Zprávy z tisku

Jízda po slunečnicích

8.6.02
Derivát z esterifikace slunečnice by mohl předstihnout ropný produkt, který se zatím používá při výrobě asfaltu. Obě látky usnadňují rozprostření vrstvy povrchu vozovky na podklad. Ovšem produkt ze slunečnice má tu přednost, že se neodpařuje a tak se snižuje zatížení škodlivými látkami na staveništích.

Křížené slunečnice mají dávat kaučuk

8.6.02
S cílem snížit úplnou závislost USA na dovozu přírodního kaučuku se vědci z Coloradské státní univerzity pustili do křížení rostliny guayule (Parthenium argentatum) s vysokým obsahem této suroviny s rychle rostoucími slunečnicemi, aby v nich zvýšili hladinu kaučuku z pouhého jednoho procenta na deset.

Kdo zaplatí ekologickou katastrofu na horách?

8.6.02
Imisní poškození lesů v Orlických horách dosáhlo rozměrů ekologické katastrofy. Výzkum na zjištění neznámé příčiny a náhradu škod bude zřejmě financovat stát.

Biomasa by se mohla osvědčit hlavně v menších obcích

8.6.02
Žďár nad Sázavou Obyvatelé žďárského okresu se mohli v minulých týdnech seznámit s putovní výstavou o energetice a zemědělství. Zájem návštěvníku se zaměřoval hlavně na biomasu, jež může být zajímavou energetickou volbou i pro náš region.

Náhrada uhlí spalováním biomasy v Bystřici nad Pernštejnem

8.6.02
Bystřice nad Pernštejnem je městem, které má vybudován funkční systém centrálního zásobování teplem (CZT). Pro zajištění ekonomické, ekologické a hospodárné funkce CZT v Bystřici nad Pernštejnem byla zapotřebí rekonstrukce CZT včetně zdroje tepla - uhelné kotelny.

Životopis konopné rostliny

8.6.02
Víte, že konopí patří mezi jednu z nejstarších kulturních rostlin? Pro širokou veřejnost je tato rostlina v dnešní době opředena předsudky spojenými většinou se závislostmi, kriminalitou a rozličnými mýty zatímco o jejím širokém využití v průmyslu a zemědělství můžeme slyšet spíše od našich prarodičů.

Loni se vytěžilo méně dřeva

4.6.02
Těžba dřeva loni mírně klesla na 14,374 miliónu metrů krychlových proti 14,441 miliónu metrů krychlových v roce 2000.

Biomasa také dovede ohřát

4.6.02
Využívání obnovitelných zdrojů energie v České republice výrazně zaostává za možnostmi, které tu jsou.

Umírání orlických lesů nezpůsobuje houba, viník není stále znám

4.6.02
Odumírání tisíců hektarů smrkového lesa v Orlických horách nezpůsobuje podle odborníků málo známá houba, jak v minulých dnech uvedla některá média. Hlavní příčina ekologické katastrofy, která se projevila výrazně po letošní zimě, není stále známa. Houba stromy napadá až jako následný škůdce.

Chrastice rákosovitá – alternativní zdroj

2.6.02
V současné době je hlavně v zahraničí patrné zvýšení zájmu o alternativní plodiny, které by z části postupně měly nahrazovat plodiny pro potravinářské využití, jimiž je náš i evropský trh přesycen. Tyto alternativní plodiny jsou zaměřeny na pěstování pro průmyslové a energetické využití. Jednou z těchto alternativních plodin je chrastice rákosovitá.

Viník poškození porostů se vlastně nedá definovat

29.5.02
Vrcholové partie hor vypadají skutečně dramaticky, když jsme v pondělí některé jejich části procházeli, byl jsem otřesen. Zejména porosty smrků, které jsou staré pět až deset let, jsou postiženy ze šedesáti až osmdesáti procent.

Energie z polí řeší několik problémů

28.5.02
Pěstování energetických rostlin se v našich podmínkách začíná uplatňovat stále více. Příčinou je především „přebytek“ zemědělské půdy, která není potřebná pro potravinářskou produkci. Nabízí se zcela jednoznačně pěstování rostlin přímo k přeměně na energii. Všeobecně je dost známé pěstování tzv. rychlerostoucích dřevin. Pro energetické účely však lze použít i méně známý způsob – a to pěstování rostlin bylinného charakteru.

Slimáčci síťkovaní v řepce ozimé

27.5.02
Rozsah škod způsobených slimáky na řepce v raných růstových fázích se v zemích západní Evropy zvýšil z mnoha důvodů. Nejdůležitějším důvodem byla politika EU, která podporovala pěstování odrůd s nízkým obsahem glukosinolátu v semenech.

Bez herbicidů je možné se obejít

26.5.02
Řepka patří díky svému plynulému počátečnímu vývoji a malým vzdálenostem mezi řádky ke konkurenčně silným plodinám. Přesto se v mezerách, vzniklých např. po vymrzlých rostlinách, mohou objevit plevelné rostliny.

Poškození lesů Orlických hor přerostlo v katastrofu

23.5.02
Po letošní zimě se v Orlických horách objevila nová imisní poškození jehličnatých porostů, která dosáhla rozměrů ekologické katastrofy. "Odumřelé plochy se objevily v nadmořské výšce nad 700 metrů a v porovnání s posledními škodami jsou co do plochy a intenzity dvojnásobné," je uvedeno v zápisu pochůzky z 16. května, které se zúčastnili zástupci ministerstva zemědělství, životního prostředí a další špičkoví odborníci.

Vláda schválila zvýšení dotované výroby škrobu na 45 tisíc tun

23.5.02
Dotovaná výroba bramborového škrobu se zvýší o 15 na 45 tisíc tun. Vláda dnes na výjezdním zasedání v Českých Budějovicích schválila v tomto smyslu novelu nařízení, jímž se stanoví podmínky a zásady pro poskytování finanční podpory pro zpracování brambor a pšenice na škrob a podmínky a zásady pro poskytování subvence při vývozu výrobků z bramborového škrobu.

Nové imisní škody v Orlických horách

23.5.02
Po letošní, mimořádně dlouhé zimě, doprovázené vysokou sněhovou pokrývkou, očekávali lesníci opět větší imisní škody v lesích. Po tání sněhu, který v horách zmizel až počátkem května, mají nyní možnost imisní škody bilancovat.
« | 1 | .. | 303 | 304 | 305 | 306 | 307 | .. | 310 | »