Zprávy z tisku

V Pardubicích roste počet domácností z rodinných domů, které třídí bioodpad

Pardubice 21. června (ČTK) - V Pardubicích je 4000 domácností, které třídí bioodpad. Jejich počet od roku 2007, kdy město možnost zavedlo, každoročně stoupá. Třídit zelený odpad mohou hlavně lidé z rodinných domů, uvedla radnice v tiskové zprávě. Radnice se snaží třídění propagovat, kontejnery na bioodpad jsou na sídlištích Slovany a Dubina. Pardubice mají asi 90.000 obyvatel.

 
Foto: Yuliia Chyzhevska@Dreamstime.com
 

"Jen za loňský rok byly od účastníků vytříděny zhruba dva tisíce tun bioodpadu, který je dále zpracováván v dražkovické kompostárně," řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

Čtyřtisící v pořadí je Dagmar Šlégrová z městské části Jesničánky. Od města dostala poukaz na dvě tuny kompostu. "Už mi přestalo vyhovovat jezdit s bioodpadem do sběrného dvora, mít popelnici na bioodpad přímo u domu je pro nás pohodlnější," řekl Šlégrová. Část darovaného kompostu rozdělí mezi své sousedy.

Kontejnery na ukládání bioodpadu město zájemcům půjčuje bezplatně, svoz popelnic každou domácnost vyjde na 300 korun ročně, což nejsou skutečné náklady pro město. Dvě třetiny z nich hradí město. Letos dotuje svoz bioodpadu částkou téměř 4,5 milionu korun. Za sběr zeleného odpadu pak nabízí lidem, kteří ho třídí, bonus v podobě 50 kilogramů kompostu ročně. Zdarma si ho mohou odvézt z dražkovické kompostárny.

Postupně se radnice snaží rozšířit sběr bioodpadu i na další místa ve městě. Jsou od loňského podzimu na Dubině a na Slovanech, kde jsou velká sídliště. "Město se ve spolupráci se Službami města Pardubic navíc snaží projekt rozšířit ze zástavby rodinných domů také do sídlištní zástavby," řekl Nadrchal.

Na sídlištích se zatím lidem moc třídit nedaří, někteří bioodpad znehodnucují odpadky, které do něj nepatří. Lidé v rodinných domech třídí poctivě, a tak se dá z bioodpadu vyrobit kvalitní kompost. "O kompost je dlouhodobě vysoký zájem, který v tuto chvíli nejsme schopni uspokojit. Již nyní máme zájemce o kompost, který bude k dispozici koncem srpna," řekl výkonný ředitel společnosti Služby města Pardubic – Odpady Jiří Strouhal.

Do separace bioodpadu jsou zapojené také pardubické mateřské a základní školy zřizované městem. Mimo to mohou zdarma obyvatelé Pardubic biologicky rozložitelný odpad odkládat i v devíti separačních dvorech. Zájemci, kteří hnědý kontejner ještě nemají, o něj mohou požádat webu města.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 21. 6. 2021

 


Datum uveřejnění: 21.6.21
Poslední změna: 21.6.2021
Počet shlédnutí: 437