Uplatní se i vodík, biometan či metan," říká výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu Lenka Kovačovská.
ilustrační foto

V národní výzvě programu LIFE je pro české žadatele připraveno 90 milionů korun

30.6.21
Ministerstvo životního prostředí vyhlašuje národní výzvu na přípravu a realizaci projektů v programu LIFE. Výzva je určena českým žadatelům unijního programu LIFE v roce 2021. V minulosti se díky projektům LIFE podařilo například zvýšit ochranu některých druhů dravých ptáků nebo vzácných druhů motýlů, vznikla interaktivní mapa obnovitelných zdrojů pro města i firmy nebo prototyp zařízení na měření reálných emisí z naftových motorů v městském provozu.
ilustrační foto

Další krok k ochraně půdy v ČR: Začíná platit protierozní vyhláška

30.6.21
Od 1. července posílí systém ochrany půdy o účinnou protierozní vyhlášku. Jejím cílem je chránit půdu před vodní erozí, která u nás ohrožuje až 60 % cenné zemědělské půdy půdním smyvem, který z ní odnáší to nejcennější a půda jeho účinky chudne. Opatření proti vodní erozi navíc mohou pozitivně ovlivňovat i odolnost půdy proti větrné erozi (týká se 14 % zemědělské půdy). Protierozní vyhláška umožní kontrolovat a pokutovat zemědělce za nešetrné hospodaření na zemědělské půdě. Je i důležitou obranou zejména pro obce a jejich obyvatele, jejichž majetek je pravidelně poškozován erozí zemědělských pozemků. Protierozní vyhláška tak mj. vedle zmenšení půdních bloků na maximálně 30 ha, rozšíření dotačních podpor a tradičních zemědělských dotací na krajinná ochranná opatření, osvobození od daní pozemků s vybranými krajinotvornými prvky (jako například mokřady) přispěje k vyšší stabilitě zemědělské krajiny.
ilustrační foto

Předsedou představenstva OTE bude od středy Michal Puchel

29.6.21
Praha 29. června (ČTK) - Předsedou představenstva firmy OTE (Operátor trhu s elektřinou) bude od středy dosavadní člen představenstva společnosti Michal Puchel (47). Nahradí Aleše Tomce, kterého odvolala dozorčí rada společnosti. ČTK to dnes sdělila Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které je jediným akcionářem a vykonavatelem vlastnických práv firmy.
ilustrační foto

EP schválil takzvaný klimatický zákon, který zavádí přísnější emisní cíle

24.6.21
Brusel 24. června (zpravodaj ČTK) - Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje závazná pravidla pro dosažení společných emisních cílů Evropské unie. Klíčová norma ekologické strategie EU určuje postup, jakým by měla unie v polovině století dosáhnout klimatické neutrality. Tedy neprodukovat žádné emise skleníkových plynů, případně je vyvážit například výsadbou nových stromů.
ilustrační foto

EU zvažuje zpřísnění pravidel pro "obnovitelné" spalování biomasy

24.6.21
Evropská unie zvažuje zpřísnění pravidel týkajících se toho, kdy lze energii získanou pomocí spalování biomasy klasifikovat jako obnovitelnou, a uplatnit tak její přínos vzhledem ke klimatickým cílům EU. Zprávu přinesla agentura Reuters, která měla možnost nahlédnout do draftu dokumentu od Evropské komise dne 16. června.
ilustrační foto

WoodMac: Investice do obnovitelných zdrojů v Asii se do roku 2030 zdvojnásobí

22.6.21
Singapur 22. června (ČTK) - Investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie v Asii a Tichomoří se do roku 2030 mohou ve srovnání s předchozím desetiletím zdvojnásobit a dosáhnout 1,3 bilionu dolarů (28 bilionů Kč). Převýší tak výdaje na výrobu elektřiny z fosilních paliv, které by měly naopak o 25 procent klesnout a dostat se na 54 miliard USD ročně. Vyplývá to ze zprávy poradenské společnosti Wood Mackenzie (WoodMac).
ilustrační foto

V Pardubicích roste počet domácností z rodinných domů, které třídí bioodpad

21.6.21
Pardubice 21. června (ČTK) - V Pardubicích je 4000 domácností, které třídí bioodpad. Jejich počet od roku 2007, kdy město možnost zavedlo, každoročně stoupá. Třídit zelený odpad mohou hlavně lidé z rodinných domů, uvedla radnice v tiskové zprávě. Radnice se snaží třídění propagovat, kontejnery na bioodpad jsou na sídlištích Slovany a Dubina. Pardubice mají asi 90.000 obyvatel.
« | 1 | .. | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | .. | 1115 | »