Odborné články

Zákon o podpoře elektřiny z OZE prošel Senátem

Je mi potěšením oznámit všem členům a příznivcům CZ Biomu a biomasy obecně, že včera, 31.3.2005 prošel senátem návrh zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a o změně některých zákonů. Jakkoli jsme tuto chvíli očekávali nejméně rok, po který byl tento zákon „zaparkován“ v poslanecké sněmovně Parlamentu ČR z mnoha důvodů, které v tuto chvíli není nezbytné rozebírat.

Skutečností je, že jsme ztratili spoustu vzácného času, neboť příprava kvalitního projektu, ať již se jedná o teplárnu či bioplynovou stanici, obvykle nemůže trvat méně než rok, či spíše dva i více (ještě více je to v případě složitějších projektů - např. příprava ukázkového projektu drážďanské MBT trvala 6 let, ale určitě se vyplatila). Na druhou stranu, mnoho technologií je nyní k dispozici s lepšími parametry, než byly ještě před několika lety. Ovšem významná ztráta je na straně nebudování zkušeností a vlastního know-how. Je jisté, že nás v nejbližší době čeká spousta práce, pročež vás všechny prosím nejen o pomoc při naší úloze působit osvětově, prosazovat příklady dobré praxe a poskytovat ty nejlepší informace v oboru.

V tuto chvíli připravujeme několik změn a nových projektů. |Mezi nimi je i příprava manuálu pro veřejný i soukromý sektor, který by měl pomoci v procesu rozhodování a přípravy projektů energetického využití biomasy právě v souvislosti s novou legislativou. Dále je v přípravě nové číslo časopisu, který vyjde kompletně i v elektronické podobě a v němž bude zevrubně informováno o celém legislativním procesu a o tom, co bude pravděpodobně následovat. Dále se v něm již dozvíte o konkrétním termínu konference o výrobě elektřiny z biomasy, která se bude konat v červnu v Třebíči, naleznete zde také avízo tradiční konference o bioplynu, která se bude konat na podzim v Třeboni a mnoho dalších informací. Pokud byste chtěli prostřednictvím časopisu sdělit nějaký svůj odborný názor, článek či jinou informaci, zasílejte je prosím přímo na adresu redakce@biom.cz.

Stenozáznam z jednání Senátu (od strany 44) vřele doporučuji k přečtení, mimo jiné z toho důvodů, že nyní o něco zřetelněji víme, kdo na které straně a s jakými názory stojí. Ke shlédnutí doporučuji i výsledky hlasování.

Článek: Tisknout s obrázky | Tisknout bez obrázků | Poslat e-mailem

Související články:

10 eko-omylů prezidenta Klause
Příprava vyhlášky o biomase
Poradce Tonyho Blaira v Senátu ČR podpořil přijetí kvalitního zákona na podporu obnovitelných zdrojů energie
Prohlášení sdružení CZ Biom k návrhu zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů
Stanovisko CZ Biom ke společnému spalování biomasy a uhlí a k dalším ustanovením návrhu zákona o podpoře energie z obnovitelných zdrojů
Stanovisko CZ Biom k návrhu zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů
Liberalizace energetického zákona a rozvoj obnovitelných energií

Zobrazit ostatní články v kategorii Obnovitelné zdroje energie

Datum uveřejnění: 1.4.2005
Poslední změna: 2.4.2005
Počet shlédnutí: 7615

Citace tohoto článku:
ŠAFAŘÍK, Miroslav: Zákon o podpoře elektřiny z OZE prošel Senátem. Biom.cz [online]. 2005-04-01 [cit. 2024-07-15]. Dostupné z WWW: <https://biom.cz/cz-obnovitelne-zdroje-energie-kapalna-biopaliva/odborne-clanky/zakon-o-podpore-elektriny-z-oze-prosel-senatem>. ISSN: 1801-2655.

Komentáře:
ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto