Odborné články
Pilotní projekty odděleného sběru biologicky rozložitelného komunálního odpadu ve městě Olomouci
Úvod
Plán odpadového hospodářství statutárního města Olomouce (dále POH) byl v souladu se zákonem o odpadech přijat Zastupitelstvem města Olomouce v říjnu roku 2005. Nejzávažnější problém stanovený v POH je požadavek na omezování skládkování bioodpadu, který vychází z požadavků legislativy EU.
Povinností původců odpadu, tedy i statutárního města Olomouce, je plnit harmonogram snižování maximálního množství biologicky rozložitelných komunálních odpadů (dále BRKO nebo „bioodpad“) ukládaných na skládku, tak aby podíl této složky činil v roce 2010 nejvíce 75 % hmotnostních z celkového množství BRKO vzniklého v roce 1995. Harmonogram je dále vztažen k rokům 2013 (50 % hmotnostních) a 2020 (35 % hmotnostních). Splnění všech stanovených cílů bude vyžadovat dalekosáhlá koncepční, především regionálně zaměřená a finančně náročná opatření. Celou problematiku je nutno řešit ve dvou rovinách:
- separace využitelného BRKO (odpad z údržby zeleně apod.)
- využívání směsného komunálního odpadu (kat.číslo 200301), který tvoří ze 40–45 % biologicky rozložitelné složky
Pro separaci BRKO byly v závazné části POH Olomouckého kraje stanovené směrné hodnoty separace přepočtené na obyvatele. V tomto směru statutární město Olomouc již dané požadavky nejen plní, ale dokonce výrazně překračuje. Pro rok 2010 byla stanovena směrná hodnota separace na 20 kg na osobu a rok, skutečně dosažená hodnota ve městě Olomouci v roce 2008 činí 45 kg na osobu. Některé cesty k tomuto využívání BRKO popisují následující kapitoly.
Způsoby třídění a využití BRKO na území města
Donáškový způsob sběru BRKO
V roce 2006 byl zahájen pilotní projekt v městské části Radíkov (296 obyvatel), kdy v pravidelných týdenních intervalech byly na stanovených místech přistavovány velkoobjemové, uzamykatelné kontejnery. Projekt spočíval v donášce bioodpadu ze zástavby rodinných domů do obsluhovaných kontejnerů v dohodnutém čase (15–18 hodin v sobotu). Projekt byl realizován v období duben – říjen 2006. Vlastní realizaci projektu předcházela anketa mezi občany této městské části, ve které byli dotazováni na ochotu třídit bioodpad a na způsob jeho sběru, který by preferovali. Rozneseno bylo 180 anketních lístků, odpovědělo 25 % dotázaných, kteří projevili zájem o realizaci projektu.
Pro sběr bioodpadu sloužily dva upravené kontejnery o objemu 5,5 m3 (tráva, listí) a 20 m3 (větve, dřevní hmota). Odpad dřeva byl využíván ve výtopně na biomasu v ZOO Olomouc na Svatém Kopečku, zbylý bioodpad byl využíván na kompostárně v Mrsklesích (v současné době již uzavřená kompostovací plocha na skládce TKO, kterou provozovaly Technické služby města Olomouce, a.s.). Za stanovené období bylo zpracováno 22,37 t bioodpadu, náklady na projekt (včetně prvotní investice na pořízení a úpravu kontejneru) byly ve výši cca 150 tisíc Kč. Po ukončení první sezóny projektu proběhla opět anketa, do které se již zapojilo 40 % dotázaných, kteří požadovali pokračování projektu i v dalším období. Mezi nejdůležitější pozitivní vlivy projektu patřil úbytek nepovolených skládek v okolí městské části a zlepšení kvality ovzduší (eliminace spalování bioodpadu na volném prostranství).
V roce 2007 byl tento systém na stejném principu rozšířen i do dalších městských částí – Svatý Kopeček (778 obyvatel) a Lošov (632 obyvatel).
V roce 2007 bylo vytříděno 38,82 t (celkem 1706 obyvatel) při výtěžnosti 22 kg/osobu/rok. Náklady na tento typ projektu během dvou let (2006 – 2007) činily asi 500 000 Kč. Od května 2008 byl mimořádně (na základě požadavků občanů a komisí městských částí – KMČ) tento systém realizován v omezeném rozsahu i v městské části Droždín a Chomoutov. Veškerý kompostovatelný odpad byl na základě smlouvy odvážen Technickými službami města Olomouce, a.s. na kompostárnu firmy Spreso v Kralicích na Hané. V roce 2007 bylo takto odvezeno cca 350 tun BRKO (společně s bioodpadem se sběrových dvorů a sobot).
Sběr do speciálních nádob (compostaineru)
V dubnu 2008 byl zahájen další pilotní projekt – sběrný systém bioodpadu v zástavbě rodinných domků v městské části Neředín (389 domu), kde bylo na základě informační kampaně a přihlášek vlastníků domů (další přihlašování je otevřené) dodáno cca 260 kusů speciálních provětrávaných nádob (Schäfer a Elkoplast) o objemu 240 l, které v této fázi projektu byly prozatím v nájmu. Po ukončení první sezóny projektu (t.j. v říjnu 2008) se pocítalo se zakoupením těch nádob, které budou provozně a ekonomicky výhodnější. Vzhledem k tomu, že podrobné testování neodhalilo žádné zásadní rozdíly (provozní, estetické, hygienické apod.), byla kritériem výběru pouze cena a zakoupeny nádoby od společnosti Elkoplast.
Před zavedením tohoto pilotního projektu byla každá domácnost navštívena pověřeným pracovníkem a obdržela leták s podrobnými informacemi o připravovaném projektu, který je pro občany bezplatný. Občané měli možnost rozhodnout se ve stanoveném termínu, zda se do projektu zapojí. Celý projekt se setkal s mimořádně pozitivním ohlasem občanů, nejen z této místní části. Informace o projektu byli totiž zveřejněny ve všech místních médiích a na webových stránkách města.
V průběhu projektu bylo z této městské části svezeno cca 114 t bioodpadu. Prováděné kontroly při svozu potvrdily, že občané respektují pravidla třídění a ani zpracovatel (kompostárna Kralice na Hané) neměl ke kvalitě materiálu žádné připomínky. Po celou dobu projektu bylo plánováno a také provedeno 15 svozů bioodpadu (1x14 dnů) a celková výše nákladů na projekt (včetně zakoupení nádob) byla cca 550 tisíc Kč. Svoz byl prováděn běžnými vozidly na svoz odpadu, z hlediska eliminace úniku tekutin se nejvíce osvědčilo nejnovější vozidlo s kvalitně provedenou nástavbou (Haller). V případě dalšího územního rozšíření sběru bioodpadu je uvažováno pořízení speciálního svozového vozu na bioodpad (s možností získání dotace z fondů EU). Úspěšnost projektu byla vyhodnocena i na základě provedených rozborů odpadů před zahájením (v březnu 2008) a po ukončení projektu.
Podpora domácího kompostování
V roce 2008 byl zahájen další pilotní projekt na základě požadavku a vzájemné spolupráce s KMČ Droždín. V období duben – kveten 2008 proběhla dotazníková akce, jejímž cílem bylo vysvětlit občanům cíle projektu a zjistit jejich zájem o účast na jeho realizaci. Zájem zapojit se projevilo v první fázi 52 domácností, další zájemci se přihlašují průběžně. Podstatou projektu je docílit v maximální možné míře snížení nákladů města spojené se svozem bioodpadu a podpořit jeho zpracování v místě vzniku, tj. na pozemku fyzické osoby, vlastníka dané nemovitosti. Na základě smlouvy o výpůjčce na dobu 3 let mezi občanem a městem byl v červnu 2008 zájemcům dodán kompostér (vyrobený z recyklovaných plastu) pro domácí kompostování (objem 720 l, dodavatel Jelínek Trading). Součástí smlouvy jsou i pravidla pro využívání kompostéru a možnost provedení pravidelné kontroly, zda je využíván k danému účelu. Před jeho zahájením byl proveden rozbor odpadu, který bude proveden i při ukončení projektu a umožní tak vyhodnotit úspěšnost projektu. Náklady na nákup kompostérů pro tuto městskou část (zástavba rodinných domů) jsou prozatím cca 120 tisíc Kč.
V jedné lokalitě byl také zvažován pilotní projekt „komunitního kompostování“, který s ohledem na majetkoprávní vztahy k dotčeným pozemkům, související organizační a technické problémy nebyl uskutečněn.
Realizované projekty
V srpnu 2008 byly do třídění bioodpadu zapojeny další dvě městské části s rodinnou zástavbou – Chomoutov (332 domů) a Nový Svět (237 domů). V průběhu července 2008 byla navštívena každá domácnost a oslovení občané uvedených městských částí si mohli vybrat ze dvou variant třídění bioodpadu – sběr do speciální nádoby 240 l s vývozem anebo kompostér (objem 400 a 700 dm3). Do obou lokalit, ve kterých také proběhl rozbor odpadu, bylo dodáno 102 nádob a 107 kompostérů a celkem bylo v roce 2008 svezeno 211 t bioodpadu.
Uvedené projekty probíhají v městských částech i v roce 2009, s výjimkou projektu donáškového způsobu sběru. Tento byl vyhodnocen z hlediska porovnání nákladů a výtěžnosti odpadů jako ekonomicky nevýhodný a byl nahrazen jinou formou třídění bioodpadu.
Souhrnné informace k pilotním projektům svozu bioodpadu v Olomouci v roce 2008
Pilotní projekty svozu biologicky rozložitelného komunálního odpadu (dále jen „BRKO“) probíhaly v 5 lokalitách města Olomouce v období duben – listopad 2008 a ve 2 lokalitách v období srpen – listopad 2008. Ve 4 lokalitách byl použit systém sběru BRKO do velkoobjemových kontejnerů o objemu 5 m3 a ve 3 lokalitách byly rozmístěny bionádoby o objemu 240 l. Dále bylo ve 3 lokalitách podpořeno domácí kompostování formou zápůjčky kompostérů o objemu 720 l nebo 400 l.
Přehled lokalit a způsobů sběru BRKO je uveden v následující tabulce.
Vyhodnocení pilotních projektů svozu BRKO
V tabulce č. 2 je uvedeno celkové množství BRKO svezeného z příslušné lokality v r. 2008, množství BRKO připadající na jeden svoz a množství BRKO připadající na jednu osobu.
Vývoj projektů v roce 2009
Vyhodnocení úspěšnosti pilotních projektů v roce 2008 bylo spojeno se zjištěním, že donáškový způsob sběru bioodpadu do velkoobjemových kontejnerů se z finančních a provozních důvodů jeví jako neudržitelný.
Vzhledem k zájmu obyvatel městských částí, kde tento systém několik let probíhal (Svatý Kopeček, Lošov, Radíkov), pokračovat ve třídění bioodpadu i nadále, proběhla ve spolupráci s jednotlivými komisemi městských částí dotazníková a propagační akce, která nabízela občanům opět výběr ze dvou možností, tj. kompostér nebo bioonádoba s vývozem 1x14 dní. Zásadní změnou, která byla zdůrazňována již při prvotní nabídce této služby, je omezení vývozu komunálního odpadu. Ztěchto lokalit je tedy prováděn střídavý svoz směsného odpadu a bioodpadu (sudé, liché týdny) oproti původnímu každotýdennímu vývozu směsného odpadu. Prvotní výhrady k tomuto omezení svozu SKO byly odstraněny zvýšením počtu stanovišť tříděného odpadu a informačními dopisy do každé domácnosti, které vše detailně objasnily. Uvedená změna systému svozu se již v první polovině roku (duben – červenec 2009) projevila jednak ve snížení množství směsného komunálního odpadu (cca o 30 %), jednak ve finanční úspoře za uložení směsného odpadu na skládku. Od roku 2009 byla do projektu obdobným způsobem zapojena i rodinná zástavba v městské části Lazce (vysoké zastoupení sídlištní zástavby).Závěr
Vzhledem k termínu konání konference nemohou být k dispozici souhrnné údaje k projektu za celý rok 2009 a nemůžeme tedy ani nabídnout přesné meziroční srovnání. Aktuální poznatky a zkušenosti z dosavadního vývoje pilotních projektu odděleného sběru biologicky rozložitelného komunálního odpadu ve vybraných částech statutárního města Olomouce však dostatečně naznačují udržitelnost třídění a sběru bioodpadu v podmínkách České republiky. V lokalitách se zástavbou rodinných domů se nádobovým sběrem (a nejlépe v kombinaci s domácím kompostováním) dosahuje mimořádné výtěžnosti na občana, a to při výborné kvalitě vytříděného bioodpadu (minimální množství nežádoucích příměsí).
Příloha: Informační leták před zahájením projektu – určený do schránek občanům dané lokality
Třídění bioodpadu na Novém Světě projekt sběru organického odpadu Vážení spoluobčané,
zveme vás k zapojení do projektu nakládání s bioodpadem ze zahrady a z domácnosti v Novém Světě. Pokud se rozhodnete účastnit nabízíme vám jednu ze dvou možností:
- Dodáme vám zdarma zahradní kompostér 700 l pro kompostování zahradního kuchyňského bioodpadu. V tomto případě podepíšete smlouvu, ve které se zavážete kompostér 3 roky využívat než přejde do vašeho osobního vlastnictví.
- Dodáme vám zdarma speciální provětrávané nádoby 240 l na separovaný sběr bioodpadu, kterou uschováte na svém pozemku a v době svozu přistavte na obvyklé místo. Svoz bioodpadu odpadu jednou za čtrnáct dnů bude také zdarma (v budoucnu ovšem nelze vyloučit jeho zpoplatnění)
Rozvoz nádob a svoz bioodpadu zajistí Technické služby města Olomouce, a.s. (TSMO, a.s.) v týdnu před vlastním zahájením svozu, tj. od 18. 8. do 22. 8. 2008 v odpoledních hodinách (14–20 hodin), případně po domluvě, individuálně v náhradním termínu. Úspěch svozu bioodpadu do nádob závisí na kvalitě vytříděného bioodpadu, který zpracuje kompostárna firmy Spreso v Kralicích na Hané. Budeme velmi rádi, pokud vás účast v pilotním projektu tříděného sběru bioodpadu zaujme a přispějete tak ke snížení objemu komunálních odpadů ukládaných na skládku. Děkujeme vám za pozornost, kterou věnujete této informaci.
Proč třídit bioodpad?
Ze dvou set kilogramů odpadu připadajících v Olomouci na osobu za rok tvoří přibližně 70 kg bioodpad, který je cennou surovinou k výrobě kvalitního kompostu.
Jak třídit bioodpad?
Přistavenou nádobu uschovejte prosím na vašem pozemku a ve svozových dnech dle harmonogramu dejte nádobu před dům. Prosíme, aby jste nepřikládali ke svozu pytle naplněné bioodpadem. Svozové vozidlo je určeno pouze pro svoz bioodpadu z hnědých plastových nádob.
Oddělený sběr bioodpadů je třeba provádět pečlivě. Do vytříděných bioodpadů v žádném případě nepatří jiné odpady. Každé takové znečištění znehodnocuje nejen obsah odpadové nádoby, ale i obsahu vozidla.
Co lze kompostovat?
- tráva, drny, listí, piliny
- zbytky rostlin, kořeny a listy zeleniny, květiny
- shrabky ze záhonů a trávníku, zemina z květináče
- odpad z řezu keřů i stromů (nastříhané či štěpkované)
- spadané ovoce (prokládat trávou a řezem z keřů)
- zbytky ze zeleniny
- čajové pytlíky, káva, skořápky z vajec
- jen omezeně zbytky jídel (nikdy tekuté)
- papírové pytlíky a lepenkové krabice
Do nádob prosím nedávejte:
- tekuté zbytky jídel, oleje
- maso, uhynulá zvířata
- biologicky nerozložitelné a jiné odpady
Bližší informace získáte:
- Odd. odpadového hospodářství a péče o prostředí, OŽP Magistrátu města Olomouce, Hynaisova 10, 779 11 Olomouc.
Článek: Tisknout s obrázky | Tisknout bez obrázků | Poslat e-mailem
Související články:
Rozvoj výstavby linek mechanicko - biologické úpravy komunálních odpadů v České republice
Vlastnosti a složení zahradních kompostů v České republice
Kompostování bioodpadu je technologií trvale udržitelného života
Komunitní kompostování jako terapie
Město Švihov realizuje projekt komunitního kompostování bioodpadů
Třídění, sběr a zpracování separovaných složek z komunálního odpadu v systému odpadového hospodářství regionu Svazku obcí okresu Třebíč
Kompostovanie v EÚ I. - Kompostáreň SEIRINGER, Rakúsko
Výsledky pilotního projektu v Uherském Hradišti sledujícím nakládání s bioodpadem
Zobrazit ostatní články v kategorii Bioodpady a kompostování
Datum uveřejnění: 5.4.2010
Poslední změna: 4.4.2010
Počet shlédnutí: 5456
Citace tohoto článku:
MATZENAUEROVÁ, Jana, PETŘÍK, Miroslav: Pilotní projekty odděleného sběru biologicky rozložitelného komunálního odpadu ve městě Olomouci. Biom.cz [online]. 2010-04-05 [cit. 2025-01-07]. Dostupné z WWW: <https://biom.cz/czt-pestovani-biomasy-obnovitelne-zdroje-energie-kapalna-biopaliva/odborne-clanky/pilotni-projekty-oddeleneho-sberu-biologicky-rozlozitelneho-komunalniho-odpadu-ve-meste-olomouci>. ISSN: 1801-2655.