EnglishRSSkontaktyčlenstvísitemapinzerce a reklama
Biom.cz
biomasa, biopaliva, bioplyn, pelety, kompostování a jejich využití

ODBORNÉ ČLÁNKY

Dvě zprávy z oblasti biodegradabilních plastů

Zpráva první - pilotní projekt ve Straubingu

V německém Straubingu budou na jaře 2003 nasazeny pro sběr biologických odpadů z domácností biodegradabilní sáčky vyrobené z kukuřičného škrobu. Tak se rozhodl Svaz odpadového hospodářství (Zweckverband Abfallwirtschaft - ZAW) města a kraje Straubing 30. července.

Po dva roky bude probíhat testování přijetí sáčků ze škrobu obyvatelstvem. Sáčky by měly najít uplatnění v deseti litrových nádobách na biologické odpady v domácnostech. Nejméně tři měsíce budou domácnosti v oblasti spravované ZAW dostávat rozložitelné sáčky zdarma.

Kompostovatelné sáčky jsou o něco dražší než doposavad používané papírové a mohou v době zavádění stát ZAW asi 7-8 eurocentů. Náklady na projekt budou hrazeny z podpory bavorského Ministerstva zemědělství a z plánovaného prodeje odpadových sáčků.

Více informací poskytne Dr. Bettina Schmidt, C.A.R.M.E.N.

Zpráva druhá - Ecoflex od BASF

Firma BASF před začala vyrábět biodegradabilní fólie Ecoflex, které jsou vhodné pro výrobu sáčků a tašek. Ecoflex je obchodní označení alifatického-aromatického kopolyesteru, jehož struktura je na obrázku 1. Witt et al. (2000) nezjistil žádné nežádoucí látky, jež by vznikaly v průběhu kompostování Ecoflexu. Cean Ecoflexu při odběru minimálně 20 tun činí 3,2 Euro / kg.

Další informace naleznete na: www.basf.de/ecoflex

Článek: Tisknout s obrázky | Tisknout bez obrázků | Poslat e-mailem

Související články:

C.A.R.M.E.N. e.V. - bavorská instituce pro obnovitelné suroviny
Oxo-rozložitelný plast d2w
Sběr a komunitní kompostování domovních bioodpadů v ČR
Kompostovatelné plasty v systému separace bilogicky rozložitelných odpadů

Zobrazit ostatní články v kategorii Bioodpady a kompostování

Datum uveřejnění: 27.9.2002
Poslední změna: 7.10.2002
Počet shlédnutí: 6682

Citace tohoto článku:
SLEJŠKA, Antonín: Dvě zprávy z oblasti biodegradabilních plastů. Biom.cz [online]. 2002-09-27 [cit. 2017-12-11]. Dostupné z WWW: <https://biom.cz/cz/odborne-clanky/dve-zpravy-z-oblasti-biodegradabilnich-plastu>. ISSN: 1801-2655.

Komentáře:
ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto


 
© 2001-2009, CZ Biom  -  České sdružení pro biomasu,  Opletalova 7/918, 111 44 Praha 1,   Tel.: 604 856 036,   E-mail: sekretariat@biom.cz
Webhosting/ webdesign / publikační systém TOOLKIT - Econnect
Treti ruka energieplus Česká peleta Ekologie, pasivní domy, solární energie, alternativní zdroje, zelené bydlení EnviWeb - portál pro ochranu a tvorbu životního prostředí Ekolist po drátě Portál Energetika Internetové energetické konzultační a poradenské středisko Lesnicko-dřevařský www server