Zprávy z tisku

ilustrační foto

Devět měst Ústeckého kraje chce společně snížit náklady na likvidaci odpadů

11.4.23
Kadaň (Chomutovsko) 11. dubna (ČTK) - Devět měst v jižní části Ústeckého kraje chce na základě spolupráce snížit náklady na likvidaci odpadů. Cílem je společně najít nového zpracovatele, a tím snížit množství odpadu odvezeného na skládky a zlepšit dopady na životní prostředí. Tím, že města budou vystupovat jako jeden partner, mohla by získat i nižší ceny, řekl dnes novinářům kadaňský starosta Jan Losenický (ODS).
ilustrační foto

Průzkum: Téměř tři čtvrtiny odpadu v Česku se dají dále vytřídit

9.4.23
Praha 9. dubna (ČTK) - Téměř tři čtvrtiny odpadků, které Češi vyhazují do popelnic na směsný komunální odpad, by se daly dále vytřídit. Vyplývá to z analýz společnosti JRK a Institutu cirkulární ekonomiky provedených v letech 2021 a 2022. Nejčastěji lidé nesprávně vyhazují bioodpad, zejména pak odpadky z kuchyně. S velkým odstupem následují plast, papír a textil.
ilustrační foto

Praha musela zrušit tendr na přestavbu bioplynové stanice, vypíše nový

8.4.23
Praha 8. dubna (ČTK) - Pražské služby musely kvůli administrativním problémům zrušit tendr na transformaci bioplynové stanice v Chrástu u Poříčan na Nymbursku, který loni vypsaly. V plánu je vypsat ho na jaře znovu a také znovu požádat o evropskou dotaci. V rozhovoru s ČTK to řekla náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti). Náklady na úpravu stanice, aby byla schopna zpracovávat odpady z gastronomie, podle ní budou asi 100 milionů korun a z evropských peněz by mohla jít téměř polovina.
ilustrační foto

IRENA: Investice do obnovitelných zdrojů energie se musí zvýšit čtyřnásobně

29.3.23
Berlín 29. března (ČTK) - Každoroční celosvětové investice do technologií umožňujících transformaci energetiky se musí více než zčtyřnásobit, aby se splnily závazky pařížské dohody o klimatu. Uvedla to Mezinárodní agentura pro obnovitelné energie (IRENA). Letos investice do technologií obnovitelných zdrojů energie dosáhly rekordních 1,3 bilionu dolarů (28,3 bilionu Kč).
ilustrační foto

Farmáři v Herálci budou vyrábět zemní plyn

28.3.23
Taky vám jde hlava kolem ze současných společenských témat? Energetická krize, environmentální krize, globální oteplování, nedostatek vody… a mohli bychom pokračovat. Jedinec těžko vyřeší všechny problémy světa, ale existují firmy, které se chopily řešení alespoň některých z uvedených problémů.
ilustrační foto

Ve Zlíně by letos mělo přibýt hnědých popelnic na bioodpad, je jich 7000

23.3.23
Zlín 23. března (ČTK) - Ve Zlíně by letos mělo přibýt hnědých popelnic na bioodpad, které mohou mít lidé u svých rodinných domů. Na území krajského města je nyní asi 7000 popelnic, od září by měly být rozšířeny v dalších částech města. Je zde potenciál pro umístění dalších až 3000 nádob, řekla dnes ČTK zástupkyně zlínské radnice Irena Orságová.
ilustrační foto

Celosvětové emise CO2 v energetice stouply na rekordních 36,8 miliardy tun. Snížit je může i biometan

23.3.23

Obnovitelnými zdroji energie se podle analýzy Mezinárodní energetické agentury (IEA) v loňském roce podaři-lo zamezit produkci až 550 milionů tun celosvětových emisí oxidu uhličitého (CO2). Celkově však emise v energetickém odvětví vzrostly, a to na rekordních 36,8 miliardy tun. K dosažení uhlíkové neutrality v příštích letech bude nutné ještě více investovat do nízkoemisních zdrojů. Velkým přínosem může být využívání bio-metanu z biologicky rozložitelného odpadu. V jeho výrobě ale v České republice zaostáváme.

ilustrační foto

Části měst v Pardubickém kraji se nedaří plnit limity pro skládkování odpadu

21.3.23
Pardubice 17. března (ČTK) - Některá města s rozšířenou působností v Pardubickém kraji vloni přesáhla množství odpadu ukládaného na skládku za základní sazbu. Na jednoho obyvatele to mohlo být maximálně 190 kilogramů ročně, do tohoto limitu se jich "vešla" asi polovina, zjistila ČTK v anketě mezi radnicemi. Téměř všechna města na systém odpadového hospodářství doplácejí, vybrané poplatky za popelnice náklady nepokryjí.
ilustrační foto

Biometan je více než jen obnovitelný zdroj. V roce 2030 by mohl zaměstnat až půl milionu Evropanů

21.3.23
Zelený plyn hraje klíčovou roli v rozvoji segmentu šetrného k životnímu prostředí a v energetickém mixu před-stavuje nejlevnější alternativu fosilního zemního plynu z Ruska. Díky lokální výrobě navíc zvyšuje energetickou soběstačnost i bezpečnost země, v níž je produkován. Z nedávné analýzy společnosti Guidehouse Netherlands B.V. teď navíc vyplynulo, že ve státech Evropské unie by v příštích letech mohl podpořit vznik mnoha nových, stabilních pracovních míst.
ilustrační foto

Podíl biometanu v distribuci roste. GasNet připojil Energetické centrum Horní Suchá

20.3.23
Skupina GasNet, největší distributor plynu v Česku, připojila do své sítě další výrobnu biometanu. Tento obnovitelný plyn, který se svými vlastnostmi neliší od zemního plynu, vtláčí distributor nově do svých plynovodů z Energetického centra Horní Suchá nedaleko Karviné. Je to třetí bioplynová stanice u nás, která dodává biometan až ke koncovým zákazníkům.
ilustrační foto

Biometan v loňském roce zaznamenal rekordní růst

2.3.23

Zásobníky plynu se Evropě v uplynulém roce podařilo naplnit kombinací cílených politických opatření s masivním importem zkapalněného zemního plynu (LNG) a prudkým poklesem spotřeby, zejména v energeticky náročných průmyslových odvětví. Významně také přispěla neobvykle mírná zima na severní polokouli. Evropská unie, stejně jako Spojené státy, však sází ještě na jinou kartu, a tou je prudký rozvoj výroby biometanu, domácího zeleného plynu. Jeho produkce se zvýšila o 16 % na téměř 7 miliard m3 v roce 2022. Na tom se podílela především Evropská unie se Spojenými státy, které dohromady představují 90 % světové produkce biometanu.

ilustrační foto

Služba „Třídím gastro“ navyšuje ve městech počet nádob na kuchyňský odpad. V Kopřivnici a Krnově jejich množství až zdvojnásobí

1.3.23
Společnost EFG Waste logistic navyšuje v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku počet nádob na sběr gastroodpadu v řadě obcí zapojených do projektu “Třídím gastro”. Nové sběrné nádoby jsou tak od února k dispozici obyvatelům Krnova. Během března a dubna pak přibudou také v dalších šesti městech Moravsko-slezského, Olomouckého a Jihomoravského kraje.
ilustrační foto

Vláda zacílí na energetickou bezpečnost, deklarovala omezení energií z Ruska

1.3.23
Praha 1. března (ČTK) - Vláda se chce podle svého aktualizovaného programového prohlášení zaměřit na posílení energetické bezpečnosti státu. Chystá kvůli tomu legislativní změny, které umožní vznik komunitní energetiky či rozvoj využívání obnovitelných zdrojů. Zároveň nově deklarovala úmysl omezit dodávky energetických surovin z Ruska. Vyplývá to z aktualizovaného programového prohlášení vlády, které dnes kabinet schválil.
ilustrační foto

V Jablonci řeší, jak snížit množství odpadu, náklady na svoz a třídění rostou

27.2.23
Jablonec nad Nisou 27. února (ČTK) - V Jablonci nad Nisou řeší, jak snížit množství komunálního odpadu, náklady na jeho svoz, třídění a likvidaci rostou. V letošním roce bude stát druhé největší město v Libereckém kraji odpadové hospodářství 73,3 milionu korun, od obyvatel ale radnice vybere zhruba o 14 milionů korun méně, řekl dnes ČTK primátor Miloš Vele (ODS). Město sice podle něj získá část peněz na dividendách ze společnosti Severočeské komunální služby Jablonec, část nákladů ale bude muset zaplatit z rozpočtu.
ilustrační foto

Investiční skupina EFG loni zvýšila svůj obrat na 680 milionů korun

24.2.23
Praha 24. února (ČTK) - Česká investiční skupina Energy financial group (EFG), která podniká v energetickém zpracování biologicky rozložitelných odpadů a výrobě biometanu, v loňském roce více než trojnásobně zvýšila svůj obrat na 680 milionů korun. Předloni měla obrat 219 milionů korun. Růst chce skupina letos využít na rozvoj svého portfolia. Firma o tom informovala ČTK.
ilustrační foto

EP potvrdil plán nahradit část ruského plynu výrobou zelených plynů přímo v Evropě

16.2.23

Praha 16. února 2023 - Evropský parlament ve čtvrtek 9. února schválil plynárenský balíček, který má za úkol dekarbonizaci plynárenského sektoru. Evropská bioplynová asociace (EBA) spolu s asociací CZ Biom vítají především zahrnutí využití biometanu, mezi povinné nástroje do roku 2030. Cíl 35 miliard m3 biometanu v roce 2030 představuje více než 20 % současného dovozu plynu z Ruska. Do roku 2050 se potom tento potenciál může ztrojnásobit a vzrůst výrazně nad 100 miliard m3 a pokrýt tak 30 až 50 % budoucí poptávky po plynu v EU.

ilustrační foto

Výzkum: Rodina s dvěma dětmi za rok vyhodí potraviny za 14.000 Kč

9.2.23
Brno 9. února (ČTK) - Rodina dvou dospělých se dvěma dětmi ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14.076 korun. Na základě dat, které získala Mendelova univerzita v Brně (MENDELU) při výzkumu plýtvání potravinami v letech 2019 až 2022, to spočítali odborníci z Vysoké školy ekonomické v Praze ve spolupráci s Mendelovou univerzitou a spolkem Zachraň jídlo. Mendelova univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Liberec má v plánu zřídit kompostárnu ve 20 kilometrů vzdálené Chotyni

9.2.23
Liberec 9. února (ČTK) - Liberec má v plánu zřídit kompostárnu ve 20 kilometrů vzdálené Chotyni u Hrádku nad Nisou. Vlastní tam pozemek, kde bývala skládka komunálního odpadu a který je mimo zástavbu. Jeho výhodou je, že by se nemusela stavět žádná hala, aby kompostování zápachem neobtěžovalo okolo žijící obyvatele. Náměstek primátora Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kraj - SLK) novinářům řekl, že v katastru stotisícového města nemá radnice žádnou takto vhodnou plochu. Projekt je teprve na počátku, před podpisem memoranda.
ilustrační foto

Lidé třídí nad očekávání, Krnov téměř zdvojnásobí počet nádob na kuchyňský odpad

4.2.23
Krnov (Bruntálsko) 4. února (ČTK) - Město Krnov na Bruntálsku téměř zdvojnásobí počet kontejnerů, do nichž lidé odkládají kuchyňský odpad. Krnované totiž třídí více, než se čekalo. Deset nových hnědých kontejnerů město brzy rozmístí v ulicích Maxima Gorkého, Jiráskově, Seifertově, Jesenické, Petrovické a na náměstí Hrdinů. ČTK to sdělila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 213 | »