Zprávy z tisku

ilustrační foto

Specializovaná firma v Duchcově analyzovala odpad, nejvíc bylo kuchyňského

25.6.24
Duchcov (Teplicko) 25. června (ČTK) - Specializovaná firma JRK dnes v Duchcově na Teplicku analyzovala, co lidé vyhodí do směsného odpadu. Nejvíc bylo kuchyňského odpadu, který však lidé ve městě nemají kam umisťovat. Starosta Zbyněk Šimbera (ČSSD) dnes ČTK řekl, že město bude o opatření diskutovat, muselo by však zřejmě zřídit bioplynovou stanici.
ilustrační foto

Nakopej si pytel! 2024 Mezinárodní týden kompostování

29.4.24
Praha 29. dubna (CZ Biom) - V týdnu od 5. do 11. května proběhne tradiční Mezinárodní týden kompostování. Již 4. ročník tematické výzvy „NAKOPEJ SI PYTEL!“ připravuje sdružení CZ Biom. V rámci akce si mohou návštěvníci zapojených kompostáren odnést pytel kompostu na své zahrádky zdarma.
ilustrační foto

Třebíčská TTS má v plánu vyrábět teplo a proud z komunálního odpadu z regionu

12.4.24
Třebíč 12. dubna (ČTK) - Společnost TTS energo chce postavit nový kotel, který by vyráběl teplo a elektřinu ze směsného komunálního odpadu a z biomasy. Ročně by mohl spálit až 20.000 tun odpadu z tohoto regionu, který by jinak končil na skládce. Firma provozuje v Třebíči systém centrálního vytápění, většinu tepla produkuje z biomasy. Vyplývá to z údajů v informačním systému EIA a na firemním webu. Krajský odbor životního prostředí teď posoudí možný vliv záměru na životní prostředí.
ilustrační foto

Množství vytříděného zeleného odpadu vzrostlo v Bohumíně více než pětinásobně

26.3.24
Bohumín (Karvinsko) 26. března (ČTK) - Množství vytříděného zeleného odpadu vzrostlo v Bohumíně na Karvinsku od zavedení kontejnerů na biologický odpad v roce 2011 více než pětinásobně. Zatímco v prvních letech po zavedení služby přijala kompostárna ročně zhruba 250 až 300 tun bioodpadu, loni už to bylo 1286 tun. Novinářům to dnes sdělila mluvčí radnice Jana Končítková.
ilustrační foto

Kam s odpadem ze supermarketů či potravinářských závodů? Skupina EFG jej umí ekologicky zpracovat

28.2.24
Do odpadářských stanic skupiny Energy financial group (EFG) měsíčně putuje kolem 1 200 tun biologicky rozložitelného odpadu z měst, obcí a gastroprovozů, ale také od velkovýrobců potravin a supermarketů. Dceřiná společnost EFG Waste logistic jej sváží například z obchodních řetězců Globus, Kaufland a Lidl či výrobních podniků jako jsou OLMA nebo pekařství a cukrářství Sázava. Pilotní projekt pak od března zahájí společnost Nestlé. Bioodpad je díky tomu ekologicky recyklován na zelenou energii a nekončí na skládkách, kde by svým rozkladem vedl k produkci škodlivých emisí.
ilustrační foto

Vysoké Mýto letos plánuje rozsáhlou obnovu městské kompostárny

4.2.24
Vysoké Mýto (Orlickoústecko) 1. února (ČTK) - Vysoké Mýto letos plánuje rozsáhlou obnovu městské kompostárny za odhadovanou cenu 7,4 milionu korun. Zařízení je v provozu téměř deset let a některé technologie dosluhují. Ročně kompostárna vyprodukuje 750 tun takzvaného Vysokomýtského humáče, řekl novinářům místostarosta Jan Lipavský (Patrioti pro VM).
ilustrační foto

Přes 300 stravovacích provozů na Moravě a ve Slezsku separuje kuchyňský odpad se službou „Třídím gastro“

24.1.24
Už více než tři stovky gastroprovozů na Moravě a ve Slezsku se zapojily do projektu „tridimgastro.cz“ společnosti Energy financial group (EFG). V rámci tohoto projektu je svážen veškerý kuchyňský odpad do bioplynových stanic EFG Rapotín BPS či EFG Vyškov BPS. Separované kuchyňské zbytky tak díky zodpovědnému nakládání nekončí na skládkách, ale slouží k výrobě nízkoemisního biometanu, elektřiny a tepla. Pro další zvyšování povědomí o třídění gastroodpadu chystá skupina EFG ve spolupráci s vybranými gastroprovozy instagramové soutěže o hodnotné ceny.
ilustrační foto

V Blansku zmodernizují kompostárnu, současná je na hranici životnosti

24.1.24
Blansko 23. ledna (ČTK) - V Blansku plánují modernizaci kompostárny, současná je na hranici kapacity i životnosti. Provoz zahájila před 14 lety. Město o tom informovalo na svém webu. Do zařízení se sváží veškerý bioodpad vyprodukovaný na veřejných prostranstvích ve městě a okolí, a také odpad z domácností.
ilustrační foto

Vánoční stromky z Hradce Králové skončí v kompostu, svoz začne 8. ledna

5.1.24
Hradec Králové 3. ledna (ČTK) - Vánoční stromky z domácností stotisícového Hradce Králové opět skončí v městské kompostárně. Odpadová společnost Hradecké služby s jejich svozem od popelnicových stání začne v pondělí 8. ledna. ČTK to dnes řekla mluvčí hradecké radnice Kateřina Rohlíčková. V minulých letech se ve městě svezlo přibližně 170 tun vánočních stromečků.
ilustrační foto

Praha dala za poslední dva roky 377 milionů korun na klimatické projekty

5.12.23
Praha 5. prosince (ČTK) - Praha se svými městskými částmi a organizacemi loni a letos uskutečnila 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které reagovaly na klimatickou změnu. ČTK to v tiskové zprávě sdělil mluvčí města Vít Hofman. Projekty se týkaly výsadby a úprav zeleně, revitalizace a obnovy vodních ploch a toků, instalace vodních prvků v ulicích nebo protipovodňových opatření. Město v roce 2021 schválilo takzvaný klimatický plán, podle kterého chce do roku 2030 investovat zhruba 230 miliard korun do opatření zaměřených na snížení emisí oxidu uhličitého v metropoli.
ilustrační foto

Polovinu sídliště Letňany v Praze vytápí bioplyn ze skládek

4.12.23
Praha 4. prosince (ČTK) - Zhruba polovinu sídliště v pražských Letňanech vytápí kogenerační teplárna, která využívá potrubím přiváděný bioplyn ze skládek v Ďáblicích a Dolních Chabrech. Zařízení kromě tepla vyrábí také elektřinu, kterou prodává do distribuční sítě Pražské energetiky. Novinářům to dnes v teplárně v areálu Avia Letňany řekli zástupci firmy Tedom, která zařízení provozuje.
ilustrační foto

Česko na energii zpracovává jen 12 % odpadu, většina jej končí na skládkách

20.11.23
Česká republika zaostává mezi státy Evropské unie v energetickém zpracování komunálního odpadu. Nejvíce jej totiž ukládáme bez jakéhokoli užitku na skládky, zatímco na energii zpracováváme pouze 12 %. Významný potenciál pro energetické využití přitom má biologická složka odpadu, jejíž produkce v Česku ročně dosahuje až dvou milionů tun. Její recyklací by podle odhadů Energy financial group (EFG) bylo možné získat BioCNG pro více než 150 tisíc aut nebo zelený plyn (biometan) až pro 130 tisíc domácností po celý rok.
ilustrační foto

Počet nádob na sběr gastroodpadu v Česku roste. Kuchyňský odpad od října recyklují se službou „Třídím gastro“ i ve Velké Bystřici a Loučné nad Desnou

19.10.23
Velká Bystřice a Loučná nad Desnou jsou od října součástí projektu „tridimgastro.cz“ společnosti Energy financial group (EFG), jehož cílem je využívat kuchyňské zbytky či prošlé potraviny jako obnovitelný zdroj energie. Připojily se tak k více než dvaceti dalším městům a obcím, které již s gastroodpadem zodpovědně nakládají. Řada z nich navíc navyšuje počet sběrných nádob díky aktivnímu přístupu obyvatel k třídění. Recyklovaný potravinový odpad namísto skládkování putuje do bioplynové stanice EFG Rapotín BPS či EFG Vyškov BPS, kde se zpracuje na nízkoemisní biometan, elektřinu a teplo.
ilustrační foto

Jičín hodlá nákladem 30 milionů korun znásobit kapacitu kompostárny

26.9.23
Jičín 26. září (ČTK) - Sedmnáctitisícový Jičín hodlá nákladem kolem 30 milionů korun bez daně znásobit kapacitu kompostárny z 1500 tun na 3500 tun za rok. Vyšší kapacitu potřebuje zejména pro likvidaci rostoucího množství lidmi vytříděného bioodpadu, uvedli představitelé města. Třídění bioodpadu do hnědých popelnic přímo u domů radnice zavedla před devíti lety a postupně jej několikrát rozšířila.
ilustrační foto

Evropa je blíž akceleraci zelené energetiky: jasná většina europoslanců hlasovala pro odstranění bariér limitujících výstavbu obnovitelných zdrojů

13.9.23

Praha 13. září 2023 - Do roku 2030 budou nejméně 42,5 % spotřeby energie v Evropské unii pokrývat čisté zdroje energie a členské země se pokusí dosáhnout dokonce 45% podílu čistých zdrojů. Rozhodli o tom europoslanci a europoslankyně, kteří poměrem 470 pro ku 120 hlasům proti (40 evropských zákonodárců bylo nepřítomných) schválili novelu evropské směrnice Renewable Energy Directive, známou jako RED.

ilustrační foto

Vzdělávací projekt EFG Educa ukazuje školám správný přístup k životnímu prostředí a recyklaci odpadu. Po roce program rozšiřuje i na školní jídelny

8.9.23
Projekt EFG Educa společnosti Energy financial group (EFG) již rok pořádá na školách i letních táborech vzdělávací semináře. Cílem je ukázat, jak lze správným nakládáním s odpady aktivně předcházet znečišťování životního prostředí, a proč podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů. Od září svůj program nově rozšiřuje rovněž o kurzy pro školní jídelny, které chce vést k zodpovědnějšímu přístupu k potravinám, jejich šetření i recyklaci.
ilustrační foto

Na dobrou praxi hnojení digestátem se do Malče přijeli podívat zemědělci z celé republiky

7.9.23
Ve středu 6. září 2023 se na farmě Zemědělského družstva Maleč konal workshop s názvem “Digestát jako hnojivo: Dobrá praxe a výzkum” pořádaný asociací CZ Biom a Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy, v.v.i. Cílem bylo seznámit účastníky s právě probíhajícím polním experimentem podpořeným Technologickou agenturou ČR v rámci Programu THÉTA s aplikací digestátu a dalších tuhých a kapalných hnojiv, ale také ukázat dobré zkušenostmi z praxe hnojení digestátem na statku a chodem bioplynové stanice ZD Maleč.
ilustrační foto

„Odpadů už bylo dost!“ nabádá konference Předcházení vzniku odpadů 2023

28.8.23
Po necelém roce se opět blíží setkání všech, které spojuje snaha udělat další společný krok k čistšímu a udržitelnějšímu životnímu prostředí. Nezisková organizace CEMC hrdě oznamuje konání dalšího ročníku věhlasné konference Prevence vzniku odpadů s mottem „Odpadů už bylo dost!“, která se uskuteční v Praze v T-Mobile Magenta Experience Centre.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 213 | »