Zprávy z tisku

Ministři životního prostředí v Bratislavě diskutovali o vodním hospodářství, ochraně klimatu a jejím udržitelném financování

15.7.16
Ministři životního prostředí Evropské unie na svém neformálním setkání v Bratislavě diskutovali o hospodaření s vodou v souvislosti se změnou klimatu a o postupu v mezinárodním klimatickém vyjednávání. Na společném zasedání ministrů odpovědných za životní prostředí a energetiku zastupoval MŽP náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž. Mezi další témata patřily finanční nástroje a systém řízení ve vazbě na klimaticko-energetické cíle EU do roku 2030.

ERÚ má dva nové místopředsedy a vedoucího komunikace

14.7.16
Praha 13. července (ČTK) - Energetický regulační úřad (ERÚ) má od začátku července dva nové místopředsedy a nového vedoucího komunikace. Místopředsedou pro regulaci se stal Vladimír Outrata. Obnovitelné zdroje, evropské záležitosti a strategii pak bude mít na starosti místopředseda Jan Pokorný. Komunikaci úřadu povede Michal Kebort. ERÚ o tom dnes informoval ČTK.

Výše podpory obnovitelným zdrojům energie loni v ČR opět vzrostla

12.7.16
Praha 7. července (ČTK) - Výše poskytnuté podpory obnovitelným zdrojům energie (OZE) loni v Česku opět vzrostla. Meziroční nárůst byl o 7,2 procenta na 43,5 miliardy korun. Vyplývá to z aktuálních údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu OZE v Česku vyplaceno celkem více než 205 miliard korun.

Británie by do roku 2040 mohla dovážet až 93 procent objemu plynu

12.7.16
Londýn 5. července (ČTK) - Británie by do roku 2040 mohla dovážet až 93 procent spotřebovávaného zemního plynu, dojde-li k útlumu ekonomiky a budou-li chybět peníze na rozvoj domácí těžby. Předpověděl to dnes britský provozovatel rozvodné sítě National Grid. Británie teď dováží asi polovinu objemu plynu. Těžba z domácích ložisek se ale snižuje a už nějakou dobu se očekává, že závislost Británie na zahraničních dodávkách se zvýší, uvedla agentura Reuters.

Energetika Velké Británie je v úzkých. Brexit jí zřejmě nepomůže

28.6.16
Podle analytiků se Brexit na energetice podepíše hlavně na plánovaných investicích ve Velké Británii. Energetický sektor je zastaralý a vyžaduje v následujících letech vysoké a rychlé investice, aby byly zajištěny bezpečně dodávky elektřiny. Firmy již vyjadřují své obavy, že by Brexit mohl důležité investice o několik let odsunout.

Vláda schválila strategickou politiku ochrany klimatu v Česku

23.6.16
Praha 22. června (ČTK) - Prvním krokem k naplnění cílů Pařížské klimatické dohody, aby se Česko podílelo na mezinárodním úsilí udržet růst teploty na maximálně dvou stupních Celsia do konce tohoto století, je Politika ochrany klimatu ČR. Strategický dokument ministerstva životního prostředí (MŽP) dnes schválila vláda, informoval na twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Ekologické organizace však kritizují to, že materiál zcela selhává ve finanční pomoci chudým rozvojovým zemím. Přispět by měl naopak podle nich v přípravě antifosilního zákona, snížení závislosti na ropě, uhlí a plynu.

Praha 3 schválila koncepci takzvaného chytrého města

22.6.16
Praha 21. června (ČTK) - Snížení počtu parkovacích míst v ulicích o polovinu, zavedení mýtného, umístění stanic pro veřejné dobíjení elektromobilů, využívání obnovitelných zdrojů energie, ale i snižování obezity obyvatel prostřednictvím interaktivních kiosků navrhuje koncepce takzvaného chytrého města (Smart City) v Praze 3. Materiál, který vypracovala radnice s ČVUT, dnes schválili zastupitelé. Podpořila jej i primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Mnohé z cílů, které koncepce vytyčila, podle opozice ale není možné uskutečnit.

EU SME Centrum v Číně pořádá energetický seminář online

22.6.16
Evropské centrum pro MSP v Číně pořádá 28. června seminář online zaměřený na reformu energetického a environmentálního sektoru v Číně. Cílem semináře je evropským podnikům poradit při přípravě strategie vstupu na čínský trh v oblastech jako energie a životního prostředí. Posluchači se dozví o dopadu energetické a environmentální reformy na byznys, hlavních výzvách v těchto sektorech a budou moci sdílet dobré praktiky, jak na tomto trhu uspět.

Pařížská dohoda vyžaduje zavedení zodpovědné a silné Směrnice o obnovitelné energii

21.6.16
Brusel 20. června 2016 (EREF) - Dne 20. června se setkali ministři rezortů životního prostředí, aby společně diskutovali o ratifikaci Pařížské dohody, důležitého milníku v omezování globálního oteplování na 1.5 ° C a tím výrazně snížit rizika a dopady na změnu klimatu. Podle Dr. Dörte Fouquet, ředitelky EREFu (Evropská federace pro obnovitelné energie), budou hrát obnovitelné energie důležitou roli při dekarbonizaci v Evropě.

Podpora do lesů by měla proudit z jednoho zdroje. Ministerstvo zemědělství dá na péči o ně více peněz

20.6.16
Tisková zpráva – Vláda dnes schválila návrh na poskytování podpor na hospodaření v lesích a na některé myslivecké činnosti, který jí předložil ministr zemědělství Marian Jurečka. Zatímco dnes významnou část dotací rozdělují jednotlivé kraje, podle materiálu by se nově poskytovaly z rozpočtu Ministerstva zemědělství, stejně jako to platilo před rokem 2005. Jednotný poskytovatel může lépe rozvrhnout podpory na celém území České republiky a zajistit rovný přístup ke všem vlastníkům lesů.

Energetické úspory, kotlíkové dotace nebo čistá mobilita. Jednali o nich ministr Brabec a rakouský ministr Rupprechter

20.6.16
Ministr Richard Brabec se setkal se svým rakouským protějškem, ministrem zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství Andrä Rupprechterem. Během jeho dvoudenní návštěvy v Praze projednali oba ministři např. energetické úspory a dotační programy na jejich podporu, ochranu ovzduší či kotlíkové dotace. Mezi další témata patřila pokračující ratifikace Pařížské klimatické dohody, čistá mobilita a zkušenosti obou zemí s jejím uváděním do praxe.

Argentina chce přilákat investory do rozvoje obnovitelných zdrojů

13.6.16
Buenos Aires 10. června (ČTK) - Argentinská vláda chce přilákat zahraniční investory do obnovitelných zdrojů energie. Celkem by v příštím desetiletí chtěla získat od investorů 20 miliard USD (477,2 miliardy Kč) a do roku 2025 zvýšit podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů na celkové produkci na pětinu ze současného jednoho procenta, píše na svých internetových stránkách list Financial Times. Argentina je díky velké rozloze polopouští na severu jedním z největrnějších a nejslunnějších míst na světě.

Saúdská chce v příštích pěti letech ztrojnásobit příjmy mimo ropu

8.6.16
Rijád 7. června (ČTK) - Saúdská Arábie plánuje v příštích pěti letech více než ztrojnásobit státní příjmy bez zahrnutí ropného průmyslu a omezit platy ve státním sektoru. Vyplývá to z Národního plánu transformace (NTP), jehož cílem je snížit závislost ekonomiky na ropě.

Investice do obnovitelných zdrojů energie byly loni rekordní

2.6.16
Londýn 1. června (ČTK) - Celosvětové investice do obnovitelných zdrojů energie v loňském roce vystoupily na rekordních 285,9 miliardy dolarů (6,9 bilionu Kč) z předloňských 273 miliard USD. Uvedla to dnes výzkumná organizace REN21. Kapacity pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů se zvýšily o rekordních 147 gigawattů na 1849 gigawattů.

Cirkulární ekonomika v praxi: Uzavřený cyklus bioodpadů ve městě Brně.

27.5.16
Cirkulární ekonomika aneb oběhové hospodářství je v poslední době velmi často skloňované slovní spojení. Zjednodušeně se jedná o systém nastavený tak, aby v něm materiály a energie mohly cirkulovat co nejdéle a s co nejmenšími ztrátami. Můžeme hovořit o trvalé udržitelnosti, která kopíruje přirozené ekosystémové funkce, které na Zemi fungovaly odjakživa. Cirkulární ekonomika však přichází v době, kdy společnost produkuje obrovské množství odpadu, které často končí na skládkách a nejsou již dále nikterak využity. Tak přicházíme nejen o cenné materiály, ale i energii.

USA se podařilo snížit emise CO2 v energetickém sektoru

12.5.16
Dle vyjádření americké Energy Information Administration (EIA) spadly emise CO2 pocházející ze sektoru energetiky o 12% ve srovnání s rokem 2005. Pokles je zapříčiněn především díky úpadku uhelného průmyslu a přechodu na obnovitelné zdroje energie s přechodným nárůstem využívání zemního plynu.

Zemědělský svaz ČR ušetřil nákupem energií svým členům téměř 5 milionů korun

12.5.16
Praha/ČR - Společným nákupem dodávek elektřiny a plynu na rok 2017 ušetřil Zemědělský svaz ČR svým členům 4,8 milionu korun. Úspora se týká dvaceti zemědělských akciových společností a sedmnácti družstev s roční spotřebou skoro 13 tisíc megawatthodin (MWh) elektřiny a přes 3 tisíce MWh zemního plynu. Na burze nakupoval Zemědělský svaz ČR elektřinu a plyn už po šesté.

Průzkum:Většina Čechů vidí v obnovitelných zdrojích budoucnost

3.5.16
Praha 3. května (ČTK) - Téměř tři čtvrtiny Čechů si myslí, že obnovitelné zdroje energie (OZE) jsou energetikou budoucnosti. Tvrdí to sociologický průzkum agentury IPSOS, který nechala zpracovat ekologická organizace Greenpeace a dnes zveřejnila. Pozitivněji se na obnovitelné zdroje dívají mladí lidé od 18 do 34 let a lidé s vysokoškolským titulem.

Solární konference: Česká republika potřebuje energetickou vizi

28.4.16
Na konferenci Solární energie a akumulace v ČR 2016 se dnes sešli zástupci solární energetiky, podnikatelé a odborníci na oblast obnovitelných zdrojů. V úvodu se mluvilo o problematice podpory obnovitelných zdrojů a budoucnosti solární energetiky. Hlavním tématem byl sporný postup ERÚ, při kterém odmítal koncem loňského roku vypsat podporu pro obnovitelné zdroje. V druhé části konference se představila inovativní technologická řešení, která umožní ještě rychlejší růst podílu využití obnovitelných zdrojů v české energetice.

O Cenu Josefa Vavrouška se uchází zatím dvacet osobností. Je mezi nimi třeba bývalý ministr životního prostředí Bedřich Moldan

28.4.16
Praha (26. dubna 2016) – Na prestižní ekologickou Cenu Josefa Vavrouška, kterou letos již podvacáté uděluje Nadace Partnerství, je prozatím nominováno dvacet osobností. Za dlouhodobý přínos je to například environmentalista Richard Medal, bývalý ministr životního prostředí Bedřich Moldan nebo Leo a Zuzana Burešovi, ochranáři a botanici z Jesenicka. V další kategorii za výjimečný počin pak například zakladatel Ekolistu Pavel Činčera nebo podnikatel Libor Musil. Nominace je možné podávat do konce dubna na webu cenajosefavavrouska.cz. Odborná porota vybere laureáty Ceny Josefa Vavrouška v květnu a slavnostní předání cen proběhne 2. června v Praze.
| 1 | .. | 3 | 4 | | 6 | | .. | 13 |