Zprávy z tisku

Kotle pro vytápění (do 50kW) - přehled trhu

2.9.02
Přehled českého trhu malých a středních kotlů pro vytápění obsahuje 73 výrobců a dovozců kotlů. Naprostá většina údajů je ověřena a aktualizována, což je v přehledné tabulce označeno.

Kaučuk ze slunečnic

30.8.02
Podle publikace Resource, vydávané společností Society for Engineering in Agricultural, Food and Biological Systems, pracují vědci Coloradské státní univerzity na vývoji slunečnice, která by produkovala kaučuk.

Pokrok v pěstování konopí v Británii

30.8.02
Konopí (Cannabis sativa) je známé pro svůj narkotický obsah s účinnou složkou chemicky značenou jako delta-9-tetrahydrocannabinol, zkráceně THC.
V roce 1993, po 32. leté přestávce, uvolnilo ministerstvo zemědělství a Home Office produkci konopí ve Velké Británii. Od té doby vzrostla poptávka po konopném vláknu a semenu. V dobrou budoucnost a přednosti této alternativní plodiny - konopí věří nejen zpracovatelé v průmyslu, ale i množství pěstitelů.

Je problém slimáčků řešitelný?

9.8.02
Slimáci jsou v posledních letech významným škůdcem nejen řepky, ale téměř všech polních plodin. Protože v západních zemích tento problém trvá již delší dobu, jsou tam i delší zkušenosti jak tohoto škůdce regulovat.

Setkání pěstitelů slunečnice

9.8.02
Setkání pěstitelů slunečnice se koná 13. srpna 2002 ve Znojmě, 14. srpna v Kolíně, 15. srpna v Dobroměřicích, okres Louny a 20.srpna v Uherském Brodě.

Odborníci se obávají, že plži zase napadnou řepku olejnou

8.8.02
Postrachem zemědělců se v posledních dvou letech čím dál častěji stávají plži. V západních Čechách ohrožují kromě výpěstků zahrádkářů zejména úrodu řepky, která je pro západočeské zemědělství strategickou surovinou.

Odhad nižší úrody řepky SETUZU neohrozí

8.8.02
I přes snížené odhady letošní sklizně řepky ozimé v České republice se rozhodně nelze obávat, že tuzemským zpracovatelům bude tato strategická surovina chybět.

Biomasse strahlt nicht

7.8.02
Die südniedersächsische Gemeinde Jühnde stellt ihre Energieversorgung komplett um

Kolik letos zasejeme ozimé řepky?

6.8.02
Ozimá řepka je na poli 11 až 12 měsíců. Z toho plyne, že se mnohdy ještě před sklizní úrody rozhodujeme o novém osevu. Pěstitelé ozimé řepky v České republice dosahovali v posledních letech vynikajících výsledků a celostátní sklizeň semene např. v roce 2001 se přiblížila produkci 1 mil. tun na ploše 344 tisíc ha při průměrném celostátním výnosu 2,84 t/ha semene.

Sklizeň lnu vrcholí, pěstitelé očekávají vyšší výnosy

6.8.02
Kraj Vysočina je oblastí s největšími osevními plochami lne v České republice. Letos je na Vysočině zaseto 2307 hektarů lne. Zřejmě nejrychleji v rámci regionu, již 29. července, sklidili v Zemku Kožlí. Len většiny dalších pěstitelů z polí "zmizí" po ukončení rosení a máčení do dvou až tři týdnů. Velmi dobrou úrodu hlásí ze Žďárska.

Produkce řepky na Ukrajině poklesne o 29 procent

5.8.02
Letošní produkce řepky na Ukrajině klesne podle odhadů na 95.000 tun, což je o 29 procent méně než v roce 2001. Podle kyjevské zemědělské informační agentury APK-Inform je nižší produkce výsledkem vysokých škod způsobených nepřízní počasí a snížením rozlohy pěstebních ploch.

Znojmo: Řepka je sklizena, výnos byl malý

1.8.02
S podprůměrným výnosem skončila v letošním roce na Znojemsku sklizeň řepky olejné. "Na čtrnácti tisíci hektarech měla řepka velice špatný výnos jen málo přes dvě tuny z hektaru. Obvykle se sklízí tři a půl tuny i více.

Finger weg vom Ökostrom-Gesetz!

24.7.02
Über die rot-grüne Energiepolitik lässt sich viel Kritisches sagen. Kernkraftgegnern geht der Atomausstieg nicht schnell genug, die Ökosteuer erfüllt ihre Ziele nur bedingt. Und bei der Ministererlaubnis zur Ruhrgas-Übernahme hat sich die Regierung über Interessen der Verbraucher hinweggesetzt.

Boj s křídlatkou japonskou stojí Liberec každoročně statisíce

23.7.02
tatisíce korun vynakládá každoročně Liberec na boj s křídlatkou japonskou. Vytrvalý plevel s mohutnými listy dusí původní vegetaci hlavně podél vodních toků. Letos by měly liberecké technické služby vymýtit plevel na ploše téměř sedmi hektarů. Město to bude stát přes 900.000 korun.

Dřevo z Šumavy mizí kdoví kam

16.7.02
Lesní hospodářství už dávno není jen předmětem výměny názorů v odborných publikacích. Cover story nazvaná "Pleteme si stromy a les?", která vyšla v Los Angeles Times, vzbudila ve Spojených státech celonárodní diskusi. Článek se týkal dramatického kácení cenných smíšených lesů ve státě Tennessee i v dalších státech amerického jihu. Kácí se především tvrdé dřevo pro potřeby počítačového průmyslu a výrobu konzumních produktů.
« | 1 | .. | 300 | 301 | 302 | 303 | 304 | .. | 310 | »