Zprávy z tisku

ilustrační foto

Šumperani třídí gastroodpad, mohou za to získat cenu

21.9.21
Více než 12 tun gastroodpadu vytřídili Šumperani od letošního května do konce července. Město začalo s tříděním této komodity jako první v České republice. Za tento počin si vysloužilo nominaci na Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti životního prostředí. V současné době probíhá hlasování, svůj hlas můžete odevzdat do 22. srpna ZDE.
ilustrační foto

Brno rozšíří z pěti na šest počet středisek odpadů s nedělním provozem

20.9.21
Brno 20. září (ČTK) - V Brně se od října rozšíří z pěti na šest počet sběrných středisek odpadů s nedělním provozem. Novinářům to dnes řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Celotýdenní provoz nabídne středisko v Sochorově ulici, které letos vzniklo za více než osm milionů korun. V Brně je 38 sběrných středisek, další dvě město podle Hladíka plánuje.
ilustrační foto

Menší distributoři energií mají v Británii problémy kvůli vysokým cenám plynu

20.9.21
Londýn 19. září (ČTK) - Menším distributorům energií v Británii způsobil problém prudký vzestup ceny plynu. Podle serveru BBC News jsou v problémech s dodržením závazků čtyři distributoři, kteří mají společně zhruba milion zákazníků. Podle vlády disponuje však energetický regulátor Ofgem dostatečnými pravomocemi na to, aby klienti distributorů v nesnázích nezůstali bez plynu či elektřiny.
ilustrační foto

ČEZ Distribuce investuje do středočeských sítí přes tři mld. Kč, více než loni

16.9.21
Praha 16. září (ČTK) - ČEZ Distribuce letos investuje do středočeských sítí přes tři miliardy korun, o 300 milionů více více než loni. Zaměřuje se i na digitální technologie a úpravy distribuční sítě pro připojení obnovitelných zdrojů. Celkem dá společnost v tuzemsku tento rok do výstavby, rekonstrukce i digitalizace sítí 13,5 miliardy korun, což je meziročně o jednu miliardu více. Za dobu své existence od roku 2005 investovala společnost do sítí přes 135 miliard korun. Cílem je zajištění kvalitních a spolehlivých dodávek elektřiny, řada investic je vyvolaná i poptávkou po vyšším výkonu či novými žádostmi o připojení, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.
ilustrační foto

O podpoře obnovitelných zdrojů bude rozhodovat vláda, schválila Sněmovna

15.9.21
Praha 15. září (ČTK) - O přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů bude rozhodovat svým nařízením vláda. Takzvané vnitřní výnosové procento (IRR), zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, se bude pohybovat od 8,4 procenta do 10,6 procenta. Dnes tak rozhodla Sněmovna, když schválila pozměňovací návrh Senátu k novele zákona o podporovaných zdrojích energie. Sněmovna původně přijala vládní návrh, který snižoval podporu až na 6,3 procenta. Senát pak do předlohy přidal i další pozměňovací návrhy. Zákon nyní dostane k podpisu prezident.
ilustrační foto

Ministerstvo zemědělství opět rozšířilo území červené zóny lesů. Pro majitele to znamená lepší podmínky při zvládání kůrovcové kalamity

14.9.21
Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství (MZe) rozšířilo území tzv. červené zóny. Jde o účelově vybrané oblasti, kde jsou lesy mimořádně silně zasažené až ohrožené kůrovcovou kalamitou. V červených zónách mohou vlastníci lesů upustit od některých opatření tak, aby měli kapacitu na zpracování kůrovcového dřeva a snižování následků kalamity. Rozšířením území Ministerstvo reaguje na další plošný postup kalamity od loňského roku.
ilustrační foto

Břeclav má v Poštorné nové sběrné místo odpadu a nákladní elektromobil

2.9.21
Břeclav 2. září (ČTK) - Nové sběrné místo odpadu pro ukládání odpadu z domácnosti, starého nábytku, textilu, kovů, dřeva, bioodpadu nebo rostlinných olejů mohou od nynějška využívat lidé v břeclavské části Poštorná. Zástupci vedení města sběrné místo dnes otevřeli a představili také nový nákladní elektromobil, břeclavská radnice o tom informovala v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Brňané za první čtyři měsíce od začátku sběru vytřídili 421 tun bioodpadu

25.8.21
Brno 25. srpna (ČTK) - Brňané za první čtyři měsíce od začátku systematického sběru vytřídili 421 tun bioodpadu. Průměrně šlo o 23 tun týdně, rekordní byl poslední týden v červenci, kdy se do kompostárny dostalo téměř 30 tun. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí svozové společnosti SAKO Brno Michal Kačírek. Systematický sběr bioodpadu začal ve městě na konci dubna, na veřejně přístupných místech je rozmístěno na 1000 hnědých popelnic o objemu 240 litrů.
ilustrační foto

Nádoby na tříděný odpad v Turnově chce asi polovina domácností z rodinných domů

24.8.21
Turnov (Semilsko) 23. srpna (ČTK) - Turnov se začal připravovat na spuštění nového systému sběru a svozu komunálního odpadu. O nádoby na tříděný odpad zatím projevila zájem zhruba polovina domácností z rodinných domů. Nový systém sběru a svozu čtvrté největší město v Libereckém kraji spustí letos od listopadu. Podle místostarostky Jany Svobodové (býv. ANO) si od něj slibují, že se povede vytřídit více komunálního odpadu.
ilustrační foto

Senát opravil vady poslanecké verze novely. Ta přináší restart obnovitelných zdrojů a modernizaci energetiky

18.8.21
Návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie právě schválil Senát. Opravil vady poslanecké verze zákona, na které Komora OZE před měsícem upozornila. [1] Zákon tak po dekádě stagnace přináší restart rozvoje obnovitelných zdrojů v Česku. Každá kilowatthodina, která nebude vyrobena z uhlí, ale obnovitelných zdrojů, sníží zákazníkům náklady na elektřinu.
ilustrační foto

Obyvatelé Šumperku od května vytřídili přes 12 tun kuchyňského odpadu

11.8.21
Šumperk 11. srpna (ČTK) - Více než 12 tun kuchyňského odpadu, který by jinak skončil na skládce směsného odpadu, vytřídili obyvatelé Šumperku od začátku května do konce července. V šumperských ulicích byly na jaře rozmístěny čtyři desítky nádob na kuchyňský odpad, který je poté odvážen do bioplynové stanice v nedalekém Rapotíně. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Soňa Singerová. Podle zástupců radnice je Šumperk prvním městem v republice, které se do třídění gastroodpadu pustilo.
ilustrační foto

Praha kvůli novele zákona upraví ceny svozu odpadu, zvýší se i sníží

11.8.21
Praha 11. srpna (ČTK) - Z důvodu novely odpadového zákona musí hlavní město do konce roku schválit novou vyhlášku, která stanoví ceny za svoz odpadu. Jak dnes novinářům řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), na jejím znění se nyní pracuje a úpravy budou pro některé Pražany znamenat zdražení, jiným se však zase mohou ceny snížit. Kalkulace bude nově vycházet jen z kapacity popelnic, nyní je složitější.
ilustrační foto

Drahý odpad je největším strašákem měst a obcí, říká výzkum

3.8.21
Pro 89 % oslovených měst a obcí jsou nejzávažnějším problémem rostoucí náklady spojené se sběrem, svozem a zpracováním odpadu. Vyplývá to z dotazníkového šetření spolku Arnika, který mezi městy a obcemi po celé České republice zkoumal překážky při dosahování cílů v prevenci vzniku odpadů, separaci a ve zvyšování efektivity a dalších cílů odpadového hospodářství.
ilustrační foto

Zjišťovací řízení k aktualizaci Plánu odpadového hospodářství ČR

3.8.21
Odbor posuzování vlivů na životní prostředí a integrované prevence Ministerstva životního prostředí rozeslal oznámení koncepce - Aktualizace Plánu odpadového hospodářství České republiky 2015-2024 s výhledem do roku 2035. Každý může Ministerstvu životního prostředí, odboru posuzování vlivů na životní prostředí a integrované prevence, zaslat své písemné vyjádření k oznámení koncepce do 20 dnů ode dne zveřejnění informace o oznámení koncepce na úřední desce posledního dotčeného kraje.
ilustrační foto

V Keni zavádějí vařiče na plyn z vodních hyacintů

28.7.21
Nairobi 28. července (ČTK) - V Keni se pokoušejí nahradit znečišťující paliva používaná v domácnostech k vaření nezávadným plynem. V rámci nového projektu jej vyrábějí z invazivních vodních rostlin pokrývajících Viktoriino jezero. Agentura Reuters informovala, že se k tomu spojila keňská energetická společnost Biogas International s výrobcem léků AstraZeneca a ústavem pro udržitelnost z Cambridgeské univerzity.
ilustrační foto

Experti: Diskuse o jaderném bloku často zastiňuje další výzvy energetiky v Česku

25.7.21
Praha 25. července (ČTK) - Diskuse o plánovaném novém bloku Jaderné elektrárny Dukovany často zastiňuje další výzvy energetiky v Česku. V hodnocení současné vlády v závěru jejího funkčního období to zmiňovali zástupci oborových asociací a další energetičtí odborníci, které oslovila ČTK. Význam nového zdroje pro Česko většinou nezpochybňují, řada z nich ale upozorňuje například na skluz některých energetických legislativních norem.
ilustrační foto

Heřmanův Městec chce slevami motivovat obyvatel k vyššímu třídění odpadů

20.7.21
Heřmanův Městec (Chrudimsko) 20. července (ČTK) - Radnice v Heřmanově Městci na Chrudimsku chce obyvatele motivovat k vyššímu třídění odpadů. Za více separovaných plastů, papíru či bioodpadů by dostávali slevy z poplatku za popelnice. Detailně sledovat třídění podle domácností umožňuje nový systém odpadového hospodářství.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 203 | »