Zprávy z tisku

Energetika třicet let po černobylské havárii: atom zastavila ekonomika, obnovitelné zdroje žene vpřed pokles ceny technologií

28.4.16
Havárie v černobylské elektrárně 26. dubna 1986 byla první klíčovou trhlinou ve vnímání atomové energetiky, která během následujících 30 let vedla ke ztlumení svého dalšího rozvoje. V poklesu zájmu o nové reaktory se však spíše odrazily průtahy při výstavbě elektráren a růst nákladů oproti původním rozpočtům. V posledních deseti letech naopak významně akcelerovaly investice do moderních obnovitelných zdrojů, a to především díky strmému poklesu jejich ceny. Srovnání vývoje jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů v uplynulých desetiletích přináší nová publikace Aliance pro energetickou soběstačnost „Kdo chce stavět atom třicet let po Černobylu?“

AFP: Ostrov El Hierro usiluje o stoprocentně zelenou energii

25.4.16
Valverde (Španělsko) 25. dubna (ČTK/AFP) - Malý ostrůvek El Hierro pařící ke Kanárským ostrovům ležícím v Atlantiku poblíž Afriky už dva roky usiluje o to, aby se stal soběstačným pokud jde o "zelenou" energii z větru a vody. Jeho snahy vyvolávají zájem vědců z celého světa, píše agentura AFP.

Němečtí Zelení chtějí odstavení jaderných elektráren u sousedů

25.4.16
Berlín 21. dubna (zpravodaj ČTK) - Němečtí opoziční Zelení žádají vládu, aby se zasadila o odstavení jaderných elektráren ve všech zemích, které sousedí s Německem, tedy i v Česku. Německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová už ve středu požádala Belgii o dočasnou odstávku dvou jejích reaktorů, dokud se nevyjasní otázka jejich bezpečnosti. Vláda v Bruselu ale tento požadavek odmítla.

OE: Top 10 událostí z energetiky za poslední 2 týdny

15.4.16
Server oEnergetice.cz sdílí informace o desítce nejzajímavějších událostí z oblasti energetiky, které se odehrály v posledních dvou týdnech. Dočtete se zde například o cíli Nizozemska, které má do roku 2025 zakázat spalovací motory nebo o tom, že investice EU do obnovitelných zdrojů byla v minulém roce nejnižší za deset let.

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů loni rekordně rostla

14.4.16
Londýn 13. dubna (ČTK) - Kapacita výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie loni celosvětově stoupla o rekordních 8,3 procenta na 1985 gigawattů. Vysokému růstu pomáhá pokračující pokles nákladů na technologie. Vyplývá to z údajů zveřejněných Mezinárodní agenturou pro obnovitelnou energii (IRENA).

Na veletrh zemědělské technikyTechagro v Brně přišlo 110.000 lidí

14.4.16
Brno 7. dubna (ČTK) - Veletrh zemědělské techniky Techagro, který se konal od neděle na brněnském výstavišti spolu s třemi doprovodnými veletrhy, navštívilo 110.000 lidí. Vystavovatelé si pochvalovali, že se zvýšil podíl odborné veřejnosti. O pronájem výstavních ploch byl letos rekordní zájem. Pořádající Veletrhy Brno proto dokonce umístili na volnou plochu dočasnou montovanou halu, uvedl mluvčí veletrhů Jiří Palupa.

Brabec: Antifosilní zákon by mohl začít platit od roku 2018

12.4.16
Praha 10. dubna (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nepředpokládá, že by antifosilní zákon začal platit už příští rok, za pravděpodobnější považuje termín 1. ledna 2018. Řekl to dnes v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Zákon by měl do budoucna snížit závislost ČR na fosilních palivech, mezi něž patří zejména uhlí a ropa a také zemní plyn. Brabec nicméně uvedl, že zákon cíleně proti zemnímu plynu nepůjde, parametrem jeho úspěšnosti bude podle ministra v budoucnu snižování emisí oxidu uhličitého (CO2). Plyn znečišťuje méně.

Na podzim přerozdělí MZe 4,6 miliardy, zvýhodní družstevníky

7.4.16
Praha 6. dubna (ČTK) - V podzimním dotačním kole programu rozvoje venkova chce ministerstvo zemědělství přerozdělit 4,6 miliardy korun. Zvýhodněni budou zájemci, kteří se spojí do odbytových družstev. ČTK to dnes řekl náměstek ministra Jiří Šír. Mělo by jít například o pěstitele řepky nebo obilovin.

Děti se na veletrhu BIOMASA dozvěděli, proč je důležité kompostování

4.4.16
CZ BIOM - České sdružení pro biomasu v pondělí 4. 4. 2016 dopoledne uspořádalo v prostorách brněnského výstaviště zábavnou akci pro veřejnost věnovanou využití bioopadů a kompostování. Malé i velké návštěvníky výstaviště přivítala postava krtečka, který nejen desítkám předškoláků vysvětlil přínos kompostu pro půdu a pěstování květin. Zájemci si mohli kompost v podobě připraveného zahradnického substrátu odnést domů. Akce, se uskutečnila v rámci Veletrhu obnovitelných zdrojů energie v zemědělství a lesnictví BIOMASA.

Krteček dětem na veletrhu BIOMASA vysvětlí, proč třídit bioodpad

30.3.16
CZ BIOM - České sdružení pro biomasu v pondělí 4. 4. 2016 od 9.30 uspořádá v prostorách brněnského výstaviště zábavnou akci pro veřejnost věnovanou využití bioopadů, kompostování a přínosu kompostu pro půdu a pěstování květin. Malé i velké zahradníky přivítá postava krtečka a zájemci si budou moci vzorek kompostu odnést domů. Akce, se uskuteční v rámci populárního Veletrhu obnovitelných zdrojů energie v zemědělství a lesnictví BIOMASA.

Ministerstvo zemědělství pomůže zemědělcům postiženým loňským suchem. Na náhradu škody jim dá 600 milionů korun

30.3.16
Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství se s Ministerstvem financí dohodlo na kompromisním návrhu odškodného za úrodu poničenou loňským suchem. Tři sta milionů korun poskytne zemědělcům vládní rozpočtová rezerva, druhých tři sta milionů Ministerstvo zemědělství ze svých úspor. Ministr Marian Jurečka dohodu vyjednal s Ministerstvem financí. Materiál dnes schválila vláda.

Zájem o brněnský veletrh Techagro je čím dál větší

29.3.16
Brno 29. března (ČTK) - O brněnské veletrhy zemědělské techniky Techagro a další doprovodné menší veletrhy je stále větší zájem. Pořadatelé musejí na výstavišti postavit poprvé montovanou halu s výstavní plochou 5000 metrů čtverečních. Na všechny veletrhy přijede 777 vystavovatelů ze 40 zemí a obsadí plochu 86.000 metrů čtverečních. Proti předchozímu ročníku před dvěma lety přibylo více než 30 firem a 6000 metrů, řekl dnes na tiskové konferenci Jan Kuběna z pořádajících Veletrhů Brno. Začínají v neděli 3. dubna a potrvají do čtvrtka.

Senát asi schválí úpravu podpory elektřiny od zemědělců

16.3.16
Praha 15. března (ČTK) - Zemědělské podniky ve formě akciových společností, které vyrábějí i elektřinu, patrně budou mít nárok na podporu bez podmínky známého vlastníka. Senátní hospodářský výbor dnes doporučil Senátu, aby beze změny schválil poslaneckou novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, která to umožní. Senátní výbor pro životní prostředí ji také doporučil schválit. Senát se bude novelou z pera poslanců KSČM zabývat ve středu.

Jiří Chvojka z osobních důvodů končí na pozici mluvčího ERÚ

16.3.16
Praha 15. března (ČTK) - Mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka k dnešnímu dni končí ve funkci. Pracovní smlouva byla rozvázána dohodou na základě vážných osobních a rodinných důvodů, oznámil ERÚ. Novým mluvčím bude Vladimír Černý, který dosud působil v oddělení komunikace úřadu. Chvojka řekl serveru Aktuálně.cz, že bude pracovat ve volebním štábu ČSSD, který se chystá na krajské volby. Na kampaních ČSSD se podílel i v letech 2008 až 2012 a pracoval také na kampani ODS v roce 2006.

Vitásková: ERÚ přepracuje návrh na nové tarify elektřiny

2.3.16
Praha 1. března (ČTK) - Nové tarify elektřiny od roku 2017 platit nebudou, Energetický regulační úřad (ERÚ) jejich navrhovanou strukturu přepracuje. Novinářům to dnes řekla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Dodala, že je možné, že nový návrh nebude tolik postavený na velikosti jističe, jako dosud. Panovaly totiž obavy, že nové tarify například zvýší platby za elektřinu chatařů a chalupářů, kteří mají nízkou spotřebu, ale současně mají jistič s vyšší kapacitou.

Vláda ve Sněmovně nepodpoří návrhy Úsvitu ohledně energií

2.3.16
Praha 29. února (ČTK) - Vláda podle očekávání nepodpoří při projednávání ve Sněmovně návrh Úsvitu na zpřesnění právního postavení předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové. Kabinet nepodpoří ani uzákonění hranice pro množství elektřiny z obnovitelných zdrojů, na něž by měli výrobci nárok na podporu. O postoji vlády dnes informoval tiskový odbor úřadu vlády.

Vláda asi odmítne návrh Úsvitu o limitech pro podporu elektřiny

2.3.16
Praha 28. února (ČTK) - Kabinet se asi postaví proti návrhu opozičního Úsvitu uzákonit hranici pro množství elektřiny z obnovitelných zdrojů, na něž by měli výrobci nárok na podporu. Limit by byl dán podle novely zákona o podporovaných zdrojích energie pro jeden kalendářní rok a pro celou dobu dobu životnosti elektrárny. Ministři poukážou na pondělní schůzi podle předběžného stanoviska na zpětnou platnost návrhu a vyjádří obavy z možných arbitráží.

Rozvoj energetické soustavy si vyžádá 100 miliard Kč během 25 let

2.3.16
Praha 28. února (ČTK) - Rozvoj energetické distribuční soustavy v Česku si i kvůli nárůstu individuálních obnovitelných zdrojů energie vyžádá v následujících 25 letech 100 miliard korun. Proto je mimo jiné také nutné změnit tarify plateb za elektřinu, ale ne v takové podobě, v jaké je předložil nedávno Energetický regulační úřad (ERÚ). V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to dnes uvedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu (MPO) Lenka Kovačovská.
« | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 13 | »