Zprávy z tisku

ilustrační foto

Komora OZE chce urychlit a zjednodušit stavbu obnovitelných zdrojů energie

6.9.22
Praha 6. září (ČTK) - Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) navrhuje novelu energetického a stavebního zákona. Hlavním cílem má být zrychlení a zjednodušení stavby obnovitelných zdrojů energie. Navrhovaná opatření předala Komora OZE ministerstvům průmyslu a obchodu, ministerstvu pro místní rozvoj a ministerstvu životního prostředí. Novinářům to dnes řekli zástupci Komory OZE.
ilustrační foto

Praha koupila bioplynovou stanici, za 150 mil. Kč ji upraví a rozšíří

24.8.22
Praha 24. srpna (ČTK) - Pražský magistrát koupil za 159,2 milionu korun bioplynovou stanici v Chrástu u Poříčan na východ od Prahy. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Jana Plamínková (STAN). Stanice nyní slouží ke zpracování rostlinného odpadu, město plánuje investovat dalších 150 milionů do zařízení pro čištění plynu na biometan a do rozšíření stanice tak, aby mohla zpracovávat i živočišný odpad. Magistrát podle Plamínkové naopak upustil od plánu postavit bioplynovou stanice u spalovny v Malešicích.
ilustrační foto

Na podporu oběhového hospodářství i snížení znečištění půjde 3,5 mld. Kč

17.8.22
Praha 17. srpna (ČTK) - Nové sběrné dvory, třídicí linky na odpad, ale i projekty snížení znečištění ovzduší podpoří ministerstvo životního prostředí (MŽP) částkou 3,5 miliardy korun. Resort čtveřici výzev vyhlásil dnes, balíček financuje ze zdrojů evropského Operačního programu Životní prostředí 2021 - 2027 (OPŽP). Za MŽP o tom dnes informovala Dominika Pospíšilová.
ilustrační foto

Přerov chystá změny ve sběru tříděného odpadu, chystá se i na gastroodpad

15.8.22
Přerov 15. srpna (ČTK) - Obyvatele Přerova čeká od podzimu v souvislosti s odpadovým hospodářstvím řada změn, které se pojí s modernizací třídící linky za téměř 11 milionů korun. Město se chystá stávající žluté kontejnery pro sběr plastových odpadů využít od října i pro obalové kovy, lidé sem budou moci házet například plechovky od nápojů. Modernizací a doplněním projde i současná síť přerovských kontejnerových stanovišť, v sídlištních zástavbách se město navíc chystá na pilotní sběr kuchyňského odpadu, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová.
ilustrační foto

V Šumperku vytřídili za první rok do speciálních nádob 90 tun gastroodpadu

27.7.22
Šumperk 17. července (ČTK) - Obyvatelé Šumperku za první rok pilotního projektu v třídění gastroodpadu umístili do speciálních nádob 90 tun odpadu, který pak skončil v rapotínské bioplynové stanici. Šumperk se stal prvním městem v Česku, které začalo celoplošně tuto komoditu třídit. V současné době je ve městě rozmístěno již osm desítek nádob na třídění zbytků z kuchyně, do budoucna jich chce město na svém území mít až na 300, informovali ČTK zástupci radnice. Tento způsob třídění již začala testovat také Olomouc, ale i Šternberk či Litovel.
ilustrační foto

Piráti: Prosadíme, aby Praha byla do roku 2025 bez ruského plynu

26.7.22
Praha 26. července (ČTK) - Pražští Piráti chtějí v případě úspěchu v podzimních volbách prosadit, aby bylo hlavní město do roku 2025 nezávislé na ruském plynu. Napomoci tomu má soubor opatření, jako je budování bioplynových stanic, využití tepla z odpadních vod pro vytápění, fotovoltaika nebo energetické úspory ve veřejných budovách. Novinářům to dnes řekli zástupci strany. Záměr se má podle nich týkat soukromých i veřejných budov.
ilustrační foto

Nová analýza: 5 až 26 % spotřeby zemního plynu může do osmi let nahradit bioplyn

26.7.22
Až 26 terawatthodin (TWh) energie by mohly dodávat v roce 2030 nové a modernizované bioplynové a biometanové stanice, spočítali experti CZ Biom. To odpovídá zhruba 2,5 miliardám kubíků zemního plynu, tedy zhruba čtvrtině roční spotřeby ČR. Vyrobený bioplyn lze použít stejně jako zemní plyn: ve vytápění, v průmyslu či v dopravě. Lze ho rovněž vyčistit a po stlačení vhánět do plynové distribuční sítě. Výpočet je součástí analýzy o regulačním potenciálu bioplynu v energetice, kterou připravují experti CZ Biom spolu s ČVUT.
ilustrační foto

Prazdroj: Při přerušení dodávek plynu by pivovary byly schopné vyrábět omezeně

25.7.22
Plzeň 22. července (ČTK) - Při přerušení dodávek zemního plynu by pivovary byly schopné vyrábět a prodávat jen v omezeném množství. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář. Podle něj by přerušení dodávek plynu mělo zásadní vliv na celé pivovarnictví včetně dodavatelů. Prazdroj je největším pivovarem v Česku a plyn využívá ve sladovnách i v pivovarech. Na energii spotřebovávané na výrobu piva a sladu se plyn u něj podílí zhruba 40 procenty. Dlouhodobou strategií Prazdroje je podle Kováře snižovat spotřebu zemního plynu a nahrazovat jej obnovitelnými zdroji.
ilustrační foto

Havlíček: Vláda by měla motivovat firmy k šetření energiemi a připravit podporu

21.7.22
Praha 21. července (ČTK) - Vláda by měla motivovat ekonomický sektor k šetření energiemi a připravit programy, které by k tomu dopomohly. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Kabinet Spolu a Pirátů se STAN by podle něj měl reflektovat doporučení Evropské komise (EK).
ilustrační foto

Česká Třebová dokončila kompostárnu, zpracuje bioodpad i z okolních obcí

17.7.22
Česká Třebová (Orlickoústecko) 17. července (ČTK) - Česká Třebová na Orlickoústecku po roce dokončila výstavbu kompostáru na skládce v Třebovicích. Stála 46,5 milionu korun. Bude součástí regionálního centra pro nakládání s odpady. ČTK to řekl jednatel městské společnosti Eko Bi Zdeněk Řehák.
ilustrační foto

V novém kole dotací na kotle je v Libereckém kraji vyčerpána polovina peněz

13.7.22
Liberec 13. července (ČTK) - V novém kole dotací na výměnu kotlů za ekologičtější je zatím v Libereckém kraji vyčerpána zhruba polovina ze 108 milionů korun, které jsou k dispozici. O peníze mohou žádat jen domácnosti s nízkými příjmy a senioři. Od 1. července, kdy úřad příjem žádostí zahájil, jich dostal 400, další zájemci tak ještě mají šanci, řekl dnes novinářům krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj). Žádosti je možné podávat do 31. srpna.
ilustrační foto

Bioplynové stanice nabízí řešení nedostatku flexibilních zdrojů, které by regulovaly rovnováhu sítě

13.7.22
Energetický regulační úřad zveřejnil zprávu o přípravě regulace ceny pro poskytování služeb výkonové rovnováhy, kterou reaguje na současný vývoj na trhu. Podle úřadu ceny neúměrně rostou z důvodu nedostatečného počtu poskytovatelů podpůrných služeb. CZ Biom již dlouhodobě vyzývá ke změně legislativy a poukazuje na to, že bioplynové stanice mohou být poskytovatelé flexibility, a to o výkonu srovnatelným s přečerpávací elektrárnou Dlouhé stráně.
ilustrační foto

Liberec plánuje, že nepostaví kompostárnu, ale bioplynovou stanici

27.6.22
Liberec 27. června (ČTK) - Liberec má nové plány na využití prostoru u čistírny odpadních vod v Londýnské ulici. Několik let pro tuto lokalitu připravoval projekt na vybudování kompostárny, ale nyní by tam chtěl místo ní postavit bioplynovou stanici. Podle náměstka primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj), který to dnes řekl novinářům, jsou ale přípravy projektu teprve na začátku.
ilustrační foto

Státy EU se shodly na zvýšení cílů pro obnovitelné zdroje a úspory energie

27.6.22
Lucemburk/Brusel 27. června (zpravodaj ČTK) - Státy Evropské unie se dnes shodly na zvýšení cílů pro podíl obnovitelných zdrojů energie a energetickou účinnost pro rok 2030, které jsou součástí dosud největšího balíku klimatických návrhů. Podle návrhu odsouhlaseného ministry energetiky má EU na konci desetiletí vyrábět 40 procent energie ze solárních, větrných a dalších klimaticky šetrných zdrojů. Zároveň se má o devět procent snížit spotřeba energie.
ilustrační foto

V Kněžicích platí za teplo 16 let stejně, plánují lokální distribuci elektřiny

27.6.22
Kněžice (Nymbursko) 23. června (ČTK) - Lidé v Kněžicích na Nymbursku platí díky systému centrálního vytápění za teplo 16 let stejnou částku, 310 korun za gigajoule. Místní bioplynová stanice funguje od roku 2006, kdy vznikla jako 13. v Česku, dnes je jich zhruba 450. Obec s 530 obyvateli stála technologie na využití obnovitelných zdrojů energie 138 milionů korun. Většinu nákladů pokryla dotace, na zbytek ve výši 43 milionů si obec vzala úvěr. Návratnost investice do kotelny na biomasu a bioplynové stanice na zpracování odpadů, díky níž se stala obec z větší části energeticky soběstačná, byla 14,5 roku. ČTK to řekl starosta obce Milan Kazda.
ilustrační foto

V Litovli budou testovat sběr kuchyňského odpadu z domácností

24.6.22
Litovel (Olomoucko) 24. června (ČTK) - V Litovli na Olomoucku začne v září zkušební sběr biologicky rozložitelného kuchyňského odpadu z tamních domácností. Na elektrickou energii, teplo a biometan ho bude zpracovávat bioplynová stanice v Rapotíně na Šumpersku. Město si od toho slibuje snížení množství odpadu, který vyváží na skládku. Kontejnery na gastroodpad budou rozmístěny ve vybraných částech Litovle, informovala radnice na svých internetových stránkách.
ilustrační foto

Vláda apeluje na rozvoj výroby domácího zeleného plynu

23.6.22
Ve včerejším mimořádném projevu předseda vlády Petr Fiala vyzval k zásadnímu navýšení výroby bioplynu. Apel zazněl v souvislosti s potřebou odstřihnout se od závislosti na fosilních zdrojích z Ruska v reakci na stále probíhající válku na Ukrajině. Zvýšení bezpečnosti dodávek energií, stabilizace cen, výrazný rozvoj obnovitelných zdrojů jsou témata, která dnes stále silněji rezonují. Bioenergetika dostává slovo. Bioplyn, biometan a syngas mohou nahradit 40 % zemního plynu.
ilustrační foto

Havlíčkův Brod: Proměna odpadového hospodářství ve městě

21.6.22
Okresní město na Vysočině zná výsledky první fáze proměny odpadového hospodářství. Tu spustilo v roce 2020. Cílem je snižovat množství skládkovaného odpadu a zvýšit efektivitu nakládání s odpady. To se podařilo. I když se náklady na uložení odpadu na skládku zvýšily o více než třetinu, částka, kterou město doplácí na obyvatele, je o téměř padesát korun nižší.
« | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 214 | »