Zprávy z tisku

Racionální hnojení dusíkem a jakost cukrovky

3.5.02
Dusík je motorem výnosu, ovlivňuje start do vegetace, rychlé vytvoření listového aparátu. U cukrovky jde především o poměr mezi listovým aparátem a bulvou jako zásobním orgánem, o poměr mezi metabolismem bílkovin (dusíku) a metabolismem glycidů.

Bystřičtí chtějí pěstovat na stovkách hektarů palivo

1.5.02
Sto třicet milionů korun stála největší spalovna na biomasu v zemi, kterou na sklonku uplynulého roku zprovoznilo město Bystřice nad Pernštejnem. Nyní, se zkušenostmi z první topné sezony, se bystřičtí chtějí zbavit závislosti na dovozu paliva ze všech koutů země a začínají se ohlížet po vlastních zdrojích.

Seminář

24.4.02
Spolkové ministerstvo na ochranu spotřebitelů, výživu a zemědělství zahájilo program uvádění výrobku na trh s názvem "Biogenní paliva a maziva".

Ošetření řepky v květnu

23.4.02
Ať jsme do řepky investovali, nebo naopak nevhodně šetřili, máme nyní poslední možnost výrazně a levně podpořit výnosy a zisk.

Dvorečtí zakládají plantáže dřevin

18.4.02
První plantáže rychlerostoucích dřevin na Bruntálsku zakládá dvorecký Agropodnik, hospodařící na svažitých pozemcích Nízkého Jeseníku. Mnohaletý projekt je zaměřen na výrobu dřevní štěpky z jinak nevyužívané zemědělské půdy a Dvorečtí si od něj hodně slibují.

Úskalí zakládání porostů slunečnice

16.4.02
Nevhodné pozemky na pěstování slunečnice jsou uzavřené nebo naopak silné návětrné plochy, podmáčené a těžko zpracovatelné studené půdy, nejvyšší výnosy jsou dosahovány na nivních a černozemních půdách.

Řepky z „klidu“ bude málo

8.4.02
Rozsah půdy uvedené do klidu by se měl letos v porovnání s minulým rokem zvýšit o necelých 27 tisíc na zhruba 139 tisíc hektarů. Narostou zejména plochy, na nichž chtějí zemědělci zasít směsky na zelené hnojení.

Svinovací lisy Claas

7.4.02
Pro letošní sezónu výrobce Claas nabízí dva nové svinovací lisy s balicím mechanismem.

Výskyt krytonosců na ozimé řepce na Příbramsku

6.4.02
Řepka ozimá - po celém okrese byly zjištěny slabé výskyty krytonosce řepkového a čtyřzubého. Předpokládáme, že vlivem oteplení dojde ke škodlivému napadení porostů těmito škůdci a bude pak vyhlášena signalizace.

Nové odrůdy řepky ozimé

4.4.02
V roce 2002 se výrazně urychlila obměna sortimentu registrovaných odrůd řepky ozimé. Do státní odrůdové knihy bylo zapsáno pět nových odrůd.

Ošetření řepky od jara do květu

4.4.02
Obvyklým prohřeškem a návazným prodělkem jsou pozdní aplikace dusíku a insekticidů proti stonkovým krytonoscům. Jarní desinfekční zásahy tvoří výnos nejméně ze 66 %.

Výživa a hnojení slunečnice

29.3.02
Slunečnici řadíme ve spotřebě živin mezi středně náročné plodiny. Výnosem 3,5 t nažek z hektaru a odpovídajícím množství slámy se odčerpá až 736 kg čistých živin.

Plochy osázené bavlnou klesnou

28.3.02
Američtí farmáři pravděpodobně letos sníží plochy osázené bavlnou. Důvodem jsou nízké ceny a pokles státní podpory.

Výrobce ekopanelů se spojil s anglickým partnerem

21.3.02
Čtvrtinový podíl ve společnosti Ekodesky Stramit se sídlem v Jedousově na Pardubicku, která je jediným tuzemským výrobcem ekopanelů z vláken obilné slámy, získá britský partner. Je jím podnikatel John Gunnar Mosesson, největší evropský výrobce ekopanelů.

Bioenergie v Rakousku na postupu IV.

18.3.02
V rámci programu podpory výzkumu "Továrna budoucnosti" Ministerstva pro infrastrukturu zkoumají nyní vědci Kornbergova institutu Štýrské vulkanické oblasti a Joanneum Research použití trávy jako suroviny.
« | 1 | .. | 303 | 304 | 305 | 306 | »