Zprávy z tisku

Krteček dětem na veletrhu BIOMASA vysvětlí, proč třídit bioodpad

30.3.16
CZ BIOM - České sdružení pro biomasu v pondělí 4. 4. 2016 od 9.30 uspořádá v prostorách brněnského výstaviště zábavnou akci pro veřejnost věnovanou využití bioopadů, kompostování a přínosu kompostu pro půdu a pěstování květin. Malé i velké zahradníky přivítá postava krtečka a zájemci si budou moci vzorek kompostu odnést domů. Akce, se uskuteční v rámci populárního Veletrhu obnovitelných zdrojů energie v zemědělství a lesnictví BIOMASA.

Ministerstvo zemědělství pomůže zemědělcům postiženým loňským suchem. Na náhradu škody jim dá 600 milionů korun

30.3.16
Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství se s Ministerstvem financí dohodlo na kompromisním návrhu odškodného za úrodu poničenou loňským suchem. Tři sta milionů korun poskytne zemědělcům vládní rozpočtová rezerva, druhých tři sta milionů Ministerstvo zemědělství ze svých úspor. Ministr Marian Jurečka dohodu vyjednal s Ministerstvem financí. Materiál dnes schválila vláda.

Zájem o brněnský veletrh Techagro je čím dál větší

29.3.16
Brno 29. března (ČTK) - O brněnské veletrhy zemědělské techniky Techagro a další doprovodné menší veletrhy je stále větší zájem. Pořadatelé musejí na výstavišti postavit poprvé montovanou halu s výstavní plochou 5000 metrů čtverečních. Na všechny veletrhy přijede 777 vystavovatelů ze 40 zemí a obsadí plochu 86.000 metrů čtverečních. Proti předchozímu ročníku před dvěma lety přibylo více než 30 firem a 6000 metrů, řekl dnes na tiskové konferenci Jan Kuběna z pořádajících Veletrhů Brno. Začínají v neděli 3. dubna a potrvají do čtvrtka.

Senát asi schválí úpravu podpory elektřiny od zemědělců

16.3.16
Praha 15. března (ČTK) - Zemědělské podniky ve formě akciových společností, které vyrábějí i elektřinu, patrně budou mít nárok na podporu bez podmínky známého vlastníka. Senátní hospodářský výbor dnes doporučil Senátu, aby beze změny schválil poslaneckou novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, která to umožní. Senátní výbor pro životní prostředí ji také doporučil schválit. Senát se bude novelou z pera poslanců KSČM zabývat ve středu.

Jiří Chvojka z osobních důvodů končí na pozici mluvčího ERÚ

16.3.16
Praha 15. března (ČTK) - Mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka k dnešnímu dni končí ve funkci. Pracovní smlouva byla rozvázána dohodou na základě vážných osobních a rodinných důvodů, oznámil ERÚ. Novým mluvčím bude Vladimír Černý, který dosud působil v oddělení komunikace úřadu. Chvojka řekl serveru Aktuálně.cz, že bude pracovat ve volebním štábu ČSSD, který se chystá na krajské volby. Na kampaních ČSSD se podílel i v letech 2008 až 2012 a pracoval také na kampani ODS v roce 2006.

Vitásková: ERÚ přepracuje návrh na nové tarify elektřiny

2.3.16
Praha 1. března (ČTK) - Nové tarify elektřiny od roku 2017 platit nebudou, Energetický regulační úřad (ERÚ) jejich navrhovanou strukturu přepracuje. Novinářům to dnes řekla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Dodala, že je možné, že nový návrh nebude tolik postavený na velikosti jističe, jako dosud. Panovaly totiž obavy, že nové tarify například zvýší platby za elektřinu chatařů a chalupářů, kteří mají nízkou spotřebu, ale současně mají jistič s vyšší kapacitou.

Vláda ve Sněmovně nepodpoří návrhy Úsvitu ohledně energií

2.3.16
Praha 29. února (ČTK) - Vláda podle očekávání nepodpoří při projednávání ve Sněmovně návrh Úsvitu na zpřesnění právního postavení předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové. Kabinet nepodpoří ani uzákonění hranice pro množství elektřiny z obnovitelných zdrojů, na něž by měli výrobci nárok na podporu. O postoji vlády dnes informoval tiskový odbor úřadu vlády.

Vláda asi odmítne návrh Úsvitu o limitech pro podporu elektřiny

2.3.16
Praha 28. února (ČTK) - Kabinet se asi postaví proti návrhu opozičního Úsvitu uzákonit hranici pro množství elektřiny z obnovitelných zdrojů, na něž by měli výrobci nárok na podporu. Limit by byl dán podle novely zákona o podporovaných zdrojích energie pro jeden kalendářní rok a pro celou dobu dobu životnosti elektrárny. Ministři poukážou na pondělní schůzi podle předběžného stanoviska na zpětnou platnost návrhu a vyjádří obavy z možných arbitráží.

Rozvoj energetické soustavy si vyžádá 100 miliard Kč během 25 let

2.3.16
Praha 28. února (ČTK) - Rozvoj energetické distribuční soustavy v Česku si i kvůli nárůstu individuálních obnovitelných zdrojů energie vyžádá v následujících 25 letech 100 miliard korun. Proto je mimo jiné také nutné změnit tarify plateb za elektřinu, ale ne v takové podobě, v jaké je předložil nedávno Energetický regulační úřad (ERÚ). V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to dnes uvedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu (MPO) Lenka Kovačovská.

ERÚ chce zabránit poškození spotřebitelů,píše Vitásková Sobotkovi

28.2.16
Praha 24. února (ČTK) - Energetický regulační úřad (ERÚ) navrhne spolu s úpravou tarifů pro platbu elektřiny i další alternativní postupy, které by zabránily poškození spotřebitelů. Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková to uvedla v dopise premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), který v pondělí označil nynější návrh ERÚ za špatný. Vitásková současně upozornila, že bude pravděpodobně nutné upravit aktualizovanou státní energetickou koncepci a národní akční plán pro chytré sítě, které již schválila vláda.

TZ SZ: Stát nesmí zdražit elektřinu, zatímco distributoři vydělávají miliardy

28.2.16
Strana zelených požaduje okamžité stažení návrhu nové tarifní struktury elektřiny. Dle analýzy, kterou se má zabývat vláda, stoupne účet za distribuci téměř dvěma miliónům domácností. Jak zelení již dříve varovali, změna nejvíce dopadne na nejohroženější skupiny. Podle SZ musí Energetický regulační úřad (ERÚ) dokázat, že plní svou roli regulátora hájícího zájmy spotřebitelů a předložit nezvratitelné důvody, zda je třeba sazby u maloodběratelů skutečně měnit.

Ústí nad Orlicí je spokojené s městskou solární elektrárnou

26.2.16
Ústí nad Orlicí 24. února (ČTK) - Fotovoltaická elektrárna městské společnosti Tepvos Ústí nad Orlicí má za sebou pět let provozu. Jako jedno z mála měst v kraji vsadilo Ústí na obnovitelné zdroje energie a vyplácí se mu to, i když vybudování zařízení musel pomoci úvěr. ČTK to dnes řekl jednatel společnosti Václav Knejp.

TZ SZ: Vláda musí připravit antifosilní zákon, jak slíbila

24.2.16
SZ 23.února 2016 (Praha) - Vláda se má ve středu znovu zabývat Analýzou proveditelnosti legislativy v rámci snižování závislosti na fosilních palivech v podmínkách České republiky. Projednávání tohoto dokumentu, který by měl odstartovat přípravu antifosilního zákona, už několikrát odložila.

Asociace a analytici: Předsedkyně ERÚ Vitásková by měla odstoupit

23.2.16
Praha 22. února (ČTK) - Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková by měla odstoupit z funkce. Shodla se na tom většina zástupců oborových asociací a analytiků, které dnes oslovila ČTK. Brněnský krajský soud dnes nepravomocně poslal Vitáskovou na 8,5 roku do vězení s ostrahou za to, že dvě solární elektrárny v Chomutově dostaly od úřadu neoprávněně licence pro provoz. Soud potrestal i dalších sedm lidí, včetně dvou majitelů zmíněných elektráren. Šéfka ERÚ uvedla, že se cítí nevinná, proti rozhodnutí se odvolá a na svou funkci rezignovat nehodlá.

První letošní peníze na obnovitelné zdroje dorazily k příjemcům

23.2.16
Praha 16. února (ČTK) - Letošní první peníze na podporu obnovitelných zdrojů již dorazily příjemcům na účet. Výše podpory za celý rok má činit celkem 42 miliard korun, nyní šlo pouze o lednovou výplatu. ČTK to dnes potvrdil výkonný ředitel Asociace pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák. Od loňského podzimu přitom nebylo jasné, zda příjemci podporu dostanou, neboť předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková jí odmítala vypsat. Nakonec ERÚ koncem roku podporu vypsal.

TZ SZ: Nové tarify elektřiny dopadnou na malé domácnosti, chalupáře a spolky

18.2.16
Tisková zpráva Strany zelených 18.2.2016 (Praha) - Energetický regulační úřad (ERÚ) představil návrh nové tarifní struktury pro ceny elektřiny. Je zásadně špatný, jak uvádíme dále. V připravené podobě by jej vláda měla rázně odmítnout. Stát by naopak měl urychlit odkládané kroky na naplnění své vlastní nedávno přijaté strategie - Národního akčního plánu rozvoje chytrých sítí v České republice, které mají připravit naši elektroenergetickou síť na přicházející proměnu decentralizace.

Mládkova náměstkyně jednala v Bruselu kvůli obnovitelným zdrojům

15.2.16
Brusel/Praha 11. února (ČTK) - Náměstkyně ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) pro oblast energetiky Lenka Kovačovská dnes jednala v Bruselu o schválení finanční podpory pro většinu obnovitelných zdrojů energie v České republice, takzvané notifikaci. ČTK o tom informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Právě kvůli chybějícímu schválení Evropské komise loni Energetický regulační úřad (ERÚ) odmítal řadu měsíců vypsat podporu většině obnovitelných zdrojů v Česku pro letošní rok. Podporu, jejíž celková výše je až 42 miliard korun, úřad nakonec vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku.
« | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 12 | »