Zprávy z tisku

ilustrační foto

Jičín hodlá nákladem 30 milionů korun znásobit kapacitu kompostárny

26.9.23
Jičín 26. září (ČTK) - Sedmnáctitisícový Jičín hodlá nákladem kolem 30 milionů korun bez daně znásobit kapacitu kompostárny z 1500 tun na 3500 tun za rok. Vyšší kapacitu potřebuje zejména pro likvidaci rostoucího množství lidmi vytříděného bioodpadu, uvedli představitelé města. Třídění bioodpadu do hnědých popelnic přímo u domů radnice zavedla před devíti lety a postupně jej několikrát rozšířila.
ilustrační foto

Evropa je blíž akceleraci zelené energetiky: jasná většina europoslanců hlasovala pro odstranění bariér limitujících výstavbu obnovitelných zdrojů

13.9.23

Praha 13. září 2023 - Do roku 2030 budou nejméně 42,5 % spotřeby energie v Evropské unii pokrývat čisté zdroje energie a členské země se pokusí dosáhnout dokonce 45% podílu čistých zdrojů. Rozhodli o tom europoslanci a europoslankyně, kteří poměrem 470 pro ku 120 hlasům proti (40 evropských zákonodárců bylo nepřítomných) schválili novelu evropské směrnice Renewable Energy Directive, známou jako RED.

ilustrační foto

Vzdělávací projekt EFG Educa ukazuje školám správný přístup k životnímu prostředí a recyklaci odpadu. Po roce program rozšiřuje i na školní jídelny

8.9.23
Projekt EFG Educa společnosti Energy financial group (EFG) již rok pořádá na školách i letních táborech vzdělávací semináře. Cílem je ukázat, jak lze správným nakládáním s odpady aktivně předcházet znečišťování životního prostředí, a proč podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů. Od září svůj program nově rozšiřuje rovněž o kurzy pro školní jídelny, které chce vést k zodpovědnějšímu přístupu k potravinám, jejich šetření i recyklaci.
ilustrační foto

Na dobrou praxi hnojení digestátem se do Malče přijeli podívat zemědělci z celé republiky

7.9.23
Ve středu 6. září 2023 se na farmě Zemědělského družstva Maleč konal workshop s názvem “Digestát jako hnojivo: Dobrá praxe a výzkum” pořádaný asociací CZ Biom a Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy, v.v.i. Cílem bylo seznámit účastníky s právě probíhajícím polním experimentem podpořeným Technologickou agenturou ČR v rámci Programu THÉTA s aplikací digestátu a dalších tuhých a kapalných hnojiv, ale také ukázat dobré zkušenostmi z praxe hnojení digestátem na statku a chodem bioplynové stanice ZD Maleč.
ilustrační foto

„Odpadů už bylo dost!“ nabádá konference Předcházení vzniku odpadů 2023

28.8.23
Po necelém roce se opět blíží setkání všech, které spojuje snaha udělat další společný krok k čistšímu a udržitelnějšímu životnímu prostředí. Nezisková organizace CEMC hrdě oznamuje konání dalšího ročníku věhlasné konference Prevence vzniku odpadů s mottem „Odpadů už bylo dost!“, která se uskuteční v Praze v T-Mobile Magenta Experience Centre.
ilustrační foto

Milovice na podzim označí popelnice čipy a rozdají 2000 nádob na tříděný odpad

23.8.23
Milovice (Nymbursko) 23. srpna (ČTK) - Milovice na Nymbursku chtějí od příštího roku zefektivnit sběr a třídění odpadů například s využitím čipů na popelnicích. V září začne zkušební provoz, ostrý město předpokládá od ledna. Chce mít díky tomu přehled o množství odpadu a postupně snižovat objem toho nevytříděného. Na podzim město rozveze 2000 nádob na tříděný odpad, zatím na plasty a bioodpad. Letos nad rámec poplatků od lidí doplácí na sběr odpadů šest milionů korun, řekl ČTK starosta města Milan Pour (ANO).
ilustrační foto

Skupina EFG zvyšuje kapacitu vyškovské bioplynky za účelem výroby biometanu. Ročně zpracuje až 30 tisíc tun odpadu

22.8.23
Společnost Energy financial group (EFG) v srpnu zahájila plánovaný proces rozšíření a modernizace bioplynové stanice EFG Vyškov BPS. Za účelem navýšení kapacity zpracování odpadu a optimalizace provozu nové výrobny biometanu investuje skupina 200 milionů korun. Nově by kapacita stanice měla pojmout 30 tisíc tun biologicky rozložitelného odpadu ročně, a to už začátkem příštího roku, kdy je v plánu i spuštění výroby zeleného plynu.
ilustrační foto

Služba „Třídím gastro“ snižuje ve městech množství směsného odpadu. Nový Jičín jej z černých popelnic odklonil téměř 60 tun

21.8.23
Projekt „tridimgastro.cz“ společnosti Energy financial group (EFG) již přes dva roky snižuje objem směsného komunálního odpadu v českých obcích a městech. Poskytuje jim unikátní službu separace, svozu a energetického zpracování tzv. gastroodpadu, tedy kuchyňských zbytků či prošlých potravin. Například v Novém Jičíně jej bylo za pouhý rok od spuštění recyklace vytříděno do speciálních hnědých sběrných nádob téměř 60 tun. I díky tomu skončilo v loňském roce o 134 tun odpadu méně v místních tzv. černých popelnicích. Skupina EFG se chystá službu „Třídím gastro“ z Moravy a Slezska brzy rozšířit i do dalších krajů.
ilustrační foto

Praha připravila šest desítek kroků pro přechod na cirkulární ekonomiku

14.8.23
Praha 14. srpna (ČTK) - Vedení Prahy připravilo šest desítek kroků, které chce v letech 2023 až 2025 uskutečnit při přechodu na takzvanou cirkulární ekonomiku. Oběhové hospodářství vychází z principu opakovaného využívání surovin, čímž se snižuje množství odpadů. Projekty jsou rozděleny do sedmi oblastí, mimo jiné stavebnictví, nakládání s vodou nebo využití odpadu. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili radní. Strategie města vychází ze schváleného klimatického plánu do roku 2030, podle kterého chce Praha snížit emise skleníkových plynů o 45 procent do roku 2030 a o 100 procent do roku 2050.
ilustrační foto

Největší prodejce bioCNG v ČR Bonett slaví 25. výročí

14.8.23

Největší 100% česká síť plynových čerpacích stanic a zároveň největší prodejce bioCNG u nás slaví 25 let od svého vzniku. Bonett postupně vybudoval síť 52 plynových kapacitních čerpaček po celé republice, vstoupil na slovenský a polský trh, a má další rozvojové plány.

ilustrační foto

Výrobce izolací z recyklátu testuje výrobu pelet pro vytápění závodu v Brandýse

11.8.23
Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (u Prahy) 11. srpna (ČTK) - Společnost CIUR, která vyrábí izolační materiál z recyklovaného papíru, začne ve svém závodě v Brandýse nad Labem vytápět peletami vyrobenými zejména z tříděného odpadu. Aktuálně je vyrábí ve zkušebním programu. Společnost tak chce do budoucna zajistit plnou nezávislost výroby na fosilních palivech. Loni v srpnu stoupla cena elektřiny, která je pro výrobu klíčová, sedminásobně. Společnost kvůli tomu musela omezit plánované investice. ČTK to řekl ředitel výroby a výzkumu společnosti Mojmír Urbánek.
ilustrační foto

Bioplynová stanice v Mladé Boleslavi dodává biometan do distribuce i autobusům

9.8.23
Výrobna biometanu v Mladé Boleslavi začala dodávat první kubíky obnovitelného biometanu domácnostem. Ke své distribuční soustavě ji připojil největší český distributor plynu, skupina GasNet. V areálu bioplynové stanice, kterou provozuje společnost Compag Mladá Boleslav, navíc stojí i plnička stlačeného biometanu pro dopravní prostředky. Je to první výrobna biometanu, která vedle distribuce dodává plyn i v oblasti čisté mobility.
ilustrační foto

Skupina EFG rozšiřuje síť bioplynových stanic. Nově bude provozovat stanici na výrobu biometanu ve Vysokém Mýtě

24.7.23
Společnost Energy financial group (EFG) rozšiřuje síť bioplynových stanic a expanduje do Pardubického kraje. Provoz městské odpadářské bioplynové stanice převzala přímo od Vysokého Mýta, přičemž nyní pracuje na zpracování potřebných dokumentů pro technické i legislativní zprovoznění stanice. Spuštění je plánováno na první polovinu roku 2024 a maximální investice do obnovy a modernizace by se měla pohybovat od 50–75 milionů korun v závislosti na využitých technologiích.
ilustrační foto

GasNet připojil ke své síti výrobnu biometanu v Mladé Boleslavi

24.7.23
Výrobna biometanu v Mladé Boleslavi začala dodávat první kubíky obnovitelného biometanu domácnostem. Ke své distribuční soustavě ji připojil největší český distributor plynu, skupina GasNet. V areálu bioplynové stanice, kterou provozuje společnost COMPAG Mladá Boleslav, navíc stojí i plnička stlačeného biometanu pro dopravní prostředky. Je to první výrobna biometanu, která vedle distribuce dodává plyn i v oblasti čisté mobility.
ilustrační foto

Dotační program nabídne 1,6 miliardy korun na využití kompostu v zemědělství

11.7.23
Praha 11. července (ČTK) - Nový dotační program nabídne 1,6 miliardy korun zejména na modernizaci či výstavbu kompostáren nebo bioplynových stanic, z nichž kompost poputuje na zemědělskou půdu. Na tento účel z programu půjde miliarda korun, další peníze mohou využít zemědělci na pořízení techniky potřebné k hnojení kompostem. Cílem programu je zlepšit systém nakládání s biologicky rozložitelnými odpady v Česku. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo životního prostředí.
ilustrační foto

Nový Bor nabídne znovu obyvatelům zdarma kompostéry, získal dotaci

7.7.23
Nový Bor (Českolipsko) 7. července (ČTK) - Nový Bor na Českolipsku nabídne znovu obyvatelům zdarma kompostéry. Na pořízení stovky dřevěných a plastových nádob získala radnice od Libereckého kraje 152.000 korun z dotačního programu na podporu využití bioodpadu. O kompostér budou mít lidé možnost požádat od pondělí 4. září, sdělila dnes ČTK Šárka Vlková z technické správy města. Kompostéry město nabídlo poprvé v letech 2017 a 2018, kvůli velkému zájmu se ale na všechny nedostalo.
ilustrační foto

BP podpoří nové palivo pro lodě vyráběné z komunálního odpadu

6.7.23
Londýn 6. července (ČTK) - Britská společnost BP investuje do kalifornské začínající firmy WasteFuel, která přeměňuje komunální a zemědělský odpad na udržitelnou energii, včetně biometanolu pro lodní dopravu. Ropný gigant do firmy vloží deset milionů USD (219,2 milionu Kč), uvedla agentura Bloomberg.
ilustrační foto

Vláda schválila novelu k energetickým komunitám, budou moci sdílet elektřinu

21.6.23
Praha 21. června (ČTK) - Vláda dnes schválila novelu energetického zákona, která umožňuje vznik energetických komunit v Česku. V těchto společenstvích bude možné prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu. Na twitteru to oznámil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Novela umožní také sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu.
ilustrační foto

Biometan jako pohonná hmota. Čistírna odpadních vod spouští nový projekt

20.6.23
Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) v Bubenči spustila ve pátek pilotní projekt, v rámci kterého bude upravovat kalový bioplyn na bioCNG, tedy na obdobu stlačeného zemního plynu CNG, který se běžně využívá v automobilech. Celý systém už je připravený, čeká se pouze na udělení licence, což by měla být otázka dní.
ilustrační foto

Obyvatelé Prahy 6 získají tři nové kompostéry na bioodpad

10.6.23
Praha 10. června (ČTK) - Obyvatelé Prahy 6 získají od radnice další tři kompostéry na bioodpad, umístěny budou na Břevnově, ve Vokovicích a na Petřinách. Mají snížit množství směsného odpadu, ČTK o tom informoval mluvčí šesté městské části Marek Zeman. Pořízení kompostérů vyjde radnici na zhruba 380.000 Kč a zprovozněny budou od 12. a 14. června. Přibydou tak k prvním třem kompostérům, které již fungují na sídlišti Červený vrch, ve Velflíkově ulici a na Petřinách.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 212 | »