Zprávy z tisku

ilustrační foto

"Připojujeme s pokorou a s ambicemi." Spojené státy se vrátily k Pařížské dohodě o klimatu

5.3.21
Spojené státy už jsou znovu členem Pařížské dohody o klimatu. Oficiálně se znovu připojily v pátek a zároveň Washington oznámil, že závazky plynoucí z této dohody nejsou dostatečné, aby se svět vyhnul katastrofě. Právě Spojené státy jsou historicky největšími a v současnosti po Číně druhými největšími producenty skleníkových plynů ze všech zemí světa.
ilustrační foto

Vyjádření Ministerstva průmyslu a obchodu dle zákona 541/2020 Sb., o odpadech

5.3.21
Ministerstvo průmyslu a obchodu s účinností nového zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech v případě ukončení odpadového režimu vydává vyjádření, zda se výsledná věc běžně využívá ke konkrétnímu účelu uvedenému v jeho žádosti, zda pro ni existuje trh nebo poptávka a zda splňuje pravidla pro uvádění výrobků na trh.
ilustrační foto

Úspěch petice za klima: Poslanci nařídili ministerstvům přepracovat klimatické plány

5.3.21
Zástupci spolku Česko za klima předali v prosinci vládě a poslancům podpisové archy petice požadující, aby vrchní státní představitelé začali aktivně jednat v ochraně klimatu. Výbor pro životní prostředí poslanecké sněmovny nyní na základě petice zaúkoloval Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo průmyslu a obchodu, aby přepracovaly české klimatické plány a zahrnuly v nich cíl klimatické neutrality do roku 2050.
ilustrační foto

Pelhřimovsko od dubna změní systém sběru odpadů

5.3.21
Pelhřimov 4. března (ČTK) - Na Pelhřimovsku se od dubna změní systém sběru odpadů z domácností. Lidé budou třídit do popelnic přímo u domů. Snahou společnosti Sompo, založené 117 obcemi z regionu, je snížení objemu směsného odpadu o desítky procent. ČTK to řekl ředitel Sompa Radek Lapáček. Nový svoz začne 12. dubna.
ilustrační foto

Místo skládky do bioplynky: EFG spolupracuje se Šumperkem na sběru gastroodpadu

4.3.21
Energy financial group (EFG) a její bioplynová stanice EFG Rapotín BPS zahájili spolupráci s městem Šumperk. Občané budou nově moci třídit gastroodpad, tedy zejména zbytky z kuchyně a prošlé potraviny, do sběrných nádob, ze kterých následně poputuje do nedaleké bioplynky k dalšímu zpracování na zelenou elektřinu, teplo a biometan. Šumperk chce tímto způsobem řešit narůstající množství skládkovaného odpadu a umožnit jeho efektivnější třídění.
ilustrační foto

Emise oxidu uhličitého loni klesly téměř o šest procent

2.3.21
Londýn 2. března (ČTK) - Globální emise oxidu uhličitého loni klesly o 5,8 procenta, což je výsledek zpomalení ekonomické aktivity v důsledku pandemie. Koncem roku se ale začaly opět zvyšovat a zřejmě dál porostou, uvedla dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Čína byla přitom loni jedinou zemí, kde se objem emisí za celý rok zvýšil.
ilustrační foto

ČR požádá o obnovení investic z EBRD, rozhodla vláda

1.3.21
Praha 1. března (ČTK) - Česká republika požádá o obnovení podpory investic z Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Návrh MF dnes schválila vláda, informovala na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Česko by podle ní mohlo získat v příštích třech až pěti letech 100 až 200 milionů eur ročně na podporu soukromých investic. Česko čerpalo pomoc EBRD od roku 1991 do roku 2007, kdy se završil proces transformace země.
ilustrační foto

Výroba solárních panelů se má vrátit do Evropy. Pracovní příležitosti mohou přijít i do Česka

25.2.21
Praha, čtvrtek 25. února 2021 – V úterý 23. února vznikla Evropská solární iniciativa, která má za cíl vrátit výrobu solárních panelů na náš kontinent. Rozvoj fotovoltaiky v Evropě přinese v příštím roce ekonomický impuls v podobě 40 miliard EUR ročně a 400 tisíc přímých a nepřímých pracovních míst. Myšlenku návratu výroby solárních panelů do Evropy podporují Svaz moderní energetiky a Solární asociace. Osloví českou vládu, aby učinila potřebné kroky, které by mohly vést k přilákání potřebných investic do Česka.
ilustrační foto

Až 80 tisíc nových pracovních míst a 900 mld. Kč pro české firmy. Realizace energeticky úsporných renovací a výroba energie z obnovitelných zdrojů pomůže ekonomice

23.2.21
Nejúčinnější cestou ke snižování emisí jsou energetické úspory v budovách a výroba energie z obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 mohou tato klimatická opatření přinést zejména malým a středním firmám zakázky v hodnotě 900 miliard korun a až 80 tisíc pracovních míst, vyplývá z výpočtů aliance Šance pro budovy a Komory OZE. Jejich zástupci dnes na odborném kulatém stole jednají s českými ministerstvy o tom, jak k tomu efektivně využít stovky miliard korun přicházející z evropských zdrojů.
ilustrační foto

Praha vyzvala vládu k ukončení využití uhlí již v roce 2033

15.2.21
Praha 15. února (ČTK) - Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby Česká republika přestala využívat uhlí již v roce 2033, nikoli o pět let později jak jí doporučila Uhelná komise. Zároveň chce, aby vláda řešila sociální situaci občanů, kteří budou útlumem těžby a spalováním uhlí postiženi. Pro přechod na nízkoemisní energetiku má využít peníze z fondů EU. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Praha před asi dvěma roky vyhlásila klimatický závazek, kdy chce snižovat emise v ovzduší.
ilustrační foto

Výroba malých vodních elektráren v ČR loni meziročně vzrostla

15.2.21
Praha 15. února (ČTK) - Výroba malých vodních elektráren v Česku loni meziročně vzrostla. Mluvčí ČEZ Martin Schreier dnes ČTK sdělil, že malé vodní elektrárny společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje loni v ČR vyrobily více než 229 gigawatthodin (GWh) elektřiny, meziročně o 16 procent více a nejvíce za posledních šest let. Svou produkcí by podle něj pokryly roční spotřebu více než 65.000 domácností. Meziroční růst výroby potvrzuje i Cech provozovatelů malých vodních elektráren.
ilustrační foto

Předloni se dál zhoršoval stav lesů, ovzduší se naopak zlepšilo a výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie byla rekordní

12.2.21
Praha 12. února (ČTK) - Předloni se dál zhoršoval stav lesů v Česku. Ovzduší se naopak zlepšilo. Obnovitelné zdroje energie (OZE) měly dosud nejvyšší podíl na výrobě elektřiny v zemi. Uvádí to Zpráva o stavu životního prostředí za rok 2019, kterou v pondělí projedná vláda. Zprávu kvůli pandemii covidu předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) později než obvykle. Část údajů už různé instituce zveřejnily dříve. Zprávu zpracovala informační agentura Cenia spadající pod ministerstvo životního prostředí (MŽP).
ilustrační foto

Škoda Auto a ČEZ postaví největší střešní solární elektrárnu v ČR. Škoda Auto chce mít do roku 2030 veškerou provozní energii z OZE

12.2.21
Praha/Mladá Boleslav 12. února (ČTK) - Na budovách v areálu mladoboleslavského závodu automobilky Škoda Auto vznikne největší střešní fotovoltaická elektrárna v Česku. Vybudováním a provozem elektrárny pověří Škoda Auto energetickou firmu ČEZ ESCO ze skupiny ČEZ, za koordinaci projektu ponese odpovědnost společnost Ško-Energo. Firmy o tom dnes informovaly ČTK v tiskové zprávě. Cenu projektu neuvedly.
ilustrační foto

V kampaních zpochybňujících energetické využívání dřevní biomasy nedostávají prostor klíčová fakta

11.2.21
V médiích aktuálně probíhají kampaně zpochybňující využívání dřevní biomasy pro výrobu obnovitelné energie. Několik z nich zkresluje to, jaká je skutečná situace v lesích a jak bioenergetika funguje a spojuje využití dřevní biomasy pro energii s nadměrným využíváním lesů, nebo dokonce s trvalým odlesňováním a „spalováním stromů“.
ilustrační foto

MF navrhne v reakci na pandemii obnovení investic z EBRD

5.2.21
Praha 5. února (ČTK) - Ministerstvo financí navrhne v reakci na pandemii obnovení investic z Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). MF o tom dnes informovalo ČTK v tiskové zprávě. Česko čerpalo pomoc EBRD od roku 1991 do roku 2007, kdy se završil proces transformace země.
ilustrační foto

Polsko přijalo strategii pro přechod k čistší výrobě energie

2.2.21
Varšava 2. února (ČTK) - Polská vláda dnes přijala novou energetickou strategii pro období do roku 2040, která zahrnuje postupný přechod země od uhlí k čistším zdrojům energie. Strategie s označením PEP2040 prošla řadou úprav, protože vláda ji musela přizpůsobit klimatické politice Evropské unie a zároveň překonat výhrady silných odborů z polského uhelného průmyslu, napsala agentura Reuters.
ilustrační foto

Písek chce na jaře spustit stanici na sušení kalu z čističky

2.2.21
Písek 2. února (ČTK) - Písek chce na jaře spustit zkušební provoz stanice na sušení kalu a biomasy z čistírny odpadních vod (ČOV). Zařízení nahromaděný odpad spálí, přičemž z části vyrobí elektrickou energii. Náklady na projekt jsou více než 36 milionů korun a radnice na něj získala dotaci. Písek se stane prvním městem v ČR, které bude kal a biomasu takto využívat. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Písku Petra Měšťanová.
ilustrační foto

Dobřanské lesy, jež léta přinášely zisk, sráží do ztráty kůrovec

1.2.21
Dobřany (Plzeňsko) 1. února (ČTK) - Dobřanské lesy, které léta přinášely šestitisícovému městu roční zisk v milionech korun, zachraňuje od ztráty státní dotace na kůrovcovou kalamitu. Za loňský rok skončí na nule. Kůrovec stále ničí lesy ve velkém, řekla dnes ČTK místostarostka Lenka Tomanová (Aktivní Dobřany). Město, které vlastní 630 hektarů lesních porostů, mělo loni i v roce 2019 historicky nejvyšší těžbu.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 641 | »