Zprávy z tisku

Státní podpora: Komise schválila český režim podpory pro energii z obnovitelných zdrojů

28.11.16
Evropská Komise schválila režim podpory pro zařízení vyrábějící energii z obnovitelných zdrojů, která byla v České republice vybudována mezi roky 2006 a 2012, podle pravidel EU pro státní podporu. Komise dospěla k závěru, že opatření podpoří cíle EU v oblasti energetiky a klimatu, aniž by došlo k nepřiměřenému narušení hospodářské soutěže.

Reakce Aliance pro energetickou soběstačnost na zprávu o podpoře pro obnovitelné zdroje energie

28.11.16
Komentář Martina Sedláka z Aliance pro energetickou soběstačnost: „Ministerstvo průmyslu a obchodu v jeho snaze zajistit podporu pro obnovitelné zdroje plně podporujeme. Věříme ve zdárný výsledek jednání s Evropskou komisí, který potvrdí, že k nevypsání podpory nebyl žádný důvod. Rychlé ukončení sporů o vypsání podpory povede k potřebné stabilizaci sektoru obnovitelných zdrojů v Česku a budeme se moci zaměřit na rozvoj domácí šetrné energetiky.“

Evropská komise schválí podporu obnovitelným zdrojům v ČR

28.11.16
Praha 23. listopadu (ČTK) - Evropská komise vydá povolení k podpoře většiny obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Česku v pondělí 28. listopadu. Provozovatelé podporovaných zdrojů by na základě toho měli během příštího roku získat přes 40 miliard korun. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Schválením EK podmiňoval výplatu peněz Energetický regulační úřad (ERÚ).

Ekologové chtějí variantu energetické koncepce bez jádra

28.11.16
Praha 22. listopadu (ČTK) - Ekologové chtějí po vládě, aby připravila alternativní variantu Státní energetické koncepce (SEK), která by nepočítala s rozvojem jaderné energetiky v České republice. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci Hnutí Duha. Koncepce se má podle zákona vyhodnocovat nejméně jednou za pět let a na základě toho může být aktualizována, reagovalo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Do Třebíče se sjeli odborníci na obnovitelné zdroje z ČR i ze zahraničí

23.11.16
Více než 120 delegátů se zúčastnilo pravidelné konference Biomasa, bioplyn a energetika, která proběhla 22. a 23. listopadu v třebíčském Hotelu Atom. Na akci, kterou pořádalo České sdružení pro biomasu CZ BIOM, se sjeli experti na obnovitelné zdroje nejen z České republiky, ale i z Německa, Belgie, Španělska a také z Moldávie.

Podíl výroby zelené energie na spotřebě elektřiny se v ČR nemění

15.11.16
Praha 13. listopadu (ČTK) - Podíl výroby z obnovitelných zdrojů energie (OZE) na celkové spotřebě elektřiny se v Česku v posledních letech příliš nemění. Zatímco na přelomu desetiletí se podíl takzvané zelené energie na celkové spotřebě zvýšil z necelých pěti procent v roce 2007 na 11,5 procenta v roce 2012, od roku 2013 činí zhruba 13 procent. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Šedesát obcí, měst i asociací založilo koalici prosazující OZE

10.11.16
Praha 9. listopadu (ČTK) - Více než šedesát měst a obcí, asociací, odborníků i ekologických aktivistů založilo novou komunitní koalici pro podporu obnovitelných zdrojů energie. Chtějí prosadit opatření k větší energetické soběstačnosti a nezávislosti na centrálním systému. Koalice chce zároveň vylepšit podmínky jak pro obce a občany, tak i třeba zemědělce, aby mohli provozovat a využít levnější energii. O vzniku koalice dnes ČTK informoval mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos.

MPO by mělo dokončit povolování OZE do konce roku

3.11.16
Praha 2. listopadu (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo dokončit povolovací proces pro příspěvky na obnovitelné zdroje energie (OZE) pro malé vodní elektrárny spuštěné před rokem 2013 do konce roku. Vláda dnes schválila materiál, kterým mu to doporučuje. Jinak hrozí, že státní podniky Povodí nedostanou od příštího roku peníze. Již nyní jim vypadly příjmy z plateb na OZE za letošní leden až září v hodnotě 143 milionů korun. Pokud by schválení nebylo do konce roku, hrozil by výpadek dalších 220 milionů korun. Podniky by podle materiálu musely skokově zvýšit cenu za odběry povrchové vody.

Švédsko má potenciál využívat 100 % elektřiny z OZE již v příštích 2 dekádách

31.10.16
Švédsko má podle ředitelky Swedish Energy Markets Inspectorate potenciál vyrábět veškerou elektrickou energii z OZE, a to již v roce 2040. V současné době vyrábí více než polovinu elektrické produkce z OZE a k jejich dalšímu využití by měl přispět i nově zaváděný dotační program na podporu instalací domácích akumulátorů.

IEA: Obnovitelné zdroje energie loni podle výkonu překonaly uhlí

26.10.16
Paříž 25. října (ČTK) - Obnovitelné zdroje energie dosáhly loni významného milníku. Z hlediska instalovaného výkonu obnovitelné zdroje loni překonaly uhlí a staly se největším zdrojem energie na světě, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Nově instalovaná kapacita obnovitelných zdrojů pak loni poprvé překonala nově instalovanou kapacitu elektráren na fosilní paliva. Ve skutečné výrobě elektřiny však zatím obnovitelné zdroje stále zaostávají.

Plzeň: Bez dotací na energii z biomasy by se muselo zdražit teplo

20.10.16
Plzeň 20. října (ČTK) - Pokud Energetický regulační úřad (ERÚ) neschválí dotace na výrobu energie z biomasy, hrozí Plzeňské teplárenské, že by musela výrazně zdražit teplo. ERÚ zatím v cenovém výměru podporu tohoto paliva odmítá, stejně jako loni, kdy ale nakonec čtyři dny před koncem roku rozhodnutí změnil. ČTK to řekl Tomáš Drápela, předseda představenstva městské teplárny, která vyrábí z obnovitelných zdrojů 37 procent elektřiny a tepla. Problém se ale týká řady dalších výroben tepla v republice, které pálí anebo spoluspalují biomasu.

Senát dnes schválil novelu zákona o ochraně ovzduší

20.10.16
Cílem novely je posílení ochrany ovzduší a tím i lidského zdraví před znečišťujícími látkami. Vedle přímých kontrol kotlů provozovaných v domácnostech zavádí přísnější imisní limit pro jemné prachové částice s průměrem do dvou a půl mikrometru (PM2,5).

Ministr Brabec na Radě pro životní prostředí EU v Lucemburku jednal o snižování emisí a udržitelném vodním hospodářství

18.10.16
MŽP 17.října 2016 - Ministr Richard Brabec dnes na jednání Rady ministrů životního prostředí evropské osmadvacítky diskutoval o snižování emisí skleníkových plynů ze sektorů, které nejsou součástí evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS). Mezi další témata jednání patřily biologická rozmanitost a udržitelné vodní hospodářství.

Zemědělci mohou začít žádat o dotace, připraveno je 4,6 mld. Kč

15.10.16
Praha 10. října (ČTK) - Farmáři, potravináři a lesníci mohou od úterý žádat o dotace v evropském rozvojovém programu. Stát ve třetí výzvě přerozdělí 4,6 miliardy korun. Žádosti bude Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) přijímat do konce října, a to pouze elektronicky, sdělila dnes ČTK mluvčí SZIF Vladimíra Nováková. Největší objem peněz je určen na investice do zemědělských podniků.

Británie světovým lídrem ve skladování energie

15.10.16
Británie má významně podpořit velkokapacitní ukládání energie, aby tak mohly být obnovitelné zdroje snadněji začleňovány do soustavy. Energie z větrných a solárních elektráren by tak měla být podle zprávy parlamentní komise dostupná pro spotřebu i 24 hodin denně.

Ceny Obnovitelného desetiletí jsou rozdány, bodovaly promyšlené projekty využívající více zdrojů

14.10.16
Praha, 14. 10. 2016 - Solární asociace ve spolupráci s Aliancí pro energetickou soběstačnost na slavnostním galavečeru ocenila projekty využívající obnovitelné zdroje energie, které vznikly na území ČR v posledních deseti letech. Mezi více než 80 přihlášenými pracemi, rozdělenými do 5 kategorií, bodoval například rodinný dům na Ostravsku využívající solární energii pro domácnost i elektromobil, soběstačný hotelový areál Davidův mlýn na severu Moravy, chytrá solární lavička CapaSitty či energeticky nezávislá obec Kněžice.

Indie ratifikovala jako 62. stát loňskou dohodu o klimatu

3.10.16
Dillí/New York 2. října (ČTK) - Indie dnes ratifikovala jako 62. stát mezinárodní dohodu o klimatu, sjednanou loni v Paříži. Její zástupci při OSN předali ratifikační dokumentaci zástupcům OSN v New Yorku. Oznámil to indický ministr životního prostředí Anil Mádhav Dave.
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 13 | »