Zprávy z tisku

Přerov chystá změny ve sběru tříděného odpadu, chystá se i na gastroodpad

Přerov 15. srpna (ČTK) - Obyvatele Přerova čeká od podzimu v souvislosti s odpadovým hospodářstvím řada změn, které se pojí s modernizací třídící linky za téměř 11 milionů korun. Město se chystá stávající žluté kontejnery pro sběr plastových odpadů využít od října i pro obalové kovy, lidé sem budou moci házet například plechovky od nápojů. Modernizací a doplněním projde i současná síť přerovských kontejnerových stanovišť, v sídlištních zástavbách se město navíc chystá na pilotní sběr kuchyňského odpadu, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová.

 
Foto: www.prerov.eu
 

První část změn souvisí s úpravami třídicí linky, které zrychlí oddělování jednotlivých druhů odpadu a uspoří náklady na převoz plastů k odběratelům. "(Linka) Obsahuje instalaci vakuového systému pro separaci plastových fólií, magnetického separátoru pro automatické oddělení železných obalů, součástí se stanou automatizované vyskladňovací pásy separačních kójí, pásový dopravník na vyskladňování výmětu a v neposlední řadě tu bude nový lis včetně perforátoru PET lahví," uvedl náměstek Technických služeb města Přerova Tomáš Lolek.

V září se taky vymění černé kontejnery na komunální odpad o objemu 1100 litrů za stovku nových o objemu 3200 litrů. "Dalším projektem, na který se připravujeme, je sběr plastů a obalových kovů v režimu D2D - tedy dům od domu," doplnil Lolek. Tento projekt cílí především do místních částí Přerova, kde budou domácnosti na jaře příštího roku bezplatně vybaveny žlutou nádobou o objemu 240 litrů, která se bude svážet od rodinných zástaveb jednou měsíčně.

Přerov po vzoru Šumperka, Šternberku či Litovle se chystá rozjet i sběr gastroodpadů na sídlištích.

"Na začátku se počítá s přistavením asi 20 sběrných nádob na gastroodpady, které budou v týdenním režimu vyváženy výměnným způsobem. To znamená, že vždy dojde k výměně za čistou a umytou nádobu - a to nejen z důvodu zachování kvality odpadu, který je pak možno likvidovat v bioplynové stanici, ale také s ohledem na hygienu," doplnil Petr Školoud z přerovského magistrátu.

Město připravuje v první polovině října osvětovou kampaň pro žáky druhých stupňů přerovských základních škol. Naváže na ni akce v areálu technických služeb, kde se budou moci přerovští seznámit s technikou, která slouží odpadovému hospodářství a projít si kompostárnu, třídírnu a skládku komunálního odpadu v Žeravicích, dodala mluvčí radnice.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 15. 8. 2022

 


Datum uveřejnění: 15.8.22
Poslední změna: 15.8.2022
Počet shlédnutí: 518