Odborné články

Nenechte se znervóznit zeleným teplem!

Výrobci tepla z biomasy budou od 1. ledna 2013 dostávat podporu. Společenský užitek tohoto opatření bude vykoupen mírným zvýšením energetických účtů. Když se stát rozhodoval o podpoře energetického využití obnovitelných zdrojů, učinil několik vážných chyb. Jednou z nich bylo zbytečné odtržení podpory elektrické energie z obnovitelných zdrojů od zeleného tepla.

Proto teď podpora zeleného tepla přichází do doby, kdy se lidé ještě nevzpamatovali z kocoviny jménem fotovoltaika. Proto se jim představa, že se nyní trochu zvedne jejich energetický účet, přestože dál spotřebovávají pouze elektřinu a žádné teplo z obnovitelných zdrojů, nemusí líbit. V tomto případě však neplatí žádná přímá úměra.

Za zvýšení účtů nemohou výrobci tepla, ale způsob, jímž se stát snaží dohnat nespravedlnost, kterou způsobil nemírnou podporou jedněch a úplným přehlížením druhých. Přehmaty státu přece odjakživa platí občan či bezúhonný podnikatel.

Proč porostou účty

Na rozdíl od většiny zemí si české úřady neuhlídaly – a někteří zodpovědní politici a úředníci si zřejmě ani nechtěli uhlídat – zlatokopecký rozmach obřích polních fotovoltaických instalací. Prudce klesající náklady na panely a téměř stále stejná státem zaručená výkupní cena za fotovoltaickou kilowatthodinu vyvolaly u solárních panelů efekt Klondike. A aby se zmírnil dopad solárního „rejžování“ na občana, byla za cenu právního zmetku zpětně vyhlášena tříletá 26procentní „daň“ z výnosu solárních elektráren.

Celý článek najdete na www.ceskapozice.cz.

Článek: Tisknout s obrázky | Tisknout bez obrázků | Poslat e-mailem

Zobrazit ostatní články v kategorii Bioplyn, Obnovitelné zdroje energie, Spalování biomasy

Datum uveřejnění: 1.8.2012
Poslední změna: 1.8.2012
Počet shlédnutí: 3682

Citace tohoto článku:
: Nenechte se znervóznit zeleným teplem!. Biom.cz [online]. 2012-08-01 [cit. 2024-04-21]. Dostupné z WWW: <https://biom.cz/cz/odborne-clanky/nenechte-se-znervoznit-zelenym-teplem>. ISSN: 1801-2655.

Komentáře:
ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto