Zprávy z tisku

ilustrační foto

Modernizační fond na dobré cestě (?)

26.11.20
Ministerstvo životního prostředí v aktuálním nastavení pravidel Modernizačního fondu již více podpořilo pestré vlastnictví obnovitelných zdrojů energie a potvrdilo princip demokratizace energetiky. Podle Komory OZE (s podporou Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a Národní sítě místních akčních skupin ČR) to vyplývá z dokumentu, uveřejněného na stránkách programu. Problém však mohou zejména nově založeným firmám přinést parametry tzv. předregistrační výzvy.
ilustrační foto

Fotovoltaika pro všechny, a hlavně na střechy! Komora OZE varuje před ohrožením demokratizace energetiky

25.11.20
MŽP již předložilo do meziresortu návrh pravidel Modernizačního fondu, kde je nebezpečí upřednostnění energetických gigantů a velkých solárních parků na úkor domácností, živnostníků, malých a středních podnikatelů a obcí. Komora OZE opakovaně a důrazně upozorňuje na rodící se reputační riziko pro obnovitelné zdroje. Jde o spor o nejméně 60 až 80 miliard korun, s odstupem největší balík peněz na rozvoj nové energetiky.
ilustrační foto

Ovzduší v Česku se loni zlepšilo, MŽP přidá peníze na nové kotle

20.11.20
Praha 19. listopadu (ČTK) - V Česku loni poklesly koncentrace znečišťujících látek a mělo nejlepší ovzduší za posledních 11 let. Přispěly k tomu dobré rozptylové podmínky či snížení emisí z energetických a průmyslových zdrojů. Data vycházejí z dokumentu Informace o vyhodnocení výsledků imisního monitoringu za rok 2019, kterou na základě verifikovaných dat vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), uvedlo ministerstvo životního prostředí (MŽP) v dnešní tiskové zprávě. V souvislosti se zprávou úřad uvedl, že do krajů pošle další stovky milionů korun na výměnu starých kotlů.
ilustrační foto

EK chce výrazně posílit výrobu energie u mořského pobřeží

20.11.20
Brusel 19. listopadu (zpravodaj ČTK) - Evropská unie ve snaze více využívat obnovitelné zdroje by měla v tomto desetiletí výrazně zvýšit množství energie vyráběné v pobřežních vodách. Počítá s tím plán, který dnes zveřejnila Evropská komise (EK). Členské státy Evropské unie by podle něj měly více využít potenciál všech evropských moří k výrobě energie z větru, slunce či vln. Jen objem pobřežní větrné energie by měl do roku 2030 vzrůst na pětinásobek současné hodnoty, do poloviny století by měl být 25krát vyšší než dnes.
ilustrační foto

Stínová komise: Konec uhlí v ČR co nejrychleji, nejpozději v 2031

20.11.20
Praha 19. listopadu (ČTK) - Konec využívání uhlí v Česku je nevyhnutelný a musí být co nejrychlejší. Pokud chce ČR dostát cílům, ke kterým se zavázala ratifikováním Pařížské klimatické dohody, je nutné ukončit výrobu elektřiny z uhlí nejpozději v roce 2031. Na dnešní on-line tiskové konferenci to uvedli zástupci stínové uhelné komise, která je oponentem a protějškem vládního poradního orgánu.
ilustrační foto

Brněnský magistrát za poslední roky snížil svoji uhlíkovou stopu

18.11.20
Brno 16. listopadu (ČTK) - Brněnský magistrát po letech nechal přepočítat svoji uhlíkovou stopu, podle propočtu se od roku 2016 do roku 2019 snížila asi o pětinu. V tiskové zprávě to dnes uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Další přepočet je v plánu za čtyři roky.
ilustrační foto

Přerov investuje desítky milionů do nového systému odpadů

16.11.20
Přerov 14. listopadu (ČTK) - Přerovská radnice chce investovat desítky milionů korun do nového systému na svoz odpadů. Jeho součástí má být unikátní svozová technika, velkokapacitní ergonomické kontejnery, chytrá technologie na evidenci výsypů i plánování svozových tras. Radní už záměr podpořili, teď se ještě čeká na verdikt zastupitelů, kteří se sejdou v pondělí 7. prosince. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Lenka Chalupová. Změny v odpadovém hospodářství dělají i další města v okolí, například Hranice se pustily do rozsáhlého čipování všech popelnic ve městě.
ilustrační foto

Ekologické výzvy pro vládu zůstávají

14.11.20
Asociace ekologických organizací Zelený kruh ve spolupráci s Hnutím DUHA a dalšími svými členskými organizacemi provedla hodnocení výsledků vlády Andeje Babiše v oblasti ekologické politiky rok před novými volbami, Z hodnocení vyplývá, že vládě se podařilo při řešení 14 stěžejních ekologických výzev znatelněji postoupit jen ve třech. Ekologické organizace zároveň připojily doporučení vládě pro nápravu chabé ekologické politiky.
ilustrační foto

Skupina EFG, výrobce biometanu, vydává dluhopisy za 350 mil. Kč

13.11.20
Praha 13. listopadu (ČTK) - Česká investiční skupina Energy financial group (EFG), která podniká v energetickém zpracování biologicky rozložitelných odpadů a výrobě biometanu, vydává veřejnou emisi dluhopisů o celkovém objemu 350 milionů korun. Firma o tom dnes informovala ČTK. Uvedla, že výnos plánuje využít na posílení své pozice na trhu a na strategické rozšíření portfolia projektů v těchto sektorech.
ilustrační foto

Turnov získal dotaci na změnu systému třídění odpadu

12.11.20
Turnov (Semilsko) 12. listopadu (ČTK) - Turnov získal bezmála šestimilionovou dotaci na změnu systému sběru a svozu komunálního odpadu. Podle analýzy by se díky tomu mohlo vytřídit až o třetinu více odpadu. Nový systém chce Turnov zavést od listopadu příštího roku, případně od ledna 2022. ČTK to dnes řekla místostarostka Jana Svobodová (býv. ANO).
ilustrační foto

Portál: Nejvíce tepla spotřebují domácnosti, covid omezil průmysl

9.11.20
Praha 9. listopadu (ČTK) - Největším spotřebitelem tepla v Česku jsou domácnosti, které využívají 42 procent celkové energie na vytápění. V tiskové zprávě to dnes uvedl portál Evropa v datech, který nabízí celoevropská srovnání nejrůznějších ukazatelů a statistických údajů. S odkazem na data Teplárenského sdružení ČR upozornil na to, že kvůli pandemii koronaviru klesla při minulé topné sezoně až o desetinu dodávka tepla pro průmysl, obchodní centra nebo školy. U domácností pokles činil jednotky procent.
ilustrační foto

Brno plánuje zavedení plošného sběru bioodpadu

9.11.20
Brno 9. listopadu (ČTK) - Brno plánuje zavedení plošného sběru bioodpadu, na jaře 2021 po městě v první etapě rozmístí 1000 sběrných nádob. Určeny budou především pro kuchyňský bioodpad. Na tiskové on-line konferenci to dnes uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Brno jako jedno z mála měst systematicky bioodpad dosud nesváží.
ilustrační foto

Čeští investoři postavili ve Finsku větrný park za 540 milionů Kč

9.11.20
Praha 9. listopadu (ČTK) - Čeští investoři postavili ve Finsku nedaleko města Oulu větrnou elektrárnu Hirvineva. Cena přesáhla 540 milionů korun. Stavbu provedla a dokončila tamní společnost Winda Power, jejímž majoritním vlastníkem je český fond Green Horizon Renewables (GHR) v čele s podnikatelem a miliardářem Tomášem Krskem. GHR o tom dnes informoval ČTK.
ilustrační foto

Zelený plyn s kompenzacemi emisí CO2 domácnostem jako první nabízí energetických startup bezDodavatele

3.11.20

Průměrná tříčlenná domácnost, která topí zemním plynem, vyprodukuje za jeden rok okolo dvou tun CO2. Většina emisí se do ovzduší dostane během topné sezony. Řešení, jak snížit vysoké množství skleníkového plynu, u nás jako první nabízí energetický startup bezDodavatele. Ten domácnostem nabízí odběr tzv. zeleného plynu. Za každou tunu CO2 vzniklou spalováním dodaného zemního plynu společnost podpoří projekty, které sníží stejné množství CO2 v ovzduší. Za zelený plyn navíc domácnosti nemusí platit nic navíc.

ilustrační foto

Dnes slavíme Den bioenergetiky!

29.10.20
Česko letos slaví Den bioenergetiky již 29. října 2020. Od tohoto dne až do konce roku je spotřeba energie celého Česka symbolicky pokryta energií z biomasy jako je dřevní štěpka, palivové dříví, bioplyn nebo bioetanol. Bioenergetika by do roku 2030 měla vytvořit přes osm a půl tisíce nových pracovních míst, především v regionech, spočítali experti CZ Biom. Mají však obavy, že na peníze z připravovaných fondů na transformaci energetiky, zejména teplárenství, dosáhnou ve větší míře jen „vyvolení“ provozovatelé velkých elektráren a tepláren.
ilustrační foto

Česko v srdci zelené Evropy: můžeme si (ne)dovolit klimaticky neutrální ekonomiku? 

27.10.20
Praha 26. října - Evropa vidí v investicích do snižování emisí součást opatření na oživení ekonomiky zasažené pandemií koronaviru. V současné době procházejí aktualizací klimatické cíle do roku 2030. Evropská komise navrhuje 55% snížení emisí, Evropský parlament snížení až o 60 %. Jak může z evropské politiky těžit český průmysl a domácnosti? Také o tom byla debata Kanceláře Evropského parlamentu, kterou uspořádala ve spolupráci se Svazem moderní energetiky a portálem Obnovitelně.cz.
ilustrační foto

Plzeňský Doosan opravil turbínu spalovny ve švédském městě Vaxjö

27.10.20
Plzeň 26. října (ČTK) - Plzeňský Doosan Škoda Power dokončil generální opravu turbíny ve spalovně biomasy Sandvik 3 ve švédském městě Vaxjö. Zařízení o výkonu 39 MW vyrábí elektřinu a teplo pro více než 100.000 obyvatel městské aglomerace. Najelo do ostrého provozu, řekl dnes ČTK Ondřej Činčura, mediální zástupce plzeňského Doosanu, jehož turbíny jsou téměř ve všech zemích světa. Hodnotu zakázky neuvedl.
ilustrační foto

Najít vhodné lokality, vyzkoušet technologie a spravedlivě rozdělit fondy

27.10.20
V porovnání se všemi okolními státy Česko ve využívání geotermální energie výrazně zaostává. Do roku 2030 přitom lze realisticky očekávat vznik nejméně prvních pěti tepláren a deseti výtopen, což předpokládá střední scénář Komory obnovitelných zdrojů energie. Je ale potřeba dokončit identifikace nejvhodnějších lokalit, testování použitelných technologií, a především vytvořit vhodné, nediskriminační finanční programy. Shodli se na tom dnes vědci a zástupci podnikatelů, kteří na rozvoji geotermální energetiky spolupracují a představili první výsledky společného výzkumu. Nejdále jsou v přípravě v Litoměřicích.
ilustrační foto

Lékaři ve výzvě žádají brzký konec spalování uhlí

26.10.20
Praha 26. října (ČTK) - Někteří čeští lékaři iniciovali kampaň, která žádá brzký konec těžby a spalování uhlí. Signatáři petice mířené na vládu a další politiky uvádějí, že znečištěné ovzduší rapidně zhoršuje průběh respiračních, kardiovaskulárních i onkologických onemocnění a přispívá k jejich vzniku. Požadují přechod na modernější a čistší zdroje energie. o výzvě ČTK dnes informoval za signatáře Daniel Jirků v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Kotlíkové dotace lze v Libereckém kraji žádat do konce listopadu

25.10.20
Liberec 25. října (ČTK) - Do konce listopadu je ještě možné v Libereckém kraji žádat o dotace na výměnu kotlů za ekologičtější. Původní alokaci už sice žadatelé vyčerpali, kraji se ale loni na podzim podařilo s ministerstvem životního prostředí vyjednat dalších 55 milionů korun z národních zdrojů. Využila se zatím necelá polovina, k dispozici je ještě zhruba 28 milionů korun. V zásobníku už je 240 smluv, řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Šanci dotaci získat tak má podle odhadů ještě zhruba 200 zájemců.
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 640 | »