Zprávy z tisku

ilustrační foto

Milovice na podzim označí popelnice čipy a rozdají 2000 nádob na tříděný odpad

23.8.23
Milovice (Nymbursko) 23. srpna (ČTK) - Milovice na Nymbursku chtějí od příštího roku zefektivnit sběr a třídění odpadů například s využitím čipů na popelnicích. V září začne zkušební provoz, ostrý město předpokládá od ledna. Chce mít díky tomu přehled o množství odpadu a postupně snižovat objem toho nevytříděného. Na podzim město rozveze 2000 nádob na tříděný odpad, zatím na plasty a bioodpad. Letos nad rámec poplatků od lidí doplácí na sběr odpadů šest milionů korun, řekl ČTK starosta města Milan Pour (ANO).
ilustrační foto

Skupina EFG zvyšuje kapacitu vyškovské bioplynky za účelem výroby biometanu. Ročně zpracuje až 30 tisíc tun odpadu

22.8.23
Společnost Energy financial group (EFG) v srpnu zahájila plánovaný proces rozšíření a modernizace bioplynové stanice EFG Vyškov BPS. Za účelem navýšení kapacity zpracování odpadu a optimalizace provozu nové výrobny biometanu investuje skupina 200 milionů korun. Nově by kapacita stanice měla pojmout 30 tisíc tun biologicky rozložitelného odpadu ročně, a to už začátkem příštího roku, kdy je v plánu i spuštění výroby zeleného plynu.
ilustrační foto

Služba „Třídím gastro“ snižuje ve městech množství směsného odpadu. Nový Jičín jej z černých popelnic odklonil téměř 60 tun

21.8.23
Projekt „tridimgastro.cz“ společnosti Energy financial group (EFG) již přes dva roky snižuje objem směsného komunálního odpadu v českých obcích a městech. Poskytuje jim unikátní službu separace, svozu a energetického zpracování tzv. gastroodpadu, tedy kuchyňských zbytků či prošlých potravin. Například v Novém Jičíně jej bylo za pouhý rok od spuštění recyklace vytříděno do speciálních hnědých sběrných nádob téměř 60 tun. I díky tomu skončilo v loňském roce o 134 tun odpadu méně v místních tzv. černých popelnicích. Skupina EFG se chystá službu „Třídím gastro“ z Moravy a Slezska brzy rozšířit i do dalších krajů.
ilustrační foto

Na klimatickou změnu je klíčové se připravit, říká ministr Hladík

17.8.23
Nejnovější hodnotící zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) potvrzují dlouho známé skutečnosti o prohlubujících se dopadech změny klimatu nejen ve světě, ale i ve střední Evropě, včetně území České republiky. O dopadech klimatické změny dnes na Českém hydrometeorologickém ústavu (ČHMÚ) hovořil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s ředitelem ČHMÚ Markem Riederem a klimatologem Radimem Tolaszem.
ilustrační foto

Nový český výrobek. Nejpoužívanější domovní regulátory tlaku plynu nyní vyrábí česká společnost HUTIRA

16.8.23
Společnost HUTIRA zahájila v České republice výrobu regulátorů tlaku plynu s označením B NG. Jedná se o dvoustupňové domovní regulátory tlaku plynu určené pro rodinné domy. Zařízení doposud vyráběla nadnárodní korporace Emerson pod značkou Fisher. HUTIRA v loňském roce výrobní linku odkoupila, zahájila výrobu v ČR a produkt plně certifikovala. Díky tomuto kroku jsou české regulátory tlaku plynu opět na scéně. Progresivní, léty prověřené, výjimečné technologie výroby tak firma přenáší do regulátorů tlaku plynu B NG, které nově produkuje ve výrobní lince v Popůvkách. Tento český regulátor je zároveň připravený i na distribuci média budoucnosti – vodíku.
ilustrační foto

Ústecký kraj opět přijímá žádosti o dotaci na výměnu starých kotlů

14.8.23
Ústí nad Labem 13. srpna (ČTK) - Obyvatelé Ústeckého kraje mohou opět žádat o dotaci na výměnu kotlů. Krajská samospráva přijímá elektronické žádosti do konce srpna 2024. Informoval o tom na webu krajský úřad. Rozdělit může 70 milionů korun, což by postačilo na výměnu 400 zastaralých kotlů na pevná paliva za kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo. Projekt je opět zaměřen na poskytnutí podpory nízkopříjmovým domácnostem.
ilustrační foto

Praha připravila šest desítek kroků pro přechod na cirkulární ekonomiku

14.8.23
Praha 14. srpna (ČTK) - Vedení Prahy připravilo šest desítek kroků, které chce v letech 2023 až 2025 uskutečnit při přechodu na takzvanou cirkulární ekonomiku. Oběhové hospodářství vychází z principu opakovaného využívání surovin, čímž se snižuje množství odpadů. Projekty jsou rozděleny do sedmi oblastí, mimo jiné stavebnictví, nakládání s vodou nebo využití odpadu. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili radní. Strategie města vychází ze schváleného klimatického plánu do roku 2030, podle kterého chce Praha snížit emise skleníkových plynů o 45 procent do roku 2030 a o 100 procent do roku 2050.
ilustrační foto

Největší prodejce bioCNG v ČR Bonett slaví 25. výročí

14.8.23

Největší 100% česká síť plynových čerpacích stanic a zároveň největší prodejce bioCNG u nás slaví 25 let od svého vzniku. Bonett postupně vybudoval síť 52 plynových kapacitních čerpaček po celé republice, vstoupil na slovenský a polský trh, a má další rozvojové plány.

ilustrační foto

Výrobce izolací z recyklátu testuje výrobu pelet pro vytápění závodu v Brandýse

11.8.23
Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (u Prahy) 11. srpna (ČTK) - Společnost CIUR, která vyrábí izolační materiál z recyklovaného papíru, začne ve svém závodě v Brandýse nad Labem vytápět peletami vyrobenými zejména z tříděného odpadu. Aktuálně je vyrábí ve zkušebním programu. Společnost tak chce do budoucna zajistit plnou nezávislost výroby na fosilních palivech. Loni v srpnu stoupla cena elektřiny, která je pro výrobu klíčová, sedminásobně. Společnost kvůli tomu musela omezit plánované investice. ČTK to řekl ředitel výroby a výzkumu společnosti Mojmír Urbánek.
ilustrační foto

Lidé chtějí vyšší cíle v ochraně klimatu, upozorňují ekologové

10.8.23
Praha 10. srpna (ČTK) - Vyšší cíle v ochraně klimatu nebo brzký konec uhlí jsou přání veřejnosti, podporu má i dosažení klimatické neutrality Česka do roku 2050. Ekologové upozornili na výsledky veřejné konzultace k Vnitrostátnímu plánu v oblasti energetiky a klimatu, ze kterých požadavky vyplývají. Výsledky konzultace zveřejnilo tento týden ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Podle ekologů v materiálu chybí podrobnější vyhodnocení a z něj vyplývající závěry, po ministerstvu požadují debatu u kulatého stolu. Informovala o tom Klimatická koalice v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Bioplynová stanice v Mladé Boleslavi dodává biometan do distribuce i autobusům

9.8.23
Výrobna biometanu v Mladé Boleslavi začala dodávat první kubíky obnovitelného biometanu domácnostem. Ke své distribuční soustavě ji připojil největší český distributor plynu, skupina GasNet. V areálu bioplynové stanice, kterou provozuje společnost Compag Mladá Boleslav, navíc stojí i plnička stlačeného biometanu pro dopravní prostředky. Je to první výrobna biometanu, která vedle distribuce dodává plyn i v oblasti čisté mobility.
ilustrační foto

Moravskoslezský kraj začne v pondělí přijímat žádosti o kotlíkové dotace

28.7.23
Ostrava 28. července (ČTK) - Zájemci o kotlíkovou dotaci mohou od pondělí odesílat moravskoslezskému krajskému úřadu své žádosti. Přijímat je začne od 10:00. Pro nízkopříjmové domácnosti je v páté výzvě kotlíkových dotací připraveno 220 milionů korun. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.
ilustrační foto

Skupina EFG rozšiřuje síť bioplynových stanic. Nově bude provozovat stanici na výrobu biometanu ve Vysokém Mýtě

24.7.23
Společnost Energy financial group (EFG) rozšiřuje síť bioplynových stanic a expanduje do Pardubického kraje. Provoz městské odpadářské bioplynové stanice převzala přímo od Vysokého Mýta, přičemž nyní pracuje na zpracování potřebných dokumentů pro technické i legislativní zprovoznění stanice. Spuštění je plánováno na první polovinu roku 2024 a maximální investice do obnovy a modernizace by se měla pohybovat od 50–75 milionů korun v závislosti na využitých technologiích.
ilustrační foto

GasNet připojil ke své síti výrobnu biometanu v Mladé Boleslavi

24.7.23
Výrobna biometanu v Mladé Boleslavi začala dodávat první kubíky obnovitelného biometanu domácnostem. Ke své distribuční soustavě ji připojil největší český distributor plynu, skupina GasNet. V areálu bioplynové stanice, kterou provozuje společnost COMPAG Mladá Boleslav, navíc stojí i plnička stlačeného biometanu pro dopravní prostředky. Je to první výrobna biometanu, která vedle distribuce dodává plyn i v oblasti čisté mobility.
ilustrační foto

Škoda Auto přestaví teplárnu, bude jen na biomasu, stát to má 3,6 miliardy Kč

13.7.23
Mladá Boleslav 13. července (ČTK) - Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zahájí v první polovině příštího rok přestavbu teplárny své dceřinné společnosti Ško-Energo, jediným palivem bude biomasa. Během tří let spustí provoz. Teplárna dodává energie nejen pro závod Škody, ale také domácnostem a firmám ve městě. Nyní využívá jako palivo mix uhlí a biomasy. Náklady na přestavbu dosáhnou zhruba 3,6 miliardy korun, informoval dnes ČTK v tiskové zprávě vedoucí komunikace Škoda Auto Tomáš Kotera.
ilustrační foto

Dotační program nabídne 1,6 miliardy korun na využití kompostu v zemědělství

11.7.23
Praha 11. července (ČTK) - Nový dotační program nabídne 1,6 miliardy korun zejména na modernizaci či výstavbu kompostáren nebo bioplynových stanic, z nichž kompost poputuje na zemědělskou půdu. Na tento účel z programu půjde miliarda korun, další peníze mohou využít zemědělci na pořízení techniky potřebné k hnojení kompostem. Cílem programu je zlepšit systém nakládání s biologicky rozložitelnými odpady v Česku. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo životního prostředí.
ilustrační foto

Nový Bor nabídne znovu obyvatelům zdarma kompostéry, získal dotaci

7.7.23
Nový Bor (Českolipsko) 7. července (ČTK) - Nový Bor na Českolipsku nabídne znovu obyvatelům zdarma kompostéry. Na pořízení stovky dřevěných a plastových nádob získala radnice od Libereckého kraje 152.000 korun z dotačního programu na podporu využití bioodpadu. O kompostér budou mít lidé možnost požádat od pondělí 4. září, sdělila dnes ČTK Šárka Vlková z technické správy města. Kompostéry město nabídlo poprvé v letech 2017 a 2018, kvůli velkému zájmu se ale na všechny nedostalo.
ilustrační foto

BP podpoří nové palivo pro lodě vyráběné z komunálního odpadu

6.7.23
Londýn 6. července (ČTK) - Britská společnost BP investuje do kalifornské začínající firmy WasteFuel, která přeměňuje komunální a zemědělský odpad na udržitelnou energii, včetně biometanolu pro lodní dopravu. Ropný gigant do firmy vloží deset milionů USD (219,2 milionu Kč), uvedla agentura Bloomberg.
ilustrační foto

V krajích odstartovala další vlna kotlíkových dotací, rozdělí 1,7 mld. korun

30.6.23
Praha 30. června (ČTK) - Senioři, lidé ve třetím stupni invalidity i lidé z nízkopříjmových domácností si budou moci zažádat o dotace na výměnu kotle. Kotlíkové výzvy k dnešnímu dni vyhlásily už všechny kraje, celkem se rozdělí 1,7 miliardy korun na výměnu starých neekologických kotlů. Zákaz topit starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň třetí emisní třídy, začne platit od září 2024. Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) je potřeba vyměnit ještě zhruba 150.000 neekologických kotlů. Informovalo o tom dnes v tiskové zprávě.
« | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 677 | »