Zprávy z tisku

ilustrační foto

Senát schválil odvody výrobců elektřiny z tržeb za její prodej

24.11.22
Praha 24. listopadu (ČTK) - Výrobci elektřiny budou muset zřejmě platit odvody z nadměrných příjmů za její prodej. Novelu energetického zákona, která zavádí horní hranici cen elektřiny u výrobců, takzvané zastropování, dnes schválil Senát. Sněmovna ji schválila minulý pátek. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
ilustrační foto

Státy EU se neshodly na cenovém stropu pro plyn, Síkela svolal nové jednání

24.11.22
Brusel 24. listopadu (zpravodaj ČTK) - Země Evropské unie se dnes shodly na novém souboru opatření proti energetické krizi, jeho konečné schválení však podmínily dohodou na omezení cen plynu. Po jednání s kolegy z unijních zemí to řekl český ministr průmyslu Jozef Síkela, podle něhož bude české předsednictví pracovat na dosažení dohody. Síkela dodal, že na 13. prosince svolal mimořádné zasedání ministrů, kde by mohly země své postoje sjednotit.
ilustrační foto

EFG chce investovat přes 120 milionů korun do tří nových jednotek na biometan

22.11.22
Praha 22. listopadu (ČTK) - Česká investiční skupina Energy financial group (EFG), která podniká v energetickém zpracování biologicky rozložitelných odpadů a výrobě biometanu, bude v příštích dvou letech instalovat tři nové jednotky výroby biometanu. Investovat chce více než 120 milionů korun. Do konce roku 2024 by tak měla provozovat celkem čtyři produkční místa. EFG o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Výrobci elektřiny budou zřejmě platit odvod z příjmů, schválila to Sněmovna

18.11.22
Praha 18. listopadu (ČTK) - Na výrobce elektřiny zřejmě dopadne povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Novelu energetického zákona, která zavádí horní hranici ceny elektřiny u výrobců, dnes schválila Sněmovna ve stavu legislativní nouze. Stát plánuje na odvodech vybrat asi 80 miliard korun. Mají sloužit ke kompenzacím za vysoké ceny energií. Zákon musí ještě projednat Senát a podepsat prezident.
ilustrační foto

Návrh na snazší výstavbu malých obnovitelných zdrojů míří ke schvalování

16.11.22
Praha 16. listopadu (ČTK) - Sněmovna dnes propustila do závěrečného čtení vládní novelu energetického zákona, která má usnadnit výstavbu především malých fotovoltaických zdrojů elektřiny. Vládní návrh má také umožnit ministerstvu financí, aby za mimořádné tržní situace poskytovalo obchodníkům s energiemi úvěry za účelem odvrácení škod v národním hospodářství nebo k řešení situace. O úvěru nebo zápůjčce by rozhodovala vláda, podmínky by stanovila nařízením. Sněmovna při závěrečném schvalování novely posoudí i návrh poslance ODS Václava Krále, který zakazuje odpojování budov od centrálního zásobování teplem bez souhlasu dodavatele tepla.
ilustrační foto

Výrobna vodíku u Žatce by mohla být připojena k plynárenské distribuční síti

14.11.22
Ústí nad Labem 14. listopadu (ČTK) - Výrobna vodíku, kterou chce v průmyslové zóně Triangle u Žatce na Lounsku postavit firma For H2Energy, by mohla být připojena k plynárenské distribuční síti. Největší tuzemský distributor plynu GasNet se s firmou domluvil na spolupráci, koncem října podepsaly obě společnosti memorandum. V tiskové zprávě o tom dnes za GasNet informoval Tomáš Pernis.
ilustrační foto

Budějovická teplárna předělá za 1,5 miliardy kotel, nově bude na biomasu

14.11.22

České Budějovice 14. listopadu (ČTK) - Teplárna České Budějovice zahájila přestavbu uhelného kotle K12, jednoho z hlavních výrobních zařízení. Práce vyjdou na 1,5 miliardy Kč, skončí v roce 2024. Novým palivem v kotli bude dřevní štěpka. Firma tak ušetří asi třetinu veškerého uhlí, které spaluje dnes. Do roku 2030 chce městský podnik přestat spalovat uhlí. Vyplývá to z informací ve firemním zpravodaji. Přestavbu kotle bude firma hradit z úvěru 1,6 miliardy Kč, který poskytla Komerční banka a který má splatnost v roce 2039, vyplývá z informací banky.

ilustrační foto

Cenové stropy pro výrobu elektřiny by měla Sněmovna schvalovat zrychleně

11.11.22
Praha 11. listopadu (ČTK) - Zavedení cenových stropů pro výrobu elektřiny by měla Sněmovna schvalovat zrychleně ve stavu legislativní nouze. Dnes ho na žádost kabinetu vyhlásila předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Energetickou novelu, podle níž by výrobci odváděli státu 90 procent z příjmů nad určenou hranici, poslanci projednají podle kuloárových informací pravděpodobně příští týden v pátek. Kabinet chce z takto získaných peněz hradit kompenzace za vyšší ceny energií.
ilustrační foto

Vodárenská firma v H. Brodě začne upravovat plyn z kalů, aby mohl jít do sítě

11.11.22
Havlíčkův Brod 11. listopadu (ČTK) - Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace (VAK) začne příští rok upravovat plyn uvolňovaný z kalů tak, aby ho mohla dodávat do plynárenské sítě. Na technologii výroby biometanu na čistírně odpadní vody v Perknově a jeho vtláčení do sítě už vybrala dodavatele. Zakázku za 42,6 milionu korun bez daně zaplatí s pomocí evropské dotace. Vyplývá to z údajů zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek.
ilustrační foto

Fiala: Kombinace jádra a OZE je pro Česko jediným skutečně bezpečným scénářem

11.11.22
Praha 11. listopadu (ČTK) - Kombinace jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů (OZE) je pro Česko jediným skutečně bezpečným scénářem. Na zahájení Evropského jaderného fóra v budově České národní banky to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Odolný energetický systém se ve středoevropských podmínkách nemůže obejít bez stabilního nízkoemisního zdroje, a tím je jádro, míní.
ilustrační foto

EU se dohodla na zpřísnění cíle pro pohlcování uhlíku skrze lesy a půdu

11.11.22
Brusel 11. listopadu (zpravodaj ČTK) - Evropská unie v příštích letech navýší schopnost pohlcovat uhlíkové emise hospodařením s lesy a půdou, dohodli v noci na dnešek vyjednavači unijních institucí. Stanovili cíl, aby lesy, mokřady a další krajinné útvary v EU do roku 2030 absorbovaly o 15 procent více uhlíku oproti současným plánům. Konečnou podobu tak dostal třetí návrh ze strategie, která má dovést unii k 55procentnímu snížení emisí skleníkových plynů.
ilustrační foto

Učitelé najdou materiály o změně klimatu do výuky na novém webu

11.11.22

Praha 11. listopadu (ČTK) - Učitelé, kteří se ve výuce svých žáků chtějí věnovat změně klimatu, mohou najít inspiraci na novém portálu Učím o klimatu. Připravilo jej sedm organizací, mimo jiné Člověk v tísni, Tereza a Učitelé za klima. Na webu najdou zájemci přes 30 lekcí do výuky, metodickou podporu, publikace a další materiály. Připravené materiály jsou pedagogům k dispozici zdarma. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval za společnost Člověk v tísni Václav Zeman.

ilustrační foto

Na Vyškovsku začali třídit kuchyňský odpad, míří do bioplynové stanice

10.11.22
Ve Vyškově a Bučovicích začali lidé letos v první polovině roku třídit kuchyňský odpad a začátkem listopadu začali třídit i obyvatelé Slavkova u Brna a Ivanovic na Hané. Cílem je, aby tento energeticky využitelný odpad nekončil na skládce, uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel odpadové společnosti Respono Milan Černošek. Kuchyňský odpad se vozí do vyškovské bioplynové stanice a slouží k výrobě tepla a elektřiny.
ilustrační foto

Modernizační fond podpoří úspory energií v domácnostech 54 miliardami Kč

9.11.22
Praha 9. listopadu (ČTK) - Nový program Modernizačního fondu HOUSEnerg má podpořit opatření pro úspory energií v rodinných a bytových domech v Česku, k dispozici bude zhruba 54 miliard korun. Vláda dnes program schválila, oznámil po jednání vicepremiér a pověřený ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Změnu už v říjnu podle ministerstva životního prostředí (MŽP) schválila Evropská investiční banka a peníze pro nový program jsou tak z evropské úrovně zajištěny.
ilustrační foto

Analytici: Přístup vlády k energetickým firmám je nestandardní, ohrozí investice

9.11.22
Praha 9. listopadu (ČTK) - Odvody z nadměrných příjmů výrobců elektřiny, které dnes schválila vláda, povede k omezení investic v energetice, míní analytici, které ČTK po dnešním rozhodnutí kabinetu oslovila. Postup vlády označili za nestandardní, protože spolu s dříve přijatou daní z neočekávaných zisků (windfall tax) budou energetické firmy podle nich zdaněny víckrát. Podobný přístup je podle nich navíc ojedinělý i v EU.
ilustrační foto

Energetické firmy: Stropy cen jsou další zátěží, vláda ignorovala nabízená řešení

9.11.22
Praha 9. listopadu (ČTK) - Zavedení tržního stropu pro výrobní ceny elektřiny je podle oslovených firem a podnikatelů po přijetí daně z neočekávaných zisků (tzv. windfall tax) dalším zatížením pro společnosti v oboru. Vláda podle nich nevyužila žádné z jimi nabízených řešení současné krize. Opatření podle nich navíc mohou zastavit další investice v energetice a vést k odchodu některých společností do zahraničí. Vyplývá to z aktuálního vyjádření firem a podnikatelů pro ČTK.
ilustrační foto

Přichází systémové řešení drahé energie: sdílení zelené elektřiny

7.11.22
Všichni spotřebitelé energie se budou moci nově zapojit do její výroby a sdílení: chalupáři si budou vyrábět elektřinu pro byty ve městech, podnikatelé dodávat přebytky elektřiny a bioplynu do svých poboček, sousedům, rodině či přátelům a školní budovy zásobovat třeba plavecké bazény. Nový zákon definuje principy sdílení elektřiny, vymezuje energetická společenství a aktivního zákazníka, jejich práva a povinnosti. Návrh novely Energetického zákona předložilo Ministerstvo průmyslu a obchodu do meziresortního připomínkového řízení v pátek večer. Návrh obsahově koresponduje s principy návrhu LEX obnovitelné zdroje, který Komora představila veřejnosti začátkem září.
ilustrační foto

Uzamykatelné kontejnery na bioodpad v Pardubicích zlepšily třídění

4.11.22
Pardubice 4. listopadu (ČTK) - Pilotní projekt třídění biologického odpadu na sídlišti Dubina v Pardubicích se podařilo upravit tak, aby fungoval. Lidé nejdřív netřídili správně, což se díky uzamykatelným nádobám postupně zlepšilo. Klíče od nich mají jen lidé, kteří třídit bioodpad chtějí, sdělily dnes ČTK v tiskové zprávě Služby města Pardubic.
ilustrační foto

Sněmovna schválila mimořádnou daň pro banky a energetické firmy

4.11.22
Praha 4. listopadu (ČTK) - Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky zřejmě od příštího roku dopadne daň z neočekávaných zisků. Dnes ji v takzvaném daňovém balíčku schválila Sněmovna. Příjmy z daně mají sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií. Platit má po dobu tří let od příštího roku do roku 2025. Její sazba bude činit 60 procent. Návrh musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.
ilustrační foto

Agentura pro energii: Evropa musí jednat, aby se vyhnula nedostatku plynu

3.11.22
Paříž 3. listopadu (ČTK) - Evropa musí jednat, aby se v příštím roce vyhnula nedostatku zemního plynu, až přijde o dodávky z Ruska a kdy se předpokládá, že se zvýší poptávka po plynu z Číny. Ve své dnešní zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní by Evropa mohla čelit v letním období výpadku dodávek až 30 miliard metrů krychlových zemního plynu.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 663 | »