Zprávy z tisku

Evropský parlament dal kompostům a digestátům zelenou. Pozměňovací návrh k novému akčnímu plánu pro oběhové hospodářství jednoznačně odhlasován

Evropský parlament 8. února odhlasoval pozměňovací návrh k novému akčnímu plánu pro oběhové hospodářství, který koncem ledna podala rada ENVI. O návrhu jsme informovali v této zprávě. Úprava dostala naprostou převahu 574 hlasů, s pouze 22 hlasy proti a 95 nezúčastněnými.

 
 

 

Na plenárním zasedání poslanci zdůraznili, že cílů Zelené dohody bude možné dosáhnout, pouze pokud bude fungovat oběhové hospodářství v celé EU. Tento model ekonomiky s sebou navíc přinese nová pracovní místa a obchodní příležitosti. Současně se shodují, že odpadová legislativa musí být lépe implementována a stejně tak jsou zapotřebí další opatření klíčových odvětví výroby produktů, jako je textil, plasty, obaly a elektronika.

Parlament vyzývá Komisi a členské státy, aby zajistily separovaný sběr bioodpadů podle rámcové směrnice o odpadech, v zájmu produkce vysoce kvalitních kompostů a digestátů, s cílem podpořit tyto nerizikové půdní přípravky a hnojiva, stejně jako využití obnovitelných zdrojů energie s ohledem na vhodné aplikace pro životní prostředí.

Návrh usnesení si můžete stáhnout zde.

Zdroj: European Compost Network ECN 19. 2. 2021

 


Datum uveřejnění: 19.2.21
Poslední změna: 19.2.2021
Počet shlédnutí: 716