Zprávy z tisku

ilustrační foto

Biometan je více než jen obnovitelný zdroj. V roce 2030 by mohl zaměstnat až půl milionu Evropanů

21.3.23
Zelený plyn hraje klíčovou roli v rozvoji segmentu šetrného k životnímu prostředí a v energetickém mixu před-stavuje nejlevnější alternativu fosilního zemního plynu z Ruska. Díky lokální výrobě navíc zvyšuje energetickou soběstačnost i bezpečnost země, v níž je produkován. Z nedávné analýzy společnosti Guidehouse Netherlands B.V. teď navíc vyplynulo, že ve státech Evropské unie by v příštích letech mohl podpořit vznik mnoha nových, stabilních pracovních míst.
ilustrační foto

Podíl biometanu v distribuci roste. GasNet připojil Energetické centrum Horní Suchá

20.3.23
Skupina GasNet, největší distributor plynu v Česku, připojila do své sítě další výrobnu biometanu. Tento obnovitelný plyn, který se svými vlastnostmi neliší od zemního plynu, vtláčí distributor nově do svých plynovodů z Energetického centra Horní Suchá nedaleko Karviné. Je to třetí bioplynová stanice u nás, která dodává biometan až ke koncovým zákazníkům.
ilustrační foto

Biometan v loňském roce zaznamenal rekordní růst

2.3.23

Zásobníky plynu se Evropě v uplynulém roce podařilo naplnit kombinací cílených politických opatření s masivním importem zkapalněného zemního plynu (LNG) a prudkým poklesem spotřeby, zejména v energeticky náročných průmyslových odvětví. Významně také přispěla neobvykle mírná zima na severní polokouli. Evropská unie, stejně jako Spojené státy, však sází ještě na jinou kartu, a tou je prudký rozvoj výroby biometanu, domácího zeleného plynu. Jeho produkce se zvýšila o 16 % na téměř 7 miliard m3 v roce 2022. Na tom se podílela především Evropská unie se Spojenými státy, které dohromady představují 90 % světové produkce biometanu.

ilustrační foto

Služba „Třídím gastro“ navyšuje ve městech počet nádob na kuchyňský odpad. V Kopřivnici a Krnově jejich množství až zdvojnásobí

1.3.23
Společnost EFG Waste logistic navyšuje v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku počet nádob na sběr gastroodpadu v řadě obcí zapojených do projektu “Třídím gastro”. Nové sběrné nádoby jsou tak od února k dispozici obyvatelům Krnova. Během března a dubna pak přibudou také v dalších šesti městech Moravsko-slezského, Olomouckého a Jihomoravského kraje.
ilustrační foto

Vláda zacílí na energetickou bezpečnost, deklarovala omezení energií z Ruska

1.3.23
Praha 1. března (ČTK) - Vláda se chce podle svého aktualizovaného programového prohlášení zaměřit na posílení energetické bezpečnosti státu. Chystá kvůli tomu legislativní změny, které umožní vznik komunitní energetiky či rozvoj využívání obnovitelných zdrojů. Zároveň nově deklarovala úmysl omezit dodávky energetických surovin z Ruska. Vyplývá to z aktualizovaného programového prohlášení vlády, které dnes kabinet schválil.
ilustrační foto

V Jablonci řeší, jak snížit množství odpadu, náklady na svoz a třídění rostou

27.2.23
Jablonec nad Nisou 27. února (ČTK) - V Jablonci nad Nisou řeší, jak snížit množství komunálního odpadu, náklady na jeho svoz, třídění a likvidaci rostou. V letošním roce bude stát druhé největší město v Libereckém kraji odpadové hospodářství 73,3 milionu korun, od obyvatel ale radnice vybere zhruba o 14 milionů korun méně, řekl dnes ČTK primátor Miloš Vele (ODS). Město sice podle něj získá část peněz na dividendách ze společnosti Severočeské komunální služby Jablonec, část nákladů ale bude muset zaplatit z rozpočtu.
ilustrační foto

Investiční skupina EFG loni zvýšila svůj obrat na 680 milionů korun

24.2.23
Praha 24. února (ČTK) - Česká investiční skupina Energy financial group (EFG), která podniká v energetickém zpracování biologicky rozložitelných odpadů a výrobě biometanu, v loňském roce více než trojnásobně zvýšila svůj obrat na 680 milionů korun. Předloni měla obrat 219 milionů korun. Růst chce skupina letos využít na rozvoj svého portfolia. Firma o tom informovala ČTK.
ilustrační foto

EP potvrdil plán nahradit část ruského plynu výrobou zelených plynů přímo v Evropě

16.2.23

Praha 16. února 2023 - Evropský parlament ve čtvrtek 9. února schválil plynárenský balíček, který má za úkol dekarbonizaci plynárenského sektoru. Evropská bioplynová asociace (EBA) spolu s asociací CZ Biom vítají především zahrnutí využití biometanu, mezi povinné nástroje do roku 2030. Cíl 35 miliard m3 biometanu v roce 2030 představuje více než 20 % současného dovozu plynu z Ruska. Do roku 2050 se potom tento potenciál může ztrojnásobit a vzrůst výrazně nad 100 miliard m3 a pokrýt tak 30 až 50 % budoucí poptávky po plynu v EU.

ilustrační foto

Výzkum: Rodina s dvěma dětmi za rok vyhodí potraviny za 14.000 Kč

9.2.23
Brno 9. února (ČTK) - Rodina dvou dospělých se dvěma dětmi ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14.076 korun. Na základě dat, které získala Mendelova univerzita v Brně (MENDELU) při výzkumu plýtvání potravinami v letech 2019 až 2022, to spočítali odborníci z Vysoké školy ekonomické v Praze ve spolupráci s Mendelovou univerzitou a spolkem Zachraň jídlo. Mendelova univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Liberec má v plánu zřídit kompostárnu ve 20 kilometrů vzdálené Chotyni

9.2.23
Liberec 9. února (ČTK) - Liberec má v plánu zřídit kompostárnu ve 20 kilometrů vzdálené Chotyni u Hrádku nad Nisou. Vlastní tam pozemek, kde bývala skládka komunálního odpadu a který je mimo zástavbu. Jeho výhodou je, že by se nemusela stavět žádná hala, aby kompostování zápachem neobtěžovalo okolo žijící obyvatele. Náměstek primátora Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kraj - SLK) novinářům řekl, že v katastru stotisícového města nemá radnice žádnou takto vhodnou plochu. Projekt je teprve na počátku, před podpisem memoranda.
ilustrační foto

Lidé třídí nad očekávání, Krnov téměř zdvojnásobí počet nádob na kuchyňský odpad

4.2.23
Krnov (Bruntálsko) 4. února (ČTK) - Město Krnov na Bruntálsku téměř zdvojnásobí počet kontejnerů, do nichž lidé odkládají kuchyňský odpad. Krnované totiž třídí více, než se čekalo. Deset nových hnědých kontejnerů město brzy rozmístí v ulicích Maxima Gorkého, Jiráskově, Seifertově, Jesenické, Petrovické a na náměstí Hrdinů. ČTK to sdělila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.
ilustrační foto

Fiala: V Česku je potenciál pro budování dalších bioplynových stanic

2.2.23
Vysoké Studnice (Jihlavsko) 2. února (ČTK) - V Česku je podle premiéra Petra Fialy (ODS) určitě potenciál pro budování dalších bioplynových stanic. Uvedl to po dnešní návštěvě zemědělského podniku Luka ve Vysokých Studnicích na Jihlavsku, který provozuje bioplynovou stanici déle než deset let. Předsedkyně představenstva Alena Nováková uvedla, že firmu s velkým chovem skotu provoz vyrábějící z bioplynu elektřinu a teplo pomáhá stabilizovat, protože to je jistý měsíční příjem.
ilustrační foto

Rokycany loni snížily díky novému systému produkci směsného odpadu o 15 pct

1.2.23
Rokycany 1. února (ČTK) - Čtrnáctitisícové Rokycany, třetí největší město Plzeňského kraje, snížily loni produkci směsného komunálního odpadu meziročně o více než 500 tun, tedy o 15 procent. Umožnil jim to nový systém třídění a svozu odpadu "door-to-door", díky němuž mají občané nádoby na třídění u svého domu. Lidé z rodinných domů, kteří se do systému zapojili, obdrželi zdarma nádoby na papír, plast a bioodpad, jež jsou pravidelně vyváženy, řekl ČTK místostarosta Jiří Sýkora (ANO).
ilustrační foto

Hradec Králové podpoří třídění odpadů z kuchyní, lidem rozdá zvláštní nádoby

27.1.23
Hradec Králové 27. ledna (ČTK) - Radnice Hradce Králové další formou podpoří třídění odpadu z kuchyní. Lidem od konce ledna začne rozdávat speciální opakovaně použitelné nádoby na shromažďování gastroodpadu přímo v domácnostech. Zatím jich radnice pořídila asi 3300 kusů za čtvrt milionu korun. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Kateřina Rohlíčková.
ilustrační foto

V Třinci se začne od února třídit kuchyňský odpad z domácností

26.1.23
Třinec (Frýdecko-Místecko) 26. ledna (ČTK) - V Třinci na Frýdecko-Místecku se začne od února třídit kuchyňský odpad z domácností. Společnost Smolo CZ, která ve městě zajišťuje svoz odpadu, tam rozmístí 90 speciálních utěsněných nádob, do nichž budou lidé vyhazovat zbytky jídel. Firma pak odpad odveze do bioplynové stanice. ČTK to sdělila mluvčí společnosti Smolo Dorota Havlíková.
ilustrační foto

Evropská komise žaluje Slovensko kvůli obnovitelným zdrojům energie a skládkám

26.1.23
Brusel/Bratislava 26. ledna (zpravodajové ČTK) - Evropská komise dnes zažalovala Slovensko a Bulharsko kvůli tomu, že podle ní neplní pravidla spojená se zaváděním obnovitelných zdrojů energie. Oba státy dosud nepřevedly do svého práva unijní směrnici, která stanovuje podmínky rozvoje obnovitelných zdrojů ve výrobě elektřiny, vytápění, klimatizaci či dopravě. Komise požádala Soudní dvůr EU, aby oběma státům vyměřil pokuty, pokud se pravidlům nepodřídí. Bratislava v reakci uvedla, že část směrnice už do národní legislativy promítla. Slovensko čelí i další žalobě kvůli tomu, že neuzavřelo několik skládek podle požadavků jiné unijní normy.
ilustrační foto

Pražané loni vyhodili 256.010 tun směsného odpadu, meziročně o 4500 tun méně

26.1.23
Praha 26. ledna (ČTK) - Pražané v loňském roce vyhodili do černých kontejnerů na směsný odpad 256.010 tun odpadků, což je meziročně o 4500 tun méně. Důvodem je zřejmě loňské zavedení třídění a svozu bioodpadu zdarma. Meziročně naopak vzrostlo množství tříděného odpadu. ČTK to dnes sdělil mluvčí Pražských služeb (PSAS) Radim Mana. Společnost vlastní hlavní město, má na starost svoz odpadu a provozuje spalovnu v Malešicích.
ilustrační foto

Město Příbor spouští novátorský pilotní projekt třídění kuchyňských odpadů

17.1.23
Příbor (Novojičínsko) 17. ledna (ČTK) - Město Příbor na Novojičínsku spouští pilotní projekt třídění kuchyňských odpadů. Do vybraných bytových domů v různých částech města rozdá speciální třídicí košíky a kompostovatelné sáčky, do nichž budou obyvatelé odpad třídit. Svozová společnost každý týden vytříděný kuchyňský odpad odveze do bioplynové stanice v Horní Suché. Příborská radnice o tom informovala v městském měsíčníku.
ilustrační foto

Chrudim chce pokračovat ve zvyšování své energetické soběstačnosti

10.1.23
Chrudim 10. ledna (ČTK) - Chrudim chce pokračovat ve zvyšování své energetické soběstačnosti. Kromě dalších fotovoltaických elektráren zvažuje i vybudování bioplynové stanice. Aby mohla získat dotace na energetické projekty, potřebuje nejdříve zpracovat místní energetickou koncepci města a i na ni chce získat státní podporu, řekl dnes novinářům starosta František PIlný (ANO).
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 213 | »