Zprávy z tisku

Krajské zastupitelstvo schválilo vznik firmy na likvidaci odpadu

17.9.18
Olomouc 17. září (ČTK) - Zastupitelstvo Olomouckého kraje dnes po dlouhé diskusi schválilo založení akciové společnosti Servisní společnost odpady Olomouckého kraje, která má v příštích letech pro města a obce zajišťovat likvidaci zbytkového komunálního odpadu. Směsný komunální odpad od roku 2024 nebude moci být ukládán do země. Zatímco podle hejtmanství nová společnost pomůže samosprávám vyřešit likvidaci zbytkového odpadu, tak podle kritiků z řad opozice je projekt pro města a obce rizikový.

Výrobu energie z klasických zdrojů lze nahradit, míní půlka lidí

13.9.18
Praha 13. září (ČTK) - Zhruba polovina Čechů si myslí, že výrobu elektrické energie z klasických zdrojů lze nahradit výrobou elektrické energie z větru, slunečního záření nebo ze spalování biomasy. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Loni se v České republice podle údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vyrobilo z obnovitelných zdrojů 11 procent elektřiny vyrobené v Česku.

V Praze je centrum zabývající se dalším zpracováním odpadů

11.9.18
Praha 11. září (ČTK) - V Praze bylo otevřeno centrum, které se zabývá takzvanou cirkulární ekonomikou, tedy dalším zpracováním odpadu. Jeho cílem je využít znovu biologický i syntetický materiál. Centrum nazývané Cirkulární Hub v Kampu Hybernská dnes představil Institut cirkulární ekonomiky (ICE). Klíčovým úkolem centra bude vytvoření mapy Prahy, která zmapuje toky materiálu v hlavním městě.

Obyvatel Štítné n.V. produkuje ročně jen 36 kg směsného odpadu

10.9.18
Zlín 7. září (ČTK) - Obec Štítná nad Vláří-Popov na Zlínsku produkuje v Česku nejméně směsného komunálního odpadu na obyvatele za rok v kategorii obcí od tisíce do 5000 obyvatel. Na obyvatele tam připadne jen 36 kilogramů směsného odpadu za rok, v obci žije 2188 lidí. Obec získala ocenění Odpadový Oskar, soutěž čtvrtým rokem pořádal ekologický spolek Arnika. Štítná uspěla i v minulých ročnících soutěže. Důvodem je i třídění bioodpadu, řekla dnes ČTK referentka odpadového hospodářství v obci Anna Davidová.

V pražské zoo představili elektrický kompostér na bioplasty

4.9.18
Praha 4. září (ČTK) - Zástupci zoologické zahrady v Praze a společnosti Ipodec - Čisté město dnes představili elektrický kompostér na bioplasty používané v místních restauracích. Zoo nahradila veškeré plastové nádobí kompostovatelným, které se vyrábí ze škrobu, a jako první z českých zahrad zavedla linku na zprácování kompostovatelného odpadu.

Slovenská vláda podpořila výraznější zdražení skládkovného

22.8.18
Bratislava 22. srpna (zpravodaj ČTK) - Slovenská vláda dnes schválila návrh zákona, který předpokládá v průběhu tří let výraznější zvyšování poplatků za uložení odpadu na skládkách. Opatřením chce tamní ministerstvo životního prostředí podpořit třídění odpadu, při kterém Slovensko zaostává za EU.

Obyvatelé Prahy dostanou od magistrátu kompostéry na bioodpad

9.8.18
Praha 7. srpna (ČTK) - Obyvatelé hlavního města dostanou od magistrátu kompostéry na biologický odpad. Město mezi lidi rozdělí 1750 nádob. Novinářům to dnes řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Radní dnes schválili výsledky výběrového řízení na jejich pořízení. Nádoby koupí od firem HBABio a Meva-Trade za celkem asi 5,5 milionu korun bez DPH.

Na recyklaci odpadů půjde 1,3 miliardy korun z EU

6.8.18
Praha 6. srpna (ČTK) - K většímu třídění, recyklaci a opětovnému využití výrobků mají pomoci dvě nové dotace pro obce i firmy. Státní fond životního prostředí v nich rozdělí celkem 1,3 miliardy korun z Operačního programu Životní prostředí. Zájemci mohou o evropské peníze žádat od 3. září, uvedlo dnes ministerstvo životního prostředí v tiskové zprávě.

Vyčerpáno! Poslední miliardy z OPŽP na ČOV a kanalizace míří do měst a obcí

12.7.18
Evropské prostředky pomohou více než stovce obcí vyřešit problém s čištěním odpadních vod. Ministerstvo životního prostředí schválilo dalším 132 vodohospodářským projektům dotace na výstavbu a modernizaci čistíren odpadních vod a kanalizací v celkové výši 4,8 miliardy korun z Operačního programu Životní prostředí. Aktuálně pošle prvním 105 nejúspěšnějším projektům 3,8 miliardy korun. Zbývající miliardu uvolní po odsouhlasení navýšení rozpočtu Evropskou komisí.

Vláda schválila aktualizaci nákladů na skládkování hnojiv

14.6.18
Praha 13. června (ČTK) - Vláda dnes odsouhlasila aktualizaci nákladů nutných na skladování statkových hnojiv podle evropské nitrátové směrnice. Letos a v příštím roce by mělo jít o 1,06 miliardy korun, sdělila ČTK Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Unie po zemědělských podnicích skladovací prostory vyžaduje, aby se zabránilo vyvážení hnojiv na půdu v období, kdy je velké riziko úniku dusičnanů do půdy a následně do vod.

Obavy z použití kompostu nabourává pokus statku v Humpolci

7.6.18
Jihlava 6. června (ČTK) - Na Vysočině je 63 velkokapacitních kompostáren a 113 menších zařízení, které ročně zpracují méně než 150 tun biologického odpadu, vyplývá z informací krajského úřadu. Navíc fungují komunitní kompostárny, které úřad neeviduje. Podle oslovených odborníků ale není o kompost velký zájem, zemědělci ho odmítají používat, bojí se zaplevelení polí. Jeho bezpečnost a prospěšnost nyní pokusně ověřuje Školní statek Humpolec. Propagovat jeho používání chce i Zemědělská a ekologická regionální agentura (ZERA) z Náměště nad Oslavou.

Praha plánuje po Slivenci další kompostárnu u malešické spalovny

7.6.18
Praha 6. června (ČTK) - Praha má v plánu vybudovat další kompostárnu nedaleko od malešické spalovny na území Prahy 14. Zatím se připravuje projekt, magistrát musí ještě záměr projednat s městskou částí. Novinářům to na dnešní prohlídce kompostárny ve Slivenci sdělili radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice) a šéf magistrátního oddělení odpadů Radim Polák. Zařízení ve Slivenci město spustilo před necelým rokem, od té doby tam asi tisícovka jednotlivců a firem přivezla zhruba 900 tun bioodpadu.

ČR musí do r. 2024 vyřešit, jak naloží s 2 mil. tun odpadu ročně

5.6.18
Praha 31. května (ČTK) - Kvůli chystanému zákazu skládkování, který má začít platit v roce 2024, musí Česko vyřešit, jak naložit s až dvěma miliony tun odpadu ročně, které zatím končí na skládkách. Už do roku 2020 musí kvůli skládkové směrnici putovat ročně na skládky o 800.000 tun směsného komunálního odpadu méně. Podle evropských cílů pro oběhové hospodářství musí dále Česko v roce 2025 využít materiálově o milion tun surovin více, než tomu bylo v roce 2016. Uvedli to odborníci na odpady na dnešním semináři v Senátu, který pořádal výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

Písek chce vybudovat stanici na čištění kalů

11.5.18
Písek 8. května (ČTK) - Písek chce vybudovat stanici na sušení kalů z čistírny. Získaný materiál pak hodlá využívat ke spalování v kotli. Stavba má začít v červenci a předpokládané náklady činí 40 milionů korun bez daně. Zařízení bude ročně likvidovat až 3900 tun strojně odvodněného kalu z čistírny. ČTK o tom informovala mluvčí písecké radnice Irena Malotová.

Kompostování šetří planetu i peněženku

11.5.18
Výhody kompostování přibližuje v rámci českobudějovické výstavy Hobby 2018 až do neděle 13.5.2018 zábavně naučná show přichystaná Kompostárnou Jarošovice, Biologickým centrem AV ČR a CZ Biom. V areálu vyrostla obří krtina a malé i velké návštěvníky vítá populární postava kresleného krtka. Zájemci si mohou zahradnický substrát připravený z kompostu zdarma odnést domů. Návštěvníci výstavy se dozví, proč je dobré třídit bioodpad a kompostovat, jakou funkci má voda v půdě, proč půdu chránit nebo jací užiteční živočichové žijí v kompostu. Akce si klade za cíl široké veřejnosti přiblížit, jak lépe využívat bioopady a kompostovat a přispívat tak k ochraně přírody.

Jablonečané mohou znovu žádat město o zapůjčení kompostéru

7.5.18
Jablonec nad Nisou 4. května (ČTK) - Obyvatelé Jablonce nad Nisou mohou znovu žádat město o bezplatné zapůjčení kompostéru. Radnice jich měla k dispozici 1200, na jejich pořízení získala dotaci. V první výzvě do konce března rozdělila 750 kompostérů, 450 jich zbylo. Proto zastupitelé vyhlásili druhou výzvu, která není časově omezená. Kompostéry bude radnice půjčovat dokud zásobu nevyčerpá, řekl dnes ČTK náměstek primátora Miloš Vele (ODS).

Kroměřížská radnice rozdala mezi obyvatele přes 2100 kompostérů

25.4.18
Kroměříž 20. dubna (ČTK) - Kroměřížská radnice rozdala obyvatelům města všech 2137 kompostérů, které pořídila s pomocí evropské dotace. Jejich využívání by mělo snížit objem vyprodukovaného komunálního odpadu. Kompostéry stály zhruba 6,3 milionu korun, 85 procent nákladů pokryly peníze z evropských fondů. ČTK to dnes řekl mluvčí radnice Jan Vondrášek.

EP schválil směrnice, které mají zlepšit recyklování odpadů

20.4.18
Štrasburk 18. dubna (zvláštní zpravodajka ČTK) - Češi vyprodukují ročně na 340 kilogramů odpadu na osobu, což je řadí na třetí místo v EU co do množství vyprodukovaného odpadu. Pouze třetinu z něj ale Česká republika recykluje či kompostuje a téměř polovina komunální odpadu končí v ČR na skládkách. Nejpozději v roce 2025 by ale měla být více než polovina komunálního odpadu v jednotlivých zemích EU recyklována. Vyplývá to z balíku reforem, který dnes schválili europoslanci.

Příbor rozdal lidem dalších 180 domácích kompostérů

28.3.18
Příbor (Novojičínsko) 27. března (ČTK) - Radnice tento měsíc rozdala obyvatelům Příbora na Novojičínsku 180 domácích kompostérů. Vyhověla tak zvýšenému zájmu lidí o toto zařízení, které slouží k odkládání domácího biologického odpadu. Už v roce 2014 rozdělilo město obyvatelům 580 kompostérů. ČTK to dnes řekla Iveta Busková z příborské radnice.

Karlovy Vary pořídí pro obyvatele domácí kompostéry

13.3.18
Karlovy Vary 10. března (ČTK) - Karlovy Vary chystají nákup domácích kompostérů pro obyvatele. Lidem je město dá do bezplatného pronájmu. Cílem je snížit množství biologicky rozložitelné složky v komunálním odpadu. Město na nákup využije dotaci z evropských fondů, řekl ČTK náměstek primátora Čestmír Bruštík (nez.).
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 194 | »