Zprávy z tisku

ilustrační foto

Vědci chtějí šlechtěním zvýšit pěstování čiroku v ČR, plodina má velký potenciál

12.1.25
Praha 12. ledna (ČTK) - Vědci chtějí šlechtěním podpořit využití a pěstování čiroku v Česku, podle nich je to obilnina budoucnosti s řadou pozitivních vlastností. Například při použití v zemědělství uvolňuje do půdy látky, které ji zbavují škůdců, je suchovzdorný a zároveň bezlepkový, má tak široké využití v potravinářství. Podle vědců z Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu jde o pátou nejpěstovanější obilninu světa, v Česku má zatím ale i přes velký potenciál nízké zastoupení, což se snaží vědci změnit. Informovali o tom v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Europoslanci schválili odklad platnosti unijního nařízení o odlesňování

14.11.24
Brusel 14. listopadu (zpravodajka ČTK) - Europoslanci dnes schválili odklad platnosti unijního nařízení o odlesňování, které má zajistit, že výrobky prodávané v EU nepocházejí z odlesněné půdy kdekoli na světě. Posunutí platnosti o jeden rok navrhla Evropská komise po kritice ze strany firem i některých členských států. Odklad požadovala také Česká republika.
ilustrační foto

Výborný: Loni se v české krajině díky agrolesnictví vysázelo 60.000 stromů

19.7.24
Průhonice (u Prahy ) 19. července (ČTK) - Loni se v české krajině díky agrolesnictví vysázelo 60.000 stromů. Pomáhají zlepšit mikroklima, zmírnit klimatické změny a podporovat diverzitu. Agrolesnictví kombinuje pěstování dřevin s pěstováním zemědělských plodin nebo s chovem hospodářských zvířat na jednom pozemku. Výhody agrolesnictví a jeho využití v praxi dnes představil novinářům ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na exkurzi v agrolesnickém systému Michovky Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví (VÚKOZ).
ilustrační foto

Farmáři v Plzeňském kraji sklidí dost sena i kukuřice na krmení, pomáhá vlhko

24.6.24
Štichovice (Plzeňsko) 24. června (ČTK) - Farmáři v Plzeňském kraji sklidí letos dost sena i kukuřice na krmení pro dobytek. Pomáhá jim vlhko v posledních týdnech. Loni a předloni, kdy bylo velké sucho, sklidili minimum objemných krmiv, zejména travin, jetelovin a kukuřice, která se zkrmují v zeleném, sušeném a silážovaném stavu. Kvůli tomu museli omezovat krmení dobytka. Také bioplynové stanice neměly dost materiálu a někde kvůli tomu omezovali jejich provoz, zjistila ČTK od farmářů z regionu.
ilustrační foto

Na dobrou praxi hnojení digestátem se do Malče přijeli podívat zemědělci z celé republiky

7.9.23
Ve středu 6. září 2023 se na farmě Zemědělského družstva Maleč konal workshop s názvem “Digestát jako hnojivo: Dobrá praxe a výzkum” pořádaný asociací CZ Biom a Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy, v.v.i. Cílem bylo seznámit účastníky s právě probíhajícím polním experimentem podpořeným Technologickou agenturou ČR v rámci Programu THÉTA s aplikací digestátu a dalších tuhých a kapalných hnojiv, ale také ukázat dobré zkušenostmi z praxe hnojení digestátem na statku a chodem bioplynové stanice ZD Maleč.
ilustrační foto

Biometan je prioritou, EU rozděluje 18 miliard na rozvoj sektoru. ČR zaostává

9.6.23
Válka na Ukrajině vedla k výraznému zvýšení cen v různých oblastech, zejména však na zemědělských a energetických trzích po celém světě. Ceny komodit mají významný dopad na provozní náklady palivových zdrojů energie, mezi které patří bioplynové a biometanové stanice. Tato zařízení přitom mají velký potenciál nahradit třetinu spotřeby zemního plynu v roce 2030. Evropa právě rozděluje 18 miliard eur na rozvoj biometanu v EU. ČR si však ukrojí jen malý díl, nebo vůbec nic. Podpora bioenergetického sektoru musí nutně reagovat na prudký nárůst investičních a provozních nákladů.
ilustrační foto

Skupina MOL kupuje bioplynovou stanici Szarvas

31.5.23
Skupina MOL se dohodla se společností BayWa AG na koupi bioplynové stanice Szarvas – zařízení na zpracování odpadu využívajícího organické odpady k výrobě elektřiny a tepla prostřednictvím kombinované výroby tepla a elektřiny s kapacitou v špičce přibližně 4 megawatty (MW). Závod ročně zpracuje více než 40 000 tun odpadu z produkce masa v regionu a dalších 53 000 tun zbytkového odpadu (např. kejdy a hnoje) ze sousedních chovů hospodářských zvířat a masokombinátů. Kromě toho se jako surovina používá přibližně 18 000 tun zemědělského substrátu, který dohromady produkuje více než 12,5 milionu metrů krychlových bioplynu.
ilustrační foto

Podpora státu je pro zemědělce důležitá, míní předseda družstva v Hrotovicích

26.5.23
Hrotovice (Třebíčsko) 26. května (ČTK) - Zemědělci potřebují od státu jistotu podpory produkce domácích potravin. Závisí na tom i rozhodování o investicích do modernizace, řekl ČTK předseda Zemědělského družstva Hrotovice Bohumír Hutař. Hrotovické družstvo si dnes během návštěvy Vysočiny prohlédl prezident Petr Pavel. Prezident s manželkou dnes pokračují v dvoudenní návštěvě kraje. Ráno přijeli do Jemnice, kde na ně čekaly stovky lidí. Po návštěvě radnice prošli městem a prohlédli si opravovaný jemnický zámek. Odpoledne návštěvu ukončí prohlídkou farmy na pěstování rajčat v Kožichovicích.
ilustrační foto

Podíl obnovitelných zdrojů při spotřebě energie v Německu přesáhl 50 procent

28.4.23
Frankfurt 28. dubna (ČTK) - Podíl obnovitelných zdrojů při spotřebě energie v Německu přesáhl v prvním čtvrtletí 50 procent. Vyplývá to z dat energetické skupiny BDEW a Centra pro výzkum solární energie a vodíku (ZSW). Německo má v plánu, aby se energie ze slunce, větru a biomasy a hydroelektrická energie podílely do roku 2030 na energetickém mixu 80 procenty.
ilustrační foto

Topolánek: Modernizace tuzemských tepláren bude do roku 2030 stát 180 mld. Kč

26.4.23
Olomouc 26. dubna (ČTK) - Náklady na modernizaci tuzemských tepláren, jejichž provozovatelé budou muset do roku 2030 nahradit staré technologie spalující uhlí novými zdroji tepla i jeho rozvody, se budou pohybovat kolem 180 miliard korun. Projekty jsou financovány pomocí dotací z modernizačního fondu, teplárny v něm mají k dispozici 87,5 miliardy korun. Na dnes zahájené dvoudenní konferenci Dny teplárenství a energetiky to v Olomouci řekl předseda Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.
ilustrační foto

Studie: Česko může do roku 2030 zvýšit podíl obnovitelné energie na 33 procent

11.4.23

Praha 11. dubna (ČTK) - Česko je schopné do roku 2030 zdvojnásobit podíl obnovitelné energie na spotřebě a zvýšit ho tak na 33 procent. Může k tomu přispět zejména sluneční a větrná energie a zvýšení energetické účinnosti. Vyplývá to ze studie, která vznikla ve spolupráci expertních týmů Fakta o klimatu a Frank Bold. ČTK dnes o výsledcích studie informovali její autoři. Ministerstvo životního prostředí považuje potenciál rozvoje obnovitelných zdrojů energie (OZE), který studie uvádí, za reálný. V případě podílu OZE k roku 2030 se musí počítat nejen s výrobou z OZE, ale i s celkovou konečnou spotřebou, kde studie správně počítá i s potenciálem energetických úspor, sdělil ČTK ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

ilustrační foto

Výbor žádá ministra o větší podporu lokálních zemědělců a zpracovatelů potravin

11.4.23
Praha 11. dubna (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor chce, aby ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) připravil podporu pro budování regionálních skladovacích kapacit a zpracování lokální zemědělské produkce. Mělo by to přispět k zastavení růstu cen potravin. V dnešním usnesení Nekulu výbor také žádá, aby navrhl maximální možné navýšení investic do obnovitelných zdrojů v dodavatelsko-odběratelském řetězci produkce a prodeje potravin. Podle výboru by měl rovněž připravit návrhy na snížení administrativní zátěže produkce potravin.
ilustrační foto

Novela zákona ochrání nejkvalitnější zemědělskou půdu, tvrdí MŽP

3.4.23
Praha 3. dubna (ČTK) - Nejkvalitnější zemědělskou půdu nově nebudou moct zabrat obří logistická a nákupní centra. Navrhuje to novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, kterou dnes novinářům představil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela by mimo jiné měla také přispět k rozvoji takzvané agrovoltaiky. Hladík hodlá novelu předložit vládě koncem dubna, v platnost by podle něj mohla vstoupit začátkem roku 2024.
ilustrační foto

Vláda zacílí na energetickou bezpečnost, deklarovala omezení energií z Ruska

1.3.23
Praha 1. března (ČTK) - Vláda se chce podle svého aktualizovaného programového prohlášení zaměřit na posílení energetické bezpečnosti státu. Chystá kvůli tomu legislativní změny, které umožní vznik komunitní energetiky či rozvoj využívání obnovitelných zdrojů. Zároveň nově deklarovala úmysl omezit dodávky energetických surovin z Ruska. Vyplývá to z aktualizovaného programového prohlášení vlády, které dnes kabinet schválil.
ilustrační foto

V dubnu začne stavba štěpkového kotle pro Teplárny Brno za 2,48 miliardy

23.2.23
Brno 23. února (ČTK) - Konsorcium firem Škoda Praha a OHLA ŽS začne v dubnu stavět kotel na biomasu pro Teplárny Brno v jejich provozu Brno-sever. Zástupci firem dnes podepsali smlouvu s Brnem i vedením Tepláren Brno. Generální ředitel tepláren Petr Fajmon po podpisu smlouvy oznámil, že se teplárnám podařilo získat dotaci 1,67 miliardy korun.
ilustrační foto

Výroba pelet v ČR loni stoupla o dvě pct na 538.000 tun, výrazněji rostl zájem

20.2.23
Praha 20. února (ČTK) - Objem výroby dřevěných pelet v Česku v loňském roce stoupl meziročně o dvě procenta na 538.000 tun. Výrazněji v souvislosti s energetickou krizí stoupla poptávka, na domácím trhu až trojnásobně. Spolu s tím rostla během roku až na dvojnásobek i jejich cena, nyní ovšem opět klesá. ČTK to řekl předseda oborového Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. Podle něj budou výrobci vzhledem k rostoucímu zájmu zásadně navyšovat domácí výrobu.
ilustrační foto

EP potvrdil plán nahradit část ruského plynu výrobou zelených plynů přímo v Evropě

16.2.23

Praha 16. února 2023 - Evropský parlament ve čtvrtek 9. února schválil plynárenský balíček, který má za úkol dekarbonizaci plynárenského sektoru. Evropská bioplynová asociace (EBA) spolu s asociací CZ Biom vítají především zahrnutí využití biometanu, mezi povinné nástroje do roku 2030. Cíl 35 miliard m3 biometanu v roce 2030 představuje více než 20 % současného dovozu plynu z Ruska. Do roku 2050 se potom tento potenciál může ztrojnásobit a vzrůst výrazně nad 100 miliard m3 a pokrýt tak 30 až 50 % budoucí poptávky po plynu v EU.

ilustrační foto

Fiala: V Česku je potenciál pro budování dalších bioplynových stanic

2.2.23
Vysoké Studnice (Jihlavsko) 2. února (ČTK) - V Česku je podle premiéra Petra Fialy (ODS) určitě potenciál pro budování dalších bioplynových stanic. Uvedl to po dnešní návštěvě zemědělského podniku Luka ve Vysokých Studnicích na Jihlavsku, který provozuje bioplynovou stanici déle než deset let. Předsedkyně představenstva Alena Nováková uvedla, že firmu s velkým chovem skotu provoz vyrábějící z bioplynu elektřinu a teplo pomáhá stabilizovat, protože to je jistý měsíční příjem.
ilustrační foto

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc loni snížily těžbu i plochu holin

1.2.23
Olomouc 1. února (ČTK) - Společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL) loni snížila o třetinu těžbu dřeva i plochu holin, které v předchozích letech vznikly v jejích lesích kvůli kůrovci, suchu a větrným kalamitám. Firma v roce 2022 při obnově lesních porostů vysadila více než čtyři miliony sazenic. ČTK to dnes sdělil jednatel ALSOL Arnošt Buček. ALSOL od roku 2013 hospodaří na 42.000 hektarech církevních lesů v Olomouckém a Zlínském kraji.
1 | | 3 | 4 | .. | 310 |