Nově založená společnost AmeriFlax se má zabývat dalším prohlubováním znalostí o lněném semenu, které by měly směřovat především ke zvyšování jeho spotřeby, rozšíření oblastí použití a prodejem lnu pěstovaného v USA, resp. vedlejších produktů jeho zpracování, na domácím i zahraničních trzích.
Cílem příspěvku je seznámení se současným stavem fytoenergetiky u nás a v Evropě a možnostmi jejího rozvoje v rámci Euroregionu. Příspěvek přinese základní faktické údaje a číselná vyjádření rozvoje tohoto oboru a předloží přehled hlavních ohrožení a výhod projektů v oboru, spolu s možnostmi rozvoje regionů a obeznámí se základními legislativními kroky u nás a v EU.
Některé domácnosti se nemusí rozhodovat jen mezi plynem a elektřinou. Perspektivu mají kotle ústředního vytápění či kotelny na biomasu - dřevní odpad, slámu, případně i speciálně vyšlechtěné rostliny.
V České republice se nevyužívá pro produkci potravin asi 465 tisíc hektarů orné půdy. S loukami a pastvinami tato plocha dosahuje rozlohy téměř miliónu hektarů, které by se mohly částečně využít pro pěstování biomasy na vytápění. Na setkání zemědělců ve Větrném Jeníkově to řekla místopředsedkyně Českého sdružení pro biomasu Vlasta Petříková.
Odpověďí na otázku, jak topit co nejefektivněji, nejlevněji a zároveň co nejšetrněji vůči životnímu prostředí - je biomasa. "Zelené" teplo si můžeme dokonce sami vypěstovat, a přesto je na okraji zájmu.
CZ BIOM - České sdružení pro biomasu - podpořilo v uplynulých letech projekt propagace pěstování energeticky využitelných rostlin tím, že navázalo spolupráci se středními zemědělskými školami a učilišti, poskytlo základní informace, propagační letáky a hlavně semena rostlin, které jsou pro energetické využití perspektivní.