Zprávy z tisku

Kněžice jsou první energeticky nezávislou obcí v Česku

Praha 19. srpna 2022 (PROTEXT) - Kněžice jsou první energeticky nezávislou obcí v Česku. Jejich koncept oceňuje i Veronika Khek Kubařová. Uspějí v soutěži E.ON Energy Globe?

 
Zdroj: ČTK
 

V době velkého zdražování energií se více než kdy jindy vyplatí myslet na energetickou soběstačnost. Právě to už od roku 2006 dělají ve středočeských Kněžicích, které se právem označují jako energeticky soběstačná obec. Funguje zde bioplynová stanice a centrální zásobování teplem s výtopnou na dřevní štěpku a slámu. Nyní obec podobným způsobem řeší vytápění nově vznikající části s dvanácti rodinnými domy. Se svým konceptem se Kněžice dostaly i do finále letošního ročníku prestižní ekologické soutěže E.ON Energy Globe, kde se jejich patronkou stala i herečka Veronika Khek Kubařová.

Zdroj: ČTK

S budováním energetické nezávislosti začali v obci Kněžice už před více než 16 lety. Od té doby svoji energetickou infrastrukturu neustále rozšiřují a vylepšují. V obci úspěšně funguje odpadářská bioplynová stanice, která slouží jako čistička odpadních vod a zároveň se zde zpracovává téměř veškerý organický odpad. Elektřinu z bioplynové stanice obec dodává do distribuční sítě, teplo pak využívají obyvatelé obce. Bioplynovou stanici doplňuje obecní výtopna na dřevní štěpku a systém centrálního zásobování teplem. Díky tomu mají místní obyvatelé levné teplo a tolik se jich nedotýká zvyšování cen energií.

„Kněžice jsou dobrým vzorem pro další malé obce, jak postupně a dlouhodobě budovat větší energetickou nezávislost a využívat při tom obnovitelné zdroje energie. Energetické projekty v obci poskytují nejen levné teplo, ale také zaměstnávají několik místních obyvatel, výrazně zlepšují ovzduší v obci a ročně ušetří zhruba 1300 tun emisí CO2,“ dodává Veronika Khek Kubařová.

Vítěz letošního ročníku E.ON Energy Globe vzejde z hlasování veřejnosti. Lidé mohou pro obec Kněžice hlasovat na webových stránkách www.energyglobe.cz až do 30. září tohoto roku. Vítěz soutěže E.ON Energy Globe bude představen na slavnostním galavečeru, který 22. 10. 2022 ve 22.10 hodin odvysílá i Česká televize.

Vítěz získá hlavní cenu 300.000 korun. S prázdnou neodejdou ani hlasující

Celkový vítěz si odnese hlavní cenu 300.000 korun na další rozvoj svého projektu od společnosti E.ON, pořadatele soutěže. „V E.ONu věříme, že cesta udržitelnosti je společnou cestou nás všech a snažíme se k tomu tak i přistupovat. Už to samozřejmě není jen o třídění odpadu nebo zřeknutí se plastových obalů, ale o celkovém přístupu. I proto je skvělé, kolik nápadů se do letošního ročníku přihlásilo,“ připomíná Claudie Viohl, generální ředitelka skupiny E.ON v České republice.

Další ocenění si pak odnesou ceny od partnerů soutěže, kterými jsou letos Stiebel Eltron, Duko Hlinsko, Hornbach Baumarkt CS. Zkrátka nepřijdou ani vylosování hlasující, kteří dostanou rodinný let balonem, víkendový pobyt v chatě v korunách stromů v hodnotě 10.000 korun a další ceny od partnerů soutěže.

O soutěži E.ON Energy Globe

Soutěž E.ON Energy Globe je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala už neuvěřitelných 3339 projektů. Vítěz české soutěže pak zastupuje Českou republiku na světovém finále. Více informací o soutěži najdete na webu www.energyglobe.cz.

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=xP5DqSYQyXs

Zdroj: Tisková zpráva ČTK  19. 8. 2022

 


Datum uveřejnění: 19.8.22
Poslední změna: 26.9.2022
Počet shlédnutí: 198