Zprávy z tisku

Mládek: Očekávám, že ERÚ notifikace neprodleně zohlední

Praha 28. listopadu (ČTK) - Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) očekává, že Energetický regulační úřad (ERÚ) neprodleně zohlední rozhodnutí Evropské komise (EK) a uvede podporu pro schválené obnovitelné zdroje v cenových rozhodnutích. Ministr to dnes uvedl v prohlášení pro média. ERÚ se vyjádří v úterý na tiskové konferenci.

 
 

Evropská komise dnes oznámila, že schválila režim podpory energie z obnovitelných zdrojů (OZE) v Česku. Takzvanou notifikaci získaly zdroje spuštěné v období 2006 až 2012. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva průmyslu (MPO) budou mít provozovatelé těchto zdrojů příští rok nárok zhruba na 37 miliard korun. Jde o převážnou většinu ze zdrojů, které dosud notifikaci neměly.

MPO naopak už minulý týden uvedlo, že notifikace není ještě vyřešená u zařízení na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla (KVET). Resort sdělil, že objem zdrojů, které notifikaci zatím nedostanou, je na úrovni dvou až tří miliard korun.

Mluvčí ERÚ Michal Kebort dnes ČTK řekl, že předsedkyně úřadu Alena Vitásková se k záležitosti vyjádří na úterní tiskové konferenci, kdy ERÚ zveřejní výši takzvaných regulovaných cen elektřiny a plynu pro rok 2017. Úřad už na konci září vydal cenové rozhodnutí, které pro příští rok s výplatou podpory pro většinu výrobců takzvané zelené energie v Česku zatím nepočítá. ERÚ ale již dříve uvedl, že v případě, že zdroje chybějící schválení od komise dostanou, může cenové rozhodnutí změnit.

Mládek dnes dále uvedl, že jde už o třetí notifikační rozhodnutí v oblasti OZE, které se letos podařilo pozitivně dokončit. Připomněl, že v srpnu přivezlo MPO z Bruselu notifikaci pro podporu malých vodních elektráren a malých bioplynových stanic uvedených do provozu od roku 2016. Zároveň se podle něj podařilo ministerstvu s EK ujasnit také velmi komplikovanou záležitost, týkající se malých vodních elektráren rekonstruovaných v období 2013 až 2015.

"Považuji dnešní zprávu za jakousi pomyslnou tečku a ukončení období nejistot, které jsme všichni prožívali ve velké nervozitě na konci minulého roku i během tohoto roku v souvislosti s vypisováním podpory pro OZE," dodal ministr.

I loni odmítal ERÚ kvůli chybějícímu souhlasu EK řadu měsíců podporu vypsat. Vypsal ji až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. Výplatu umožnil během nepřítomnosti Vitáskové tehdejší místopředseda úřadu Jan Nehoda, jehož pak předsedkyně ERÚ odvolala z funkce. Vitásková už dříve uvedla, že většina podpory, která byla letos dosud vyplacena, byla vyplacena nezákonně.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 29.11.2016

 


Datum uveřejnění: 29.11.16
Poslední změna: 29.11.2016
Počet shlédnutí: 1082