Zprávy z tisku

ilustrační foto

Průmyslové firmy v Česku dostanou 15 miliard Kč na ekologizaci výroby

15.7.24
Praha 15. července (ČTK) - Průmyslové podniky v Česku dostanou 15 miliard korun na ekologizaci své výroby a snížení spotřeby. Cílem je omezení vypouštěných emisí. Stát k tomu vyhlásil novou dotační výzvu. Peníze použije z modernizačního fondu, získají je například výrobci oceli, stavebních materiálů nebo firmy z chemického či potravinářského průmyslu. Informovalo o tom dnes ministerstvo životního prostředí (MŽP).
ilustrační foto

MPO vyhlásilo první aukce na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla

2.7.24
Praha 2. července (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásilo první aukce na provozní podporu produkce z nových nebo modernizovaných elektráren s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla (KVET). Dnes o tom informovalo MPO. Jde o první letošní dotační výzvu v programu, na který chce stát letos a příští rok vynaložit celkem 75 miliard korun. Peníze půjdou především na modernizace tuzemských tepláren.
ilustrační foto

Hranice na Chebsku budou prvním vodíkovým městem v ČR

27.6.24
Karlovy Vary 27. června (ČTK) - Prvním městem, kde budou lidé částečně využívat k topení nebo vaření vodík, budou Hranice u Aše na Chebsku. V závěru letošního roku se tam připojí až 360 domácností na směs zemního plynu s vodíkem. Na česko-německé vodíkové konferenci v Karlových Varech to dnes řekl manažer inovačních projektů společnosti GasNet Jan Červenka.
ilustrační foto

Peníze z povolenek zřejmě půjdou jen na kompenzace následků změn klimatu

25.6.24
Praha 25. června (ČTK) - Peníze z prodeje emisních povolenek bude zřejmě možné využít jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Počítá s tím novela zákona, kterou dnes v úvodním kole projednala Sněmovna. Letošní výnosy z povolenek se odhadují kolem 40 miliard korun.
ilustrační foto

Ekologové: Lidé chtějí ambicióznější klimaticko-energetickou strategii Česka

25.6.24
Praha 25. června (ČTK) - Většina lidí chce ambicióznější klimaticko-energetickou strategii pro Česko, vyplývá z výsledků veřejné konzultace vládního dokumentu. Dotázaní podle výsledků míní, že strategii chybí podrobné plány odklonu od uhlí, snižování dotací do fosilního průmyslu, adaptace krajiny na změnu klimatu a také pro zlepšení situace v energetické chudobě. Na výsledky veřejné konzultace dnes poukázaly čtyři ekologické organizace v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Specializovaná firma v Duchcově analyzovala odpad, nejvíc bylo kuchyňského

25.6.24
Duchcov (Teplicko) 25. června (ČTK) - Specializovaná firma JRK dnes v Duchcově na Teplicku analyzovala, co lidé vyhodí do směsného odpadu. Nejvíc bylo kuchyňského odpadu, který však lidé ve městě nemají kam umisťovat. Starosta Zbyněk Šimbera (ČSSD) dnes ČTK řekl, že město bude o opatření diskutovat, muselo by však zřejmě zřídit bioplynovou stanici.
ilustrační foto

Farmáři v Plzeňském kraji sklidí dost sena i kukuřice na krmení, pomáhá vlhko

24.6.24
Štichovice (Plzeňsko) 24. června (ČTK) - Farmáři v Plzeňském kraji sklidí letos dost sena i kukuřice na krmení pro dobytek. Pomáhá jim vlhko v posledních týdnech. Loni a předloni, kdy bylo velké sucho, sklidili minimum objemných krmiv, zejména travin, jetelovin a kukuřice, která se zkrmují v zeleném, sušeném a silážovaném stavu. Kvůli tomu museli omezovat krmení dobytka. Také bioplynové stanice neměly dost materiálu a někde kvůli tomu omezovali jejich provoz, zjistila ČTK od farmářů z regionu.
ilustrační foto

Nově od září MŽP poskytne dotace také na výměnu kotlů 3., 4. a 5. emisní třídy

24.6.24
Praha 24. června (ČTK) - Lidé budou moct od září zažádat o finanční podporu na výměnu kotlů třetí, čtvrté a páté emisní třídy. V současné době mohou čerpat dotace pouze na výměnu kotlů první a druhé emisní třídy. Takzvané kotlíkové dotace, které rozdělovaly kraje, na podzim skončí a podporu poskytne program Nová zelená úsporám. Zájemci o ni budou moci žádat u Státního fondu životního prostředí ČR. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti zůstane, o výměnu kotlů budou moct žádat z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) Light. Změny v podpoře pro výměnu kotlů dnes představilo ministerstvo životního prostředí na tiskové konferenci.
ilustrační foto

Výbor: Stát bude moci při nutnosti energetickým firmám nařídit provoz zdrojů

20.6.24
Praha 20. června (ČTK) - Stát zřejmě bude moci v případě nutnosti nařídit energetickým firmám provoz zdrojů potřebných pro zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny. Týkat by se to mohlo například uhelných elektráren v případě, že by jejich předčasné odstavení ohrozilo dodávky elektřiny. Počítá s tím pozměňovací návrh k energetickému zákonu, který dnes schválil Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny. Výbor spolu s tím přijal další změny návrhu zákona, které se věnují například podpoře bioplynových stanic nebo zachování pěti pozic v Radě Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
ilustrační foto

Svitavy nabité novou energií: přední experti z oboru na semináři Pro moderní Česko vysvětlili, jak naskočit do komunitní energetiky

17.6.24
Praha 17. června 2024 – Komunitní energetika zní složitě, ale naskočit do ní bude nejen jednoduché, ale i výhodné. A velké plány s ní má i svitavský mikroregion, zjistilo pět desítek návštěvníků akce Pro moderní Česko: seminář plný nové energie. Akci ve Svitavách závěrem minulého týdne uspořádal portál Obnovitelně.cz ve spolupráci se Svazem moderní energetiky, Ministerstvem životního prostředí a Státním fondem životního prostředí.
ilustrační foto

MPO připravilo opatření na zajištění energií pro případ rychlého útlumu uhlí

13.6.24
Praha 12. června (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo soubor opatření pro zajištění bezpečnosti dodávek energií i pro případ rychlého útlumu uhelných zdrojů. Podle úřadu zajistí bezpečnost dodávek elektřiny a tepla i v případě nejrizikovějších scénářů vývoje energetiky v Česku. Opatření, která počítají s tím, že ČR bude v budoucnu po určitou dobu více elektřiny dovážet než vyvážet, dnes projednala vláda. Na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Realistický scénář podle ministerstva počítá s útlumem uhelných zdrojů do roku 2030, kritický scénář do roku 2027.
ilustrační foto

Energy financial group zahájila výrobu biometanu v největší bioplynové stanici na Jižní Moravě EFG Vyškov BPS

11.6.24
Investiční společnost Energy financial group (EFG) v červnu spustila výrobu biometanu v bioplynové stanici EFG Vyškov BPS. Ta je dosud jedním z mála zařízení v Česku zpracovávající biologicky rozložitelný odpad na zmíněný nízkoemisní plyn, elektřinu a tepelnou energii. Jedná se již o druhou výrobnu biometanu společnosti EFG, první v jejím portfoliu a zároveň v republice byla EFG Rapotín BPS, jejíž provoz byl zahájen před více než pěti lety.
ilustrační foto

Analýza: Bioplynovým stanicím v Česku bude končit podpora, řešením je biometan

29.5.24
Brno 29. května (ČTK) - Prvním bioplynovým stanicím v Česku na konci příštího roku skončí provozní podpora od státu, do roku 2031 o ni přijde více než polovina bioplynových stanic. Jak v analýze uvedli odborníci z poradenské společnosti EGÚ Brno, majitelům těchto zařízení se vyplatí včas investovat do přestavby na biometan. Ten má podle expertů potenciál nahradit část dováženého zemního plynu.
ilustrační foto

Produkce biometanu by do roku 2040 mohla pokrýt téměř třetinu spotřeby EU

28.5.24
Výroba biometanu v Evropě roste a jako lokální alternativa zemního plynu skýtá značný potenciál pro transformaci energetického sektoru. Podle nedávné analýzy společnosti Guidehouse by Evropa mohla do roku 2040 vyprodukovat až 111 miliard m3 tohoto zeleného plynu, což představuje více než 30 % spotřeby plynu Evropské unie v roce 2022.
ilustrační foto

Vědci: Zelená dohoda pomáhá EU zlepšovat výsledky v ochraně klimatu

25.5.24
Praha 25. května (ČTK) - Evropská unie výrazně zlepšila své výsledky týkající se snahy o zpomalení klimatických změn díky zavedení Zelené dohody, takzvaného Green Dealu. Současné hodnoty unijních emisí směřují k omezení dalšího nárůstu zemské teploty, vyplývá ze zprávy nezávislého vědeckého projektu Climate action tracker (CAT). Zelená dohoda předpokládá snížení uhlíkové emise do konce dekády minimálně o 55 procent v porovnání s rokem 1990. Podle klimatologa Miroslava Trnky z Ústavu pro výzkum globální změny Akademie věd ČR jsou cíle dohody ambiciózní, avšak odpovídají realitě a jsou proveditelné.
ilustrační foto

Do povinné výměny neekologických kotlů je 100 dnů, zbývá přes 200.000 kotlů

24.5.24
Praha 24. května (ČTK) - V českých domácnostech je v současnosti potřeba vyměnit více než 200.000 nevyhovujících kotlů, do povinné výměny neekologických kotlů přitom zbývá 100 dnů. Vyplývá to z informací Asociace podniků topenářské techniky. Výměny zařízení podle výrobců v posledních týdnech přidávají na tempu. Poptávka vzrostla oproti začátku roku i loňsku o desítky procent.
ilustrační foto

Čtyři hosté, jedno téma – Jak se vypořádat s klimatickou změnou? Udržitelná talkshow nabila Pardubice novou energií

17.5.24
Pardubice 17. května 2024 – Pardubice jako první město v Česku včera přivítaly novou sérii debat Pro moderní Česko: talkshow plná nové energie. Ministr životního prostředí Petr Hladík, meteoroložka a klimatoložka Taťána Míková, herec a autor Gastromapy Lukáš Hejlík a hlavní ekonom Skupiny ČEZ Pavel Řežábek debatovali o tom, jak se žije s elektromobilem, jak vyzrát na nutnost odstavit uhelné elektrárny, proč je počasí stále nevyzpytatelnější nebo jak žít klidněji a s větším respektem k přírodě.
ilustrační foto

ČEZ investuje do roku 2030 do přeměny energetiky v Ústeckém kraji 100 miliard Kč

16.5.24
Prunéřov (Chomutovsko) 16. května (ČTK) - Skupina ČEZ investuje do roku 2030 celkem 100 miliard korun do transformace energetiky a teplárenství v Ústeckém kraji. Díky tomu by se měl zachovat systém centrálního zásobování teplem (CZT), který funguje desetiletí ve většině větších měst v kraji. ČEZ postaví nové zdroje tepla i elektřiny a bude se podílet na rozvoji školství i na zachování pracovních míst. Další investice budou následovat do roku 2040, řekli dnes v Prunéřově představitelé firmy.
ilustrační foto

Hladík chce do konce června schválit tři dokumenty ke splnění klimatických cílů

14.5.24
Praha 14. května (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce do konce června schválit tři hlavní dokumenty pro splnění klimatických a energetických cílů Evropské unie, jako je dosažení výroby třetiny energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Mělo by to vést mimo jiné k dekarbonizaci 50 největších českých firem. K připravovaným dokumentům patří energeticko-klimatický plán, materiál s názvem Politika ochrany klimatu a energetická koncepce. Na konferenci Zelená modernizace na Pražském hradě to dnes řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 679 | »