Zprávy z tisku

ilustrační foto

Teplárna Otrokovice dokončila přestavbu kotle, bude spalovat i biomasu

19.9.23
Otrokovice (Zlínsko) 19. září (ČTK) - Teplárna Otrokovice na Zlínsku dokončila přestavbu jednoho z kotlů. V nové topné sezoně na něm začne spolu s uhlím spalovat i biomasu. Práce na přestavbě uhelného kotle začaly loni a stály více než 200 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí otrokovické radnice Lenka Vaculová.
ilustrační foto

V OSN začíná summit o udržitelném rozvoji, vystoupí i prezident Pavel

18.9.23
New York 18. září (ČTK) - V OSN dnes začíná summit o udržitelném rozvoji, na kterém budou země hodnotit pokrok v plnění cílů stanovených před osmi lety v rámci takzvané Agendy 2030. Ta měla podpořit ekonomickou prosperitu, sociální spravedlnost a také ochranu životního prostředí. Český prezident Petr Pavel vystoupí na plénu jménem skupiny 46 zemí, takzvaných Pathfinders.
ilustrační foto

Ministr: Německo letos vyrobí více než 50 pct. energie z obnovitelných zdrojů

18.9.23
Berlín 18. září (ČTK) - Německo bude letos pravděpodobně vyrábět více než 50 procent energie z obnovitelných zdrojů. Ke konci desetiletí ale musí přechod na tuto technologii zrychlit. Dnes to na konferenci pořádané nadací Heinricha Bölla v Berlíně podle agentury Reuters řekl německý ministr hospodářství Robert Habeck.
ilustrační foto

Cílem nové Evropské komise bude rozšířit systém zpoplatnění emisí uhlíku na zbytek světa

18.9.23
Rozšíření systému zpoplatnění emisí skleníkových plynů na zbytek světa bude klíčovou prioritou pro komisaře EU, kteří se ujmou svých funkcí v roce 2024. Uvedl to nejvyšší úředník Evropské komise pro oblast klimatu, Kurt Vandenberghe. Aktuálně je přibližně 23 % celosvětových emisí skleníkových plynů pokryto buď uhlíkovou daní, nebo systémem obchodování s emisemi.
ilustrační foto

Maersk a APM Holding založily podnik C2X na výrobu zeleného metanolu

14.9.23
Oslo 14. září (ČTK) - Dánská průmyslová skupina A.P. Moller Holding (APMH) a její námořní divize Maersk založily podnik na výrobu zeleného metanolu, který bývá označován také jako e-metanol. Holding o tom dnes informoval na svém webu. Roční produkce společnosti C2X by měla do roku 2030 přesáhnout tři miliony tun. Maersk má v plánu tímto nízkouhlíkovým palivem zásobovat svou flotilu nákladních lodí, a snížit tak svou uhlíkovou stopu. Celosvětová lodní doprava se podílí na globálních emisích oxidu uhličitého téměř třemi procenty.
ilustrační foto

Zvýšení DPH na dřevní palivo prodraží vytápění domů o tisíce Kč, tvrdí asociace

14.9.23
Praha 14. září (ČTK) - Přesunutí palivového dřeva, pelet či briket do vyšší sazby DPH může výrazně prodražit vytápění rodinných domů na vesnicích, ročně až o tisíce korun. Spolu s tím hrozí i omezení dostupnosti surovin v Česku, výrobci by totiž mohli své prodeje přesunout do zahraničí. Tvrdí to asociace Klastr Česká peleta, která sdružuje výrobce dřevních paliv a ekologických spalovacích zdrojů. Podle asociace v současnosti topí dřevem zhruba dva miliony lidí.
ilustrační foto

Evropa je blíž akceleraci zelené energetiky: jasná většina europoslanců hlasovala pro odstranění bariér limitujících výstavbu obnovitelných zdrojů

13.9.23

Praha 13. září 2023 - Do roku 2030 budou nejméně 42,5 % spotřeby energie v Evropské unii pokrývat čisté zdroje energie a členské země se pokusí dosáhnout dokonce 45% podílu čistých zdrojů. Rozhodli o tom europoslanci a europoslankyně, kteří poměrem 470 pro ku 120 hlasům proti (40 evropských zákonodárců bylo nepřítomných) schválili novelu evropské směrnice Renewable Energy Directive, známou jako RED.

ilustrační foto

Šéf Mezinárodní agentury pro energii: Svět je blízko konce éry fosilních paliv

12.9.23
Paříž 12. září (ČTK) - Svět je na začátku konce období fosilních paliv, poptávka po ropě, zemním plynu a uhlí dosáhne vrcholu ještě před rokem 2030. Listu Financial Times (FT) to řekl šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Agentura podle něj ve svém nejnovějším výhledu příští měsíc odhadne, že spotřeba tří hlavních fosilních paliv začne klesat už v tomto desetiletí, a to díky rapidnímu nárůstu obnovitelných zdrojů energie a elektrických vozů.
ilustrační foto

Evropský parlament chce zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie

12.9.23

Štrasburk 12. září (zvláštní zpravodaj ČTK) - Evropský parlament (EP) dnes schválil návrh směrnice, která má posílit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie. Schválený text obsahuje zvýšení cíle pro podíl obnovitelných zdrojů na 42,5 procenta do roku 2030. EP také chce, aby se snížila byrokracie. Povolování nových elektráren s obnovitelnými zdroji by nemělo trvat déle než 24 měsíců. Schválený text počítá i s přísnější regulací využívání biomasy.

ilustrační foto

Energeticko-klimatický plán pošlou ministerstva podle Třešňáka EK během září

10.9.23
Praha 10. září (ČTK) - Národní energeticko-klimatický plán bude Evropské komisi odeslán během září, ta pak poskytne Česku zpětnou vazbu. Do poloviny příštího roku se pak musí dokončit finální verze plánu. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti). Návrhy národních plánů měly státy Evropské unie odeslat k posouzení Evropské komisi do konce června, Česko tento termín nestihlo. Vypracování plánu má na starosti ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí (MŽP).
ilustrační foto

Von der Leyenová na G20 navrhla globální systém emisních povolenek

9.9.23
Dillí 9. září (ČTK) - Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes vyzvala účastníky víkendového summitu skupiny G20, aby se připojili k návrhu na zavedení globálního systému stanovení cen za povolenky na emise uhlíku. Člověk je zodpovědný za změny klimatu a má i prostředky jak je řešit, uvedla von der Leyenová na sociální síti X. Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva dnes zase v Dillí hovořil o potřebě okamžitě bojovat proti klimatickým změnám a jako příklad uvedl nedávné povodně ve své zemi, které si vyžádaly 46 obětí, uvedla agentura AFP.
ilustrační foto

OSN: Současné tempo snižování emisí nestačí na omezení globálního oteplování

8.9.23
Paříž 8. září (ČTK) - Současné tempo snižování emisí nestačí na to, aby se podařilo dodržet cíl omezit globální oteplování na úrovni 1,5 stupně Celsia do konce století. Uvádí to dnes zveřejněná zpráva OSN, o které informovala agentura AFP. Omezení růstu globálních teplot oproti předprůmyslové éře je hlavním závazkem klimatické pařížské dohody z roku 2015 a podle odborníků také jediným způsobem, jak zabránit katastrofálním důsledkům změn klimatu.
ilustrační foto

Nová zelená úsporám se znovu otevírá, v Oprav dům po babičce je majetkový test

8.9.23
Praha 8. září (ČTK) - Dotační programy ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) a Oprav dům po babičce se spouštějí. Žádosti o dotace pro bytové domy bude možné podávat od 19. září, na rodinné domy včetně programu Oprav dům po babičce o týden později, tedy od 26. září. Podle ministra Petra Hladíka (KDU-ČSL) se zjednodušuje administrativa, do programu Oprav dům po babičce byl přidán majetkový test. Nárok na dotaci z tohoto programu mají jen domácnosti s jednou nemovitostí určenou k bydlení. Novinky Hladík představil na dnešní tiskové konferenci v Praze.
ilustrační foto

Vzdělávací projekt EFG Educa ukazuje školám správný přístup k životnímu prostředí a recyklaci odpadu. Po roce program rozšiřuje i na školní jídelny

8.9.23
Projekt EFG Educa společnosti Energy financial group (EFG) již rok pořádá na školách i letních táborech vzdělávací semináře. Cílem je ukázat, jak lze správným nakládáním s odpady aktivně předcházet znečišťování životního prostředí, a proč podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů. Od září svůj program nově rozšiřuje rovněž o kurzy pro školní jídelny, které chce vést k zodpovědnějšímu přístupu k potravinám, jejich šetření i recyklaci.
ilustrační foto

Firmy můžou žádat o dotace na malé vodní elektrárny i vtláčení biometanu do sítě

8.9.23
Praha 8. září (ČTK) - Firmy mohou žádat o dotace na výstavbu a modernizaci malých vodních elektráren a na vtláčení biometanu do distribuční sítě. V obou výzvách lze získat až 65 procent výdajů, maximálně však 100 milionů korun na projekt. Žádosti v Operačním programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) přijímá Agentura pro podnikání a inovace (API) do 13. prosince, informovala dnes v tiskové zprávě. Výzvy vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které operační projekt řídí.
ilustrační foto

Na dobrou praxi hnojení digestátem se do Malče přijeli podívat zemědělci z celé republiky

7.9.23
Ve středu 6. září 2023 se na farmě Zemědělského družstva Maleč konal workshop s názvem “Digestát jako hnojivo: Dobrá praxe a výzkum” pořádaný asociací CZ Biom a Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy, v.v.i. Cílem bylo seznámit účastníky s právě probíhajícím polním experimentem podpořeným Technologickou agenturou ČR v rámci Programu THÉTA s aplikací digestátu a dalších tuhých a kapalných hnojiv, ale také ukázat dobré zkušenostmi z praxe hnojení digestátem na statku a chodem bioplynové stanice ZD Maleč.
ilustrační foto

„Odpadů už bylo dost!“ nabádá konference Předcházení vzniku odpadů 2023

28.8.23
Po necelém roce se opět blíží setkání všech, které spojuje snaha udělat další společný krok k čistšímu a udržitelnějšímu životnímu prostředí. Nezisková organizace CEMC hrdě oznamuje konání dalšího ročníku věhlasné konference Prevence vzniku odpadů s mottem „Odpadů už bylo dost!“, která se uskuteční v Praze v T-Mobile Magenta Experience Centre.
ilustrační foto

Recyklace bioodpadu by zajistila energii pro téměř 70 tisíc českých domácností na celý rok. Zabývá se jí skupina EFG

28.8.23
Skupina Energy financial group (EFG) ve svých bioplynových stanicích každoročně může zpracovávat až 40 000 tun bioodpadu a gastroodpadu k výrobě zeleného plynu, elektrické a tepelné energie. Ten díky tomu nekončí na skládkách, kde by svým rozkladem vedl k produkci škodlivých emisí a devastaci životního prostředí. Podle skupiny EFG by v České republice přeměnou veškeré produkce bioodpadu na biometan bylo možné získat plyn na celý rok až pro 68 tisíc domácností.
ilustrační foto

Stanjura: MF chce snížit objem podpory pro obnovitelné zdroje energie

27.8.23
Praha 27. srpna (ČTK) - Ministerstvo financí hledá řešení, jak snížit celkový objem plateb na podporu obnovitelných zdrojů energie. Jednou z možností by mohla být i změna zákona, která by omezila dotace. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Platby na podporované zdroje energie (POZE) letos hradí plně pouze stát, podle ministra by se v příštím roce měl vrátit systém z předchozích let, kdy byly platby rozděleny mezi stát a odběratele. Zatím však podle něj není zřejmé, jakým systémem. Podle programového ředitele Svazu moderní energetiky Martina Sedláka není pro zásah do podpory obnovitelným zdrojům důvod.
ilustrační foto

Jihlava testuje na dvou autobusech MHD plyn ze zemědělské bioplynové stanice

23.8.23
Jihlava 23. srpna (ČTK) - Dopravní podnik v Jihlavě testuje u dvou městských autobusů jako palivo plyn vyráběný nedalekou zemědělskou bioplynovou stanicí. Postupně by jím mohl nahradit většinu stlačeného zemního plynu (CNG) doposud používaného pro pohon jihlavských autobusů. Nové palivo začal podnik používat před dvěma týdny, výsledky vyhodnotí přibližně po měsíci. ČTK to dnes řekl Radim Rovner, předseda představenstva Dopravního podniku města Jihlavy.
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 677 | »