Zprávy z tisku

ilustrační foto

Nový impuls pro rozvoj bioplynu v Česku: Svaz moderní energetiky navazuje spolupráci se sdružením CZ Biom a společností agriKomp Bohemia

7.2.24
Praha 7. února 2024 - Po loňském roce, kdy se Svaz moderní energetiky rozrůstal rekordním tempem, přibývají noví členové a partneři i letos. Potvrzuje se tak jedna z hlavních úloh organizace, která je významnou platformou pro zástupce různých zdrojů energie založené na nízkoemisních a bezuhlíkových technologiích. Díky rozšiřování Svazu o další významné firmy a sdružení se tak posiluje hlas pro prosazování moderní energetiky. Novým členem Svazu je České sdružení pro biomasu CZ Biom a novým partnerem společnost agriKomp Bohemia.
ilustrační foto

Pražský magistrát rozdělí žadatelům o peníze na výměnu kotlů 1,52 milionu Kč

5.2.24
Praha 5. února (ČTK) - Pražský magistrát rozdělí mezi žadatele o peníze na výměnu kotlů za ekologičtější zařízení 1,52 milionu korun. Dotace dostane nyní devět žadatelů. Peníze vezme město z tzv. páté výzvy programu kotlíkových dotací, pro které má v této fázi vyčleněno 10,3 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Pořízení ekologického vytápění do domácností má přispět ke zlepšování kvality ovzduší. První výzva kotlíkových dotací začala v červenci 2015 a peníze na tyto dotace dostává magistrát od ministerstva životního prostředí.
ilustrační foto

MŽP dá 98 milionů Kč na zhruba 40 energetických komunit, žadatelů je dvojnásobek

5.2.24
Praha 5. února (ČTK) - Stát poskytne zhruba 40 subjektům celkem 98 milionů korun na založení energetických společenství. O dotaci se přihlásilo více než dvojnásobné množství zájemců, ministerstvo životního prostředí tak z nich nyní bude vybírat. ČTK dnes o tom informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP) v tiskové zprávě. Zakládání energetických komunit od letošního roku zavedla novela energetického zákona, první z nich by mohly začít fungovat v polovině roku.
ilustrační foto

Organizace: ČR musí zvýšit podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030 na 33 pct

4.2.24
Praha 2. února (ČTK) - Česká republika může do roku 2030 navýšit svůj podíl obnovitelných zdrojů (OZE) na celkově spotřebě ze současných přibližně 18 procent až na 33 procent. Stát by to proto měl promítnout do upravovaného Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu (NKEP). Ministerstvo průmyslu a obchodu k tomu vyzvaly oborové organizace. Původní státní návrh NKEP z loňska počítal s podílem obnovitelných zdrojů 30 procent, EU však tento cíl doporučila navýšit.
ilustrační foto

Vysoké Mýto letos plánuje rozsáhlou obnovu městské kompostárny

4.2.24
Vysoké Mýto (Orlickoústecko) 1. února (ČTK) - Vysoké Mýto letos plánuje rozsáhlou obnovu městské kompostárny za odhadovanou cenu 7,4 milionu korun. Zařízení je v provozu téměř deset let a některé technologie dosluhují. Ročně kompostárna vyprodukuje 750 tun takzvaného Vysokomýtského humáče, řekl novinářům místostarosta Jan Lipavský (Patrioti pro VM).
ilustrační foto

Tisková zpráva komory obnovitelných zdrojů energie

31.1.24
Po letech stagnace nové větrné elektrárny a bioplynky, povolování se zkracuje na maximálně dva roky, v rozpracovaných akceleračních zónách na rok a obrovský nárůst zájmu o obnovitelné zdroje. Ale také varování před strategickou chybou v teplárenství.
ilustrační foto

Skupina EFG v roce 2024 výrazně navýší produkci biometanu

31.1.24
Společnost Energy financial group (EFG) má před sebou důležitý rok, který přinese řadu investičních výzev, nových projektů i navýšení zpracovatelské a výrobní kapacity energetických zdrojů v jejím portfoliu. V roce 2024 se očekává výrazný růst potenciálu výroby biometanu uvnitř skupiny, a to ze současných 16 GWh ročně až na 87 GWh ročně. Navýšit se má také kapacita zpracování biologicky rozložitelných odpadů v rámci bioplynových stanic společnosti na 74 tisíc tun bioodpadu. Důraz bude nadále kladen i na rozvoj služeb výkonové rovnováhy.
ilustrační foto

Přes 300 stravovacích provozů na Moravě a ve Slezsku separuje kuchyňský odpad se službou „Třídím gastro“

24.1.24
Už více než tři stovky gastroprovozů na Moravě a ve Slezsku se zapojily do projektu „tridimgastro.cz“ společnosti Energy financial group (EFG). V rámci tohoto projektu je svážen veškerý kuchyňský odpad do bioplynových stanic EFG Rapotín BPS či EFG Vyškov BPS. Separované kuchyňské zbytky tak díky zodpovědnému nakládání nekončí na skládkách, ale slouží k výrobě nízkoemisního biometanu, elektřiny a tepla. Pro další zvyšování povědomí o třídění gastroodpadu chystá skupina EFG ve spolupráci s vybranými gastroprovozy instagramové soutěže o hodnotné ceny.
ilustrační foto

Analýza: Přeprava plynu přes oceán produkuje až stonásobek emisí oproti uhlí

24.1.24
Praha 24. ledna (ČTK) - Přeprava zemního plynu přes oceán až do Česka vyprodukuje více než stonásobek emisí oproti současné přepravě uhlí. Naopak u uhlí vzniká výrazně více emisí při spalování. Vyplývá to z analýzy portálu datové žurnalistiky Evropa v datech, podle níž je tak z dlouhodobého hlediska nejvhodnější kombinace jaderné energie a obnovitelných zdrojů.
ilustrační foto

Bioplynová stanice v Ústí n. L. po modernizaci zpracuje i balené potraviny

24.1.24
Ústí nad Labem 24. ledna (ČTK) - Bioplynová stanice v Ústí nad Labem se chystá na modernizaci za několik stovek milionů korun. Nová technologie bude umět nakládat s obtížně zpracovatelným bioodpadem, tedy i s balenými potravinami, se kterými se doposud závod vypořádat neuměl. Zároveň bude stanice vytvářet biomethan, který bude vtláčen do plynového potrubního systému nebo zkapalněn na bio LPG. ČTK to dnes řekl Petr Síleš, jednatel společnosti Bioplyn Energy.
ilustrační foto

V Blansku zmodernizují kompostárnu, současná je na hranici životnosti

24.1.24
Blansko 23. ledna (ČTK) - V Blansku plánují modernizaci kompostárny, současná je na hranici kapacity i životnosti. Provoz zahájila před 14 lety. Město o tom informovalo na svém webu. Do zařízení se sváží veškerý bioodpad vyprodukovaný na veřejných prostranstvích ve městě a okolí, a také odpad z domácností.
ilustrační foto

Česko patří mezi TOP 10 největších producentů bioplynu v Evropě, ve výrobě biometanu ale zaostává

22.1.24

Podle statistické zprávy Evropské bioplynové asociace (EBA) produkce biometanu v Evropě v roce 2022 vzrostla na 44 TWh, což představuje nárůst o přibližně 20 %. Největší nárůst jeho výroby byl ve Francii, Itálii, Dánsku a Spojeném království. I přesto, že Česká republika v produkci biometanu zaostává, díky provozu více než 600 bioplynových stanic v roce 2022 dosáhla téměř 8 TWh celkové produkce bioplynu a zařadila se mezi desítku nejvýznamnějších producentů v Evropě. Přestavbou stávajících bioplynových stanic na biometanové by Česko mohlo již v roce 2030 vyrábět 0,72 miliardy m3 biometanu.

ilustrační foto

Z 220 milionů na výměnu kotlů je v Moravskoslezském kraji utracena čtvrtina

15.1.24
Ostrava 13. ledna (ČTK) - Moravskoslezský kraj má stále dostatek peněz pro zájemce o dotaci na výměnu neekologického kotle. V pátém kole takzvaných kotlíkových dotací má kraj připraveno 220 milionů korun. Od konce července, kdy se zájemci o podporu mohou hlásit, zatím lidé zažádali jen o zhruba čtvrtinu dostupných finančních prostředků. ČTK to řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová.
ilustrační foto

Palivové dřevo za půlrok zlevnilo o 30 pct, kvůli DPH ale hrozí odliv do ciziny

15.1.24
Praha 15. ledna (ČTK) - Palivové dřevo v poslední době i přes zvýšení DPH zlevňovalo. Cena dřeva se za posledních šest měsíců snížila až o 30 procent, další dřevní paliva jako pelety a brikety zlevnily zhruba o pětinu. Kvůli nárůstu DPH na dřevo, které se od nového roku zvýšilo o šest procent na 21 procent, ovšem hrozí omezení dostupnosti surovin v Česku, výrobci by mohli své prodeje přesunout do zahraničí. Na dotaz ČTK to uvedl předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. Podle odhadů v současnosti topí dřevem zhruba dva miliony lidí.
ilustrační foto

K rozvoji obnovitelné energie přispějí vědci z VŠCHT, na výzkum mají 489 mil. Kč

10.1.24
Praha 10. ledna (ČTK) - K rozšíření kapacit instalovaných zdrojů obnovitelné energie či zvýšení účinnosti uchovávání energie, kterou tyto zdroje produkují, má přispět nový výzkum českých vědců. Následující čtyři roky se budou odborníci věnovat celkem šesti výzkumným záměrům. Ty mají přinést řešení, díky kterým budou odborníci schopni upravovat chemické procesy, jež jsou základem přeměny a uchovávání energie z obnovitelných zdrojů. Na výzkum získali vědci 489 milionů korun z Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK). V tiskové zprávě o tom informovala Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) v Praze.
ilustrační foto

MPO vypořádalo připomínky k novele energetického zákona, upravuje akumulaci

5.1.24
Praha 4. ledna (ČTK) - Snadnější ukládání vlastní vyrobené elektřiny nebo možnost flexibilního využívání elektřiny v závislosti na její aktuální ceně zavádí další novela energetického zákona, k níž nyní ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vypořádalo připomínky. Novela zároveň rozšiřuje pravomoci Energetického regulačního úřadu při monitorování trhu a udělování licencí obchodníkům s ohledem na jejich minulost. Dnes o tom informovalo MPO.
ilustrační foto

Německo loni zvýšilo podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů na 55 procent

5.1.24
Berlín 3. ledna (zpravodaj ČTK) - Německo loni vyrobilo 55 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů, předloni to bylo 48,42 procenta. Dnes to oznámila Spolková agentura pro sítě, která plní funkci regulátora. Německo tak poprvé vyprodukovalo více než polovinu elektřiny z obnovitelných zdrojů, do roku 2030 chce takto získávat nejméně 80 procent elektrické energie.
ilustrační foto

ERÚ potvrdil změny regulovaných cen, snížil platby velkoodběratelům

29.12.23
Praha 29. prosince (ČTK) - Energetický regulační úřad (ERÚ) potvrdil úpravy regulovaných cen elektřiny, které sníží platby za obnovitelné zdroje pro odběratele připojené na vyšší napětí. Změny se týkají zejména energeticky náročných podniků. Využil k tomu dodatečnou dotaci 3,5 miliardy korun, kterou v polovině prosince schválila vláda. Dnes o tom informoval ERÚ v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Prezident Pavel podepsal zákon umožňující vznik komunit pro sdílení energie

22.12.23
Praha 22. prosince (ČTK) - V Česku budou moci do budoucna vznikat energetické komunity, které budou moci mezi sebou sdílet místně vyrobenou elektřinu z obnovitelných zdrojů prostřednictvím distribuční sítě. Bude také možné sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu. Příslušnou novelu energetického zákona, přezdívanou Lex OZE II, podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom Hrad. Novinka má mimo jiné omezit závislost na fosilních palivech.
ilustrační foto

Skupina Veolia plánuje v přerovské teplárně vyrábět palivo z odpadu

21.12.23
Přerov 20. prosince (ČTK) - Společnost Recovera ze skupiny Veolia chce v areálu teplárny v Přerově vybudovat provoz na výrobu tuhého alternativního paliva (TAP) z odpadu. Plánovaná technologie má roční zpracovatelskou kapacitu 100.000 tun nerecyklovatelného komunálního odpadu sváženého z Přerovska i části Olomouckého a Zlínského kraje. Z odpadu se bude vyrábět TAP pro nový multipalivový kotel instalovaný v přerovské teplárně. Pokud investor získá potřebná povolení, tak chce stavbu provozu na výrobu TAP zahájit příští rok a linku zprovoznit v roce 2025. ČTK dnes informaci získala z databáze posuzování vlivu staveb na životní prostředí EIA. Nové technologie využití komunálního odpadu mají nahradit skládkování, které by mělo skončit v roce 2030.
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 680 | »