
Zprávy z tisku


V kampaních zpochybňujících energetické využívání dřevní biomasy nedostávají prostor klíčová fakta

Brabec: Odklon od uhlí v roce 2033 lze technicky zvládnout

Biden spustil tažení proti změně klimatu, nelze podle něj čekat

Česko na křižovatce energetické transformace
Jedna nová vodní elektrárna. Žádné větrné elektrárny, ani biomasové či geotermální zdroje. Mínus dvě bioplynky. Stagnace či mírný růst tepelných čerpadel. Ale také opět zdvojnásobení trhu s fotovoltaikou. Takový byl rok 2020 v obnovitelných zdrojích podle předběžných výsledků, které od svých členů sebrala Komora obnovitelných zdrojů energie. V právě začínající dekádě přitom bude potřeba v Česku navýšit spotřebu energie z obnovitelných zdrojů na dvojnásobek, jak vypočítala Komora OZE v souvislosti s nedávno navýšeným společným klimatickým cílem EU.

Zemědělský a lesnický veletrh v Brně letos kvůli pandemii nebudou

Mezinárodní den půdy: zdravá půda a udržitelná výroba bioplynu a biometanu
K oslavám mezinárodního dne půdy, který náleží 5. prosinci, se letos ještě výrazněji než dříve, připojuje Evropská bioplynová asociace (European Biogas Association, EBA) ve spolupráci se svými členy, kterým je za Českou republiku od letošního roku CZ Biom. Asociace CZ Biom má hlavní cíl, a tím je podpora rozvoje a využití biomasy a bioplynu jako obnovitelných zdrojů energie v České republice, a to vedle kompostárenství a ostatních biopaliv. Členstvím v Evropské bioplynové asociaci upevnila svoje postavení v sektoru, ve kterém zastřešuje zhruba tři čtvrtiny všech provozovatelů zemědělských a odpadářských bioplynových stanic. Společně tak chtějí upozornit na přínosy, které kvalitní zpracování zemědělských komodit a bioodpadů v bioplynových stanicích a jejich následné navrácení do půdy v podobě digestátu jako organického hnojiva vytváří. Ukládání uhlíku zpět do půdy je navíc nástrojem snižování emisí CO2 z atmosféry.

Dnes slavíme Den bioenergetiky!

ČR plánuje dát jen 3 až 5 % post-kovidových fondů na obnovitelné zdroje

EK chce v zájmu klimatických cílů zpoplatnit další emise

EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY 2020: Vloni se zapojilo 3134 obcí. Budete letos jednou z nich?

Výnosy obilí jsou na jižní Moravě nejlepší za tři roky

Půdním suchem je ohroženo už jen okolí Ústí n. L., Prahy a Brna

Ministerstvo zemědělství podpoří technologie, které pomohou omezit znečištění vod dusičnany

Asociace: Nahrazení uhlí zelenými zdroji nezaměstnanost nezvýší

Čisté technologie a tři čtvrtě bilionu eur páteří ekonomické obnovy EU
Celkem 750 miliard eur má být během příštích dvou let investováno na podporu evropské ekonomiky zasažené pandemií COVID-19, vyplývá z návrhu Next Generation EU, balíku opatření na zotavení ekonomiky. Přibližně dvě třetiny z toho mají jít na masivní rozvoj obnovitelných zdrojů, energetické efektivity, čisté mobility a „čistého” vodíku a dalších opatření ve státech rozhodnutých podpořit principy Zelené dohody a digitalizace. Vyplývá to z návrhu, který začala včera odpoledne zveřejňovat Evropské komise.[1] Česko se sice své izolované pozice odmítače Zelené dohody zbavilo, jeho přístup ale zůstává velmi rezervovaný a spíš formální. Hrozí tak, že o možnost získat desítky až stovky miliard korun pro obnovu ekonomiky i energetiky přijdeme, upozorňuje Komora obnovitelných zdrojů energie a důrazně vyzývá vládu k přehodnocení postoje.