Zprávy z tisku

ilustrační foto

Evropská komise schválila provozní podporu biometanu v ČR

2.11.23

Evropská komise v úterý 31. října schválila český program v hodnotě 2,4 miliardy eur na podporu výstavby a provozu nových nebo konvertovaných zařízení na výrobu udržitelného biometanu. Biometan má v Evropě v roce 2030 plnit sítě 35 miliardami m3 biometanu a nahradit tak více než 20 % současné spotřeby zemního plynu. V ČR má potom potenciál nahradit nejméně 10 % spotřeby fosilního plynu.

ilustrační foto

Evropská komise schválila českou podporu výroby biometanu za 2,4 miliardy eur

2.11.23
Brusel 1. listopadu (ČTK) - Evropská komise schválila český program na podporu výroby biometanu, do níž chce stát investovat 2,4 miliardy eur (téměř 59 miliard korun). Program má zvýšit účinnost výroby elektřiny a být k dispozici zejména pro malé a střední podniky a společenství pro obnovitelné zdroje, uvedl dnes ministr životního prostředí Petr Hladík. Podporu budou moci získávat do konce roku 2025.
ilustrační foto

V okolí Mníšku pod Brdy u Prahy budou jezdit vodíkové autobusy

30.10.23
Praha 30. října (ČTK) - V okolí Mníšku pod Brdy u Prahy budou jezdit na pravidelných linkách autobusy s pohonem na zelený vodík. Pro jeho výrobu se používá energie z obnovitelných zdrojů, v tomto případě bude zdrojem elektřiny vodní elektrárna ve Vraném nad Vltavou. Pořízení deseti vodíkových autobusů vyjde odhadem na 242 milionů korun, většinu nákladů by měla pokrýt dotace z EU. Finanční model a návrh na uzavření smlouvy o veřejných službách v přepravě cestujících v systému Pražské integrované dopravy (PID) dnes schválili středočeští zastupitelé.
ilustrační foto

V Napajedlech je první průmyslový elektrolyzér na výrobu zeleného vodíku v Česku

30.10.23
Napajedla (Zlínsko) 30. října (ČTK) - Společnost Solar Global v Napajedlech na Zlínsku uvedla do provozu první průmyslový elektrolyzér na výrobu zeleného vodíku v Česku. Plyn vyrobený pomocí fotovoltaické elektrárny za podpory větrné energie se uplatní při dlouhodobé akumulaci elektřiny z čistých zdrojů, v areálu také vznikne plnicí stanice pro vozy s vodíkovým pohonem, řekl dnes novinářům předseda představenstva skupiny Solar Global Vítězslav Skopal.
ilustrační foto

Veolia Energie chystá v teplárně u Frýdku-Místku pilotní projekt výroby vodíku

23.10.23
Sviadnov (Frýdecko-Místecko) 23. října (ČTK) - Společnost Veolia Energie připravuje v teplárně ve Sviadnově u Frýdku-Místku pilotní projekt výroby vodíku. Vyrábět ho chce elektrolýzou za pomoci elektřiny generované z obnovitelných zdrojů. Firma nyní připravuje dokumentaci pro územní a stavební povolení, elektrolyzér chce postavit v roce 2025 a spustit výrobu začátkem roku 2026. ČTK to dnes za Veolii sdělila Jana Dronská.
ilustrační foto

Biometan sehraje v Evropě důležitou roli při dekarbonizaci budov i dopravy do roku 2030

23.10.23

Podle European Biogas Association (EBA) využívá pouze čtvrtina budov v Evropě k vytápění obnovitelné zdroje energie. Stále převažujícím zdrojem je zemní plyn, což má za následek více než třetinu celkových emisí oxidu uhličitého (CO2). Využití biometanu nejen pro vytápění budov, ale také v sektoru dopravy, by nicméně mělo přispět k celkovému snížení těchto emisí. Kromě zmírnění klimatických změn by navíc lokální výroba zeleného plynu posílila energetickou soběstačnost a bezpečnost zemí, v nichž by byl produkován.

ilustrační foto

PRE nabídne domácnostem zelenou elektřinu, bude mírně dražší než klasická

20.10.23
Praha 20. října (ČTK) - Pražská energetika (PRE) nabídne pro příští rok produkt, z něhož budou moci domácnosti odebírat elektřinu vyrobenou čistě jen z obnovitelných zdrojů. Elektřina v něm bude pro domácnost s průměrnou spotřebou měsíčně asi o 45 korun dražší než v běžném tarifu. Společnost tak reaguje na rostoucí zájem o udržitelné produkty ve společnosti. PRE o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Zelenou elektřinu nabízí zákazníkům i další dodavatelé.
ilustrační foto

Počet nádob na sběr gastroodpadu v Česku roste. Kuchyňský odpad od října recyklují se službou „Třídím gastro“ i ve Velké Bystřici a Loučné nad Desnou

19.10.23
Velká Bystřice a Loučná nad Desnou jsou od října součástí projektu „tridimgastro.cz“ společnosti Energy financial group (EFG), jehož cílem je využívat kuchyňské zbytky či prošlé potraviny jako obnovitelný zdroj energie. Připojily se tak k více než dvaceti dalším městům a obcím, které již s gastroodpadem zodpovědně nakládají. Řada z nich navíc navyšuje počet sběrných nádob díky aktivnímu přístupu obyvatel k třídění. Recyklovaný potravinový odpad namísto skládkování putuje do bioplynové stanice EFG Rapotín BPS či EFG Vyškov BPS, kde se zpracuje na nízkoemisní biometan, elektřinu a teplo.
ilustrační foto

Návrh klimaticko-energetického plánu vychází z realistických analýz, řekl Síkela

18.10.23
Praha 18. října (ČTK) - Zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie (OZE), který by podle návrhu národního klimaticko-energetického plánu měl do roku 2030 stoupnout ze současných 18 procent na 30 procent, vychází z realistických propočtů státu, řekl dnes před jednáním vlády ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Podle něj má Česko v oblasti OZE horší startovací pozici než některé jiné země. Plán kromě toho počítá také s posilováním jaderných zdrojů, dva nové reaktory by měly vzniknout v Dukovanech a další dva v Temelíně.
ilustrační foto

Vláda přijala klimaticko-energetický plán, podíl OZE do 2030 vzroste na 30 pct

18.10.23
Praha 18. října (ČTK) - Podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě by měl do roku 2030 stoupnout ze současných asi 18 procent na 30 procent. Růst by měla táhnout zejména solární a větrná energetika. V delším časovém horizontu by měla posílit i jaderná energetika, zejména výstavbou až čtyř nových jaderných bloků. Počítá s tím klimaticko-energetický plán, který dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN), podle něhož bude do konce dekády nutné do energetiky investovat asi půl bilionu korun. Plán také potvrdil odklon ČR od spalování uhlí do roku 2033.
ilustrační foto

30 procent OZE do roku 2030: vláda schválila ambiciózní plán na dekarbonizaci české ekonomiky a zvýšení energetické bezpečnosti

18.10.23
Praha 18. října 2023 - Vláda na svém dnešním jednání dala zelenou aktualizaci Vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu (nebo také NEKP), který určuje parametry českého energetického mixu s ohledem na nutnost snižování emisí skleníkových plynů. Obnovitelné zdroje mají do roku 2030 podle aktualizovaného plánu pokrývat 30 % české spotřeby energie, a kromě snížení emisí tak i posílit energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky, a zaručit nižší a stabilnější ceny pro spotřebitele.
ilustrační foto

Vláda projedná klimaticko-energetický plán, počítá s podílem OZE 30 pct

17.10.23
Praha 17. října (ČTK) - Podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě v Česku se má do roku 2030 zvýšit ze současných zhruba 18 procent na 30 procent. Počítá s tím aktualizovaná verze Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu, kterou ve středu projedná vláda. Plán také potvrzuje cíl ukončit spalování uhlí do roku 2033 a ropy a zemního plynu do roku 2050 a počítá s posilováním jaderných zdrojů, zejména pak výstavbou nových reaktorů, vyplývá ze zjištění ČTK. Podle kritiků návrhu má plán nedostatky.
ilustrační foto

Čistírna odpadní vody v H. Brodě dodá do sítě plyn, který postačí pro 200 domů

17.10.23
Havlíčkův Brod 16. října (ČTK) - Havlíčkobrodská čistírna odpadních vod dokáže dodat za rok do distribuční sítě biometan, který pokryje průměrnou spotřebu zemního plynu 200 rodinných domů nebo dvojnásobného počtu bytů. Technologii na úpravu plynu uvolňovaného z kalů za 45 milionů korun nechala osadit havlíčkobrodská firma Vodovody a kanalizace (VAK), která čistírnu v části města Perknov provozuje. Na plnou projektovanou kapacitu se výroba biometanu dostala v posledním týdnu, řekl novinářům předseda představenstva Pavel Policar při dnešním představení projektu.
ilustrační foto

Státy EU definitivně schválily zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

9.10.23
Brusel 9. října (zpravodajka ČTK) - Evropská unie by měla do roku 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. Potřebnou směrnici dnes definitivně schválila Rada EU, tedy členské státy nynější sedmadvacítky. Již v polovině září návrh odsouhlasili europoslanci. V roce 2021 činil unijní průměr podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě 22,1 procenta, v Česku byl 17,3 procenta.
ilustrační foto

Svaz: Stát nemá ucelenou politiku pro rozvoj takzvaných zelených plynů v ČR

6.10.23
Praha 6. října (ČTK) - Rozvoj takzvaných zelených plynů v Česku, zejména pak biometanu a zeleného vodíku, brzdí absence ucelené politiky státu, upozornil Svaz moderní energetiky a další zástupci oboru. Vládní cíl počítá do roku 2030 s výrobou 500 milionů metrů krychlových biometanu ročně, což je téměř pětsetkrát více než nyní. Podle svazu je cíl reálný, volá však po silnější podpoře firem a úpravě legislativy.
ilustrační foto

Nová energie Česka: stát má příležitost spustit vlnu produkce zeleného vodíku a biometanu. Nepůjde to bez silnější podpory investorům a úpravy legislativy

5.10.23
Praha 5. října 2023 - Pilotní projekty na produkci zeleného vodíku a výstavba nových biometanových stanic ukazují, že ambiciózní plány Česka v produkci zelených plynů jsou reálné. Na konferenci Nová energie Česka: zelený vodík a biometan ale zazněly také výzvy k posílení podpory pro investice do technologií na produkci zelených plynů a zavedení stabilnějšího legislativního prostředí. Pro Česko je rozvoj zelených plynů nejen příležitostí, jak naplnit cíle Zelené dohody pro Evropu, ale také k posílení naší energetické bezpečnosti, zefektivnění průmyslu prostřednictvím investicí do dekarbonizace a snížení závislosti na importu drahých fosilních paliv.
ilustrační foto

Bioplynová stanice v M. Boleslavi začíná ostrý provoz, město plánuje rozšíření

3.10.23
Mladá Boleslav 3. října (ČTK) - V bioplynové stanici v Mladé Boleslavi končí zkušební provoz, do ostrého fungování má plně přejít na konci listopadu. Na stlačený plyn vyrobený v areálu stanice z biologicky rozložitelného odpadu z domácností už ve městě jezdí 21 autobusů, část jich plní v areálu stanice. Postupně by měl pohánět všechny autobusy MHD i auta, která odpad svážejí. Stanice ročně vyprodukuje 2,5 milionu metrů krychlových bioplynu. V budoucnu by měl areál zpracovávat veškerý komunální odpad. Novinářům to dnes při slavnostním zahájení provozu areálu řekli zástupci města a společnosti Compag Mladá Boleslav, která zajišťuje odpadové hospodářství na Mladoboleslavsku.
ilustrační foto

Firmy: Obnovení poplatků za OZE zvýší inflaci a sníží konkurenceschopnost

29.9.23
Praha 29. září (ČTK) - Opětovné placení poplatků za obnovitelné zdroje energie zvýší v Česku inflaci a sníží konkurenceschopnost českých podniků. Shodli se na tom zástupci zaměstnavatelů, které ČTK oslovila. Některé firmy podle nich zaplatí za energie až stovky milionů korun navíc. Domácnosti a firmy budou od příštího roku opět platit poplatky za obnovitelné zdroje energie jako před loňským říjnem.
ilustrační foto

Domácnosti a firmy budou od příštího roku opět platit poplatky za OZE

28.9.23
Praha 27. září (ČTK) - Domácnosti a firmy budou od příštího roku opět platit poplatky za obnovitelné zdroje energie jako před loňským říjnem. Stát už je plně hradit nebude, oznámili na dnešní tiskové konferenci ministři financí Zbyněk Stanjura (ODS) a průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny tak budou odběratelé opět hradit poplatek 599 korun. Podle kabinetu šlo o plošné opatření, které v době příznivějších cen energií není nutné.
« | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 680 | »