Odborné články

V čem se liší automatické kotle na tuhá paliva od těch běžných? Třetinová úspora nákladů je jen jeden rozdíl!

Kolem 640 tisíc domácností topí v kotlích na tuhá paliva. Kde není přístup k plynové přípojce, anebo je vytápění plynem či elektrickou energií ekonomicky neúnosné, tam ostatně jiná šance nebývá. Platí to pro většinu starších anebo pouze částečně zrekonstruovaných budov.

Obr. 1: Řez kotlem EKO PERFEKT s litinovým výměníkem, retortovým hořákem a šnekovým dopravníkem paliva

Na druhou stranu je třeba vědět, že není kotel jako kotel. Klasické kotle s ručním přikládáním, které jsou v České republice nejoblíbenější, totiž zaostávají oproti moderním kotlům takřka ve všech ohledech. A jediná výrazná výhoda kotlů s ručním přikládáním – tedy nižší pořizovací cena – se může navíc ve výsledku pěkně prodražit.

Jak vlastně funguje automatický kotel a v čem jsou jeho největší výhody?

Jedná se o kotel s velkým zásobníkem na palivo (na několik dnů provozu), které si kotel sám automaticky přikládá pomocí podavače obvykle šnekového, vedoucího do hořáku. Jednoduše nastavíte cílovou teplotu, na kterou má kotel topit a ten se postará o odpovídající přísun paliva. Díky tomu nedochází k přehřívání topné soustavy anebo vyhasínání. Spalování probíhá mnohem efektivněji než u klasického kotle. Energie je oproti klasickému kotli využita na 80 %. To je rozdíl celých 25 %! Díky tomu je jeho provoz výrazněji ekologičtější. Oproti 250 kg poletavého popílku, které ročně vyprodukují klasické kotle, činí tato hodnota u automatických kotlů jen neuvěřitelných 6 kg.

 
Obr. 2: Kotel EKO PERFEKT
Obr. 3: Kotel UNI KOMFORT
 

Stejné kotle, jaké jsme popsali výše, dováží do České republiky Petr Lysek. Jedná se o oblíbenou a osvědčenou značku HKS Lazar, která je uznávaná zejména pro svůj dobrý poměr ceny a výkonu. V jejím portfoliu se nachází kotle na uhlí, ale také dřevo nebo biomasu. Všechny automatické kotle splňují emisní normu 3, která se stane v průběhu příštích let podmínkou pro všechny domácnosti.

 
Obr. 4: Kotel MULTI KOMFORT
Obr. 5: Řez peletovým kotlem SMART FIRE s keramickým hořákem
 

„Ten, kdo nyní kupuje kotel na tuhá paliva, by měl zvolit právě automatické kotle,“ uvádí Lysek. Důvodů je i přes vyšší cenu celá řada. „Automatický kotel sice stojí zhruba třikrát až čtyřikrát víc, než ten klasický, ale reálná prokázaná úspora jasně dokazuje, že se tato investice vyplatí. Na palivu totiž ušetří až 30 % nákladů, což je ovšem jen první z celé řady výhod.“ Klasické kotle, nesplňující již dnes emisní normy, navíc budou v průběhu deseti let zcela zakázané právě pro svůj dopad na životní prostředí a zdraví.

 
Obr. 6: Kotel SMART FIRE
Obr. 7: Kotle společnosti GAS KOMPLET mají v základní výbavě regulátor teploty ecoMAX
 

„Každý, kdo si dá tu práci s výpočtem ceny za energie, pochopí, že kotlům s ručním přikládáním již odzvonilo,“ věří Lysek. „Kdo se chce přesvědčit, kolik může u své stavby reálně ušetřit, může využít odborníky garantovaný nástroj Mojekalkulacka.com, případně zkontaktovat bezplatného specialistu, jehož kontakt nalezne na webu mujkotel.cz. Zjistí, že levný klasický kotel může ve skutečnosti vyjít pěkně draho,“ uzavírá.

Obr. 8: Spočítejte své náklady na vytápění a provoz domácnosti pomocí chytré kalkulačky

HKS Lazar

Oblíbená značka automatických kotlů, známá především pro svojí přijatelnou cenu a vysokou kvalitu. V jejím portfoliu se nachází například kotel na dřevo HolzMaster s účinností 90,7 %, litinový kotel Eko Perfekt na uhlí a dřevěné pelety, kotle Uni Komfort na uhlí, na které lze čerpat některé státní dotace anebo peletové kotle Smart Fire a Inter Fire oblíbené pro své extrémně nízké emisní hodnoty. Výhradním dovozcem značky do ČR je společnost GAS KOMPLET. www.mujkotel.cz

PR článek

Článek: Tisknout s obrázky | Tisknout bez obrázků | Poslat e-mailem

Související články:

Dřevěné pelety mají další plus. Certifikát ENplus ručí za jejich kvalitu, trhu to prospěje
Ceny pelet ve druhé polovině roku 2013
Kaskádové kotelny
Jak starý máte kotel? Nenastal čas na výměnu? Topit levně neznamená topit neekologicky

Zobrazit ostatní články v kategorii Obnovitelné zdroje energie, Spalování biomasy

Datum uveřejnění: 3.12.2012
Poslední změna: 26.4.2013
Počet shlédnutí: 9366

Citace tohoto článku:
PODLUCKÁ, Lucie: V čem se liší automatické kotle na tuhá paliva od těch běžných? Třetinová úspora nákladů je jen jeden rozdíl!. Biom.cz [online]. 2012-12-03 [cit. 2024-07-13]. Dostupné z WWW: <https://biom.cz/cz/odborne-clanky/v-cem-se-lisi-automaticke-kotle-na-tuha-paliva-od-tech-beznych-tretinova-uspora-nakladu-je-jen-jeden-rozdil>. ISSN: 1801-2655.

Komentáře:
03 Dec 2012 06:58 Lada
- Reklama.
03 Dec 2012 06:59 Lada
- Reklama.
ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto