Zprávy z tisku

Předsedkyně ZD Unčovice: Částka vyčleněná na pomoc podnikům nemusí stačit

Unčovice (Olomoucko) 14. září (ČTK) - Částka 30 miliard korun, kterou vláda vyčlenila na podporu velkoodběratelů elektřiny a plynu, by podle předsedkyně představenstva Zemědělského družstva v Unčovicích na Olomoucku Milady Měsícové nemusela být vzhledem k počtu podniků a výši jejich plateb za energie dostatečná. Mnoha zemědělským družstvům a hlavně potravinářským firmám v poslední době prudce vzrostly ceny elektřiny a plynu, řekla dnes ČTK Měsícová. Dodala, že stát by měl potravinářským podnikům pomoci, jelikož vysoké ceny energií snižují konkurenceschopnost jejich produktů a ohrožují i zaměstnanost.

 
Foto: ZD Unčovice
 

Velkoodběratelé elektřiny a plynu budou moci podle premiéra Petra Fialy (ODS) od 1. listopadu čerpat podporu kvůli vysokým cenám energií. Na program je připraveno 30 miliard korun. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) upřesnil, že k 1. listopadu by měla být připravena výzva k dotačnímu titulu. "Pro občany bylo vyčleněno (na zastropování cen energií) 130 miliard korun, takže nevím, jestli pomoc určená průmyslu bude v tomto srovnání dostatečná," uvedla Měsícová,

Například potravinářské firmy mají podle Měsícové s vysokými cenami velké problémy. "Jedná se o cukrovary, sladovny, pekárny, mlýny či škrobárny," uvedla Měsícová.Podle ní mnoha podnikům nechtěli dodavatelé energií zafixovat ceny, takže dlouhodobě odebírají za spotové ceny. "Nyní s tím mají obrovský problém a pro některé jsou ceny už likvidační," řekla Měsícová, podle které velké podniky platí za energie i několik milionů korun.

ZD Unčovice má část svých středisek napojenu na vlastní bioplynovou stanici. Náročný na spotřebu elektrické energie je zejména chov prasat, který je dlouhodobě ztrátový. Vyšší účty za energie jeho nerentabilitu dál prohlubují. "Máme ale štěstí, že jsme sjednali fixaci cen na plyn i elektřinu. Za elektřinu nyní platíme dvojnásobek, u plynu to není tak hrozné," podotkla Měsícová.

Program zaměřený na kompenzaci vysokých cen energií vznikl podle Síkely na základě tzv. dočasného krizového rámce, který státům Evropské unie umožnil okamžitě podpořit podnikatele v důsledku vysokých cen energií a protiruských sankcí. U energeticky náročných firem bude maximální podpora činit 200 milionů korun, ostatní budou moci získat nejvýše 45 milionů korun, uvedl dále Síkela. Podpora se bude podle Síkely týkat zejména firem ze zpracovatelského průmyslu, dále těžebního průmyslu, ale také zemědělství či lesnictví.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 14. 9. 2022

 


Datum uveřejnění: 22.9.22
Poslední změna: 29.9.2022
Počet shlédnutí: 273