Zprávy z tisku

ilustrační foto

Části měst v Pardubickém kraji se nedaří plnit limity pro skládkování odpadu

21.3.23
Pardubice 17. března (ČTK) - Některá města s rozšířenou působností v Pardubickém kraji vloni přesáhla množství odpadu ukládaného na skládku za základní sazbu. Na jednoho obyvatele to mohlo být maximálně 190 kilogramů ročně, do tohoto limitu se jich "vešla" asi polovina, zjistila ČTK v anketě mezi radnicemi. Téměř všechna města na systém odpadového hospodářství doplácejí, vybrané poplatky za popelnice náklady nepokryjí.
ilustrační foto

Globální kapacita obnovitelných zdrojů energie loni vzrostla o 9,6 procenta

21.3.23
Londýn 21. března (ČTK) - Celosvětová kapacita obnovitelných zdrojů energie v loňském roce vzrostla o rekordních 295 gigawattů (GW), tedy 9,6 procenta, na 3372 GW. Uvedla to Mezinárodní agentura pro obnovitelné energie (IRENA). Upozornila ale, že pro omezení globálního oteplování by bylo potřeba zvýšit kapacitu třikrát rychleji.
ilustrační foto

Biometan je více než jen obnovitelný zdroj. V roce 2030 by mohl zaměstnat až půl milionu Evropanů

21.3.23
Zelený plyn hraje klíčovou roli v rozvoji segmentu šetrného k životnímu prostředí a v energetickém mixu před-stavuje nejlevnější alternativu fosilního zemního plynu z Ruska. Díky lokální výrobě navíc zvyšuje energetickou soběstačnost i bezpečnost země, v níž je produkován. Z nedávné analýzy společnosti Guidehouse Netherlands B.V. teď navíc vyplynulo, že ve státech Evropské unie by v příštích letech mohl podpořit vznik mnoha nových, stabilních pracovních míst.
ilustrační foto

Podíl biometanu v distribuci roste. GasNet připojil Energetické centrum Horní Suchá

20.3.23
Skupina GasNet, největší distributor plynu v Česku, připojila do své sítě další výrobnu biometanu. Tento obnovitelný plyn, který se svými vlastnostmi neliší od zemního plynu, vtláčí distributor nově do svých plynovodů z Energetického centra Horní Suchá nedaleko Karviné. Je to třetí bioplynová stanice u nás, která dodává biometan až ke koncovým zákazníkům.
ilustrační foto

Evropská komise představí návrhy na podporu zelené ekonomiky a soběstačnosti EU

16.3.23
Brusel 16. března (zpravodaj ČTK) - Evropská komise dnes představí sadu návrhů, jejichž cílem je podpořit zelenou ekonomiku a posílit evropskou soběstačnost v produkci strategických surovin a materiálů. Brusel jimi hodlá reagovat na masivní americkou podporu klimaticky čisté výroby a omezit vliv Číny na produkci důležitých technologií.
ilustrační foto

Ekologové apelují na prosazení zelenější energetické politiky či ochranu krajiny

10.3.23
Praha 10. března (ČTK) - Ekologové po jmenování Petra Hladíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí apelují na prosazení nové energetické politiky zaměřené mimo jiné na odklon od uhlí do roku 2033, ochranu přírody, krajiny či biologické rozmanitosti. Uvedli to v dnešní tiskové zprávě asociace Zelený kruh. Hnutí Fridays for Future doufá, že s Hladíkem na ministerstvo přichází expert a člověk s aktivním zájmem o problematiku klimatické krize.
ilustrační foto

Kupka: Do roku 2025 bude v Česku 12 vodíkových čerpacích stanic

10.3.23
Praha 10. března (ČTK) - Do roku 2025 by mělo v Česku fungovat 12 vodíkových čerpacích stanic a o pět let později jich bude 80. Na dobíjecí a plnící infrastrukturu má Česko připravených šest miliard korun a ve fázi schvalování je nyní 11 projektů vodíkových plniček. Během otevření první veřejné čerpací stanice společnosti Orlen Unipetrol v Praze na Barrandově to uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
ilustrační foto

Jaderná energetika je riskantní a nevyplatí se, míní institut DIW Berlin

10.3.23
Berlín 10. března (zpravodaj ČTK) - Všechny jaderné projekty, o kterých se v dnešní době kvůli energetické a klimatické krizi debatuje, nejsou ekonomicky a ani technicky životaschopné a smysluplné, do centra pozornosti se naopak dostávají mnohem výhodnější obnovitelné zdroje. Ve své aktuální analýze to uvádí výzkumný hospodářský institut DIW Berlin.
ilustrační foto

Kupka: Do roku 2025 bude v Česku 12 vodíkových čerpacích stanic

10.3.23
Praha 10. března (ČTK) - Do roku 2025 by mělo v Česku fungovat 12 vodíkových čerpacích stanic a o pět let později jich bude 40. Na dobíjecí a plnící infrastrukturu má Česko připravených šest miliard korun a ve fázi schvalování je nyní 11 vodíkových plniček. Během otevření první veřejné čerpací stanice společnosti Orlen Unipetrol v Praze na Barrandově to uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
ilustrační foto

V Pivovaru Svijany dokončují solární elektrárnu. Před více než deseti lety vybudovali i bioplynovou stanici

9.3.23
Svijany (Liberecko ) 9. března (ČTK) - V Pivovaru Svijany na Liberecku dokončují solární elektrárnu na střechách sklepů, stáčírny plechovek a skladu. Zařízení s instalovaným výkonem 449 kW přišlo firmu na 12 milionů korun, z toho 3,56 milionu korun má pivovar šanci získat jako dotaci z Národního plánu obnovy. Elektrárna by měla začít vyrábět v květnu, všechnu vyrobenou energii pivovar spotřebuje, řekla dnes ČTK Markéta Tůmová, projektová manažerka společnosti LIF, která je vlastníkem pivovaru.
ilustrační foto

Komunitní energetika: ERÚ vydal návod, jak postupovat pro sdílení elektrické energie v bytovém domě

6.3.23

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal na svých webových stránkách návod, jak a za jakých podmínek je možné sdílet elektrickou energii vyrobenou v bytovém domě mezi jednotlivé bytové jednotky. Sdílení elektřiny v rámci bytového domu je umožněno vzhledem ke změně vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, kterou ERÚ provedl v loňském roce. Novela vstoupila v platnost k 1. 1. 2023.

ilustrační foto

Biometan v loňském roce zaznamenal rekordní růst

2.3.23

Zásobníky plynu se Evropě v uplynulém roce podařilo naplnit kombinací cílených politických opatření s masivním importem zkapalněného zemního plynu (LNG) a prudkým poklesem spotřeby, zejména v energeticky náročných průmyslových odvětví. Významně také přispěla neobvykle mírná zima na severní polokouli. Evropská unie, stejně jako Spojené státy, však sází ještě na jinou kartu, a tou je prudký rozvoj výroby biometanu, domácího zeleného plynu. Jeho produkce se zvýšila o 16 % na téměř 7 miliard m3 v roce 2022. Na tom se podílela především Evropská unie se Spojenými státy, které dohromady představují 90 % světové produkce biometanu.

ilustrační foto

IEA: Emise oxidu uhličitého související s energií loni stouply na rekord

2.3.23
Paříž 2. března (ČTK) - Globální emise oxidu uhličitého související s energetikou se v loňském roce zvýšily o 0,9 procenta na rekordních 36,8 miliardy tun. A to i přesto, že více čistých technologií, jako jsou elektromobily nebo produkce elektřiny ze slunce, pomohlo omezit dopady zvýšené spotřeby uhlí a ropy. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
ilustrační foto

Unie: Návrh energetického zákona je kvalitní, rizikem je však jeho zpoždění

2.3.23
Praha 2. března (ČTK) - Největším rizikem návrhu energetického zákona, který má umožnit sdílení energií v energetických společenstvích, je jeho pomalé schvalování. To může oddálit jeho účinnost, která počítá s možnosti sdílení energií od začátku příštího roku. Na dnešní tiskové konferenci to uvedla Unie komunitní energetiky (UKEN). Samotný návrh unie považuje za kvalitní, podle ní může z Česka udělat lídra komunitní energetiky v Evropě.
ilustrační foto

Služba „Třídím gastro“ navyšuje ve městech počet nádob na kuchyňský odpad. V Kopřivnici a Krnově jejich množství až zdvojnásobí

1.3.23
Společnost EFG Waste logistic navyšuje v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku počet nádob na sběr gastroodpadu v řadě obcí zapojených do projektu “Třídím gastro”. Nové sběrné nádoby jsou tak od února k dispozici obyvatelům Krnova. Během března a dubna pak přibudou také v dalších šesti městech Moravsko-slezského, Olomouckého a Jihomoravského kraje.
ilustrační foto

Vláda zacílí na energetickou bezpečnost, deklarovala omezení energií z Ruska

1.3.23
Praha 1. března (ČTK) - Vláda se chce podle svého aktualizovaného programového prohlášení zaměřit na posílení energetické bezpečnosti státu. Chystá kvůli tomu legislativní změny, které umožní vznik komunitní energetiky či rozvoj využívání obnovitelných zdrojů. Zároveň nově deklarovala úmysl omezit dodávky energetických surovin z Ruska. Vyplývá to z aktualizovaného programového prohlášení vlády, které dnes kabinet schválil.
ilustrační foto

V Jablonci řeší, jak snížit množství odpadu, náklady na svoz a třídění rostou

27.2.23
Jablonec nad Nisou 27. února (ČTK) - V Jablonci nad Nisou řeší, jak snížit množství komunálního odpadu, náklady na jeho svoz, třídění a likvidaci rostou. V letošním roce bude stát druhé největší město v Libereckém kraji odpadové hospodářství 73,3 milionu korun, od obyvatel ale radnice vybere zhruba o 14 milionů korun méně, řekl dnes ČTK primátor Miloš Vele (ODS). Město sice podle něj získá část peněz na dividendách ze společnosti Severočeské komunální služby Jablonec, část nákladů ale bude muset zaplatit z rozpočtu.
ilustrační foto

Češi budou moci zakládat energetická společenství k sdílení energií, navrhlo MPO

27.2.23
Praha 27. února (ČTK) - Češi budou moci zakládat energetická společenství pro sdílení místně vyrobené elektřiny. Sdílení bude možné prostřednictvím distribuční sítě. Umožněno by to mělo být od začátku příštího roku. Počítá s tím návrh novely energetického zákona, který dokončilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Novela také nově definuje takzvaného zranitelného zákazníka, který bude mít zvláštní ochranu v případě možného odpojení od odběru. Návrhem by se nyní měla zabývat vláda. Zastánci komunitní energetiky návrh vesměs vítají, podle nich jde o přelomový zákon.
ilustrační foto

EK chce zpřísnit výkonnostní normy emisí pro nová těžká nákladní vozidla. Zapomíná na biopaliva

27.2.23

Evropská komise zveřejnila 14. února návrh na přezkum nařízení EU 2019/1242, kterým se stanoví výkonnostní normy emisí CO2 pro nová těžká nákladní vozidla v EU. Tento právní předpis EU má zásadní význam pro dekarbonizaci segmentu těžkých nákladních vozidel a pro podporu rozvoje všech technologií přispívajících k přechodu na bezemisní a nízkoemisní mobilitu.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 667 | »