Zprávy z tisku

ilustrační foto

Kompostárna Prahy loni přijala rekordní množství bioodpadu

15.3.21
Praha 8. března (ČTK) - V kompostárně v pražském Slivenci loni přijali rekordních 3405 tun bioodpadu. Za čtyři roky provozu kompostárny to bylo více než 9000 tun. Zelený odpad do zařízení vozí pracovníci městské organizace Lesy hlavního města (LHMP), která je provozovatelem kompostárny, firmy i občané, uvedla mluvčí LHMP Petra Fišerová.
ilustrační foto

Návrh aktualizace energetické koncepce ČR bude za dva roky

15.3.21
Praha 8. března (ČTK) - Návrh aktualizace Státní energetické koncepce ČR předloží ministerstvo průmyslu a obchodu ke schválení vládě do konce roku 2023, rozhodl dnes kabinet. Úprava dokumentu má prodloužit horizont koncepce do roku 2050 a dále zohlednit přijaté závazky zejména na úrovni EU, závěry Uhelné komise a trend rozvoje moderních technologií.
ilustrační foto

Na Mostecku mohou vzniknout velké skleníky pro pěstování zeleniny

15.3.21
Most 14. března (ČTK) - Na Mostecku plánuje energetická společnost United Energy stavbu velkokapacitních skleníků pro pěstování zeleniny. Využívaly by elektřinu a teplo díky přímému napojení na teplárnu. Náklady na investici se odhadují v řádech stovek milionů korun. V projektu se počítá s celoroční produkcí zejména rajčat a okurek. ČTK to řekla mluvčí společnosti Miloslava Kučerová.
ilustrační foto

Frýdek-Místek bude mezi prvními velkými městy vytápěnými ekologicky bez uhlí

15.3.21
Vytápění domácností postavené na spalování uhlí bude už brzy ve Frýdku-Místku minulostí. Společnost Veolia Energie začala připravovat kompletní ekologizaci zdejší teplárny. Hlavním palivem bude do tří let ve Frýdku-Místku biomasa – ekologický, cenově příznivý a dobře dostupný obnovitelný zdroj energie.
ilustrační foto

Plýtvání potravinami je velký problém, myslí si to většina Čechů

15.3.21

Praha, 15. 3. 2021 – Celou třetinu vyprodukovaných potravin lidstvo podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) vyhodí či znehodnotí.1 A Češi považují plýtvání jídlem za problém. Jsou to téměř všichni účastníci průzkumu Bayer Barometr, 97 %. Polovina z nich téma plýtvání dokonce označila jako velmi závažné. Dobrou zprávou ale je, že se většina respondentů snaží začít u sebe, devět z deseti dává při nákupu pozor na trvanlivost a kupuje kvalitní potraviny.

ilustrační foto

V Německu se loni poprvé vyrobilo více energie z větru než z uhlí

5.3.21
Berlín 5. března (ČTK) - V Německu se loni poprvé vyrobilo více energie z větru než z uhlí. Podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě proudu se dostal na rekordních 47 procent ze 42,3 procenta v roce 2019. S odkazem na údaje německého statistického úřadu o tom na svém webu informuje týdeník Die Zeit.
ilustrační foto

"Připojujeme s pokorou a s ambicemi." Spojené státy se vrátily k Pařížské dohodě o klimatu

5.3.21
Spojené státy už jsou znovu členem Pařížské dohody o klimatu. Oficiálně se znovu připojily v pátek a zároveň Washington oznámil, že závazky plynoucí z této dohody nejsou dostatečné, aby se svět vyhnul katastrofě. Právě Spojené státy jsou historicky největšími a v současnosti po Číně druhými největšími producenty skleníkových plynů ze všech zemí světa.
ilustrační foto

Vyjádření Ministerstva průmyslu a obchodu dle zákona 541/2020 Sb., o odpadech

5.3.21
Ministerstvo průmyslu a obchodu s účinností nového zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech v případě ukončení odpadového režimu vydává vyjádření, zda se výsledná věc běžně využívá ke konkrétnímu účelu uvedenému v jeho žádosti, zda pro ni existuje trh nebo poptávka a zda splňuje pravidla pro uvádění výrobků na trh.
ilustrační foto

Úspěch petice za klima: Poslanci nařídili ministerstvům přepracovat klimatické plány

5.3.21
Zástupci spolku Česko za klima předali v prosinci vládě a poslancům podpisové archy petice požadující, aby vrchní státní představitelé začali aktivně jednat v ochraně klimatu. Výbor pro životní prostředí poslanecké sněmovny nyní na základě petice zaúkoloval Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo průmyslu a obchodu, aby přepracovaly české klimatické plány a zahrnuly v nich cíl klimatické neutrality do roku 2050.
ilustrační foto

Pelhřimovsko od dubna změní systém sběru odpadů

5.3.21
Pelhřimov 4. března (ČTK) - Na Pelhřimovsku se od dubna změní systém sběru odpadů z domácností. Lidé budou třídit do popelnic přímo u domů. Snahou společnosti Sompo, založené 117 obcemi z regionu, je snížení objemu směsného odpadu o desítky procent. ČTK to řekl ředitel Sompa Radek Lapáček. Nový svoz začne 12. dubna.
ilustrační foto

Místo skládky do bioplynky: EFG spolupracuje se Šumperkem na sběru gastroodpadu

4.3.21
Energy financial group (EFG) a její bioplynová stanice EFG Rapotín BPS zahájili spolupráci s městem Šumperk. Občané budou nově moci třídit gastroodpad, tedy zejména zbytky z kuchyně a prošlé potraviny, do sběrných nádob, ze kterých následně poputuje do nedaleké bioplynky k dalšímu zpracování na zelenou elektřinu, teplo a biometan. Šumperk chce tímto způsobem řešit narůstající množství skládkovaného odpadu a umožnit jeho efektivnější třídění.
ilustrační foto

Emise oxidu uhličitého loni klesly téměř o šest procent

2.3.21
Londýn 2. března (ČTK) - Globální emise oxidu uhličitého loni klesly o 5,8 procenta, což je výsledek zpomalení ekonomické aktivity v důsledku pandemie. Koncem roku se ale začaly opět zvyšovat a zřejmě dál porostou, uvedla dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Čína byla přitom loni jedinou zemí, kde se objem emisí za celý rok zvýšil.
ilustrační foto

ČR požádá o obnovení investic z EBRD, rozhodla vláda

1.3.21
Praha 1. března (ČTK) - Česká republika požádá o obnovení podpory investic z Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Návrh MF dnes schválila vláda, informovala na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Česko by podle ní mohlo získat v příštích třech až pěti letech 100 až 200 milionů eur ročně na podporu soukromých investic. Česko čerpalo pomoc EBRD od roku 1991 do roku 2007, kdy se završil proces transformace země.
ilustrační foto

Výroba solárních panelů se má vrátit do Evropy. Pracovní příležitosti mohou přijít i do Česka

25.2.21
Praha, čtvrtek 25. února 2021 – V úterý 23. února vznikla Evropská solární iniciativa, která má za cíl vrátit výrobu solárních panelů na náš kontinent. Rozvoj fotovoltaiky v Evropě přinese v příštím roce ekonomický impuls v podobě 40 miliard EUR ročně a 400 tisíc přímých a nepřímých pracovních míst. Myšlenku návratu výroby solárních panelů do Evropy podporují Svaz moderní energetiky a Solární asociace. Osloví českou vládu, aby učinila potřebné kroky, které by mohly vést k přilákání potřebných investic do Česka.
ilustrační foto

Šumperští začnou třídit odpad také z kuchyně

24.2.21
Šumperk 24. února (ČTK) - Obyvatelé Šumperka začnou třídit odpad také ze svých kuchyní. Město se pořízením nádob na gastroodpad snaží snížit objem směsného odpadu, důvodem je i nový zákon o odpadech. Podle posledních analýz totiž zabírají zhruba 30 procent popelnic na směsný odpad zbytky z kuchyně, sdělil ČTK místostarosta Jakub Jirgl. Nádoby na gastroodpad začne město rozmisťovat již během letošního roku.
ilustrační foto

Až 80 tisíc nových pracovních míst a 900 mld. Kč pro české firmy. Realizace energeticky úsporných renovací a výroba energie z obnovitelných zdrojů pomůže ekonomice

23.2.21
Nejúčinnější cestou ke snižování emisí jsou energetické úspory v budovách a výroba energie z obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 mohou tato klimatická opatření přinést zejména malým a středním firmám zakázky v hodnotě 900 miliard korun a až 80 tisíc pracovních míst, vyplývá z výpočtů aliance Šance pro budovy a Komory OZE. Jejich zástupci dnes na odborném kulatém stole jednají s českými ministerstvy o tom, jak k tomu efektivně využít stovky miliard korun přicházející z evropských zdrojů.
ilustrační foto

Praha vyzvala vládu k ukončení využití uhlí již v roce 2033

15.2.21
Praha 15. února (ČTK) - Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby Česká republika přestala využívat uhlí již v roce 2033, nikoli o pět let později jak jí doporučila Uhelná komise. Zároveň chce, aby vláda řešila sociální situaci občanů, kteří budou útlumem těžby a spalováním uhlí postiženi. Pro přechod na nízkoemisní energetiku má využít peníze z fondů EU. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Praha před asi dvěma roky vyhlásila klimatický závazek, kdy chce snižovat emise v ovzduší.
ilustrační foto

Výroba malých vodních elektráren v ČR loni meziročně vzrostla

15.2.21
Praha 15. února (ČTK) - Výroba malých vodních elektráren v Česku loni meziročně vzrostla. Mluvčí ČEZ Martin Schreier dnes ČTK sdělil, že malé vodní elektrárny společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje loni v ČR vyrobily více než 229 gigawatthodin (GWh) elektřiny, meziročně o 16 procent více a nejvíce za posledních šest let. Svou produkcí by podle něj pokryly roční spotřebu více než 65.000 domácností. Meziroční růst výroby potvrzuje i Cech provozovatelů malých vodních elektráren.
ilustrační foto

Předloni se dál zhoršoval stav lesů, ovzduší se naopak zlepšilo a výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie byla rekordní

12.2.21
Praha 12. února (ČTK) - Předloni se dál zhoršoval stav lesů v Česku. Ovzduší se naopak zlepšilo. Obnovitelné zdroje energie (OZE) měly dosud nejvyšší podíl na výrobě elektřiny v zemi. Uvádí to Zpráva o stavu životního prostředí za rok 2019, kterou v pondělí projedná vláda. Zprávu kvůli pandemii covidu předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) později než obvykle. Část údajů už různé instituce zveřejnily dříve. Zprávu zpracovala informační agentura Cenia spadající pod ministerstvo životního prostředí (MŽP).
« | 1 | .. | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | .. | 1115 | »