Zprávy z tisku

ilustrační foto

V Ostravě je 300 nádob na sběr jedlých tuků a olejů

12.12.20
Ostrava 12. prosince (ČTK) - V Ostravě bylo rozmístěno 300 nádob na sběr jedlých tuků a olejů. Kontejnery mají pomoci snížit množství olejů, které domácnosti vypouštějí do kanalizace nebo vyhazují do směsného odpadu. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.
ilustrační foto

BNEF: Urychlení elektrifikace společně s rozvojem OZE může nasměrovat Čínu k uhlíkové neutralitě

11.12.20
Urychlení elektrifikace v průmyslu, dopravě či sektoru budov může podle zahraničního serveru BloombergNEF (BNEF) nasměrovat Čínu ke splnění nedávno oznámeného cíle uhlíkové neutrality v roce 2060. Výzkumníci z BNEF zároveň dodali, že aby elektrifikace Číně skutečně při snaze o dekarbonizaci pomohla, je třeba rapidně snížit emisní intenzitu vyráběné elektřiny.
ilustrační foto

EEA: EU pravděpodobně splní dva ze tří energeticko-klimatických cílů do roku 2020

10.12.20
Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) vydala zprávu o vyhodnocení pokroků Evropské unie v dosahování jejích energetických a klimatických cílů. Zpráva pracuje s prvními daty pro rok 2019. Ze zprávy vyplývá, že cíle snižování emisí skleníkových plynů a zvyšování podílu obnovitelných zdrojů EU jako celek zřejmě splní. Naopak cíle zvyšování energetické účinnosti s největší pravděpodobností dosaženo nebude.
ilustrační foto

Naplnění vyššího emisního cíle prostřednictvím budov a obnovitelných zdrojů je pro českou ekonomiku příležitost

8.12.20
Evropští lídři budou ve čtvrtek jednat o zvýšení celoevropského emisního cíle na mínus 55 % do roku 2030. V Česku nyní oproti roku 1990 vypouštíme o 35 % emisí méně. Naplnění většiny ze zbývajících 20 p.b. renovacemi budov a rozvojem obnovitelných zdrojů energie (OZE) přinese přes 900 miliard nových investic zejména pro malé a střední firmy, nejméně 80 tisíc pracovních míst, kvalitnější bydlení a čistější ovzduší. Na jejich vyvolání musí vláda použít adekvátní část z bezprecedentního objemu fondů, které na klimatická opatření EU postupně vyčleňuje.
ilustrační foto

Ekoinovační fórum: Boj proti suchu – zelená města, zdravá krajina a inovativní zemědělství

7.12.20
Praha 7. prosince 2020 – V minulém týdnu proběhlo třetí setkání v rámci bloku akcí nazvaných Ekoinovační fórum. Tématem setkání byly nejnovější trendy, novinky, inovace a lidské poznání v oblasti adaptace na změny klimatu, hospodaření s vodou a boj proti suchu. Setkání se také zaměřilo na moderní zdravá města a inovativní ekologické zemědělství. Zástupci byznysu, akademické sféry i nevládních neziskových organizací se shodli na tom, že změna klimatu a vývoj posledních let jsou pro Česko velkou příležitostí a současně výzvou, se kterou je třeba se vypořádat.
ilustrační foto

Infotherma příští rok v Ostravě nebude, jen virtuální prezentace

7.12.20
Ostrava 7. prosince (ČTK) - Výstava Infotherma zaměřená na vytápění, úspory energie a využívání obnovitelných zdrojů se příští rok v Ostravě kvůli koronavirové pandemii neuskuteční. Vystavovatelé se mohou až do září prezentovat na stránkách výstavy virtuálně. Na internetových stránkách to oznámili pořadatelé největší takto specializované výstavy v České republice, na které bývá každoročně přes 350 vystavovatelů.
ilustrační foto

Věcný záměr nového energetického zákona schválila vláda

7.12.20
Věcný záměr nového energetického zákona dnes schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. V plánovaném zákonu, který má nahradit dosavadní normu z přelomu milénia, chce ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) promítnout zásadní změny na trhu, které vedou k decentralizaci energetiky. Čím dál více zákazníků totiž elektřinu nejen spotřebovává, ale také vyrábí či ukládá. Příkladem mohou být fotovoltaické zdroje na střechách domů nebo bateriové systémy.
ilustrační foto

V novém energetickém zákoně se promítne decentralizace energetiky

6.12.20
V novém energetickém zákoně chce ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) promítnout zásadní změny na trhu, které vedou k decentralizaci energetiky. Čím dál více zákazníků totiž elektřinu nejen spotřebovává, ale také vyrábí či ukládá. Příkladem mohou být fotovoltaické zdroje na střechách domů nebo bateriové systémy. Věcný záměr zcela nového zákona, který má nahradit dosavadní normu z přelomu milénia, v pondělí probere vláda.
ilustrační foto

První přečerpávací elektrárna u nás pokryje spotřebu 200 rodin

5.12.20
Hamry (Klatovsko) 5. prosince (ČTK) - První přečerpávací vodní elektrárna v Československu na Černém jezeře na Šumavě, která funguje 90 let, vyrobila loni 738 MWh elektřiny. Produkce malého bezemisního zdroje pokryje spotřebu zhruba 200 šumavských domácností. Není to zdaleka nejméně ze zdrojů ČEZ, méně vyrobily třeba další šumavská historická elektrárna Čeňkova Pila, vyrovnávací elektrárna v Komíně pod brněnskou přehradou a další, řekl ČTK Róbert Heczko, ředitel provozu ČEZ Obnovitelné zdroje, která je provozovatelem zdroje, jenž obsluhuje jeden strojník.
ilustrační foto

Analytici nevylučují, že využívání uhlí skončí už před rokem 2038

4.12.20
Praha 4. prosince (ČTK) - Je možné, že využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla kvůli situaci na trhu skončí dříve než ve stanoveném roce 2038. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK. Dnešní doporučení Uhelné komise podle nich není překvapivé, na základě dřívějších vyjádření členů komise se očekávalo. Připomínají také spojitost se sousedním Německem, kde je termín konce uhlí stanoven na stejný rok.
ilustrační foto

Zástupci oboru: Konec uhlí v Česku v roce 2038 je kompromis

4.12.20
Praha 4. prosince (ČTK) - Zástupci energetického průmyslu, těžařů, tepláren a oborových svazů vesměs označují doporučení konce využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v ČR v roce 2038 za přijatelný kompromis. Podotýkají, že pouhé stanovení termínu ale nestačí a musí na něj navazovat další konkrétní kroky. Vyplývá to z jejich vyjádření na dotaz ČTK. Datum dnes vládě doporučila uhelná komise.
ilustrační foto

Mezinárodní den půdy: zdravá půda a udržitelná výroba bioplynu a biometanu

4.12.20

K oslavám mezinárodního dne půdy, který náleží 5. prosinci, se letos ještě výrazněji než dříve, připojuje Evropská bioplynová asociace (European Biogas Association, EBA) ve spolupráci se svými členy, kterým je za Českou republiku od letošního roku CZ Biom. Asociace CZ Biom má hlavní cíl, a tím je podpora rozvoje a využití biomasy a bioplynu jako obnovitelných zdrojů energie v České republice, a to vedle kompostárenství a ostatních biopaliv. Členstvím v Evropské bioplynové asociaci upevnila svoje postavení v sektoru, ve kterém zastřešuje zhruba tři čtvrtiny všech provozovatelů zemědělských a odpadářských bioplynových stanic. Společně tak chtějí upozornit na přínosy, které kvalitní zpracování zemědělských komodit a bioodpadů v bioplynových stanicích a jejich následné navrácení do půdy v podobě digestátu jako organického hnojiva vytváří. Ukládání uhlíku zpět do půdy je navíc nástrojem snižování emisí CO2 z atmosféry.

ilustrační foto

2030: z obnovitelných zdrojů skoro tolik elektřiny jako dnes z uhlí

4.12.20
Podle středního scénáře využití tuzemských obnovitelných zdrojů energie udržitelným způsobem může Česko v roce 2030 spotřebovávat nejméně 21,5 TWh elektřiny z OZE. Tedy skoro tolik elektřiny, kolik jí v současnosti spotřebováváme z uhlí, zhruba 80 %. [1] Uhelná komise ale dnes ráno rozhodla, že výroba energie z uhlí skončí v Česku až v roce 2038. Komora OZE zveřejňuje podklady, které k potenciálu obnovitelných zdrojů poskytla na jaře Uhelné komisi.
ilustrační foto

Vědci vidí konec uhlí různě, požadují rozvoj nízkoemisních zdrojů

3.12.20
Praha 3. prosince (ČTK) - Podle jaderného fyzika Vladimíra Wagnera není konec uhlí v Česku před rokem 2033 reálný. Ekolog Alexander Ač naopak uvedl, že dle některých analýz je možný do 10 let. V brzké budoucnosti bude zásadní a potřebný rozvoj nízkoemisních zdrojů, shodli se vědci oslovení ČTK. Wagner pracuje v Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR (AV) a na ČVUT, Ač v Ústavu výzkumu globální změny AV. Uhelná komise měla v pátek doporučit termín konce uhlí v Česku.
ilustrační foto

Česko možná už v pátek bude znát termín konce využívání uhlí

3.12.20
Praha 3. prosince (ČTK) - Česko možná už tento pátek dopoledne bude znát termín konce využívání uhlí. Takzvaná uhelná komise by na svém on-line zasedání měla odsouhlasit scénář, který následně do konce roku schválí vláda. To, že v pátek doporučení padne, očekává jeden z předsedů komise, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Řekl to dnes novinářům. Někteří další členové komise však v posledních dnech uvedli, že je možné, že rozhodnutí zatím nepadne. Termínem pro konec uhlí v ČR, který bude komisí nejpravděpodobněji doporučen, zůstává podle informací ČTK rok 2038.
ilustrační foto

Modernizační fond: dobrá věc se podařila

2.12.20
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) podpořilo v nastavení pravidel Modernizačního fondu pestré vlastnictví obnovitelných zdrojů energie a potvrdilo princip demokratizace energetiky. Vyplývá to z dokumentu uveřejněného na webových stránkách programu. [1] Modernizační fond bude v právě začínající dekádě s odstupem největším zdrojem financování transformace energetiky.
ilustrační foto

Obce chtějí z nového modernizačního fondu více peněz na komunitní energetiku

1.12.20
Zástupci více než 300 obcí či malých a středních podniků žádají více peněz na komunitní energetiku z Modernizačního fondu. Ve výzvě oslovily vládu, ministerstvo životního prostředí (MŽP) a několik dalších resortů, aby zvýšily alokaci na tyto projekty. Signatáři kritizují, že programový dokument fondu vyhrazuje na komunitní energetiku jen 1,5 procenta svých zdrojů. Chtějí alespoň čtyři procenta. Organizace Frank Bold a Národní síť Místních akčních skupin sdružující občany, obce či podnikatele o výzvě informovaly ČTK v dnešní tiskové zprávě. Vyjádření MŽP ČTK shání.
ilustrační foto

TRF: Indičtí pouliční žehlíři už nemusí kazit vzduch

30.11.20
Dillí 29. listopadu (ČTK/Thomson Reuters Foundation) - Mezi prodavači čaje a zeleniny vyhlazují pouliční žehlíři na svých pojízdných stolcích v ulicích indických měst šaty milionů lidí. Mají k tomu upravené vozíky, v nichž teplo jejich žehličkám dodává dřevěné uhlí. Takovýchto pojízdných žehlíren je v Indii deset milionů, avšak jejich činnost má kvůli velké spotřebě dřeva zničující dopad na lesy. Pomoci se rozhodla čtrnáctiletá Viniša Umašankarová a podařilo se jí to, napsala Thomson Reuters Foundation.
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 640 | »