Zprávy z tisku

ilustrační foto

EFG chce investovat přes 120 milionů korun do tří nových jednotek na biometan

22.11.22
Praha 22. listopadu (ČTK) - Česká investiční skupina Energy financial group (EFG), která podniká v energetickém zpracování biologicky rozložitelných odpadů a výrobě biometanu, bude v příštích dvou letech instalovat tři nové jednotky výroby biometanu. Investovat chce více než 120 milionů korun. Do konce roku 2024 by tak měla provozovat celkem čtyři produkční místa. EFG o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Na Vyškovsku začali třídit kuchyňský odpad, míří do bioplynové stanice

10.11.22
Ve Vyškově a Bučovicích začali lidé letos v první polovině roku třídit kuchyňský odpad a začátkem listopadu začali třídit i obyvatelé Slavkova u Brna a Ivanovic na Hané. Cílem je, aby tento energeticky využitelný odpad nekončil na skládce, uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel odpadové společnosti Respono Milan Černošek. Kuchyňský odpad se vozí do vyškovské bioplynové stanice a slouží k výrobě tepla a elektřiny.
ilustrační foto

Uzamykatelné kontejnery na bioodpad v Pardubicích zlepšily třídění

4.11.22
Pardubice 4. listopadu (ČTK) - Pilotní projekt třídění biologického odpadu na sídlišti Dubina v Pardubicích se podařilo upravit tak, aby fungoval. Lidé nejdřív netřídili správně, což se díky uzamykatelným nádobám postupně zlepšilo. Klíče od nich mají jen lidé, kteří třídit bioodpad chtějí, sdělily dnes ČTK v tiskové zprávě Služby města Pardubic.
ilustrační foto

MF odmítlo návrh, který by z mimořádné daně vyloučil bioplynové stanice

2.11.22
Praha 2. listopadu (ČTK) - Ministerstvo financí dalo negativní stanovisko k pozměňovacímu návrhu poslanců TOP 09 k dani z mimořádných zisků, který by ze zdanění vyloučil například zemědělské podniky provozující bioplynové stanice. Na dnešním jednání sněmovního zemědělského výboru na to upozornil místopředseda výboru Jaroslav Faltýnek (ANO). Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR už dříve uvedly, že zákon může vést ke zdanění zemědělských podniků, jejichž hlavní činnost není výroba energie.
ilustrační foto

Agrární komora požaduje výjimku v zastropování cen na výrobu energií z obnovitelných zdrojů

1.11.22
V reakci na probíhající diskuse vlády na téma zastropování cen vyrobených energií a na zavedení daně z mimořádných zisků, přijalo představenstvo Agrární komory ČR usnesení, ve kterém zásadně požaduje ustanovení výjimky pro zastropování cen energií u výroby elektrické energie z bioplynových stanic do kapacity 1 MW provozovaných především v podnicích zemědělské prvovýroby. Odmítá také nízkou hranici pro zařazení celého podniku do mimořádného zdanění u vyjmenovaných příjmů, kde požaduje posun limitu z 5 na 50 mil. Kč a určení 75% podílu na celkových tržbách tedy tak, aby byly mimořádně zdaněné pouze podniky, kde prodej energií hraje významnou roli.
ilustrační foto

Biometanová stanice v Litomyšli zahájila zkušební provoz. „Zelený plyn“ bude vtláčet do plynárenské sítě, za rok ho vyprodukuje 1,7 milionu kubíků

1.11.22
Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů Litomyšl zahájilo zkušební provoz své nové biometanové stanice. „Obnovitelný zemní plyn“ vyrábí z bioplynu pocházejícího z odpadů živočišné a rostlinné zemědělské výroby a následně ho vtláčí do stávající plynárenské sítě Gasnet. Součástí projektu je i plnicí stanice na stlačený plyn (CNG) v přilehlém areálu v obci Dolní Újezd. Celou investici za více než 50 milionů korun realizovaly společnosti Hutira – Brno a Hutira green gas. V Česku se přitom jedná o vůbec první technologii výroby biometanu, která je propojena se zemědělskou bioplynovou stanicí, plničkou CNG i vtláčením plynu do plynárenské sítě.
ilustrační foto

Dosluhující pražská rada schválila novou vyhlášku o odpadech

31.10.22
Praha 31. října (ČTK) - Praha má návrh nové vyhlášky o odpadech, která řeší svoz komunálního odpadu nebo systém sběrných dvorů. Dnes ji schválili městští radní, v případě souhlasu zastupitelstva by měla platit od příštího roku. Norma vychází z původní vyhlášky z roku 2007, kterou bylo nutné nahradit kvůli novele zákona. Oproti původnímu předpisu zahrnuje například komunitní kompostování nebo takzvané re-use pointy, tedy místa s věcmi, které by ještě mohly někomu posloužit. Město chce také upravit zapojení podnikatelů do systému svozu odpadu. Zástupci Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) požadovali odklad schválení vyhlášky do zvolení nové rady.
ilustrační foto

V Litomyšli vznikla jedna z prvních biometanových stanic v Česku

25.10.22
Litomyšl (Svitavsko) 25. října (ČTK) - V Litomyšli na Svitavsku vznikla jedna z prvních biometanových stanic v Česku. Je ve zkušebním provozu. Vyrábí elektřinu a k tomu čistí bioplyn na biometan. Vtlačuje ho do plynárenské rozvodné sítě a zásobuje novou čerpací stanici na zemní plyn. Investiční náklady činily 50 milionů korun, uvedlo des Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů Litomyšl v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Přerovská radnice spouští od konce října zkušební provoz sběru gastroodpadu

21.10.22
Přerov 21. října (ČTK) - Přerovská radnice spustí od příštího čtvrtku zkušební provoz sběru gastroodpadu. Odpad rostlinného i živočišného původu budou moci lidé vhazovat do speciálních nádob o objemu 120 litrů. Do zkušebního provozu bude zařazeno nejprve několik lokalit - dvě desítky nádob budou mít své stanoviště v ulicích Mikuláškova, Osmek, Seifertova, Sokolská, Svornosti, U Výstaviště, Velká Dlážka a Za Mlýnem, informovala ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. V Olomouckém kraji takto třídí odpady i některá další města, prvenství v tom drží Šumperk.
ilustrační foto

Radnice ve Vysokém Mýtě jedná s firmou o provozování odstavené bioplynové stanice

21.10.22
Vysoké Mýto (Orlickoústecko) 21. října (ČTK) - Radnice ve Vysokém Mýtě dál jedná se zájemcem, který by chtěl provozovat léta odstavenou bioplynovou stanici. Město muselo provoz před devíti lety zastavit kvůli ztrátovým výsledkům stanice. Nyní by ji chtěla znovu využívat soukromá společnost a plyn dodávat do běžné sítě, řekl ČTK místostarosta Martin Krejza (ODS).
ilustrační foto

Na některých sídlištích v Jablonci nad Nisou začnou zkušebně třídit bioodpad

20.10.22
Jablonec nad Nisou 20. října (ČTK) - Na některých sídlištích v Jablonci nad Nisou začnou zkušebně třídit biologicky rozložitelné odpady z domácností. Cílem projektu je snížit množství směsného komunálního odpadu v černých nádobách a bioodpad zpracovat a využít. Do pilotního programu byly vybrány panelové domy v lokalitě Nová Pasířská a blízkém okolí a ve Mšeně. Kritériem byl uzamykatelný přístřešek na odpady, řekla dnes ČTK Barbora Šnytrová ze správy místního hospodářství magistrátu.
ilustrační foto

Ocenění Zemědělec roku 2022 v kategorii pěstitel získal Václav Hanzal z Žatecka

20.10.22
Praha 20. října (ČTK) - Ocenění Zemědělec roku 2022 v kategorii pěstitel získal Václav Hanzal z Žatecka, cenu v kategorii chovatel dostalo Zemědělské družstvo Kouty z Vysočiny a ocenění za smíšenou výrobu získalo Zemědělské družstvo Bernartice v Jihočeském kraji. Vítězové soutěže, které se účastnilo na 300 fyzických a právnických osob, vzešli na základě hodnocení Ústavu zemědělské ekonomie a informací (ÚZEI). Zástupci oceněných podniků uvedli, že kvalitně hospodařit v Česku dokáží velké podniky i malí farmáři.
ilustrační foto

Obyvatelé Přerova začínají třídit gastroodpad. Ten díky tomu neskončí na skládce, ale poslouží k výrobě elektřiny, plynu a tepla

4.10.22
K projektu „Třídím gastro“ společnosti Energy financial group (EFG) se od října připojuje i město Přerov. Jeho obyvatelé tak mají možnost začít třídit kuchyňský odpad, který běžně končí nevyužitý na skládkách, kde navíc zatěžuje životní prostředí. Gastroodpad rostlinného i živočišného původu je možné vhazovat do speciálně určených recyklačních hnědých nádob, a to včetně původních obalů. Vytříděný odpad se následně sveze do bioplynové stanice EFG Rapotín BPS či EFG Vyškov BPS, kde se zpracuje a využije pro výrobu elektřiny, plynu a tepla.
ilustrační foto

Prevence vzniku odpadů pomáhá potřebným, opětovné využití energetické soběstačnosti

4.10.22
Dne 25. října proběhne v Praze další ročník konference Předcházení vzniku odpadů 2022, která opět přinese obrovskou dávku udržitelné inspirace. Hlavními tématy letošního ročníku bude kontext s mimořádnými událostmi z pohledu potravinového, materiálního a energetického hlediska. Chybět nebudou sni příklady správné praxe. Akci i letos podpoří společnost Albert Česká republika, s.r.o., pro kterou je předcházení vzniku odpadů součástí politiky společenské odpovědnosti.
ilustrační foto

Evropská komise a lídři sektoru spojili síly, aby nahradili maximum fosilního plynu domácím biometanem

4.10.22

Evropská komise a přední představitelé průmyslu, kteří se zavázali k přechodu na zelenou energii, ve středu 28. září oznámili vznik Biomethane Industrial Partnership (BIP). Toto nové partnerství veřejného a soukromého sektoru bylo součástí plánu REPowerEU, jehož dílčím cílem je zvýšit roční produkci a využití biometanu do roku 2030 na 35 miliard m3. Tím se podstatně sníží závislost Evropy na zemním plynu z Ruska. Zároveň přispěje k zavádění bezemisní energetiky a oběhového hospodářství.

ilustrační foto

U pardubického gymnázia Dašická vzniká výzkumné zařízení na využití bioodpadu

3.10.22
Pardubice 3. října (ČTK) - Tři studenti pardubického gymnázia Dašická dnes na pozemcích školy otevřeli první část výzkumného zařízení Aqua-reaktor na zpracování a maximální využití biologického odpadu. S přispěním sponzorů vybudovali Rudolf Samuel Mašek, Dominik Mareš a Filip Dvořáček výzkumné zařízení podobné skleníku, kde funguje malá hydroponická farma či biologický filtr. Ve finále by měl vzniknout komplexní systém včetně bioplynové stanice nebo fotobioreaktor pro kultivaci řas, řekl ČTK Mašek.
ilustrační foto

K projektu „tridimgastro.cz“ se připojila další šestice měst Olomouckého a Moravsko-slezského kraje. Kuchyňský odpad poslouží k výrobě zelené energie

29.9.22
Krnov, Kopřivnice, Uničov, Litovel, Slatinice a Mohelnice se v září připojily k projektu „tridimgastro.cz“ společ-nosti Energy financial group (EFG). Obyvatelé tak získali možnost třídit kuchyňský odpad do nových recyklač-ních nádob. Společnost EFG, která službu poskytuje, zajišťuje obcím a firmám v ČR kromě svozu i ekologickou recyklaci tohoto odpadu, který se v jejích specializovaných zařízeních v Rapotíně a Vyškově využívá pro výrobu nízkoemisního tepla, elektřiny a biometanu. Tuto obnovitelnou, lokální variantu zemního plynu, EFG dodává do sítě jako jediná v Česku.
ilustrační foto

Předsedkyně ZD Unčovice: Částka vyčleněná na pomoc podnikům nemusí stačit

22.9.22
Unčovice (Olomoucko) 14. září (ČTK) - Částka 30 miliard korun, kterou vláda vyčlenila na podporu velkoodběratelů elektřiny a plynu, by podle předsedkyně představenstva Zemědělského družstva v Unčovicích na Olomoucku Milady Měsícové nemusela být vzhledem k počtu podniků a výši jejich plateb za energie dostatečná. Mnoha zemědělským družstvům a hlavně potravinářským firmám v poslední době prudce vzrostly ceny elektřiny a plynu, řekla dnes ČTK Měsícová. Dodala, že stát by měl potravinářským podnikům pomoci, jelikož vysoké ceny energií snižují konkurenceschopnost jejich produktů a ohrožují i zaměstnanost.
ilustrační foto

Oborové svazy chtějí vyšší hranici zdanění mimořádných zisků pro bioplyn

21.9.22
Praha 21. října (ČTK) - Zemědělské podniky, které vyrábí elektrickou energii v bioplynových stanicích, by měly mít vyšší hranici pro zařazení podniků do daně z mimořádných zisků. V tiskové zprávě to dnes uvedly Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Podle vládního návrhu by měly být zdaněny od pěti milionů Kč obratu z prodeje a výroby energií a pohonných hmot. Komora a svaz požadují, aby se limit navýšil na 50 milionů Kč. Dále chtějí, aby pro zařazení do mimořádné daně musela tato činnost tvořit nejméně 75 procent tržeb podniku, jinak by podle nich došlo ke zdanění příjmů ze zemědělské výroby.
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 213 | »