Zprávy z tisku

ČR požádá o obnovení investic z EBRD, rozhodla vláda

Praha 1. března (ČTK) - Česká republika požádá o obnovení podpory investic z Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Návrh MF dnes schválila vláda, informovala na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Česko by podle ní mohlo získat v příštích třech až pěti letech 100 až 200 milionů eur ročně na podporu soukromých investic. Česko čerpalo pomoc EBRD od roku 1991 do roku 2007, kdy se završil proces transformace země.

 
 

EBRD by podle ministryně mohla v ČR nově působit v zelených investicích, obnovitelných zdrojích a infrastruktuře, v digitalizaci, informačních a komunikačních technologiích nebo ve finančním sektoru.

Nyní je EBRD aktivní v zemích střední a východní Evropy, Pobaltí, Balkánu, centrální Asie a jihovýchodního Středomoří. Poskytuje především peníze na boj proti změně klimatu a na podporu trvale udržitelných zdrojů energie. Nyní se ale stále více soustředí právě na pomoc zemím ekonomicky poškozeným dopady pandemie covid-19.

ČR nemá přístup k financování nových projektů od roku 2007, zatímco ostatní noví členové EU, například Polsko, Slovensko či Maďarsko, z investic EBRD nadále těží. Od opětovného financování podnikatelských iniciativ ze strany EBRD si MF slibuje urychlení zotavení české ekonomiky po koronavirové pandemii.

EBRD investovala na území ČR do roku 2007 ve 103 projektech celkem 1,1 miliardy eur (podle dnešního kurzu 28,3 miliardy Kč). Od té doby EBRD v ČR nezahajuje nové projekty, pouze aktivně spravuje a monitoruje existující portfolio. ČR, respektive tehdejší Československo, patřila k zakládajícím členům EBRD.

Zdroj: ČTK 1. 3. 2021

 


Datum uveřejnění: 1.3.21
Poslední změna: 3.3.2021
Počet shlédnutí: 574