Zprávy z tisku

ilustrační foto

TotalEnergies a Veolia budou spolupracovat v oblasti biometanu

21.2.22
Francouzští energetičtí giganti TotalEnergies a Veolia podepsali dohodu o spolupráci týkající se výroby biometanu. Ten bude produkován v zařízeních na úpravu odpadů a odpadních vod společnosti Veolia, která působí ve více než 15 zemích včetně České republiky. TotalEnergies, dříve Total, přispěje vyjma spolufinancování znalostní trhu a celého obchodního řetězce.
ilustrační foto

Návrh rozpočtu počítá se snížením dotací na obnovitelné zdroje na 19 miliard

9.2.22
Praha 9. února (ČTK) - Návrh rozpočtu na letošní rok, který dnes jednomyslně schválila vláda, počítá se snížením dotací na obnovitelné zdroje energie na 19 miliard korun. V minulých letech hradil státní rozpočet zhruba 27 miliard ročně, se stejnou částkou počítal Energetický regulační úřad (ERÚ) také letos. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který dnes schválila vláda. Podle ERÚ by to mohlo znamenat navýšení příspěvků, které hradí odběratelé.
ilustrační foto

Asociace: Emisní povolenky by mohly zaplatit zelenou transformaci Česka

9.2.22
Praha 9. února (ČTK) - Výnosy z emisních povolenek by mohly zaplatit takzvanou zelenou transformaci České republiky. Peníze by se měly především investovat do energetických úspor, budování obnovitelných zdrojů energie a dalších klimatických opatření. V příštím roce se dá očekávat výnos z povolenek až ve výši 30 miliard korun. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informovala Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů.
ilustrační foto

Spotřeba plynů CNG a LNG loni v Česku meziročně vzrostla o 4,5 procenta

8.2.22
Praha 7. února (ČTK) - Spotřeba stlačeného zemního plynu (CNG), zkapalněného zemního plynu (LNG) a zemního plynu s příměsí biosložky, takzvaného BioCNG, loni v Česku meziročně stoupla o 4,5 procenta na rekordních 97,1 milionu metrů krychlových. Důvodem je stabilní a zavedené využívání CNG, ale i výrazný nárůst spotřeby LNG u nákladní dopravy. Značný nárůst byl loni u takzvaného BioCNG, jehož spotřeba vzrostla třináctkrát. V tiskové zprávě to dnes uvedl Český plynárenský svaz.
ilustrační foto

Městská firma SAKO Brno v budoucnu vyrobí elektřinu i teplo pro celé město

7.2.22
Brno 7. února (ČTK) - Městská odpadová společnost SAKO Brno chce do roku 2030 investovat tři miliardy korun do technologií, které umožní energetickou a tepelnou nezávislost Brna na externích dodavatelích elektřiny a plynu. Zároveň by to město posunulo k uhlíkové neutralitě, které by mělo být dosaženo nejpozději do roku 2050. Nové investice spočívají v instalaci technologií, které dokážou zpracovávat odpad tak, aby se z něj dalo v obrovském měřítku vyrábět teplo i elektřina, aby se elektřina mohla skladovat a v případě poptávky distribuovat do sítě, řekl dnes na tiskové konferenci náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
ilustrační foto

Vědci: Sedláci by měli dostat víc peněz na modernizaci bez ohledu na velikost

2.2.22
Brno 2. února (ČTK) - Zemědělství by pomohlo, kdyby mnohem více dotací mohli zemědělci využít na nákup moderní techniky a technologií, z nichž mohou profitovat jak velké, tak malé podniky. Naopak by se tvůrci společné zemědělské politiky Evropské unie neměli primárně zaměřovat na to, jaké zemědělce zvýhodnit podle velikosti, uvedl v tiskové zprávě Lubor Lacina z Provozně-ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Vědci k těmto závěrům dospěli ve zprávě, kterou vypracovali na žádost Evropského parlamentu (EP).
ilustrační foto

Rakousko zažaluje EK kvůli rozhodnutí zařadit jádro a plyn mezi čisté zdroje

2.2.22
Vídeň 2. února (ČTK) - Rakousko v příštích týdnech podá žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie proti dnešnímu rozhodnutí Evropské komise, které dočasně zařadilo jádro a zemní plyn mezi zelené investice. Uvedla to dnes rakouská ministryně pro klima, životní prostředí a energetiku Leonore Gewesslerová. K Rakousku se připojí také Lucembursko, informovala agentura APA. Vídeň právní kroky předem avizovala.
ilustrační foto

Zelené jádro a plyn: časová omezení, emisní limity, hlubinná úložiště

2.2.22
Brusel 2. února (zpravodaj ČTK) - Evropská komise dnes schválila zařazení jádra a plynu mezi zelené investice, na což mají členské země zásadně rozdílné pohledy. Takzvaná taxonomie má sloužit jako návod pro investory, kteří budou chtít vložit peníze do udržitelných projektů. Přinášíme přehled nejdůležitějších kritérií a faktů:
ilustrační foto

Taxonomie: Česko získalo delší čas na přípravu zelených plynů. Nesmí však promeškat přípravu

2.2.22
Evropská komise dnes představila finální dokument tzv. taxonomie, který má určit pravidla pro financování udržitelných projektů, jež mohou přispět k ochraně klimatu. Mezi zdroje, které byly označeny za přechodové technologie, byly zahrnuty jaderná energetika a zemní plyn. Svaz moderní energetiky a Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ komentují výsledné nastavení pro nízkouhlíkové plyny.
ilustrační foto

Na Vysočině dostane dotaci na nový kotel 277 domácností, větší část neuspěla

1.2.22
Jihlava 1. února (ČTK) - Na Vysočině dostane dotaci na výměnu starého kotle za nový dalších 277 domácností, kraj mezi ně rozdělí 29,8 milionu korun. Žádosti o dotaci přijímal kraj od loňského 1. října do konce roku, tentokrát pouze elektronicky. Přišlo jich 879, některé byly duplicitní, řekla po dnešním jednání krajské rady náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti). Podle webu kraje se peníze nedostaly na 474 žadatelů.
ilustrační foto

První únorový den letošního roku byl zahájen VI. ročník soutěže Chytrá města 2022

1.2.22
V letošním roce se koná již VI. ročník prestižní soutěže Chytrá města. Její hlavním cílem je identifikace, hodnocení a podpora realizace inovativních řešení, která vedou ke zvyšování kvality života obyvatel obcí, měst a regionů. Soutěže Chytrá města se mohou zúčastnit jednak města, obce a kraje, ale také soukromí dodavatelé chytrých řešení, jež se tak zároveň mohou zapojit do sdílení dobré praxe.
ilustrační foto

V Litomyšli vznikne zemědělská biometanová stanice

31.1.22
Litomyšl (Svitavsko) 31. ledna (ČTK) - V Litomyšli na Svitavsku vznikne jedna z prvních biometanových stanic v Česku. Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů rozšíří využití bioplynu, který vyrábí ve své stanici. Nadále z něj bude vyrábět elektřinu a k tomu bude bioplyn čistit na biometan, což bude další zdroj energie. Následně ho vtlačí do plynárenské rozvodné sítě. Postaví také čerpací na stlačený zemní plyn. Investice je za 50 milionů korun, uvedla firma v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Taxonomie vytvoří poptávku po obnovitelných zdrojích a čistých plynech

31.1.22
Evropská komise zveřejnila návrh takzvaného delegovaného aktu taxonomie, jenž definuje, které technologie a za jakých podmínek mohou být při financování jejich výstavby, údržby a provozu považovány za udržitelné. Uvedená kritéria budou využívána bankami, aby prokázaly, že investují do čistých technologií. Očekává se, že taxonomie bude jedním ze silných nástrojů k dosažení uhlíkové neutrality EU v roce 2050.
ilustrační foto

Úrodu před extrémy počasí ochrání solární panely. Čeští farmáři si ale musí počkat

24.1.22
O agrivoltaice neboli agrofotovoltaice se také říká, že to jsou podané ruce mezi zemědělstvím a solární energetikou. Panely přistiňují plodiny a pomáhají tak zachovat výnosy, které jsou ohroženy suchem a rostoucími teplotami v důsledku klimatické změny. Naopak plodiny pod panely přispívají k lepšímu mikroklimatu, ochlazují vzduch v okolí panelů, které se tak nepřehřívají. Agrivoltaické systémy jsou schopné zadržovat vlhkost uvolňovanou plodinami, čímž snižují spotřebu vody. Vlhkost vzduchu ochlazuje solární panely, což pomáhá panelům dosáhnout lepšího výkonu. „Vedle nahrazování uhelných elektráren má agrivoltaika potenciál napomoct zemědělcům s adaptací na změnu klimatu,“ potvrzuje analytik Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Abel, který se v Klubu Agrivoltaiky snaží prošlapávat cestu čisté energetice a udržitelnému zemědělství.
ilustrační foto

Nezdražují: teplárny na biomasu těží z nezávislosti na fosilních palivech

24.1.22
Ve všeobecné vlně zdražování to je pro domácnosti ve Strakonicích nebo v Ostrově u Karlových Varů aspoň jedna příznivá zpráva: od nového roku se jim nezvýšily účty za teplo. Důvodem je také to, že teplárny v jejich městech „jedou“ na biomasu od místních dodavatelů, takže nemusí nakupovat emisní povolenky, které stoupají na rekordní hodnoty a zdražují fosilní paliva.
ilustrační foto

Ministr zemědělství: Společným zájmem všech je nové dotační podmínky pro zemědělce nastavit co nejdříve

21.1.22
Tisková zpráva – Na dnešní pracovní skupině k budoucí podobě Společné zemědělské politiky (SZP) představilo Ministerstvo zemědělství (MZe) změny a úpravy ve Strategickém plánu SZP. Hlavní změnou oproti poslední verzi je navýšení prostředků na první hektary z 10 na 23 procent. Tato podpora bude určena na prvních 150 hektarů všech zemědělců. Do konce ledna Ministerstvo zašle dokument Evropské komisi (EK), která má následně tříměsíční lhůtu na připomínky. Dnešního jednání se zúčastnili zástupci nevládních organizací, akademické sféry, Evropského parlamentu, Evropské komise, Parlamentu ČR a další. Celkem se na online setkání připojilo více než 300 lidí ze zhruba 75 organizaci a institucí.
ilustrační foto

Živá laboratoř u Brna ukazuje možnosti řešení energetické nezávislosti domácností

21.1.22
Má elektrické sálavé vytápění, které si sám reguluje, vedle toho si sám řídí stínící techniku, osvětlení, ohřev vody, řízení zabezpečovacího systému, fotovoltaickou elektrárnu, audio či přístupové systémy. A nechybí ani zdroj pro napájení elektromobilu. V Omicích u Brna stojí už přibližně rok inteligentní rodinný dům.
ilustrační foto

Kutnohorští vinaři přidávají do půdy biouhel, má zadržet vodu a živiny

19.1.22
Kutná Hora 18. ledna (ČTK) - Kutnohorští vinaři začali používat biouhel, jeho přidání do půdy má zlepšit zadržování vody a živin. Vyrábějí ho sami ve speciálních pecích a využívají při hnojení. S přidáváním zuhelnatělé biomasy do půdy začali v těchto dnech spolu se stříháním révy.
« | 1 | .. | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | .. | 1115 | »